مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان
مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲

آنچه بايد در مورد كودك يك ساله خود بدانيد:

همزمان با افزايش سن كودك، كودك به قدري سريع رشد مي كند كه به سختي متوجه تغييرات وي مي شويد. تماشاي رشد و پرورش كودك و نيز  ديدن اينكه شخصيت كودك در حال پديدار شدن است بسيار دلچسب است و اين كه شما بخواهيد در اين روند به او كمك كنيد بسيار طبيعي است. ولي آيا مي دانيد كودك اكنون بايد قادر به انجام چه كارهايي باشد و شما چگونه مي توانيد به او كمك كنيد؟

كودك در يك سالگي تحرك بيشتري نسبت به چند ماه پيش خواهد داشت. اگر هنوز توانايي راه رفتن نداشته باشد ، مي تواند بر روي قسمت تحتاني بدنش به اطراف بچرخد و تغيير جهت دهد. احتمال زيادي دارد كه كودك بتواند در اين دوره سني بدون اينكه به زمين بخورد، بايستد و بنشيند. راه پله ها براي او بسيار جذاب خواهد بود. كودك تا قبل از اينكه بتواند مفهوم خطر را درك كند نيازمند مراقبت مستمر است.

او براي برداشتن و نگه داشتن اشياء ازهر دو دست خود استفاده مي كند و حتي ممكن است نشان دهد استفاده از يكي از دستها براي او راحت تر است ولي با اين وجود تا مدت زمان زيادي نمي‌توان تشخيص داد كه كودك راست دست يا چپ دست است.

او از دستانش مثل يك گازانبر براي چنگ زدن و برداشتن اشياء كوچك استفاده مي كند و آنها را درون جعبه قرار مي دهد.كودك مي تواند با چنگ زدن به كمك سه انگشت اصلي اشياء را نگه داشته و به هم بزند.

ممكن است در اين سن ممكن است متوجه اين موضوع شده باشيد ( و يا نشده باشيد) كه كودك در مي يابد پرتاب كردن اسباب بازي ها سرگرم كننده است.

احتمالا در اين سن قدرت بينايي كودك به خوبي قدرت بينايي شماست. او مدت زمان زيادي را به تماشاي محيط پيرامونش اختصاص مي دهد.مردم، حيوانات و حركت اشياء به طور ويژه برايش جذاب خواهد بود. افراد آشنا را تشخيص مي دهد و به سمت كسي كه اسم او را صدا بزند مي چرخد. او مي‌تواند به جستجوي اشياء گمشده بپردازد و در ك  كند وقتي شي اي از ديد او خارج مي شود لزوما به اين معنا نيست كه ديگر وجود ندارد.

يك سالگي زمان مناسبي براي تمركز روي بازي هايي است كه به تقويت مهارت هاي حركتي كودك كمك مي كند.مهارت هاي حركتي درشت كودك با هركاري كه موجب شود خودش را حركت دهد و يا اشياء بزرگتر از خودش را جابه جا كند بهبود مي يابد. براي كسب اين مهارت، هل دادن و انداختن اسباب بازي‌هايي كه موجب تحرك بيشتر در كودك شود بسيارموثر است.

انباشته كردن اسباب بازي ها و شكل دادن به جورچين  به كودك اجازه مي‌دهد توانايي انجام كارهاي دستي را درخود تقويت كرده ونيز به او اين فرصت داده مي شود كه توانايي حل مساله را تمرين كند و بتواند درك وسيع‌تري از مفاهيمي مانند شكل، رنگ، حجم و  اندازه به دست آورد.

هركاري كه كودك را نيازمند استفاده از دستانش براي چنگ زدن و گرفتن  نمايد براي داشتن مهارت هاي عالي حركتي بسار مفيد است. با اين وجود ضروري است كه به كودك بياموزيد مهارت چنگ زدن را بر روي ديگران تمرين نكند.

كودك در اين دوره سني از نقاشي و رنگ آميزي لذت مي برد و صرفا بر روي كاغذي كه در اختيارش گذاشته ايد نقاشي نمي كند (ممكن است روي هر وسيله و ديوار و كف نقاشي كند). زماني كه كودك نقاشي را ياد مي‌گيرد، تمرين جهت نگهداري و استفاده از مداد شمعي براي شما خرج زيادي به بار مي آورد.

آشنا كردن كودك با كتاب در اين سن به نظرزود مي رسد ولي در واقع اينطور نيست  ( يچ وقت زود نيست). بهتر است در ابتدا كتاب هايي با جلد مقاوم انتخاب كنيد چون ممكن است در ابتداي آشنايي با كتاب جويدن آن  مثل يك اسباب بازي برايش جذاب تر باشد.

خواندن كتاب و صحبت كردن درباره عكس ها به او كمك مي كند تا ريتم و الگوهاي زبان را ياد بگيرد، دايره لغاتش وسيع شود و خلاقيت و تخيلش پرورش يابد. به اين صورت زيرساختي سالم براي نيازهاي آينده كودك فراهم مي شود.

بايد توجه داشت كه يادگيري اين مهارت ها نيازمند گذر زمان است. زماني  كه كودك در اولين، دومين و حتي سومين تجربه در انجام كاري با شكست روبه رو مي شود دچار نا اميدي ميشود كه  تشويق كردن و اطمينان خاطر دادن به كودك نقش موثري در از بين بردن اين احساس دارد.

اكنون زماني است كه كودك به سمت راه رفتن پبش مي رود  و شما به عنوان پدر ومادر نقش مهمي در كمك به او داريد تا به صورت يك كودك سالم و شاد رشد يابد.

 

مطالب مرتبط

پيش به سوي دو سالگي:  انچه بايد در مورد كودك دو ساله بدانيد

پيش به سوي سه سالگي: انچه بايد در مورد كودك سه ساله بدانيد

پيش بسوي چهار سالگي: آنچه بايد در مورد كودك چهار ساله بدانيد

منبع:سامانه پرسش و پاسخ مشاور

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۰۳:۱۴ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

آموزش از طريق مشاوره پيش از ازدواج تا زوج درماني و مشاوره خانواده. راهنمايي و مشاوره تلفني ازدواج و خانواده مركز تهران و جنوب ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲ مركز مشاوره شمال و شرق ۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰ شمال و غرب تهران ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ مشاوره ازدواج و خانواده شامل آموزش مهارت هاي رفتار با همسر آينده خانواده همسر زوج درماني شناسايي فرد مناسب و از همه مهمتر اطمينان پيش از ازدواج از يك انتخاب درست است! عوامل زيادي در اين امر دخيل هستند كه بايد مورد بررسي و دقت نظر هنگام همسريابي و يا حتي دوست يابي قبل ازدواج به آن توجه كرد. رفع دعواي زن و شوهر و فرزندان اعتياد و مشاوره فردي
نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 4037
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب