از آنجا كه پسرها شيطنت بيشتري دارند و كارهاي خطرناك بيشتري هم نسبت به دخترها انجام مي دهند، بايد برخي موارد را در روند تربيت آنها بدانيد تا در آينده، پسري موفق و با اعتمادبه‌نفس تحويل جامعه بدهيد. در اين ايميل روش هايي براي تربيت عالي پسربچه ها را مطالعه كنيد.

1. بگذاريد پسر باشد
پسرها شيطنت بسياري دارند. آنها وسايل خانه را خراب مي كنند، كارهاي خطرناك مي كنند، جوك هاي بي مزه مي گويند و … اين فرصت ها را از او نگيريد. اجازه دهيد پسرتان بچگي كند. بگذاريد دنياي اطراف خود را كشف كند و از آن لذت ببرد.

2. تواضع و فروتني را به او بياموزيد
هرگز پسر خود را خيلي مغرور و از خودراضي بار نياوريد. خيلي هم اعتمادبه‌نفس را از او نگيريد. سعي كنيد با مطالعه و كمك گرفتن از مشاوران پسري تربيت كنيد كه در عين ادب و تواضع، شخصيت و غرور خود را نيز حفظ مي كند.

3. هداياي او را دوست داشته باشيد
هر هديه اي كه پسرتان به شما مي دهد را با همه وجود قبول كنيد و عشق و خوشحالي خود را به او نشان دهيد. اين هديه مي تواند يك بيسكوئيت ساده يا كاردستي زيبايي باشد كه خودش براي شما ساخته است. با اين كار، خود را در دل او جا مي كنيد و هميشه دوستتان خواهد داشت.

4. به پدر او احترام بگذاريد
اگر با پدر پسرتان در يك خانه زندگي مي كنيد، با عشق و احترام با او رفتار كنيد. اگر به هر دليلي از هم جدا شده ايد، باز همچنان با احترام در مورد او صحبت كنيد. وقتي پسرتان اين محبت و احترام را از طرف شما مي بينند، آن را مي آموزند و در آينده روحيه و اخلاق بهتري خواهند داشت.

5. غذاخوردن پشت ميز را به او بياموزيد
از همان سن پايين درست غذا خوردن پشت ميز را به او بياموزيد. بايد آداب تشكر، درخواست، غذاخوردن و بلند شدن از پشت ميز را به او بياموزيد. اين كار بسيار دشوار است زيرا پسرها سرسخت هستند، اما با تكرار و گذشت زمان مي توانيد از عهده اين كار بر بياييد. اين براي آينده فرزندتان بسيار مهم است.

6. او را با زنان قوي احاطه كنيد
پسر خود را با حضور زنان قوي و باهوش همچون مادربزرگ، عمه، خاله، دوستان و حتي معلم ها احاطه كنيد. وقتي پسرتان در طول رشد خود شاهد اين باشد كه زنان مي توانند كارها بزرگي در زندگي انجام دهند و مهارت ها و استعدادهاي بيشماري دارند، به تدريج در ناخودآگاه خود براي زنان ارزش و احترام بسياري قايل خواهد شد و زن را موجودي ضعيف نخواهد دانست.

7. رفتار با زنان را به او بياموزيد
رفتار صحيح با زنان را از همان نوجواني به پسر خود بياموزيد. احترام به زنان و نحوه برخورد صحيح و درك درست از نيازهاي زن داشتن را از سن پايين و به طور مرتب و پيگير به پسر خود بياموزيد تا هنگام بزرگسالي بهترين رفتار را با همسر يا نامزد خود داشته باشد.

8. اجازه دهيد گريه كند
چه كسي گفته است، مرد گريه نمي كند؟ به پسر خود اجازه دهيد هر زمان احساس ناراحتي يا غمگيني داشت به راحتي گريه كند و از اين كار خجالت نكشد. پسرها هم انسان هستند و بايد بغض خود را اشك كنند.

9. كارهاي خانه را به او بياموزيد
پسرها هم بايد مراقبت از خود را بياموزند. بايد بدانند وقتي در خانه تنها هستند، چطور از عهده كارهايشان بر بيايند. بايد به او تميز كردن خانه، پختن غذا و انجام كارهاي شخصي و بهداشتي را بياموزيد.

10. به او اجازه دهيد شما را شيفته خود كند
پسرها برخي از كارها همچون شانه كردن موهاي مادر خود را دوست دارند. شايد پسر كوچك شما خيلي سفت موهايتان را شانه كند و سرتان درد بگيرد يا موهاي زيادي لاي شانه باقي بماند اما به او اجازه دهيد به اين ترتيب عشق زياد خود را به شما نشان دهد و ما را شيفته خود كند.

11. غذاي خوب به او بدهيد
پسرها رشد سريعي دارند و بايد تغذيه درستي داشته باشند تا بدن سالم و قوي پيدا كنند. تا حد امكان براي پسر خود غذاها مقوي و سرشار از ويتامين و پروتئين تهيه كنيد.

12. از او تعريف كنيد
با تعريف كردن از شخصيت پسرتان به او اعتمادبه‌نفس بدهيد. البته اين تعريف ها نبايد بيهوده باشند. هر زمان شجاعت، از خود گذشتگي، مهرباني، ادب، صداقت يا سخت‌كوشي از او مي بينيد، حتما از او تعريف كنيد تا اين صفات را بيش از پيش در خود تقويت و تكرار كند.

13. نقش پدر را در تربيت او پررنگ كنيد
براي اينكه پسرتان با همه موقعيت ها و مسايل مردانه آشنا بشود، بخشي از بار تربيت او را به پدرش بسپاريد. پدرها درس هاي مهمي مي توانند به پسران خود بياموزند.

14. با او صادق باشيد
گاهي در زندگي مشكلاتي وجود دارد كه نمي توان از ديگران مخفي كرد. پسر شما نيز از اين قاعده مستثني نيست. با فرزند خود صادق باشيد و اگر مشكلي هست او را نيز در اندازه دركش در جريان بگذاريد.

15. استفاده از بروشور را به او بياموزيد
به پسر خود روش ساخت وسايل گوناگون از روي بروشور را بياموزيد. لازم نيست او خود به تنهايي تخت‌خواب‌ ساختني خود را بسازد. به او كمك كنيد، اما نحوه استفاده از دفترچه راهنما را نيز به او بياموزيد تا در آينده كار خودتان راحت تر باشد.

16. از او تقدير كنيد
وقتي پسر شما كار خوب يا موفقيتي كسب مي كند از او تقدير كنيد. اين باعث مي شود تا اين كارها را بيشتر و بهتر انجام دهد.

17. به او آزادي بدهيد
به پسر خود آزادي هاي لازم را بدهيد. بگذاريد آزادانه بازي كند، بدود، سوال بپرسد، مشكلات را حل كند و براي خواسته هاي خود تلاش كند.

18. به او شهامت حرف زدن بدهيد
جامعه اصولا به پسرها اجازه نمي دهد تا احساسات خود را بيان كند. اما اگر مساله اي باعث آزار فرزند شما شد به او اين شهامت را بدهيد تا بتواند آزادانه حرف هايش را به شما بگويد. بيان احساسات به هيچ عنوان رفتاري زنانه نيست. اين موهبت را از پسر خود نگيريد.

19. براي نظرات او ارزش قايل شويد
در طول رشد فرزند خود، او نظرات بسياري بيان خواهد كرد. براي نظراتش ارزش قايل شويد. وقتي واقعا حرف هايش را بشنويد و او نيز اين مساله را درك كند، هر روز ايده هاي بهتر و ارزشمندتري ارايه خواهد كرد و به تدريج، ذهني خلاق و مبتكر پيدا خواهد كرد.