مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان
مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲

در ميهن عزيزمان ايران و جايي كه به دنيا آمده‌ايم و تمام گذشت زمان و لحظه لحظه‌هاي زندگي‌مان را گذرانده‌ايم، گاهي افرادي پيدا مي‌شوند كه با دادن اطلاعاتي غلط و اشتباه، خواهان اين هستند كه افكار ما را به سمتي سوق دهند كه راه به بيراهه دارد. مثلا با در دست داشتن يك عكس و يا نشان دادن يك كليپ در موبايلشان و يا مواردي اينچنيني خواهان انتقال خرافات در ذهن ما هستند.

متاسفانه چه در ايران و چه در اقصي نقاط جهان هر روز شاهد بروز مشكلات اينچنيني هستيم و خرافات در بين مردم روز به روز به كار خودش ادامه مي‌دهد و در عده‌اي تاثير مي‌گذارد. هرچند كه اين تاثير منفي است، ولي عده زيادي هستند كه به اين قضيه توجه مي‌كنند و متاسفانه اين جريان در آنها رخنه مي‌كند.

نظر به اينكه همه ما داراي عقل و شعور كافي هستيم و با استفاده از منطق مي‌توانيم مسائل را در ذهن و افكار و رفتارمان حل كنيم، ولي باز افرادي پيدا مي‌شوند كه بدون استفاده از قوه ادراك و با در نظر گرفتن مسائل حاشيه‌اي، دست به فراگيري و يا توجه به يك سري مسائل خرافي دارند كه هم خودشان را مورد اشتباهات مي‌كنند و گاها تصميم به گمراهي عده‌اي ديگر مي‌گيرند.

چقدر خوب است قبل از هر كاري تحقيق كنيم و به عاقبت كار بينديشيم و لحظه‌اي فكر كنيم كه اگر قرار است اين كار را انجام دهيم، آيا به كسي ضربه يا خدشه‌اي وارد مي‌شود يا نه.

در ادامه اين مقاله صرفا جهت اينكه به شخصيت كسي توهيني نشده باشد و يا كسي به خودش خُرده نگيرد، ما به نكاتي چند از اقصي نكات جهان براي خرافاتشان اشاره مي‌كنيم، ولي بدانيد كه متاسفانه اين امر گاهي در كشور ما نيز اتفاق افتاده است.

چندي پيش عكسي در اينترنت منتشر شد كه در آن دو كودك تا سر، در تلي از كود قرار داده شده بودند. اين كار در راستاي يكي از آداب و رسوم غيرقابل توجيه در روستاهاي هند هنگام خورشيدگرفتگي انجام مي‌شود. آنها معتقدند كه در اين هنگام اگر كودكان بيمار را در اين موقعيت قرار دهند، كودك بيمار شفا پيدا مي‌كند.

با وجود زيستن در قرن بيست و يكم هنوز هم مي‌توانيم رسوم خرافي زيادي را پيرامونمان ببينيم. با هم چند مورد ديگر از عجيب‌ترين آنها را مي‌خوانيم.

فكر مي‌كنيد در بازارهاي روستايي استان عيسر واقع در عربستان، زنان بيشتر چه چيزي خريد مي‌كنند؟ نمي‌خواهد زياد فكرتان را مشغول كنيد. جواب به اندازه كافي عجيب و غريب و حتي باورنكردني هست كه غافلگيرتان كند؛ شپش، آن هم براي تقويت مو!

هيچ شامپو و يا محلول تقويت‌كننده مويي در اين منطقه جنوب شرقي عربستان هنوز نتوانسته با شپش رقابت كند به جز يك محلول كه به موقع‌اش به آن خواهيم رسيد. شپش براي زنان اين منطقه وسيله‌اي براي مقابله با ريزش و همچنين رشد و براق‌شدن موهاست. ممكن است جزو آن دسته باشيد كه فكر مي‌كنند دسترسي آسان و قيمت ارزان شپش باعث رواج اين باور خرافي در اين منطقه شده، اما بد نيست اين نكته را متذكر شوم كه قيمت يك شپش (كسي واحد شمارش شپش را مي‌داند؟) در بازارهاي اين منطقه تا ۳۵ ريال (حدود ۵/۹ دلار) نيز مي‌رسد.

چند خط بالاتر به وجود يك محلول كه رقيبي سرسخت براي شپش‌ها محسوب مي‌شود، اشاره كردم؛ «محلول ادرار شتر». متخصصين طب سنتي طرفدار اين محلول در اين منطقه اعتقاد دارند، شپش نوعي انگل است و به زنان توصيه مي‌كنند براي تقويت موهاي خود از ادرار شتر جوان! استفاده كنند كه طي سال‌هاي متمادي آزمايش شده و جواب خود را پس داده است.

قيمت يك شيشه كوچك حاوي ادرار شتر تقريبا دو الي سه برابر قيمت يك شپش است. به هر حال كساني كه خواهان داشتن موهاي پرپشت هستند، بايد چنين هزينه‌هايي را نيز متحمل شوند.

ملاك‌هاي ازدواج براي مردان در سرتاسر دنيا متفاوت است. اما زيبابودن همسر يكي از فاكتورهاي مشترك (و البته مهم!) براي همه است. اگر كلاس‌هاي ايروبيك، سالن‌هاي آرايش، استفاده از سولاريوم و… سختي‌هايي است كه دختران امروزي به خود مي‌دهند تا مقبول‌تر به نظر برسند، اما در سويي ديگر از كره زمين و در قاره آفريقا، قبيله‌اي وجود دارد كه دختران آن، راه بسيار سخت‌تري براي اين هدف انجام مي‌دهند.

آنها دهان خودشان را بشقابي مي‌كنند! مادران قبيله «گاسنو» لب و دهان دختران خود را از كودكي به اين شكل درمي‌آورند. آنها در كودكي، طي مراسمي سوراخي در لب پايين ايجاد مي‌كنند يك دكمه از عاج فيل را كه البته گرانبها نيز مي‌باشد، داخل سوراخ قرار مي‌دهند و به تدريج كه سال‌ها مي‌گذرد و دختران بزرگ مي‌شوند، مادران هر شش ماه يك بار دكمه بزرگ‌تري جايگزين دكمه قبلي مي‌كنند.

اما داستان به همين جا ختم نمي‌شود. در ۱۷ يا ۱۸ سالگي كه قطر دكمه‌ها به هشت سانتي‌متر مي‌رسد و تحمل وزن آن ديگر بر لب دختران غيرمقدور مي‌شود، دكمه‌هايي كه از جنس چوب بسيار سبك است، جايگزين دكمه‌هاي عاج مي‌كنند.

تميزكردن، تعويض و تبديل دكمه‌هاي درشت عاج و يا چوبي، يكي از مهم‌ترين كارهاي آرايشي دختران جوان اين قبيله است كه بيشتر وقت روزانه آنان را نيز تشكيل مي‌دهد. همسر دلخواه مردان اين قبيله، دختري است كه بشقاب بزرگ‌تري (منظور همان دهان است!) داشته باشد…

قاصدك تنها پيامد كشتار بي‌رحمانه خروس‌ها در جزاير سليمان است!

اگر دهانتان از خواندن جمله بالا باز مانده است، به شما حق مي‌دهم. اگر موافق هستيد، ابتدا از قاصدك شروع كنم. قاصدك براي مردم جزاير سليمان نماد مرگ و بدبختي است. هنگامي كه يك شهروند جزاير سليماني در خانه و يا حياط خانه‌اش قاصدكي ببيند، براي دفع بلا و خبرهاي بد مي‌بايست در همان روز اولين خروسي را كه آواز سر مي‌دهد، سر ببرد. البته تا زماني كه از خروس نگون‌بخت صداي قوقولي قوقويي! در نيايد، مجاز به اين كار نيست. نكته بامزه در اين رسم عجيب و غريب، جمله‌اي است كه بعد از اين عمليات، شخص مي‌بايست ادا كند؛ «قاصدك برايم خبرهاي خوب بياور، مي‌فهمي؟»

به نوشته ماهنامه «ريدرز دايجست»، هرچند بيشتر از يك دهه است كه اين رسم در حال از بين رفتن است، اما هنوز مي‌توان افرادي را ديد كه در طول عمر خود، چندين خروس را قرباني كرده‌اند تا قاصدك برايشان به جاي خبر بد، خبرهاي خوب بياورد…

از آنجا كه خرافات از جادو سرچشمه گرفته است و جادو مادر خرافات است، بنابراين ابتدا جادو و شاخه‌هاي آن از نظر علمي، تعريف و طبقه‌بندي خواهد شد. خرافات در كل از جادو نشئت مي‌گيرد. براي اينكه بهتر با اين واژه آشنا شويد و خرافات، جادو و چيدمان آن از نظر علمي بيشتر آشنا شويد، به بخشي از اين مطالب اشاره‌اي مي‌كنيم.

جادو بر دو اصل استوار است. اصل اول آن است كه شبيه، از شبيه تقليد مي كند. اصل دوم آن است كه دو چيز كه زماني در تماس با يك ديگر بوده اند، حتي پس از اين كه، از نظر جسماني، از يك ديگر دور شدند، همچنان مي توانند بر يك ديگر اثر بگذارند. اصل اول را مي توان به نام «اصل شباهت» و اصل دوم را مي‌توان به نام اصل تماس و يا اصل سرايت نامگذاري كرد. اولين اصل از اين دو اصل، يعني اصل شباهت، به اين معنا ست كه جادوگر مي تواند هر اثري را صرفا با تقليد كردن از آن به بياورد. اصل دوم و يا اصل تماس، به اين معنا ست كه هر بلايي كه جادوگر بر سر چيزي كه زماني جزوي از بدن كسي بوده است بياورد، همان بلا بر سر آن شخص خواهد آمد.

مي‌گويند رسوم عجيب را در قبايل بايد جست‌وجو كرد. پس از گانسو به تايلند مي‌رويم. يكي از چالش‌هاي چند سال اخير تايلند و سازمان پناهندگان سازمان ملل بر سر موضوع زنان گردن دراز قبيله «كارن» است. اين زنان كه مدت‌هاست باعث جذب گردشگران به روستاي دورافتاده «كايان» در شمال غربي تايلند شده‌اند، تاكنون از كشورهاي فنلاند و نيوزيلند پيشنهاداتي مبني بر اقامتشان در اين كشورها داشته‌اند، اما دولت تايلند همچنان مخالف اين امر است.

اين زنان گردن دراز كه سال‌ها قبل از برمه به تايلند مهاجرت كرده‌اند، حلقه‌هاي برنجي بر گردن دارند كه به آنها «پادانگ» مي‌گويند. ماجراي گردن‌هاي دراز اين زنان و حلقه‌هاي پادانگ به موقعي برمي‌گردد كه در زمان‌هاي گذشته اين حلقه‌ها را به عنوان نشانه با رنگ‌هاي مخصوص به گردن دختران كوچك مي‌انداختند تا در صورت ربوده‌شدن توسط افراد قبيله‌هاي ديگر شناسايي شوند. مدتي بعد از آن براي درازكردن گردن دختران كه در قبيله به نوعي ارزش تلقي مي‌شد، استفاده مي‌شد.

در اين قبيله هر سال يك حلقه به گردن آنها اضافه مي‌كنند تا گردن آنها درازتر و كشيده‌تر شود. اولين حلقه هم كه در سن پنج سالگي به گردن دختران آويخته مي‌شود، يك كيلوگرم وزن دارد. البته حلقه‌ها به همين مقدار ختم نمي‌شوند. تعداد حلقه‌ها در سال‌هاي بعد به ۲۰ عدد هم مي‌رسد.

اگر شما با اين همه حلقه برنجي يا همان پادانگ دور گردنتان محبوس مي‌شديد، چه مي‌كرديد؟ حتما مي‌گوييد حلقه‌ها را از گردن درمي‌آورديد. اما زنان قبيله كارن هرگز نمي‌توانند اين حلقه‌ها را از گردن خود باز كنند. جدا از نداشتن جرات، بابت شكستن اين عادت، به دليل ضعف عضلات گردن در نگه‌داشتن سر، به محض بازكردن حلقه‌ها با افتادگي گردن و سرشان روبه‌رو مي‌شوند. بعضي از آنها با قراردادن دستمال مرطوب و نازك در زير حلقه‌ها سعي مي‌كنند فشار ناشي از سنگيني آنها را بر پوست گردن خود كم كنند.

اين زنان در عمق جنگل‌هاي تايلند روي نيمكت‌هاي چوبي مي‌نشينند و با جذابيتي كه حلقه‌هاي برنجي به آنها داده است، در مقابل فلاش دوربين توريست‌ها لبخند مي‌زنند و صنايع دستي خود را به آنها مي‌فروشند.

در گوشه‌هاي ديگري از جهان و در ميان اديان و رسوم خرافي و الحادي، پرستيدن و تقديس طبيعت هم از نكاتي  است كه مي‌توان به آن اشاره كرد و مي‌شود گفت كه هم در غرب و هم در شرق، به چشم مي خورد و مي‌توان شاهد آن بود. هرچند كه طبيعت از جلوه هاي آفرينش الهي و از آيات پروردگار است، اما برخي همانند مثل اشاره به ماه، در حيرت انگشت اشاره‌كننده مانده و از ماه غافل هستند.

در بعضي از جوامع پرستيدن طبيعت نوعي نظام ديني بر مبناي تقديس و تكريم پديده‌هاي طبيعي است. نكته‌اي كه مي‌توان به آن اشاره كرد، مذاهبي هستند كه پرستش طبيعت در آن‌ها پيدا مي‌شود كه پانته‌ايسم، پاننته‌ايسم، دئيسم، شامانيسم و چندخدايي هستند. پرستش طبيعت داراي شكل‌هاي مختلفي است و عناصر مختلف طبيعت از جمله آتش، درخت، ماه و خورشيد، حيوانات و… را در بر مي‌گيرد.

حالا با خواندن مطالب بالا جالب است بدانيد كه متاسفانه عده‌اي در ايران دست به چنين خرافاتي زده و در پاره‌اي از مواقع خواهان اين شده‌اند كه تقريبا يك همچنين كارهايي را بكنند و اگر در اينترنتي گشتي بزنيد، به خوبي با اين افراد مواجه خواهيد شد. نه اينكه فكر كنيد حتما همين كارها را كرده‌اند، ولي همينطور كه خواندن اين مطالب برايتان عجيب است، مي‌خواهيم بدانيد كه يك چنيني كارهايي با يك سري تفاوت‌هاي ديگر و به يك شكل ديگري هم كه به صورت خرافات محسوب مي‌شود، در ايران نيز اتفاق مي‌افتد.

به راستي چرا بايد چيزهايي كه اسمشان خرافي است و جزو خرافات محسوب مي‌شود را وارد زندگي شخصي‌مان كنيم و افكار و نظرات خود و اطرافيان را به بيهوده‌گرايي و بيهوده‌انديشي سوق دهيم؟ آيا واقعا خرافات مي‌تواند جاي بسياري از كارهاي روزمره ما را بگيرد و با پيروي كردن از اين خرافه‌ها بايد خللي در زندگي‌مان به وجود بياوريم و از مسير اصلي‌مان دور شويم؟ واقعا ارزش اين را دارد كه عده‌اي به چشم ديوانه و يا ابله به ما نگاه كنند و از ماه دوري كنند و به ما القاب بد بدهند، چون صرفا ما مي‌خواهيم به اين سمت برويم؟ پس حدالامكان با درست‌انديشي و درست حركت كردن دست از اين افكار بيهوده برداريم و به سوي راه و روش اصلي‌مان برويم و مسير درست را ا نتخاب كنيم تا بتوانيم در آينده فردي مفيد براي خود، خانواده و جامعه‌مان باشيم.

منبع: مقالات كانون مشاوران ايران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۴۳:۴۶ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

سوال

راه درمان پارگي معقد و خود ارضايي ميخوام لطفا كمكم كنيد


توسط رضا درخودارضايي 

 

پاسخ (1)

 
 

زخم شدن مقعد

دخول هر شيئي به مقعد بي‌خطر نيست. ديواره‌هاي داخلي مقعد درد را حس نمي‌كنند.
بنابراين گاهي حتي براي بيرون آوردن اشياء از درون مقعد بايد فرد مورد جراحي قرار بگيرد.
حتي اگر جراحتي پديد نيامده باشد. حتي ممكن است فرد براي مدتي در قسمت اورژانس بيمارستان بستري شود.
با اين حال از جمله اقدام‌هايي كه مي‌توان براي بالا بردن امنيت كار مقعد‌ارضايي بهره برد مي‌شود به خالي كردن مثانه (ادرار يا مدفوع كردن)، استعمال روان‌كننده‌ها در سوراخ مقعد و حصول اطمينان از اينكه شي مورد استفاده اندازه مناسب و نه زياد بزرگي داشته باشد.
ولي در هر صورت نيازه كه اين عمل رو ترك كنيد .
و اين مورد شما احتمال به فيشر داره كه بايد از طريق نشستن در وان آب گرم درمان كنيد .
پماد هايي هم در داروخانه موجود هست كه ميتونيد تحت نظر پزشك استفاده كنيد .
در اين مورد ميتونيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد
دفتر قيطريه:
۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ويژه


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۴۲:۲۷ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

مشكلات و اختلاف با مادر

من بچه سوم خانواده ام و بعد از 17 سال به دنيا اومدم پدرم فوت شده و با مادر و برادر بزرگترم زندگي ميكنم..با مادرم هميشه سر موضوع هاي مختلف اختلاف نظر داريم.تا جايي كه به داد و بيداد ميكشه..مادرم غصه ي همه رو ميخوره از مشكلات دايي گرفته تا عروس و نوه..و الانم كه دانشگاه رشته خوبي قبول شدم هم اين داد و بيدادا ادامه داره كه چرا فلاني چشم نداره ببينه چرا اون اين حرفو زد ...غلط كرد كه گفت و.. حالا هي من بگم بابا با حرف مردم زندگي نكن مادر من . خيلي وقتا هم سر موضوع هاي بي ارزشي كه حتي فكر كردن بهش هم فقط اعصابو روانو درگير ميكنه.من واقعا نميدونم از كجا چي بگم ولي يه مدتيه خيلي دارم اذيت ميشم از اين رفتارا و احساس بي كسي ميكنم توروخدا كمكم كنيد نميدونم به كي بگم به چي بگم از چيو كجا شروع كنم.فقط تو سرم پر از داد و بيدادو حرص و انرژي هاي منفي مادرمه.خيلي دوسش دارم ولي اينكارا باعث ميشه هر روز يه حس تنفر بياد درونم.الانم با بغض دارم مينويسم..همش ميخام دركش كنم چون سختي زياد كشيده و غصه خورده اما چرا بايد سر من خالي بشه دلم آرامش ميخاد چه گناهي كردم اخه بچه اخر باشمو همه اينارو تحمل كنم..هيچ ذوق و شوقي واسه ادامه زندگي ندارم از بس تو گوشم خوند و داد كشيد و خط و نشون ..و حرفاي خودشو تحميل كرد..

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۴۰:۵۷ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

سوال شده 13 فوريه 2018 در مشاوره روانشناسي آنلاين توسط هيراد

سلام من مدتيه كه خيلي بيش از اندازه دچار وسواس فكري شدم و همش همه چيز رو ميخوام كنترل كنم و بسيار جزبي به هر مسئله اي فكر ميكنم تا حدي كه از لحظه اي حال غافل ميشم و همش با افكار دارم زندگي ميكنم لحظه اي ذهنم اروم نيست و اين باعث شدن نتونم ابطه خوبي مثل سابق برقرار كنم و تمام مدت با وسواس با آدما برخورد كنم لطفا بهم كمك كنيد كه چطوري ميتونم از دست افكار زيادي و خلاص شدم واقعا خستم كردن و كل زندگي رو دارن مخدوش ميكنن نيازه به يك زاه جل خيلي كاربردي دارم لطفا كمك كنيد
پاسخ داده شده 14 فوريه 2018 توسط دكتر روانشناس حرفه اي (66,240 امتياز)
ويرايش شده 17 فوريه 2018 توسط دكتر روانشناس
با سلام
دوست عزيز دقت داشته باشيد كه  بايد حتما حضورا مراجعه داشته باشيد چون اين مساله اي نيست كه راحت حل بشه به هر حال  براي هر فردي در زندگي ممكنه مشكلاتي پيش بياد چه جسمي چه روحي در مورد شما مبحث نربوط به اينكه بيماري روحي باشد اتفاق افتاده وقتي ذهنتون درگير ميشه و كنترل افكار نداريد و نمي توانيد مديريت كنيد مشكلان بسياري عارض مي شود ..
احتمالا مساله وسواس فكري است كه مي توانيد با مراجعه ان را مديريت و حل كنيد .و اصلا نگران نباشيد به هر حال مستلزم صرف زمان است  و داستن انگيزه براي تغيير كه اينها كمك زيادي مي كند .در هر حال اميدوارم با مراجعه به متخصص درمان اختلالات وسواس مساله حل شود .

در اين مورد ميتونيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد

982122354790

موفق باشيد
 
 
پاسخ داده شده 48 دقيقه قبل توسط دكتر روانشناس حرفه اي (66,240 امتياز)
مروزه،افراد زيادي با اين مشكل دست و پنجه نرم مي كنند و نه تنها با خود،بلكه با اطرافيان خود نيز درگيري هايي پيدا كرده اند. شخص وسواس،هميشه خود را از ديگران پاكيزه تر مي بيند و همين،موجب رنجش اطرافيان مي شود.درمان وسواس

وسواس انواع گوناگوني دارد:وسواس فكري،اخلاقي و عملي و بايد بدانيم،همان طور كه شستشوهاي بيش از اندازه،پيامدهاي تلخ و ناگواري را به دنبال دارد،وسواس فكري هم با پريشان فكري هايي كه زائيده پندارهاي غلط شخص بد فكر مي باشد،در نشست و برخاست ها و روابط اجتماعي،موجب اختلاف هاي دامنه داري مي شود كه همه را در آتش سوزان خود مي سوزاند و خاكستر مي كند.

درمان وسواس

وسواس و راه هاي درمان آن

وسواس چيست؟

ذهن شما غرق در يك فكر، ترس و يا نگراني وسواسي مي شود، مانند اينكه دستتان نجس شده است.

ممكن است در نظرتان نفرت انگيز باشند؛ اما بدانيد بي معنا هستند و ممكن است با احساس و شخصيت شما تناسبي نداشته باشند، مثلا فردي اين فكر كه قالي هنوز هم پس از شستن نجس يا آلوده است)؛ و يا اعمال وسواسي(رفتارها يا اعمالي هستند كه گرچه ممكن است آنها را بي معنا يا افراطي بخوانيد؛ ولي احساس مي كنيد ناچاريد آنها را انجام دهيد.
گاهي اوقات ممكن است به هر زحمتي در برابر انجام آنها مقاوت كنيد يا آنكه ممكن است تا زماني كه يك رفتار را به طور كامل انجام نداده ايد، اضطرابتان كمتر نشود مثلا چنديدن بار شستن قالي يا قرينه كردن تمام لوازم منزل يا ميزكار) و يا هر دو را داشته باشد.

وسواس جنبه ارثي دارد؛ اما به اين معنا نيست كه هر والدي كه اين اختلال را داشت حتما فرزندانش نيز مبتلا مي شوند، براي ظهور وسواس علاوه بر استعداد ژنتيكي، استرس هاي مختلف مثل فوت يكي از عزيزان، دوران بلوغ و ... بايد وجود داشته باشد تا اختلال وسواس آشكار شود.
در صورتي كه انجام دادن اين رفتارها و اعمال بيشتر از يك ساعت از زمان شما را مي گيرد و باعث مختل شدن روند زندگي شما مي شود دچار اختلال وسواس فكري و عملي هستيد.

اين رفتارها موجب مي شود تا فرد زمان زيادي را صرف اين رفتارها كند. از طرفي اين افكار و تكانه ها اجازه نمي دهد تا فرد روي كارش تمركز داشته باشد و در انجام كار اصلي دچار مشكل مي شود مثلا فرد هنگام خواندن نماز دائما ذهنش درگير اين موضوع است كه آيا درست وضو گرفته، ركعت چندم است، آيا واژه ها را درست تلفظ كرده يا نه و به اين شكل از اصل نماز دور مي شود.

اما راه هاي درمان اين اختلال چيست؟

افراد نمي توانند خودشان به تنهايي به اين اختلال غلبه كنند و بايد از متخصص روانشناسي باليني يا روانپزشك كمك بگيرند. درمان هاي موثري براي اين اختلال وجود دارد.

درمان شناختي- رفتاري و درمان دارويي از اصلي ترين درمان هاي اين اختلال هستند. تلاش افراد براي دور كردن افكار وسواسي از ذهنشان سبب هجوم بيشتر اين افكار مي شوند، به همين دليل افراد بايد اجازه دهند تا اين افكار در ذهنشان وجود داشته باشند و اين افكار را همانند ابرهاي آسمان درنظر بگيرند يعني فقط شاهد و ناظر عبور اين افكار از آسمان ذهنمان باشيم و هيچ تلاشي براي دور كردن اين افكار يا پرت كردن حواسشان به خرج ندهند.
همچنين مواجه شدن با عامل وسواس (مثلا اين فكر وسواسي كه در را قفل نكرده ام) و جلوگيري از پاسخ (مثلا بازبيني نكردن قفل) منجر به خوگيري مي شود و كم كم اين وسواس شدتش كم خواهد شد؛ اما معمولا افراد مبتلا نمي توانند به تنهايي از پس وسواس بربيايند و نياز به كمك يك متخصص دارند.

نمناك

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۸:۵۶ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

رشد كودك زير يك سال شما

مطمئنا، تماشاي فرزند كوچكتان كه استفاده ي بيشتر از دستان و انگشتانش را كشف مي كند در حالي كه چند ماه پيش از آن تنها براي ضربه زدن استفاده مي كرد هيجان انگيز است. شما مي توانيد آنها را مشاهده كنيد كه هر چيزي را مي گيرند و در دهان خود مي گذارند، شما روند رشد او را به صورت خزيدن بر روي زمين و چهار دست و پا حركت كردن را مي بينيد و پس از آن راه رفتن.

ولي هيچ چيزي مربوط به رشد كودك هيجان انگيزتر از زبان باز كردن كودك و حرف زدن كودك نيست. در آينده اي نه چندان دور (اگر نه در حال حاضر) پس از مدتي كودكتان شروع به صحبت كردن مي كند.

صحبت كردن كودك: يادگيري زبان

قبل از صحبت كردن، يك جهش فكري قابل توجهي را خواهد داشت، برخلاف اولين كلماتي كه كودك به كار مي برد، كودك كلمات را با دقت و توجه كمي بيان مي كند كه غالبا گويا نيست.

در حقيقت اين اتفاق قبلا رخ داده است، ولي به آن توجه نكرده ايد يا اينكه كودك آن كار را زياد انجام نداده است. شما بايد نسبت به اين فرايند و تغيير در كودكتان توجه داشته باشيد زيرا كودك شما به معناي واقعي كلمه فوق العاده ترين نظريات و ايده هايي كه هر انساني تا به حال داشته را داراست (كه براي من و شما جالب است).

اگر شما فكر مي كنيد كه اين صداها معني خاصي ندارند و تنها صدايي است كه از حنجره ي كودك خارج مي شود، در واقع اين صداها نشان دهنده ي چيزي است كه در دنياي واقعي وجود دارد. چرا، براي مثال، كودك با توليد صداي «ما» اين منظور را دارد كه اين فرد چقدر براي من دوست داشتني است و قابل احترام است. اين اتصال فوق العاده صدا به اشياء و اجسام در جهان در واقع آغاز «تفكر و انديشه نمادين» است، كه بدين طريق ذهن كودك از محدوده ي حواس وارد محدوده ي تفكر مي شود.

شنيدن كلمات در مقابل معني دار بودن زبان

روند رشد زبان در واقع از آغاز تولد، زماني كه نوزاد تازه متولد شده ي شما ترجيح مي دهد كه به كلمات گوش كند و شروع به پردازش اجزاي آن مي كند. بخش قابل توجهي از مغز انسان فعاليت رمزگشايي و توليد زبان است و اين چند بخش مغز به وسيله ي گوش دادن با دقت كودك به سخنان ديگران تقويت شده است.

همزمان كودك شروع به بازي با صداها و يادگيري بيان حروف صدا دار و صامت و توليد آهنگ و آواز مي كند. براي مثال متوجه مي شويد، كه او چگونه رشته ايي از صداها را با هم ادغام مي كند كه به صورت يك صحبت واقعي به نظر مي رسد. ولي اين كلمات هنوز زبان نيست، تا ۹ ماهگي كودك ايده هاي فوق العاده اي را براي كاربرد كلمات و صحبت كردن به كار مي برد.

پس از مدتي شما نسبت به اينكه كودك شما اسم خودش را مي داند يا نه كنجكاو مي شويد! يا اسم بطري، و كودك در اين زمان مي تواند نام اشياء و خودش را درك كند. ولي همان طور كه همه ي شما مي دانيد يادگيري زبان دوم بعد از دوران كودكي، درك آن معني دار ان زبان راحتتر مي شود، و كلماتي كه براي برقراري ارتباط از آنها استفاده مي شود گوياتر و معني دارتر هستند. علاوه بر اين مهارت هاي حركتي دهان براي صحبت كردن بسيار پيچيده هستند و زمان زيادي براي كسب مهارت كامل در اين توانايي نياز است. به همين دليل است كه بعد از سه ماهگي يا بيشتر كلمات بيشتري از كودك شنيده مي شود و به عنوان اولين كلمات صدا دار و داراي معني به زبان كودك مي آيد.

يادگيري صحبت كردن كودك

چگونه كودك شما در اين زمان مي تواند بهتر حرف بزند؟ به عنوان نكته بگذاريد يك تجربه ي ذهني را مطرح كنيم. فرض كنيد كه شما يك والد دانشمند هستيد. شما مي خواهيد ببينيد كه كودك شما چقدر با تماشاي تلويزيون ياد مي گيرد كه حرف بزند (كلماتي مانند كنجد، خيابان، و انيشتن و غيره) كودك را بر روي يك صندلي بنشانيد و كاري كنيد كه او چند ساعت در روز را تلويزيون ببيند. ولي اين كار نبايد به صورت حرف زدن دو انسان باشد فقط تلويزيون را روشن كنيد تا كودك تماشا كند. كودك شما از اين طريق چقدر ياد گرفته است كه حرف بزند؟

پاسخ: خيلي كم. كودكان تنها از طريق برقراري ارتباط مي توانند صحبت كردن را ياد بگيرند. بايد تماسي دراين رابطه وجود داشته باشد، پرسش و پاسخي صورت بگيرد، به اتفاقاتي كه رخ مي دهد پاسخ سريع داده شود و سخنان نوزادتان را در مورد كساني كه با آنها برخورد داشته ايد دنبال كنيد. به طور خلاصه تعاملات انساني. در تلويزيون فقط تصاويري نشان داده مي شود كه هيچ يك از اين نوع ويژگي هاي ارتباطي را دارا نيست، و البته فاقد ارتباط و پيوند عاطفي نزديك است.

مربي كودك

در اينجا ايده هاي واقعا جالبي وجود دارد: با كودكتان زياد صحبت كنيد، كاري را كه داريد انجام مي دهيد را براي كودكتان توضيح دهيد، از كودكتان سوالاتي بپرسيد و به پاسخ هاي كودكتان توجه كنيد، با كودكتان كتاب بخوانيد، در حرف زدنتان از زبان بدنتان بهره گيريد و تن صداي خود را تغيير دهيد.

همه ي اين كارها خوب است، ولي حقيقت اين است كه شما نبايد بيشتر از اينكه به كودكتان راه رفتن را مي اموزيد حرف زدن را به او ياد بدهيد. در محيط زباني غني كه شما در حال حاضر به كودكتان ارائه مي دهيد، كودك شما بايد بسياري از «تحريكات زباني» را ياد بگيرد كه بتواند ارتباط برقرار كند. (البته به ويژه اگر شما در اين زمينه بسيار مسر هستيد شما با صحبت كردن زياد با كودكتان و خواندن بيشتر براي كودكتان دايره ي زباني كودكتان را غني مي سازيد.)

ولي بيشتر، اين بخش از وظيفه ي والد نبايد با كار ديگري ناقص بماند، اين كار بايد به صورت يك لذت انجام شود. با حالت شگفتي و تعجب و لذت به كودك كوچكتان نگاه كنيد و وارد قلمرو ذهن كودكتان شويد زيرا در ماه هاي بعد اين روند بسيار پيچيده تر و جالب تر به نظر مي رسد.

منبع:مركزمشاوره.com


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۷:۱۵ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

مشاوره ازدواج نقش بسيار كليدي در زندگي موفق زناشويي دارد.

مشاوران متخصص كانون مشاوران ايران براي زندگي بهتر شما راهنمايي هاي جامعي را در مشاوره ازدواج آنلاين ارائه مي دهند.

بهتر است از هم اكنون براي تشكيل كانون پايدار زندگي خانواده خويش را با اصول درست مشاوره براي ازدواج در مركز مشاوره بنا كنيد.

استحكام روابط زناشوئي تنها از طريق دانستن و رعايت نكات درست و علمي مشاوره براي ازدواج در زمينه روابط زناشوئي ميسر ميشود.

كه شامل:

 • شناخت درست همسر
 • انتخاب مشاور خانواده 
 • مشاور خانواده مناسب
 • انتخاب همسر
 • روش هاي حل مشكلات و معضلات زندگي زناشوئي
 •  طريقه برخورد و رفتار با خانواده همسر

مشاور ازدواج شامل راهنمايي هاي لازم قبل ازدواج و براي ازدواج در سايت مشاوره ازدواج مي باشد.

كه بايد بدرستي هر كدام از اين راهنمايي ها انجام شده و در تصميم گيري خانواده ديده شود.

توجه شود كه دردنياي امروز همه چيز براساس علم و دانش و تخصص پايه گذاري ميشود.

لذا شايسته و بايسته است كه ما نيز بدرستي طريقه زندگي خود را با اصول درست و علمي پايه ريزي كنيم.

هدف از ازدواج زندگي كردن و يا تنها تشكيل خانواده نيست! بلكه شما بايد و بايد از زندگيتان لذت ببريد.

مشاوره قبل ازدواج

 سوالات اساسي كه هر نفر قبل از ازدواج بايد از خودش بپرسد:

اول: چرا مي خواهي ازدواج كني؟

 • چه انگيزه اي باعث مي شود شما بخواهيد ازدواج كنيد
 • آيا صرفا نياز هاي روحي رواني، عاطفي يا حتي جنسي است؟
 • يا واقعا از عمق وجود نسبت به زندگي زناشويي و مشترك احساس رغبت مي كنيد؟
 • چقدر ملاك ها و معيار هاي شما درست و هميشگي است؟

دوم: چه كساني مشوق شما براي ازدواج هستند؟

 • چقدر از صميم قلب و بدون در نظر گرفتن خانواده و يا اجتماع مايل به ازدواج هستيد؟
 • و تا چه اندازه محيط زندگي شما سبب اين اتفاق شده است؟
 • مشوقتان شما چه كساني هستند ؟
 • و تا چه اندازه محيط، نيازها و يا ديگران سبب گرمي رابطه شما شده اند؟

سوم: بعد از ازدواج چه چيزهايي بدست مي آوريد كه هم اكنون نداريد؟

 • دقيقا بايد بدانيد كه بعد از ازدواج چه چيزهايي عايدتان مي شود.
 • هرگز فراموش نكنيد كه چيزهاي باارزشي را هم از دست خواهيد داد

چهارم: چقدر بعد از ازدواج ممكن است شخصيت شما تغيير كند؟

 • همسر و شريك شما شخصيت فعلي شما را ملاك يك عمر زندگي خويش قرار داده است.
 • ممكن است در آينده شخصيت شما تغيير كند و ثبات شخصيتي نداريد پس بايد به اين موضوع بپردازيد.

پنجم: چقدر احتمال مي دهيد شخصيت همسر شما بعد از ازدواج تغيير كند؟

 • شناخت درست شما سبب بروز اتفاقات خوب مي شود.
 • شناخت ناقص يا بعضا اشتباه سبب بروز پشيماني خصوصا در مقوله ازدواج

ششم: آيا دوست داريد مادر يا پدر باشيد؟

 • چقدر آمادگي ازدواج را داريد، آيا مي دانيد تعهد يك مادر و يا يك پدر چيست؟
 • آيا با نحوه ايجاد كانون خانواده آشنايي داريد؟
 • راه هاي ساخت كانون خانواده خويش را مي شناسيد؟
شماره تلفن

هفتم: چقدر به همسر خود بعنوان يك تكيه گاه نگاه مي كنيد؟

 • آيا مي دانيد كه گاهي اوقات تكيه كردن به شخص خاصي ميتواند بسيار شكننده و تخريب كننده باشد.
 • وابستگي شما به همسرتان از يك نظر خوب و نظر ديگر بد است.
 • بسته به شخصيت شما در خانواده اين مساله تعيين كننده است

هشتم: پدر و مادر شما چقدر در شكل گيري اين رابطه موثر بوده اند؟

 •  ازدواج اتصال دو خانواده به يكديگر است.
 •  سطح فرهنگي و مذهبي دو خانواده نيز توسط مشاور بايد سنجيده شود.
 • به نقش اساسي پدر و مادر در زندگي مشترك توجه كنيد.

 نهم: آيا فكر مي كنيد بقدر كافي همسرتان را مي شناسيد؟

 •  آيا در لحظات شادي، خشم ، ناراحتي و …. بقدر كافي در كنار همسر آينده تان بوده ايد؟
 •  آيا بدرستي او را مي شناسيد

 دهم: چقدر همسرتان را دوست داريد؟

 • افرادي هستند كه ميزان دوست داشتن همسرشان در قبل و بعد از ازدواج تغيير مي كند.
 •  آيا ممكن است  شرايط بعد از ازدواج تغيير كند و ديگر ميلي به همسر خود نداشته باشيد؟

پس قبل از اتخاذ هر تصيميم مهمي به مراكز معتبر مورد تاييد كانون مشاوران ايران مراجع كنيد.

براي اولين بار انجام تست هاي ازدواج در مراكز كانون انجام مي گيرد .

و شما بطور دقيق با ميزان تطابق معيارهايتان با همسرتان آشنا مي شويد!

منبع: كانون مشاوران ايران


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۶:۰۴ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

افسردگي يك بيماري رواني محسوب مي شود.

كه موجب احساس غم و ناراحتي به طور مداوم و از دست رفتن علاقه خواهد شد.

بيشتر اشخاص برخي اوقات احساس ناراحتي و افسردگي به آنها دست مي دهد.

 وقتي حالم خوب نيست

 • احساس افسردگي و ناراحت بودن واكنش معمولي  مي باشد .
 • نسبت به مشكلات زندگي و از دست رفتن چيزها .
 • و اشخاصي كه به آنها علاقه مند هستيم،  محسوب مي شود.
 • هنگامي كه احساس ناراحتي حاد،  نااميد شدن .
 • و  بي ارزش بودن اگر بيشتر از چند هفته طول بكشد.
 •  شما به بيماري افسردگي مبتلا شده‌ايد.
 • بيماري افسردگي  بر نوع نگرش  و برخورد شما داراي تاثير مي باشد.

بيماري افسردگي

افسردگي مي‌تواند موجب مبتلا شدن به انواع بيماري‌هاي جسمي و همين‌طور رواني در شما بشود .

اشخاصي كه به بيماري افسردگي مبتلا مي باشند.

امكان دارد در انجام دادن وظيفه هاي روزانه خود ضعيف عمل كنند.

و اين احساس را داشته باشند كه زندگي هيچ گونه ارزشي ندارد.

و برخلاف تفكر اشخاص، افسردگي به يك ناتواني محسوب نمي شود .

و نمي توان آن را به راحتي ناديده گرفت بلكه يك نوع بيماري داراي ضرر مي باشد .

 • مثل ديابت ، فشار خون و غيره مي‌باشد ، كه بايد براي معالجه شدن آن اقدام كرد.

بيشتر اشخاصي كه به بيماري افسردگي دچار مي باشند.

پس از مصرف كردن دارو،  جلسه هاي مشاوره و يا  معالجه هاي ديگر بهتر خواهند شد.

شماره هاي تماس 01

نشانه هاي بيماري افسردگي

 • به وجود آمدن مشكل در تمركز، به ياد آوردن جزئيات و تصميم گيري
 • افسردگي همچنين مي تواند موجب خستگي در جسم و كم شدن انرژي شود.
 • احساس گناه ، بي ارزش بودن و يا درمانده شدن
 • بي خواب شدن و بيدار شدن در  صبح زود و يا خوابيدن فراوان
 • اشخاصي كه به بيماري افسردگي مبتلا هستند داراي بي‌قراري و ناآرامي مي‌باشند.
 • از دست رفتن لذت به زندگي
 • يكي از نشانه هاي افسردگي پر خوري عصبي و يا كم شدن اشتها مي باشد.

 

مثبت انديشي

در زندگي بايد مثبت انديش باشيم.

اين يك اصل است. هر آنچه كه به آن بيانديشي به سويت مي آيد.

يك روز از خواب بيدار مي شوي به داشته هايت بانديش

نه به ترسهايت و شكست هايت و نا امديهايت

يه مثال قديمي هست كه مي گويد: مرد خردمند به داشته هايش فكر مي كند و نادان سلامت به جمع آوري ثروت. ثروتمند به فكر سلامتي است.

مردي كه اسب دارد معناي قدم زندن در جنگل را درك نمي كند.

و مردم پياده هنگام پياده روي در آرزوي اسب است.

اين خوب است كه آرزو كنيم و برايش تلاش كنيم.

ولي گاهي بايد به داشته ها فكر كرد و از آنان لذت برد.

خانواده اي كوچك از ديدن برنامه اي معمولي خوشحال است ولي مردي كه سينما دارد هرگز فيلم نديده و از ديدن فيلم لذت نبرده است.

 

احساس پوچي مي كنم

كسي كه اين جمله را مي گويد:

يا هدفي در زندگي ندارد و نياز دارد هدف براي خود بسازد و روي اهدافش تمركز كند و تلاش براي هدفش او را از پوچي رهايي مي دهد.

يا به هدفش و آرزويش نرسيده است. برخي اهداف نياز به برنامه ريزي دارند و در بلند مدت به دست مي آيند.

فرد هنگامي كه مي خواهد بدون امكانات دوساله به ماه برود!!!!! او مي تواند براي رفتن به ماه تلاش كند و به آن مي رسد ولي شايد ۳۰سال وقت نياز دارد و برنامه ريزي بهتري نياز دارد.

كساني كه با حسادت زندگي مي كنند. انان نيز هدفي در زندگي خود ندارد و زندگي خود را بر مبناي ديگران سياه و تار مي كنند.

هر كس كه مي گويد احساس پوچي مي كنم معمولا با يكي از مشكلات بالا روبرو است.

در غير اين صورت با افسردگي مواجه شده است و حتما بايد به پزشك مراجعه كند.

 

منبع: سامانه پرسش و پاسخ مشاور


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۴:۳۴ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

دست يافتن به آرامش و درك كردن زندگي پاك يكي از پر اهميت ترين هدف هاي انسان مي باشد .

كه با تقويت كردن اراده خود بتواند به هدف هاي زندگي خود برسد زندگي داراي قانون مي باشد.

خوشبخت بودن با فهم و رعايت كردن قانون زندگي و اهميت ندادن انگاشتن قانون زندگي حاصل خواهد شد.

نشانه اراده قوي

 • موفق شدن بستگي به بخت و اقبال ندارد.
 • بلكه زندگي پاك را با احترام گذاشتن به قانون مي‌توان آن را به دست آورد.
 • با اراده فردي مي باشد كه هنگامي كه در مورد كاري به خوبي فكر مي‌كند.
 • تصميم به انجام دادن آن خواهد گرفت.
 • با فعاليت و با اثبات بودن قدم آن را به اجرا درخواهد آورد .
 • ولي شخص سست اراده با كمترين مشكلي از انجام دادن كار رو به دلسردي مي‌رود.
 • دست از تلاش كردن بر خواهد داشت.
 • اين شخص داراي هدف معقولي مي باشد.
 • تا زماني كه به آن نرسد از تعقيب آن دست برنمي‌دارد.
 • مشكلات و همينطور موانع رواني يا مادي به اراده آسيب نمي‌زند .
 • از پيشرفتش پيشگيري نخواهد كرد.

اراده قوي در جدول

بررسي جنبه مثبت هدف

قبل از انجام دادن هر كاري به جنبه ها و مثبت و همينطور منفي بودن آن اهميت دهيد.

به دليل اينكه با اطلاعات از زيانهاي منافع كاري انگيزه براي ترك كردن.

يا انجام دادن كار افزايش پيدا خواهد كرد .

و به صورت طبيعي اراده قوي خواهد شد

فردي كه داراي اراده قوي مي باشد.

آن چيزي را كه بخواهد و با اثبات بودن قدم كسب خواهد كرد.

براي تقويت كردن اراده راه هايي موجود مي باشد.

كه شامل موارد زير مي شود:

تقويت كردن اراده

انسان بايد در ابتدا هدف هاي خود را در زندگي و فعاليتي كه مي‌خواهد آن را انجام دهد.

به صورت دقيق و معين  به ترسيم كردن بپردازد. طبيعي مي باشد.

كه اين هدف بايد به صورت شفاف و قابل دستيابي و همينطور بدون افراط توان .

و استعداد خود و همينطور واقع‌بينانه صورت گيرد.

نه به صورت‌ بلندپروازي و خارج از مهارت هاي فرد باشد.

در غير در اين صورت هنگامي كه با مشكل مواجه شود .

دچار نااميدي و دلسرد شدن و همينطور از ادامه دادن كار منصرف خواهد شد .

و خود را ضعيف و بدون اراده خواهد ديد.

مطالب و مقالات سايت “مشاوره ازدواج” توسط تيم تخصصي مشاوران و روانشناسان تهيه و پشتيباني شده است.

شناختن مهارت ها و استعدادها

 •  تمام ما در وجود خود از استعدادهايي برخوردار مي باشيم.
 • و كافي مي باشد كه اين نيروها را شناسايي كرد.
 • و براي دست يافتن به هدف آن را به كار بگيريم.
 •  در كارها و فعاليت هاي روزانه خود برنامه اي با نظم دارا باشيد .
 • جدولي را مورد استفاده قرار دهيد.
 • كه در قسمت ستون هاي افقي آن ساعت‌هاي شبانه‌روز .
 • و در ستونهاي عمودي آن ايام هفته را به يادداشت كردن بپردازيد .
 • و همه فعاليت هاي روزانه مانند خوابيدن و ورزش كردن .
 • و همينطور مطالعه كردن را در آن يادداشت كنيد .

و هر فعاليتي را در وقت مخصوص به خود در جدول بنويسيد.

و هيچ وقتي را بدون كار خالي نگذاريد.

هر روز با نگاه كردن به آن برنامه به اجرا كردن دقيق آن بپردازيد .

و شبها قبل از خوابيدن مورد بررسي قرار دهيد.

شايسته مي باشد كه  فعاليت هاي روزانه .

و مقدار موفق بودن خود را در انجام دادن آن مورد ارزيابي قرار دهيد.

و در صورت موفق شدن خود را تشويق .

و در صورت تخلف و انجام ندادن آن خود را به تنبيه كردن پردازيد.

تلقين اراده قوي داشتن 

هنگامي كه بيان مي كنيم من فرد شكست خورده اي مي باشم .

و قابل تغيير كردن نمي باشم در واقع حكم محكوم شدن خود را به صادر كردن پرداخته ايد.

روانشناسان بيان مي‌كنند كه دستور دادن ، فرآيند شدن مي‌باشد.

و دستورات انسان را به ساختن مي‌پردازد.

ما با خودمان در حال صحبت كردن مي باشيم .

۷۰ درصد از زمان ما با صحبت كردن سپري خواهد شد .

حتي زمان خواب هماني  مي شويم كه صحبت مي‌كرديم.

 • تلاش كنيد دستورهاي خوبي را به خودتان بدهيد.
 • با تغييرات‌ نگاه ، ايده آل ها و هدف هاي زندگي مان به درستي شكل خواهند گرفت.
 • و آنگاه  قدم دوم  تلاش كردن مستمر و انتخاب‌هاي ايده‌آل اتفاق خواهد افتاد.
 •   طرز فكرها و تفكرات ما  پر اهميت ترين عامل تحولات به حساب مي‌آيند.
 •   تحولات خوب و بد زندگي ما به  طرز فكر ما و پيامدهاي زندگي بستگي دارد.
 • و ۱۰ درصد آن به وقايع بيرون بستگي دارد.

 

تقويت كردن اراده

براي كسب كردن اراده قوي بايد به تدريجي بودن آن و احتياج آن به تمرين اهميت داد.

تصور نكنيد كه مي‌توانيد بدون تلاش كردن آن را كسب كنيد.

و راه هاي عملي زير توجه كنيد:

هنگام صبح حداقل ۲۰ دقيقه به صورت منظم در ساعت مشخص به ورزش كردن بپردازيد .

صبح ها هر وقتي كه بيدار شديد بدون شك بلند شويد .

و از رختخواب خود به بيرون آمدن بپردازيد و خواب آلودگي مزاحم شما مي شود.

از اتاق بيرون برويد تا خواب شما از سر شما بيفتد.

دوري كرده از نااميدي

 • هيچ وقت در انجام دادن كارهاي خود به نااميدي  نرسيد .
 • و با حالت تهاجمي براي جلوگيري كردن و به انجام رساندن فعاليت هاي ناقص.
 • و بدون موفق خود تلاش و كوشش كنيد. فعاليت هايي كه بر عهده گرفته ايد .
 • به صورت ناتمام  به رها كردن آن نپردازيد و آنها را به نحو احسن انجام دهيد.
 • و تا كسب كردن نتيجه‌اي مناسب به ادامه دادن آن بپردازيد .
 • و از پراكنده كاري و همينطور آشفته بودن در خواب كه باعث به هم ريخته شدن نظام ذهني.
 • مي‌شود دوري كنيد و به فعاليت‌هاي خود تمركز كنيد و آن را سرانجام ببخشيد.
 • هنگامي كه اين روش‌ها به قسمتي از زندگي شما به تبديل شدن رسيد .
 • يك روش ديگري را به عادت خود به تبديل كردن بپردازيد.
 • بعد از آن در زمان كوتاهي تبديل به شخصي خواهيد شد.
 • كه اراده قوي و كم نظيري دارا مي باشد.
 • براي كسب اطلاعات بيشتر به سايت مشاوره ازدواج رجوع كنيد

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۳:۱۲ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

 اختلال فوبيا يك ترس حاد و ناتوان‌كننده از يك شيئ و مكان يا شرايط و يا احساس به خصوصي مي باشد.

كه مي‌تواند به صورت غير حقيقي ظاهر شود. فوبيا يك نوع اختلال اضطرابي محسوب مي‌شود.

كه امكان دارد تا هنگام روبرو شدن و مشاهده آن به تجربه كردن پردازد.علائم فوبيا

و با اين حال در برخي از موارد حتي تصور كردن به منبع ترس مي‌تواند .

در شخص احساس اضطراب و همينطور دستپاچگي ايجاد كند.

ترس داشتن از مكان هاي شلوغ ، ترس داشتن از حيوانات.

و همينطور آسانسور يا مكان هاي بسته،  ترس هاي جنسي.

و همينطور ترس داشتن از تنها بودن يا ترس از سفر كردن با وسيله هاي عمومي و غيره.

از جمله ترسهاي ناشي از فوبيا محسوب مي شود. نشانه‌هاي فوبيا شامل نبود.

تعادل و همينطور سرگيجه داشتن و حالت تهوع، بيشتر شدن ضربان قلب و همينطور تنگي نفس همراه مي باشد.

فوبيا  امكان دارد دليل بخصوصي دارا نباشد ولي با تعدادي از عوامل مرتبط مي باشد.

 • به طور مثال امكان دارد ناشي از يك حادثه يا يك ضربه به خصوصي باشد.
 • فوبيا همين‌طور امكان دارد يك واكنش آموخته شده باشد.علائم فوبيا
 • و آن هم در آغاز شدن زندگي از طرف پدر و مادر .
 • و ديگر اعضاي خانواده ژنتيك امكان دارد نقش پر اهميتي را ايفا كنند.

علائم فوبيا

معالجه فوبيا

تقريباً همه فوبيا ها با موفقيت معالجه خواهند شد و فوبي ساده از راه واقع شدن به ندرت در معرض جسم .

و همين‌طور حيوانات محلي و شرايطي كه موجب به وجود آمدن ترس شده است.

معالجه مي شود و اين شيوه معالجه را به عنوان حساسيت زدايي مي توان به شناختن پرداخت.

معالجه ي فوبياهاي پيچيده طول خواهد كشيد و شامل معالجه هايي مانند مشاوره و معالجه هاي رواني.

و شناختي برخوردي و همينطور معالجه دارويي مي باشد.  داروهاي ضد افسردگي .علائم فوبيا

و همينطور داروهاي آرامبخش از جمله داروهاي تجويزي مي باشند كه  در فوبيا مورد استفاده قرار مي گيرد.

مطالب و مقالات سايت ” مشاوره خانواده” توسط تيم تخصصي مشاوران و روانشناسان تهيه و پشتيباني شده است.

تحولات در روش زندگي

ساختن بعضي از تنظيمات ساده در روش زندگي امكان دارند نشانه هاي فوبيا مثل حمله هاي هراس را كم كند.

و اين تحولات مي تواند مثل تمرين كردن هاي ورزشي به طور منظم و غذا خوردن به صورت سالم و دارا بودن خواب كافي.

دوري كردن از استفاده كردن از كافئين و الكل واقع شدن در معرض حساسيت زدايي باشد.

اگر شما از مكانهاي شلوغ به ترسيدن مي‌پردازيد امكان دارد.علائم فوبيا

با رفتن به خارج از خانه براي دوره‌هاي بسيار كم و با واقع شدن در اين مكانها به تدريج بتوانيد بر ترس خود غلبه كنيد.

اشخاصي كه دچار حمله هاي ترسناك مختلف خواهند شد امكان دارد به كافئين بسيار حساس باشند.

و كافئين بعضي از علائم هاي موجود در حمله ها را دوباره به بازسازي كردن مي‌پردازد.

و اشخاص حساس به حمله‌  فوبياي بهتر مي باشد كه كافئين را از رژيم غذايي خود به حذف كردن بپردازد.

در حالت ترس فرد داراي تفكرات منفي  و تصورات ترسناك مي باشد .

و شما بايد اين اجازه را بدهيد كه ترس به سراغ شما بيايد ولي تلاش كنيد فكرهاي منفي را به تغيير و تحول بپردازيد.

تكنيك هاي تمدد اعصاب شامل تمرين هاي فيزيكي در مديريت كردن تنفس و آرام سازي به داراي فايده مي باشد.

توصيه هاي پزشكي فوبيا

فوبيا در يك خانواده داراي تمايل مي باشد يعني اگر يكي از والدين شما داراي فوبيا باشد.

شما نيز به آن دچار خواهيد شد ولي نه لزوما  همان نوع فوبيا.

برخي از فوبيا ها از انواع ديگر خطرناك تر مي باشند و اگر فوبياي شما در زندگيتان اختلال به وجود آورد .

بايد به روان پزشك و خيلي پر اهميت مي باشد كه از فردي ياري بگيريد كه فوبيا را به درك كردن پرداخته است .

و در آخر خيلي از فوبيا ها رجوع كردن از پزشك به پزشك ديگر و همينطور از يك بيمارستان به بيمارستان ديگر مي باشد.

پس از پر اهميت مي باشد كه به پزشك رجوع كنيد كه  در رابطه با فوبيا و اختلالات مرتبط با آن داراي تخصص باشد.

انواع فوبياها

۱. جمع هراسي يعني ترس داشتن از حاضر شدن در شلوغي و ترس داشتن از مكان هاي عمومي.

۲.  اجتماع هراسي  يعني ترس داشتن از واقع شدن در شرايط هاي اجتماعي مانند :

 • سخنراني كردن عمومي يا استفاده كردن از حمام هاي عمومي و ديگر فضاها و مكان هاي اجتماعي.

۳. ترس مرضي ساده يعني  ترس داشتن از يك نوع محرك به‌خصوص مانند:

 • حيوان ها و همينطور  حشرات ، ترس داشتن از ارتفاع  و همينطور سفرهاي هوايي و فضاهاي بسته و غيره.
 •  علتهاي مبتلا شدن به فوبيا

دليل اصلي اين اختلال ناشناخته مي باشد ولي علت‌هاي احتمالي آن عبارت از يك واكنش آموزش ديده شده  است.

مانند ناشي از تماس پيدا كردن با شخص ديگر داراي همين ترس مشابه.علائم فوبيا

يا دارا بودن تجربه يك طرفه اوليه در زمان گذشته همراه با يك  شي يا شرايط بخصوصي همراه بوده است.

 

علائم فوبيا 1

 عوامل بيشتر كردن فوبيا

۱.  دارا بودن سابقه خانوادگي و داشتن اضطراب

۲.  اضطراب جدايي در زمان كودكي

۳. ديگر اختلال هاي رواني

۴.  شخصيت كمال گرا بودن

 علائم هاي مبتلا به فوبيا

 •  علائم هاي جسمي فوبيا با علائم هاي واكنش مبارزه .
 • يا فرار بدن در  زمان روبرو شدن با يك خطر حقيقي يكسان مي باشد .
 • و گستره اضطراب و ترس مي‌تواند از دارابودن يك ترس ساده.
 • تا يك حمله وحشتزدگي داراي فرق باشد.

كه از نشانه هاي رايج فوبيا مي توان به موارد زير را نام برد:

 •  دارا بودن تپش قلب
 •  عرق كردن زياد
 •  لرزش پيدا كردن بدن
 •  گُرگرفتگي
 •  پيدا كردن حالت تهوع
 •  تفكرات و تصورات منفي .
 • و همين‌طور مضطرب كننده

 معالجه فوبيا

۱.  اقدامات تشخيصي مانند مشاهده كردن نشانه هاي آن توسط خود فردي كه مبتلا به فوبيا شده است.

۲.  ارزيابي سابقه اجتماعي و معاينه شدن فيزيكي توسط پزشك الزامي ميباشد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۱:۲۹ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

دكتر گري گينسبرگ

كار كردن با زوج ها و خانواده تفاوت بسيار زيادي نسبت به كار كردن با افراد دارد. در واقع تجربۀ رابطۀ زنده و پويايي كه اغلب بين خانواده ها و زوج ها وجود دارد براي من بسيار لذت بخش است. ديدن اين رابطه به صورت مستقيم و زنده از سمت هر دوو زوح بسياز متفاوت با زماني است كه يكي از زوج ها بخواهند بدون حضور طرف مقابل زندگي خود را توصيف كنند. زماني كه شما با زن و شوهر به طور مستقيم كار مي كنيد مي توانيد سريعا واكنش ها را ببينيد خيلي زودتر از آنچه كه شما و يا حتي خود زوج ها فكرش را بكنند مشكلاتشان در حضور شما آشكار مي شود و حالت تدافعي به خود مي گيرند و جوي منفي ميان آنها حاكم مي شود و اگر شما هم بخواهيد ميانجي گري كنيد اين مسئله آنها را عصباني تر كرد و شرايط را بدتر مي كند و به سرعت مشكل آنها وسيع تر مي شود.

من يادگرفته ام كه از همان ابتدا بدانم در تمام اين مسائل چيزي كه من بايد از آن دفاع كنم خود رابطه است و نه افراد (همانگونه كه هارويك هنريكس آن را “در ميان رابطه بودن” مي نامد.)

من اغلب رابطه را براي زوجين به شكل نوعي رقص دو نفره توصيف مي كنم كه هر دو طرف بايستي حركات و رفتارشان با هم هماهنگ باشد زيرا اگر يكي از آنها حركت نامناسبي انجام دهد تعادل طرف مقابل نيز به هم مي خورد و نمي توانند رقص زيبايي ارائه كنند. هر چقدر كه آنها بيتشر در اين كار با هم تمرين كنند آنها با آرامش بيشتر مي توانند با هم برقصند كم تر به هم آسيب مي رسانند و بيشتر از آن لذت مي برند. اگر در حين رقص موسيقي تغيير كند همانگونه كه در زندگي بارها اتفاق مي افتد آنها بايستي ريتم خود را با تغيير موسيقي تغيير دهند و دوباره ثبات و آرامش خود را بدست بياورند و از ان لذت ببرند. تا زماني كه آنها باهم مي رقصند زندگي آنها با يكديگر نيز ادامه دارد. من و همسرم ۵۰ سال است كه بايكديگر ازدواج كرده ايم و هنوز هم داريم رقص خود را با موسيقي هاي مختلف تنظيم مي كنيم.

من با رابطه ها كار مي كنم زيرا مي دانم چيزي كه ما تجربه مي كنيم از اتفاقاتي است كه در رابطه مي افتد. بدون وجود يك رابطه، زندگي اي وجود نخواهد داشت. تنها وجود اين رابطه است كه انسانها را زنده نگه مي دارد و به وجود آنها معنا مي بخشد.

در اين ميان هيچ رابطه اي مهم تر از رابطۀ ميان زوجين نيست. اين رابطه بي نظير است زيرا نوعي رابطۀ يكي شدن و همتايي است. در اين رابطه رتبه بندي و يا درجه بندي اي وجود ندارد در حالي كه در بسياري از رابطه ها وجود دارد. اين رابطه به نوعي بسيار دوستانه و صميمي است كه پايه و اساس احساس رضايت و امنيت ما در زندگي است. اما همانگونه كه مري برون مي گويد. رابطۀ بين دو نفر به صورت ذاتي مي تواهند بسيار بي ثبات باشد. بسيار صميمي و يا بسيار سرد و با فاصله ي بسيار نفوذ پذير و يا بسيار از هم پاشيده و تهديد كننده … ما هيچ موقع نمي توانيم به نقطه ي درست دست پيدا كنيم بنابراين در راطه به اوج نقطه ي احساس نيز نمي توانيم دست پيدا كنيم.

من معتقدم كه اولين اصلي كه بايد در حل مشكلات زوجين براي ايجاد نوعي تعادل و ثبات و كسب رضايت در زندگي شان به آنها پيشنهاد كرد اين است كه سعي كنند در شرايط مختلف انعطاف پذير باشند و واكنش هاي صحيح و منطقي نسبت به  تغييرات زندگي داشته باشند. اين مسئله بسيار مهم است كه زوجين بتوانند در خلال مشكلات زندگي صميمت خود را حفظ كنند تا با تجربه كردن اين حس و حفظ صميمت احساس امنيت در مقابل خطرات و مشكلات داشته باشند. آنها با حفظ اين اعتماد و صميمت در رابطه از لحاظ احساس كاملا به هم وابسته مي شوند و قدرت آنها در حل مشكلات افزايش مي يابد.

من معتقدم كه شخصيت انسانها در طول رابطه هايي كه با يكديگر دارند شكل مي گيرد به خصوص اولين رابطه هايي كه درگير آن مي شوند. خارج از اين تجربه ها، به طور ناخودآگاه نسبت به شرايط واكنش هايي نشان مي دهيم كه از زمان كودكي در ما نهادينه شده اند.

ارتقاي امنيت، صميميت، ثبات و رضايت مندي در رابطه

زماني كه  اين رفتارها از ما سر مي زند ذهن ما نسبت به آنها آگاهي ندارد و به صورت ناخودآگاه اتفاق مي افتد. (حافظۀ ضمني احساس).

براي فهم تعامل بين زوجين بسيار مهم است كه واكنش هايي را كه دو طرف نسبت به هم و نسبت به اتفاقات زندگي شان به صورت آشكار از خود نشان مي دهند بررسي كنيد و اين واكنش ها دوباره با عكس العملي از سمت طرف مقابل روبه رو مي شود و اين اتفاقات همانند چرخه اي از كنش ها و واكنش ها در ميان زوجين اتفاق مي افتد. در واقع اين چرخه را مي توان عادت هايي ناميد كه ما در همۀ رابطه ها شاهد آن هستيم.

چه عاملي ما را در يك رابطه با يكديگر قرار مي دهد. آيا اين عامل مي تواند ما را از هم دور كند؟

من معتقدم در رابطه هايي كه مربوط به ازدواج و پيوند زناشويي هستند نوعي احساس وابستگي و پايبندي ايجاد مي شود همانگونه كه در اكثر رابطه هايي از اين دست كه ما انسانها در آن قرار داريم اتفاق مي افتد. با اين حال چيزي كه انسانها را نسبت به هم جذب مي كند ويژگي هاي متضادي است كه انسانها را از هم متفاوت مي كند و موجب مي شود كه آنها به نوعي تكميل كنندۀ يكديگر در رابطه باشند. اما همين ويژگي باعث مي شود زماني فرابرسد كه زندگي كردن با اين تفاوت ها براي ما دشوار مي شود و هر روزه اين رفتارها از طرف مقابل تكرار مي شود. براي مثال يكي از زوجين متعلق به خانواده اي است كه دور از آنها زندگي مي كند. اين مسئله كه زوجين بخاطر دخالت خانواده اي كه در نزديكي آنها زندگي مي كند به مشكل بخورند بسيار محتمل است. اين مثال نمونه اي از وجود عادت هاي مختلف در رابطه است.

بنابراين عادت هايي كه زوجين در باطه با يكديگر و زندگي مشترك دارند همگي نشأت گرفته از دوران كودكي آنهاست. ويژگي هاي مختلف زوجين به نوعي مكمل يكديگر است. و عادت هايي كه هر يك از زوجين دارند پايه و اساس رابطۀ آنهاست.

اگر زوجين اين مهارت را داشته باشند كه اتفاقات منفي اي را كه در رابطۀ آنها مي افتد به نوعي از جنبه هاي مثبت نگاه كنندو از آن تجربه كسب كننند مي توانند جهات منفي آن را تعديل كنند و آسيب كمتري از اين اتفاقات به رابطۀ آنها وارد بشود. اگر آنها توانستند اين مهارت را پيدا كنند و به مسائل تك بعدي نگاه نكنند صميميت و ثبات رابطۀ آنها بيشتر خواهد بود. و در مقابل مشكلات مقاوم تر و منطقي تر برخورد مي كنند. در واقع مسئله انعطاف پذيري در شرايط مختلف بسيار اهميت دارد و باعث مي شود كه آنها در مقابل ناگواري ها كنترل خود را از دست ندهند و در عين حال آنها بايستي با حفظ صميمت و اعتمادي كه در رابطه با يكديگر دارند به راحتي از پس مشكلات بر بيايند. اگر آنها الگوهاي رفتاري خود را براساس ويژگي هاي بالا تنظم كنند مي توانند به يك رابطۀ رضايت بخش و با ثبات در طول زندگي خود دست پيدا كنند.

عنصر كليدي اي كه به حل مشكلات زندگي زوجين كمك مي كند اين نيست كه مستقيما بخواهيم راه حلي براي مشكلات آنها پيشنهاد بدهيم بلكه اين است كه به آنها بياموزيم چگونه احساسات خود را در مواجهه با مشكلات مديريت كنند و در حين حفظ آرامش، با صميميت و اعتماد با مسائل روبه رو شوند در واقع ريشه بسياري از مشكلات در زندگي افراد عدم توانايي آنها در مديريت احساسات و كنترل خود در حين مواجهه با مشكلات است

براي خواندن مقاله هاي بيشتر در رابطه با اين موضوع به سايت ازدواج مراجعه كنيد

منبع:مشاورانه


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۲:۴۲:۱۸ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

بدگماني به معني خيال و تفكر بد در رابطه با فردي مي باشد.

 •  به عبارتي ديگر : كه انسان در رابطه با برخورد .
 • و گفتار اطرافيان خيال‌هاي ناروا داشته باشد.
 • و به اين ترتيب آن خيال را به صورت يك حقيقت مشاهده كند.

بدگماني در گفتگوي زن و مرد

به طور مثال مردي را در حال گفت و گو كردن با زن مشاهده كرده است.

و به ذهنش خطور مي كند كه اين دو با يكديگر داراي ارتباط نامشروع مي باشند .

و بحث و گفت و گوي آنها به‌صورت عاشقانه شكل گرفته است .

و در عمل با آن معامله يك انسان بد كار بكند .

و  ديگر به او اطمينان نمي‌كنند.

 • به چنين حالتي بدگماني و به حالتي كه در رابطه با
 • اطرافيان به آن دست مي‌دهند. و بد انديشي مي گويند.

انواع بدگماني

 • بدگمان شدن نسبت به مردم.

بدگمان شدن نسبت به مردم اين مي باشد .

كه انسان نسبت به اشخاص جامعه بدون اينكه واقعاً كار بدي انجام داده باشند.

فكر و خيال بد خواهد كرد و به اين ترتيب در او اثر مي‌كند.

بدگماني1

بدگمان شدن به خود.

بد گمان شدن نسبت به خود اين مي باشد .

كه انسان همواره خود را در مقابل انجام دادن حقوق خدا و بندگانش مقصر مي داند.

بدگمان شدن داراي پيامدهاي نامناسبي در زندگي شخصي.

و اجتماعي انسان دارد.

كه  شامل موارد زير مي باشد:

پيامدهاي بدگماني

 • مردم گريزي.
 • زندگي اجتماعي بر طبق الفت ميان انسانها و اعتماد متقابل مي باشد .
 • اگر انسان ها به همديگر به بدگماني بپردازند.
 • اعتماد متقابل  خدشه دار مي شود .
 • و شخص بدگمان از اطرافيان فرار مي كند.
 • و به فاصله گرفتن مي‌پردازد و در آخر تنها خواهد شد.

ياس و نااميدي در بدگماني

 • بد گمان شدن يكي از بيماري هاي خطرناك روحي.
 • جسمي محسوب مي شود .

 

منبع:ساينس ديلي

 

برچسب ها: بدگماني به شوهر ,بدگماني به همسر ,بدگماني زنان ,بدگماني مردان ,درمان بدگماني ,


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۲:۴۱:۰۰ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

با سلام ،
بنده آقايي 36 ساله هستم و با خانمي 32 ساله كه يكي از آشنايان معرفي كرده بودنجهت ازدواج آشنا شدم. به اصرار ايشون مراسم خواستگاري و معارفه انجام نشد و منوط به تست روانشناسي شد كه خوشبختانه مشخص شد ما 70 درصد باهم جور هستيم وطبق گقفته روانشناس شانس خوبي براي ازدواج داريم.
ولي باز ايشون حتي با اصرار من و خانواده خودش قبول نكردن كه مراسم خواستگاري و معارفه انجام بشه و مي گفتن الان زوده !!!
اخيراً هم از اينكه روابطمون خيلي نزديك نيست شاكي بوده ومن به همين دليل من خيلي تلاش كردم تا خيلي بيشتر براش وقت بذارم و بيشتر با هم باشيم. ولي مجددا ميگه احساس عشق و علاقه كمي نسبت به من داره و تلاشهاي من رو براي صميمي كردن رابطه كافي نمي دونه. مثلا انتظار داره در مورد هر چيز كوچكي من بهش زنگ بزنم يا از طريق اس ام اس نظرش رو جويا بشم. البته من روزي چندين بار يا از طريق تماس تلفني و به خصوص اس ام اس حالش رو مي پرسم و هميشه ابراز عشق و علاقم رو بهش نشون ميدم.
ولي متاسفانه همچنان نتونستم خواسته ايشون رو برآورده كنم.
مي خواستم در اين مورد ببفرمايين اشكال كار من كجاست و راهنماييم كنين.
با تشكر فراوان

راهنما گفته:

عدم علاقه دختر به ازدواج

دوست عزيز بهتره خودتون رو گول نزنيد.
قدم اول در ازدواج به دل نشستنه .
وقتي چنين اتفاقي بين شما نيفتاده دليلي براي ادامه دادن نيست .
و كسي رو نميتونيد با زور و اجبار وارد يك رابطه عاطفي كنيد .
به همين خاطر بهتره در مورد انتخابتون دقت كنيد .
مشاوره روانشناسي تلگرامي:
http://t.me/kanonmoshaveran_bot

در اين مورد ميتونيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد

021-22689558


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۲:۳۹:۵۸ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

تلويزيون و عملكرد تحصيلي

 

 چگونه عادت هاي خوب تلويزيون ديدن در بچه ها ايجاد كنيم؟

فوايدي كه تلويزيون براي جامعه دارد  بي حد و اندازه است. تلويزيون نقش يك رسانه سرگرمي را بازي مي كند كه باعث مي شود حال خوبي  براي ما به وجود آورد. تلويزيون اطلاعات جهاني را به طرز بسيار موثري انتقال مي دهد و مي تواند وسيله اي براي پيوند با خانواده و دوستان شود. با اين وجود، مثل هر چيز ديگري در زندگي، خوب بودن بيش از حد با خود بدي هايي به همراه دارد. تلويزيون اغلب به عنوان  وسيله  اي براي  فرار از واقعيت استفاده مي شود. كودكان زمان زيادي را صرف تماشاي تلويزيون مي كنند و كمتر مطالعه كرده يا دراجتماع قرار مي گيرند. براساس تحقيقات نويسنده اي به نام تايلر دانلوپ،  وزير آموزش سابق مركز ريچارد رايلي امريكا، ۹۰ درصد موفقيت بچه ها  با حضور در مدرسه، ميزان درس خواندن در خانه و ميزان تماشاي تلويزيون تعيين مي شود. نمي توان اهميت برنامه ريزي تماشاي تلويزيون را ناديده گرفت.

والدين در خانه مي توانند با دنبال كردن اين تكنيك هاي ساده عادت‌هاي خوب تماشاي تلويزيون را براي بچه ها ايجاد و القا كنند.

پيشنهاد جايگزين

كتاب ها-  كتاب يك  جايگزين ساده ولي گرانبها است. ولي مساله اصلي اين است كه بيشتر بچه ها خواندن را خسته كننده مي يابند. طي سال‌هاي رشد و تكوين، زمان گذاشتن براي پروراندن علاقه به خواندن در كودك مي تواند در بلند مدت به شكل فوق العاده اي موثر باشد. كتاب خواندن همراه فرزندتان به او مي آموزد كه كتاب ها جالب و سرگرم كننده اند و دروازه اي به سوي  دنياي ديگر هستند. والدين مي توانند خودشان با كتاب خواندن به طور مداوم  و تخصيص زماني بعد ازمدرسه  منحصرا براي كتاب خواندن، مثال هاي عملي براي اين كار بياورند.  بچه ها احترام زيادي براي والدين قائل هستند و غالبا كارهاي بزرگترها را تقليد مي كنند. اگر بچه ها باانگيزه تر باشند، پدر و مادر مي توانند انها را حداقل يك بار در ماه به كتاب فروشي برده و به آنها اجازه بدهند هر كتابي كه مي خواهند بخرند. كتاب هاب زيادي براي كودكان وجود دارد كه موضوعات مختلفي را پوشش مي دهند. مثل ترسناك، فانتزي، و ماجراجويانه. بچه هاي مختلف تمايلات متفاوتي دارند، و اجازه دادن به انها براي انتخاب كتاب موردعلاقه  موجب برانگيخته شدن حس مطالعه در آنها مي شود. همانطور كه قبلا ذكر شد، ۹۰ درصد از دست آوردهاي مدرسه تا حدي بخاطر مطالعه در منزل است و با ايجاد علاقه به مطالعه، موفقيت هاي عظيمي در مدرسه درانتظار كودك خواهد بود.

تلويزيون و عملكرد تحصيلي

ورزش ها- بچه ها معمولا زمان زيادي را صرف تماشاي تلويزيون مي كنند تا بي حوصلگي خود را از بين ببرند! آشنا كردن كودك با ورزش نياز او را به ديدن تلويزيون بيش از حد از بين مي برد. بسكتبال، بيسبال، فوتبال، يا حتي هنرهاي تجسمي تا حد زيادي مي توانند براي بچه ها خوشايند باشند. اجازه دهيد فرزندتان ورزشي كه دوست دارد را انتخاب كند تا علاقه اش بيشتر شود. ورزش مي تواند  تاثيرات فوق العاده اي در ايجاد قدرت جسماني ، هماهنگ سازي، و كارگروهي  از راه دادن فرصت حس برتر بودن، داشته باشد. ورزش به عنوان يك فعاليت خانوادگي موجب افزايش الفت و پيوند در بين اعضاء خانواده مي شود.

ابزار موسيقي- ايجاد علاقه مندي در بچه ها براي نواختن يك وسيله موسيقي مي‌تواند تماشاي بيش از حد تلويزيون را محدود كند، ولي مزيت هاي استفاده از موسيقي فقط اين نيست. نواختن يك ابزار موسيقي تاثير سرنوشت سازي بر تكوين خلاقيت دارد.  پدر و مادرمي توانند  براي شروع اين فرايند فيلم هاي نوازندگان باتجربه در رشته هاي مختلف موسيقي را به فرزندانشان نشان دهند. تعداد زيادي از اين فيلم ها به صورت رايگان در اينترنت وجود دارد. بچه ها بسيار تاثير پذير هستند. و شاهد چنين منظره فوق العاده بودن براي بچه ها، ميل دروني به كسب همان شاهكار را  ايجاد مي كند. بعد از يك بحث جدي، والدين مي توانند به بچه ها اجازه بدهند ابزار موسيقي مورد علاقه خودشان را انتخاب كنند، به شرطي كه با  بودجه اي كه دارند سازگار باشد. مهم است كه بچه خودش وسيله موسيقي را انتخاب كند. در غير اينصورت اگر چيزي به آنها تحميل شود، به سرعت علاقه مندي آنها از بين مي رود  و ترك موسيقي را با گفتن اينكه اين نوع  موسيقي آن چيزي نيست كه مي خواستند، توجيه مي كنند. اگر چنين اتفاقي رخ داد، تقويت مثبت و يادآوري مداوم  فوايد و موفقيت ها به بچه كمك مي كند انگيزه اش را بالا ببرد. اگر بودجه محدودي داريد، اجاره  يا قرض گرفتن ابزار موسيقي كفايت مي كند. اگر والدين استعداد موسيقايي داشته باشند، خودشان مي توانند به فرزندشان  آموزش دهند ، به اين شكل پولشان را پس انداز مي كنند و فرصتي براي قرض دادن ايجاد مي كنند.

سرگرمي ها-تماشاي تلويزيون يك شكل  بسيار منفعل  از تمرين خلاقيت  است. عاقلانه تر است كه    فرزندتان را با سرگرمي هايي كه رشد و ترقي آنها را ارتقا مي دهد آشنا كنيد. سرگرمي ها مي توانند شامل جمع آوري سكه يا مهر، قصه گويي و نوشته هاي هنري خلاقانه، گل آرايي، رنگ آميزي، عكاسي، و يا حتي بازي با اسباب بازي  به تنهايي يا با دوستانش باشد. تمام اين كارها جايگزين هاي بهتري نسبت به تماشاي تلويزيون هستند و مي توانند به كودك لذت سرگرمي هاي دنياي اطراف را  آموزش دهند كه بر خلاف خستگي بيهوده اي است كه سرگرمي هاي رخوت بار مثل تلويزيون  ايجاد مي كند.

زمان بندي

زمان بندي مي تواند تماشاي بيش ازحد تلويزيون را متوقف كند. والدين مي توانند كنار فرزندشان بنشينند  و يك برنامه زماني تهيه كنند، مطمئن شويد كه يك زمانبندي واقعي و درست ترتيب داده ايد كه زمان  سرگرمي مورد نياز بچه ها  نيز به همان اندازه كه درس خواندن زمان مي برد در آن لحاظ شده باشد. اجازه دهيد بچه در تهيه اين برنامه زماني شركت كند تا بعدها رضايتش فراهم شود. بعد از اينكه برنامه زماني تهيه شد بايد در ديدرسي آسان  جلوي تلويزيون  قرار داده شود. بايد  طي هفته هاي آ تي شديدا به اين زمان بندي وفادار بود چرا كه ممكن است بچه با چانه زدن از انجام آن شانه خالي كند. مصمم بودن بسيار مهم است، چون اگر پدر و مادر به آساني  تسليم خواست بچه بشوند، احترام و اعتماد از بين خواهد رفت. بعد از ماه ها استفاده منظم از زمانبندي، بچه ها مي توانند اجازه داشته باشند  خودشان زمان را مديريت كنند و زمان بندي قبلي مي تواند حذف شود. عادت هايي كه در طول دوره نظارتي آموخته شده به شكل اميدوارانه اي كامل و به صورت خودكار دنبال مي شوند.

خودگردان بودن

در اين روش، اطمينان كامل در فرزند شما در توانايي مديريت خويش ايجاد مي شود. اگر اين تكنيك استفاده شود، ميزان آرزو و اراده براي كامياب بودن در مدرسه و تمايل به بهترساختن خود به بالاترين سطح مي رسد. در اين روش به بچه آزادي همراه با محدوديت هاي منطقي داده مي شود مثل زماني كه براي تماشاي تلويزيون در اختيار دارد. اين روش مي تواند دراختيار بيشتر بچه ها قرار بگيرد  و به آنها آزادي بيشتر داده و  موجب شود به خودشان اعتماد داشته باشند. بعضي از بچه ها ممكن است از اين فرصت سوء استفاده كنند و متعاقب آن نمره هاي بدي در مدرسه بگيرند. اگر چنين اتفاقي افتاد، پدر و مادر بايد اجازه بدهند فرزندشان با نتيجه كاري كه انجام داده اند روبه رو شوند حتي اگر به معني حضور دركلاس خصوصي، تكاليف تنبيهي اضافي، ويا در بدترين حالت ممكن تكرار يك سطح تحصيلي باشد . اين موضوع مي تواند يك نقطه عطف در نگرش  به بچه هايي كه سخت مديريت مي شوند باشد. وقتي بچه ها به خاطر عملكرد خودشان نتايج بدي را  تجربه مي كنند و مي دانند كه مسئوليت درست كردن اين وضعيت بد به عهده آنهاست،  يك تمايل باطني براي تغيير مثبت را تجربه مي كنند كه در سرتاسر زندگي آنها ادامه مي يابد.

تبديل عادت تماشاي تلويزيون  به يك كار خانوادگي

زمان تماشاي تلويزيون مي تواند به يك فعاليت گروهي خانوادگي تبديل شود. تعيين زمان در هر هفته مثل شنبه شب ها براي تماشاي تلويزيون به صورت دسته جمعي مي تواند راه خوبي براي ايجاد پيوند بين خانواده باشد. تماشاي تلويزيون با عزيزان يك تجربه اشتراكي عالي است كه به سرعت در تضاد با حس تنهايي كسل كننده اي كه هنگام تماشاي تلويزيون به تنهايي ايجاد مي‌شود قرار مي گيرد. اين روش به  بچه ها فرصت  پيوند با خانواده به صورت هفتگي  مي دهد  تا براي  گذراندن روزهاي طولاني مدرسه  مشتاق باشند و تنها تماشا كردن تلويزيون را كمتر جذاب بدانند.

 

 

استفاده از نرم افزارها و محصولات

نرم افزار ها و محصولات  گوناگوني در بازار وجود دارند كه مي توانند تلويزيون را به صورت خودكارتنظيم كنند و وقتي كه زمان محدوديت سر مي رسد  آن را خاموش كنند ، بنابراين زمان ارزشمند والدين براي  تنظيم دستي تلوزيون هدر نمي رود و ذخيره مي شود. برخي از محصولات از سيستم رمزدار استفاده مي كنند مثل بازي هاي مرحله اي، كه بچه بايد هربار كه مي خواهد تلويزيون تماشا كند يك رمز وارد كند. رمز، تلويزيون را روشن مي كند و بعد از گذشت مدت معين به صورت خودكار آن را خاموش مي كند. براي روشن كردن مجدد تلويزيون رمز جديدي نيار است. والدين مي توانند تصميم بگيرند يك سري رمز را هر هفته  در اختيار بچه ها بگذارند. به اين ترتيب اين كار در بچه  حس مسوليت نسبت به استفاده از رمز ها ايجاد مي كند  و به او ارزش بودجه بندي صحيح را مي آموزد . اين محصولات بسيار  سودمند و بي شك و شبهه هستند.

قطع ارتباط

راه حل ابتدايي و به هرحال موثر،  قطع كردن كابل يا سيگنال تلويزيون در زماني است كه  بچه اجازه تماشاي تلويزيون را ندارد. با وجود صفحه نمايش ها و گيرنده هاي كابلي مدرن، والدين به آساني مي توانند بدانند چطور موقتا  سيگنال  را قطع كنند بدون اينكه بچه ها بتوانند دوباره آن را وصل كنند. بدي اين روش اين است كه احتمال ايجاد يك احساس بد بين والدين و فرزندان وجود دارد. بچه ها ممكن است احساس كنند درست نيست  با تلويزيون تنها گذاشته شوند. با اين وجود فايده قطع كردن اين است كه او مجبور مي شود شكل هاي سازنده تري از سرگرمي ها را پيدا كند مثل كتاب خواندن يا ارتباط با دوستان.

تلويزيون مي تواند تاثير عميقي در رشد و تكوين بچه ها در سال هاي شكل پذيري آنها داشته باشد. ايجاد عادت هاي خوب مي تواند روابط با والدين، عملكرد تحصيلي، و تندرستي و خوشبختي كلي را بهبود دهد.

به پدر و مادر بر مي‌گردد كه با حفظ اعتدال نحوه استفاده از تلويزيون را به فرزندنشان آموزش دهند و  كمك كنند بچه ها آينده اجتماعي و تحصيلي خود را كنترل كنند. اين عادت چيزي است كه نبايد دست كم گرفته شود. آينده بچه ها به آن وابسته است.

 

منبع: e-teb.com


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۲:۳۸:۴۴ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]
IMG_20181001_141555_140.jpg


احتكار در يك نگاه!

تمام افراد، قبل از اين كه كشتي فردي‌شان را بسازند غرق خواهند شد!
 

موضوعات مشابه


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۲:۳۶:۵۴ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

خشونت زنان

پسر ۱۱ ساله افغان وقتي به خانه برمي‌گردد، متوجه مي‌شود قرار است داماد شود. اما عروس بيشتر شبيه مادر اوست. همسر برادر مرحومش كه زني ۲۵ ساله است. اما كار از كار گذشته. هر چند در غير اين صورت هم بعيد بود كه كاري از دست او بربيايد. او حالا بايد نقش شوهر را در يك زندگي واقعي براي زني ايفا كند كه ۱۴ سال از او بزرگ‌تر است. اين‌كه زن نيز قاعدتا دل خوشي از اين ازدواج ندارد نيز بسيار محتمل است، اما چه كسي در اين اتفاق بيشتر مظلوم واقع شده است؟ وقتي سخن از خشونت در خانواده به ميان مي‌آيد، اولين چيزي كه به ذهنمان مي‌رسد، درگيري فيزيكي ميان يك زن و يك مرد است. قربانيان هم هميشه كساني هستند كه از نظر جثه ضعيف‌ترند، يعني مرد به عنوان عضوي كه از فيزيك قوي‌تري برخوردار است، به عنوان فردي معرفي مي‌شود كه عليه زن يا فرزند خود خشونت مي‌كند. اما واقعيت اين است كه خشونت عليه مردان هميشه به خاطر تصور عموم تحت تاثير خشونت عليه زنان همواره محو بوده است. شايد هم خيلي‌ها آن را باور نمي‌كنند. اما مدتي است كه از گوشه و كنار دنيا اخبار ديگري به گوش مي‌رسد. پديده‌اي جالب توجه از دل مناسبت‌هاي اجتماعي و خانوادگي مدرن انسان امروز در حال گسترش است. فرقي نمي‌كند مكان آن غرب و اروپا باشد يا همين بيخ گوش خودمان در افغانستان.
واقعيت اين است كه اين روزها زنان بسياري هستند كه به مردان خشونت مي‌ورزند. كسي چه مي‌داند، شايد بالاخره وقت آن رسيده است كه زنان انتقام تاريخي خود را از مردان بگيرند.

دار و دسته زنان خشن!
«خشونت زنان عليه مردان؟!» براي بسياري از شما كه در حال خواندن اين مقاله هستيد، شايد اين موضوع بيشتر شبيه طنز باشد و اگر جزو خانم‌ها باشيد، نيشخندي هم بزنيد. اما واقعيت اين است كه با وجود بالابودن آمار خشونت عليه زنان، نمي‌توان خشونت زنان عليه مردان را كه به شكلي پنهان در جوامع مختلف وجود دارد، منكر شد. كشورهاي عضو سازمان ملل از سال ۱۹۷۵ ميلادي هشتم مارس را به عنوان روز جهاني زن نام‌گذاري كردند و به رسميت شناختند و هر سال در اين روز لزوم توجه به حق و حقوق زنان را در بوق و كرنا كرده و به جهان يادآوري مي‌كنند. اين در حالي است كه اما هيچ منبع و مرجع قابل استنادي درباره حقوق مرداني كه در جامعه مدرن زندگي مي‌كنند، وجود ندارد و اين دقيقا همان جايي است كه جماعت مردان كمي حق دارند مشكوك شوند.
اگر اجازه دهيد، بايد كاملا بي پرده و البته با رعايت بسياري از ملاحظات ادعا كنم كه مردان زيادي توسط زنان مورد خشونت قرار مي‌گيرند. اگر عبارت «خشونت عليه مردان» برايتان عجيب و غير واقعي به نظر مي‌رسد، شايد به خاطر تلقي‌اي هست كه اغلب ما از واژه خشونت داريم. بيشتر ما تا صحبت از خشونت در خانواده مي‌شود، به ياد مشت‌هاي آبدار و يا لگد‌هاي كاري بعضي از آقايان مي‌افتيم، اما خشونت هميشه شامل اين حركات رزمي و فيزيكي نيست. بانوان محترمي در جاي جاي دنيا هم هستند كه در كنار آگاهي از اين فنون رزم تن به تن، نوع ديگري از خشونت را كه متفاوت از نوع مردانه آن است، بسيار ماهرانه انجام مي‌دهند. آمارها نشان مي‌دهد كه در انگلستان چهار هزار پرونده از كتك خوردن مردان به‌وسيله همسرانشان تشكيل و پي‌گيري شده است.خشونت زنان
اين آمار باعث شده در بين كارشناسان رواني بريتانيا، دو نظريه شكل بگيرد. اول اين‌كه اين آمار مي‌تواند نشانه رشد فرهنگ خشونت در بين زنان انگليسي باشد. اما نظريه دوم معتقد است اين مردان هستند كه جرئت يافته‌اند موارد بيشتري از كتك‌خوردن‌هاي خود را گزارش كنند! بهتر است به مثالي در اين زمينه دقت كنيم:
همسر مردي به نام پيتر بنتنر، او را در دو ساعت در روز مجبور مي‌كرده كه رو به آسمان دراز بكشد. در طول اين مدت هم اگر پيتر بنا به هر دليلي پشت خود را برمي‌گردانده، با لگد هدف حملات همسر خود قرار مي‌گرفته. در طول چند هفته‌اي كه اين داستان براي او تكرار مي‌شده، پيتر اميدوار بوده كه همسرش دست از اين رفتار خود بردارد، اما در نهايت بهترين چيزي كه عايدش مي‌شده ضربات آبدار همسر عزيزتر از جانش بوده است.

تاكتيكي به نام خشونت نرم!
بر اساس نتايج پژوهش و بررسي پديده همسركشي در كشور جمهوري چك، ۳۱ درصد زناني كه به شوهرانشان آزار شديد جسمي زده‌اند و در نهايت مرگ آنها را رقم زده‌اند، به خاطر خيانت همسرانشان آنها را كشته‌اند و ۱۱ درصد در واكنش به خشونت مردان، حمله ناگهاني يا تهديد، مرتكب قتل شده‌اند. اما اين تمام واقعيت در خصوص نحوه آزارهاي زنان عليه مردان در جهان نيست.
برخلاف تصوري كه در دنيا درباره زنان رايج است، زن‌ها توانايي بالايي در اعمال خشونت‌هاي حرفه‌اي بر مردان دارند. توانايي‌هايي كه بايد آنها را بهتر شناخت. واسيلي سروجنكوويچ، روان‌شناس مشهور اوكرايني در جمله معروفي كه دارد، تاكتيك حملات زنانه را اين‌گونه كوتاه و موجز تشريح مي‌كند: «نوع‌هاي مختلف خشونت زنان بسيار ظريف و مستتر است. به گونه‌اي بايد باشد كه از طرف مردان به عنوان خشونت تعبير نشود. چون در اين صورت، مانند همان مردان با او رفتار خواهد شد و چون فاقد ويژگي نيروي فيزيكي هستند، در اين نبرد از همان ابتدا بازنده خواهند بود.»
با اين‌كه زن از لحاظ جسمي از مرد ضعيف‌تر است، اما به لحاظ كلامي بسيار قوي‌تر از مرد است، از همين رو به طور تجربي مشخص شده كه زنان مردها را بيشتر در ابعاد روحي و رواني آزار مي‌دهند. يعني از جنبه‌هايي نظير تحقير، زياده‌خواهي‌هاي مادي، محروميت‌هاي جنسي و… اما با وجود تمام اينها هنوز آمار دقيقي از لحاظ اين‌كه چند درصد مردها مورد خشونت زنان واقع شده‌اند در دسترس نيست و البته زنان هم هميشه از اين امتياز به عنوان يك حربه در برابر مردها استفاده مي‌كنند.

زن ذليل‌هاي معاصر!

اولين مركز حمايت از زنان مورد خشونت قرار گرفته در سوئد تاسيس شد. چندين دهه پس از اين اتفاق با تلاش‌هاي فراواني كه زنان در نقاط مختلف جهان داشتند، موفق شدند تا حد زيادي از خشونت‌هايي كه عليه آنها به كار مي‌رفت رهايي يابند، اما سال گذشته در همين كشور اولين مركز حمايت از مردان كتك خورده نيز افتتاح شد تا دنيا با پديده‌اي مواجه شود كه خبرهاي جديد با خود به همراه دارد. خيلي راحت و چشم بسته مي‌توان گفت مردان به دليل قدرت بدني و توانمندي‌هاي خاص فيزيكي و به دليل داشتن مديريت كه خود كانون اقتدار است، آمادگي بيشتري براي اعمال خشونت‌هاي فيزيكي دارند، اما قضاوت در خشونت‌هاي رواني چندان ساده نيست.
هلن ويلكسون چند ماه پيش در مقاله‌اي جنجالي در روزنامه هرالد تريبون نوشت: «هم اكنون موج فزاينده‌اي از موارد آزار جنسي توسط زنان به چشم مي‌خورد. همچنين شواهد زيادي مبني بر سوءاستفاده جنسي زنان از كودكان و مرداني كه قرباني خشونت خانگي هستند، وجود دارد. زنان نيز مانند مردان، هنگامي كه قدرت دارند، قادرند از آن سوءاستفاده كنند. اما مسئله‌اي كه در اين ميان قابل تامل است اين‌كه، احتمالا دگرگوني ارزش‌ها در ميان نسل جوان‌تر زنان، يعني گرايش آنان به ويژگي‌هايي كه تا پيش از اين به مردها نسبت داده مي‌شد، به اشتياق روزافزون آنها به قدرت و پديده‌هايي مانند آزار جنسي تبديل مي‌شده است.» در واقع براي فعالان حمايت از عدم خشونت بسيار نااميد كننده است وقتي مي‌بينند فعاليت‌هاي حمايتي‌شان درخصوص خشونت عليه يك طيف در حال پيشرفت، اما در مقابل خشونت عليه طيف ديگر در حال تشديد شدن است. آيا بايد قبول كرد كه ورژني جديد از پديده «زن ذليلي» در حال تكثير در تمام نقاط جهان است؟

فمينيست‌هاي پشيمان!
خشونت عليه مردان، كار را به جايي رسانده كه حتي فمينيست‌هاي راديكال هم پس از چندين دهه اعلام كرده‌اند تاكنون تحليل خشونت‌هاي خانگي با نگاهي مردانه انجام شده است، به گونه‌اي كه صرفا خشونت‌ مردان  قابل شناسايي و محاسبه بوده‌اند و خشونت‌هاي زنانه به دليل ويژگي خاص آن كه معمولا اعمال اقتدار از موضع ضعف است، ناديده انگاشته شده است. سيلويا مونتلا كه يكي از پژوهشگران سرشناس ايتاليايي در حيطه تئوري فمينيست بود، ماه گذشته در ۷۰ سالگي با اعلام برائت از فمينيست در نوشته‌اي اين نظريه را مطرح كرد كه زنان به گونه‌اي زمينه‌ساز خشونت عليه خود هستند و همواره در كنترل و كم كردن خشونت، غيرفعال عمل مي‌كنند. او معتقد بود دختران پيش از ازدواج، بايد بياموزند كه چگونه زمينه‌هاي ميل به خشونت را در مرد كم كنند و يا چه عكس‌العملي در قبال رفتار خشن مرد داشته باشند كه به استمرار خشونت يا تعميق آن منجر نشود. در غير اين صورت مسئول بيشتر اتفاقات خشونت آميز خود زنان خواهند بود.
وقتي قرار بر اين باشد كه خشونت عليه مردان و حتي اعترافات افرادي را كه تا ديروز چشم ديدن مردان را نداشتند، جدي نگيريم، آن وقت است كه شنيدن آمارهاي باور نكردني از اين پديده براي ما ديگر نبايد خيلي تعجب برانگيز باشد. مثلا اين نمونه را ملاحظه بفرماييد: گروه تحقيقاتي «مديا اسكوپ» بعد از يك تحقيق گسترده به اين نتيجه رسيده است كه از هر ۱۴ مرد آمريكايي، يك نفر در طول حيات خود مورد خشونت همسرش واقع مي‌شود. همچنين در هر روز يك مرد آمريكايي صدمه جسمي و بدني مي‌بيند. ضمن اين‌كه يك سوم زنان آمريكايي در مقطعي از زندگي به شوهرهايشان آسيب بدني مي‌رسانند و يا آنها را مورد آزارهاي روحي – رواني شديد قرار مي‌دهند. و ۱۵ درصد از مردان مقتول در ايالات متحده، به دست همسران پيشينشان كشته مي‌شوند.
اگرچه استعداد تحكم و طغيان‌گري در نهاد تمامي انسان‌ها، فارغ از جنسيت، وجود دارد، اما بايد پذيرفت كه موقعيت‌هاي متفاوت زنان و مردان و استعدادهاي خاص هر جنس، آنان را براي گونه‌اي خاص از رفتارهاي خشن مستعدتر كرده است. همان‌گونه كه مردان در نقاط مختلف جهان همواره به اعمال خشونت عليه زنان مي‌پردازند، در گوشه‌هاي ديگري از جهان هرچند با جامعيتي كمتر، اما زناني نيز هستند كه دنيا را بر مردان تيره و تار كرده‌اند و پديده‌اي را به وجود آورده‌اند كه اين روزها در فرهنگ اجتماعي به عنوان خشونت عليه مردان شناخته مي‌شود.

منبع: ساينس ديلي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۲:۳۵:۳۹ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

آموزش از طريق مشاوره پيش از ازدواج تا زوج درماني و مشاوره خانواده. راهنمايي و مشاوره تلفني ازدواج و خانواده مركز تهران و جنوب ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲ مركز مشاوره شمال و شرق ۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰ شمال و غرب تهران ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ مشاوره ازدواج و خانواده شامل آموزش مهارت هاي رفتار با همسر آينده خانواده همسر زوج درماني شناسايي فرد مناسب و از همه مهمتر اطمينان پيش از ازدواج از يك انتخاب درست است! عوامل زيادي در اين امر دخيل هستند كه بايد مورد بررسي و دقت نظر هنگام همسريابي و يا حتي دوست يابي قبل ازدواج به آن توجه كرد. رفع دعواي زن و شوهر و فرزندان اعتياد و مشاوره فردي
نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 4037
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب