مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان
مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲

تابستان است و فرزند شما در تعطيلات به سر مي برد. در حالي كه بسياري از والدين تعطيلات تابستان را به عنوان زماني براي آسودن مي دانند، بسياري هم از تابستان وحشت دارند، چون برنامه هاي روزانه ي فرزندان آنها تغيير خواهد كرد،.اين مسئله بسيار اهميت دارد كه هرچه زودتر به فرزندان خود براي برنامه ريزي تابستان كمك كنيد، از جمله تعيين محدوديت زماني براي بيرون ماندن آنها از خانه.

تعيين محدوديت براي بيرون ماندن نوجوان از خانه و ملزم كردن او به رعايت آن مي تواند دلهره آور به نظر برسد، شايد چون مي دانيد فرزندتان سعي در مخالفت با آن خواهد كرد و يا شايد از اين كه امسال به ناچار بايد به فرزند خود اجازه دهيد تا زمان بيشتري نسبت به تابستان سال پيش را بيرون از خانه سپري كند و ديرتر به خانه بازگردد احساس نگراني مي كنيد.

زمان بيرون ماندن از خانه براي هر نوجوان مي بايست متناسب با سن و توانايي او و البته ميزان اعتماد شما به او تعيين شود. اكثر اوقات، والدين مطمئن نيستند چگونه زمان بيرون ماندن فرزند خود از خانه را مشخص كنند، و فرزندان هم به خوبي مي توانند به اصطلاح نقش كوچولوهاي زرنگ را بازي كنند و بهانه هايي دست وپا كنند مانند اينكه دوستان و يا پسر و يا دختر عموهاي آنها مي توانند تا ساعات بيشتري بيرون بمانند.

با والدين ديگر و يا مسولين مدرسه در اين‌باره گفت و گو كنيد تا از وضعيت ديگر كودكان هم سن فرزند خود آگاه شويد. ميزان تعهد پذيري و مسئوليت پذيري هر كدام از فرزندان خود در طول سال تحصيلي را نيز در نظر بگيريد. به آسايش خود نيز توجه كنيد. به برنامه اي كه براي فرزند بزرگتر خود مشخص مي كنيد بيشتر توجه كنيد (منظور ما اين نيست كه مجبور هستيد به آن عمل كنيد، فقط خود را براي بحث احتمالي آماده كنيد). از قبل با همسر خود در مورد زمان بازگشت به خانه هر كدام از فرزندان و عواقب ديركردن آنها به توافق برسيد. اين به شما كمك مي كند زمان مناسب بازگشت هر كدام از فرزندان را مشخص كنيد، و چون خود را از قبل آماده كرده ايد مي توانيد زماني كه كودكان سعي در به چالش كشيدن اين محدوديت ها مي كنند قاطعانه عمل كنيد.

  1. مقررات را به روشني براي فرزندانتان شرح دهيد. براي مثال، براي فرزندتان به روشني مشخص كنيد كه وقتي مي گوييد ساعت ۱۰ منظور شما دقيقا همان ساعت است و نه ۱۰:۱۰. به آنها كمك كنيد تا از قبل فكر كنند چه كارهايي مي توانند انجام دهند تا از دير رسيدن به خانه اجتناب كنند. مثلا اينكه چگونه اين مسئله را با دوستي كه بقيه بچه ها را به خانه مي رساند هماهنگ كنند.

در مورد عواقب عدم پايبندي به زمان مشخص شده روشن و صريح باشيد. شما اين قدرت و اختيار را داريد تا فرزند خود را در قبال رفتارهايش مسئول بدانيد. شما براي تعيين اين عواقب اهرم هايي مانند دسترسي فرزندتان به خودرو، هزينه ي تلفن، دسترسي به كامپيوتر، و غيره در اختيار داريد.

اگر زمان بازگشت به خانه براي فرزند نوجوان شما پس از رفتن شما به رخت‌خواب باشد، از آنها بخواهيد تا زماني كه به خانه برمي گردند شما را بيدار كنند تا بدانيد آنها در خانه و در امنيت هستند. يك ساعت روميزي را كنار تخت خواب خود قرار دهيد و زمان را چك كنيد. گفتن “سلام، من خونم” به شما اجازه مي دهد تا متوجه علايم احتمالي استفاده از مواد مخدر يا الكل شويد.

  1. فرزند خود را مسئول بدانيد. فرزند خود را وادار كنيد تا دقيقا سر زمان مشخص شده به خانه باز گردد و اجازه ندهيد به مرور ديرتر و ديرتر به خانه باز گردند. اگر دير به خانه باز مي گردند، صبر كنيد و در يك فرصت مناسب و زماني كه آرامش خود را بازيافته ايد با آنها گفت گو كنيد. معمولا براي انجام اين كار صبح زمان مناسبي است. با داد زدن، مشاجره كردن، سخنراني كردن و يا سرزنش، تنها شرايط را بدتر مي كنيد و اوضاع را از كنترل خارج مي كنيد، و دستاوردي عايدتان نخواهد داشت.

وقتي صحبت مي كنيد بحث را برروي موضوع اصلي متمركز كنيد. احساساتي نشويد، شروع به سخنراني نكنيد، و اجازه ندهيد فرزندتان شما را وارد يك بحث طولاني طاقت فرسا كند. فقط كارهايي كه بايد انجام شوند را مرور كنيد، اينكه فرزند شما چه اشتباهي مرتكب شده، و پيامدهاي اين رفتار او چه خواهد بود.

احتمال اينكه در زمان هايي فرزند شما دير به خانه باز گردد زياد است. شما بايد تشخيص دهيد آيا فرزند شما سعي در كنار زدن محدوديت ها دارد و يا اينكه دليل موجهي براي اين تاخير وجود داشته است. به تمام ماجرا پي ببريد و شرايط را بسنجيد. زماني كه از جزئيات ماجرا با خبر هستيد مي توانيد بر اساس آن تصميم بگيريد. به ياد داشته باشيد كه شما با اين كار به كودك خود مي آموزيد كه انتظارات را در خانه، مدرسه، و در دنياي واقعي برآورده سازد، اين انتظارات شامل اين موضوع نيز مي شود، كه او بايد كجا باشد و چه زماني بايد آنجا باشد.

تصميم گيري در موارد استثنا

در مواقع و رويداد هاي خاص و براي كار هايي سالم و بدون خطر (مثل كار كردن، فعاليت هاي اجتماعي، رفتن به كنسرت، و غيره) كه گاهي مي تواند با زمان بندي مشخص شده همخواني نداشته باشند ممكن است نياز داشته باشيد استثنا قائل شويد. براي مثال زماني كه فرزند شما در حالي كه براي او ساعت ۱۱ را براي بازگشت به خانه در نظر گرفته ايد مي خواهد به كنسرتي برود كه در ساعت ۱۱:۳۰  به پايان مي رسد، به نظر منطقي مي رسد اگر در اين مورد استثنا قائل شويد.

اما زمان‌هايي وجود دارند كه شما با اين روي داد خاص ويا با تاخيردر زمان تعيين شده موافق نيستيد. زماني كه به فرزند خود نه مي گوييد او آزرده خواهد شد. ممكن برنامه ي او را خراب كنيد، اما براي اين كار خود دليل خوبي داريد. در بيشتر مواقع فرزند شما تنها خشمگين و يا آزرده خواهد شد. اما گاهي نيز ممكن است چيزي كه فرزند شما مي خواهد براي او زيادي و يا نامناسب باشد و نه گفتن شما، به آنها بهانه اي براي كنار كشيدن مي دهد. فرزند شما مي تواند تقصير را به گردن شما بيندازد كه به او اجازه نداده ايد، در حالي كه در واقع از اين مسئله خوشحال هستند.

گاهي مي تواند بيشتر بيرون بماند!

تعجب نكنيد اگر فرزند شما انتظار داشته باشد كه شما در مورد زمان بازگشت او به خانه سخت گير نباشيد. اگر از ابتدا خود را براي اين موضوع آماده كرده باشيد بهتر مي توانيد در مقابل آن بايستيد. اما گاهي ممكن است شما بخواهيد به فرزندتان اين شانس را بدهيد كه خود را به اثبات برساند. اگر اينگونه است مي توانيد به فرزند خود بگوييد: “اگر سه روز پشت سر هم به موقع به خانه برگشتي متوجه مي شوم كه مسئوليت پذير هستي و از مقررات پيروي مي كني و ممكنه بتونيم در باره ي تغيير زمان برگشتن به خانه صحبت كنيم. ولي اول بايد خودت را به من اثبات كني.” سپس اگر فرزند شما نشان داد كه مي توانيد به او اعتماد كنيد، شما نيز مي توانيد به آنها اجازه دهيد زمان بيشتري بيرون از خانه بمانند. سعي كنيد فرزند خود را متوجه اين مسئله كنيد كه اگر از اين مقررات پيروي نكند شما مجبور خواهيد بود در تصميم خود تجديد نظر كنيد. اگر اين اتفاق افتاد به او بگوييد كه مي تواند دوباره تلاش كند و اعتماد شما را جلب كند.

براي مطالعه بيشتر:

جذب نوجوان در فعاليتهاي خانوادگي

نوجوان و فرار از خانه

درك رشد و هيجان نوجوان

منبع:مشاوره-خانواده.com

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۳۵:۱۸ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

آموزش از طريق مشاوره پيش از ازدواج تا زوج درماني و مشاوره خانواده. راهنمايي و مشاوره تلفني ازدواج و خانواده مركز تهران و جنوب ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲ مركز مشاوره شمال و شرق ۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰ شمال و غرب تهران ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ مشاوره ازدواج و خانواده شامل آموزش مهارت هاي رفتار با همسر آينده خانواده همسر زوج درماني شناسايي فرد مناسب و از همه مهمتر اطمينان پيش از ازدواج از يك انتخاب درست است! عوامل زيادي در اين امر دخيل هستند كه بايد مورد بررسي و دقت نظر هنگام همسريابي و يا حتي دوست يابي قبل ازدواج به آن توجه كرد. رفع دعواي زن و شوهر و فرزندان اعتياد و مشاوره فردي
نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 4037
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب