مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان
مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲

دليل بي ميلي به ادامه تحصيل چيست؟ مشكلات تحصيلي دانشجويان

بسياري از دانشجويان به دنبال استفاده از مشاوره تحصيلي رايگان براي برطرف كردن مشكلات خود هستند.

در اين مطالب نكاتي مهم در مورد تحصيل را هم با خانواده ها و هم با خود دانشجويان مطرح مي كنيم.

شرايطي كه در قرن بيست و يكم به وجود آمده باعث شده تا جوانان احساس كنند بايد استقلال و شخصيت اجتماعي به دست آورند.

آن ها راهي را انتخاب مي كنند كه ان شخصيت را كه لازمه زندگي در اين زمان است به دست آورند.

از طرف ديگر پدر و مادر و فاميل انتظار دارند جوانان موفق شده و با شخصيت تر و بهتر از خودشان باشد.

تحصيل و دانش آموختن به طور قطع قسمت مهمي از زندگي دوران جواني است.

موقعي كه جواني در تحصيلات خود موفق گردد با احتمال بيشتري در آينده نيز از نظر شخصيتي و اجتماعي موفق خواهد بود.

هدف والدين از فرستادن فرزند خود به دبستان و دبيرستان اين است كه ان ها :

 • دانش و مهارت پيدا كنند.
 • انضباط اخلاقي به دست آورند
 • بدانند كه چطور براي خود و آينده خود فكر كنند
 • برنامه اي تدوين نمايند كه چه طور مسائل و مشكلات خود را حل كنند
 • در بحث و گفتگو با ديگران شركت كنند
 • عقايد مخالف خود را تحمل نمايد
 • صحبت كنند و بعد عمل كنند
 • معيارهاي اجتماعي خود را درك كنند و خود را با ان وفق داده
 • وارد اجتماع شده و فرد مثبتي در اجتماع خود باشند.

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۵۵:۲۱ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]
مشكلات استخدام بعضي خانم‌ها!

جويندگان كار در اين سال‌ها كم نشده‌اند كه هيچ، بيشتر هم شده‌اند، اولين منبعي هم كه به ذهن هركسي براي پيداكردن كار مي‌رسد، صفحه نيازمندي‌هاي روزنامه است كه انگار نظارت چنداني هم روي آن وجود ندارد و هر كس كه اراده كند مي‌تواند با يك تماس و پرداخت پول ناچيزي آگهي‌اش را چاپ كند. چه بخواهيم و چه نخواهيم، زندگي كم و بيش مدرن و پيچيده، اين روزها نقش‌هاي جديدي را در ذهن مردان و زنان امروزي ايجاد كرده است. اگر بپذيريم كه شرايط زندگي چنين نقش‌هايي را بر ديوار انگاره‌هاي بشري حجاري مي كند، انتظار غريبي نيست كه با تغيير شرايط و در دنياي امروز، نقش‌هاي جديدي براي زنان و مردان خلق شوند و آنها با در نظر داشتن تنگناهاي اقتصادي، نقش‌هاي حجاري شده باستاني خود را ناديده بگيرند. اشتغال زنان و شاخ و برگ‌هاي روئيده شده از آن بي‌شك يكي از مهمترين موضوعاتي است كه در مسير عبور از برزخ ميان جامعه سنتي و مدرن مطرح مي‌شود. در اين شرايط جديد، زماني كه صحبت از مشكلات زنان در محيط‌هاي كاري به ميان مي‌آيد، به سرعت مسائلي چون نداشتن حقوق و مزاياي برابر در ذهن تداعي مي‌شود، در حالي كه گرفتاري‌هاي زنان در محيط كار فقط محدود به اين موارد نيست.

***

با كساني كه واقعا دنبال كارمند هستند و كيفيت كار برايشان تنها ويژگي مهم است كاري نداريم، اما در اين ميان هستند كساني كه به جاي مهارت به چيزهاي ديگري فكر مي‌كنند. اتفاقي كه معمولا براي دختران جوياي كار مي‌افتد و خيلي از آنها خاطره مشتركي از تماس‌هايشان با برخي صاحبان آگهي دارند. قبل‌ترها مشخصه‌شان اين بود: «… به يك خانم جوان با ظاهري آراسته و روابط عمومي بالا و…» حالا ديگر اينها را نمي‌نويسند، اما پاي تلفن مي‌فهمي كه اتفاقا مهم‌ترين بخش قضيه همين ظاهري آراسته است. در اين مقاله چرخي زده‌ايم در بين آگهي‌هاي استخدام.

***

اولين قدم تماس گرفتن با شماره‌اي است كه در يكي از همين آگهي‌ها نوشته‌اند:

– الو من براي آگهي‌تون تماس گرفتم… كامپيوتر بلدم، زبان انگليسي هم درحد تافل مي‌دونم، سه سال هم سابقه كار دارم.

 اين جملات را در جواب صداي مردانه پشت خط مي‌گويم كه پرسيده: «چه ويژگي‌هايي داري كه خودت را براي اين كار مناسب مي‌بيني؟» مرد ادامه مي‌دهد: «همين؟ ظاهرت چطوره؟» مي‌گويم: «معمولي، مثل همه، منظورتون از ظاهر چيه؟» مرد صدايش را صاف مي‌كند و مي‌گويد: «ببين خانوم ما يه شركت بازرگاني بين‌‌المللي داريم، برامون مهمه كه پرسنلمون ظاهر آبرومندي داشته باشن.»

– پس چرا توي آگهي‌تون ننوشته بودين با ظاهري آراسته؟

ما خواستيم چاپ كنيم، ولي گفتن نمي‌شه.

– با رعايت تمام اين شرايط، چقدر مي‌خواين حقوق بدين؟

شما بيا اينجا، حضوري صحبت مي‌كنيم، بالا و پايين، كنار مي‌آييم.

نشاني يكي از كوچه پس‌كوچه‌هاي شهرمان را مي‌دهد و قطع مي‌كند.

هم منشي، هم آبدارچي

كارفرماي دوم، بعد از سلام فوري مي‌پرسد: «چند سالته؟»

– ۲۰ سال، چطور؟

مي‌گويد: «آخه ما كسي رو مي‌خوايم كه جوون باشه و كار رو زود ياد بگيره.»

 – من بلدم آقا! دو سال سابقه كار دارم، ‌تو يه شركت مهندسي كار مي‌كردم. شرايط كارتون چيه؟

 با لحن جاهل مآبانه جواب مي‌دهد: «بيبين ۹ صبح مي‌آي، شش غروب مي‌ري، اينجا باهاس همه چي مرتب باشه و تو از همه چي با خبر باشي، تلفن‌ها هم با توئه، گاهي هم كه آبدارچي‌مون مي‌ره بانك، ‌يه چايي‌ام دست ما مي‌دي.» صداي خنده‌اش گوشي را پر مي‌كند، آدرسي در حوالي ميداني را مي‌دهد و مي‌گويد: «حالا بيا بيشتر حرف مي‌زنيم.»

آگهي بعدي متعلق به يك پيك موتوري در حومه تهران است، مي‌گويد: «ماهي ۵۰۰ هزار تومن حقوقته، واسه رفت و آمد هم نگران نباش، عصر اگه بچه‌ها تيريپ داشتن، تو رو هم تا تهران مي‌رسونن.»

بعدش نوبت به يك رستوران مي‌رسد. مردي كه خودش را صاحب رستوران معرفي مي‌كند مي‌گويد: «خانوم اينجا يه وعده غذاي گرم داري، ماهي ۶۵۰ هزار تومن حقوق، آسه مي‌ري آسه مي‌آيي، كسي‌ام كاري‌ باهات نداره. ولي بايد تر و تميز لباس بپوشي، مشتري عقلش به چشمشه، گاهي‌ام كه غذا اضافه اومد مي‌دم ببري خونه، كيف كني.»

در بين آگهي‌ها به يكي كه تنها يك شماره موبايل دارد زنگ مي‌زنم. به مرد جواني كه پشت خط صدايش كش‌آلود است و انگار از بين خميازه درمي‌آيد، مي‌گويم: «من براي آگهي استخدام…» حرفم را قطع مي‌كند و مي‌‌پرسد: «خونه‌تون كجاست؟»

 – دفتر شما كجاست؟

 مي‌خندد و مي‌گويد: «نه ديگه! اول من پرسيدم!» متعجب مي‌گويم: «نزديك ميدون آرژانتين، مي‌شه از شرايط كار برام بگين؟»

 -اين‌جوري كه نمي‌شه از شرايط حرف زد، دفتر ما خيلي از شما دور نيست ما تو خيابون گاندي هستيم، بيا اينجا يه چايي با هم مي‌خوريم و درباره كار گپ مي‌زنيم، آخه كدوم معامله‌اي پاي تلفن جوش خورده كه اين دوميش باشه.

مي‌گويم: «آخه…» مي‌پرد وسط حرفم كه آخه نداره ديگه…

– فكر نمي‌كنين بايد من جزئيات بيشتري رو بدونم. اگه هر جايي كه براي كار تماس مي‌گيرم سر هم بزنم كه نمي‌شه!‌

– اينجا هر جايي نيست. شماره موبايلت رو بده آدرس رو برات اس‌ام‌اس مي‌كنم، سرراست نيست مي‌ترسم گم بشي!

من دستپاچه مي‌گويم: «باشه الان روي همين شماره ميس كال مي‌ندازم» و گوشي را مي‌گذارم.

***

پاراالمپيك؟!

به يكي از صاحبان آگهي بعد از گفت‌و‌گوهاي تكراري مي‌گويم: «راستي من قبل از اين‌كه بيام دفترتون، بايد بگم كه من توانايي راه رفتن ندارم، شما هم كه فقط كسي را مي‌خواهيد كه به تلفن‌هاتون جواب بده، ترددم هم راحته، پدرم منو مي‌رسونه و مي‌آد دنبالم، فكر نمي‌كنم مشكلي باشه.»

تو تشخيص دادي كه مشكلي نيست؟ يعني چي كه نمي‌توني راه بري؟

– يعني من نقص عضو دارم، با ويلچير اين‌ور اون‌ور مي‌رم.

اين همه وقت من رو گرفتي، آخرش مي‌گي ويلچير سواري؟ مگه اينجا پاراالمپيكه؟ از صبح تا حالا كلي آدم سالم و درست درمون رو رد كردم، اون‌وقت تو رو رو چه حسابي استخدام كنم؟ برو آبجي، ‌شما همون تو خونه يه كاري واسه خودت دست و پا كن!

تلفن را قطع مي‌كند. همين حرف‌ها را براي نفر بعدي تكرار مي‌كنم، جوابي نمي‌دهد، فقط صداي بوق ممتد در تلفن مي‌پيچد و تمام…


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۵۳:۳۴ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

رهيافت درماني حل اختلاف زناشويي ، يك رهيافت درماني مي باشد كه هدف آن آموزش مهارت هاي حل اختلاف به افراد است.

اين روش براي كمك به زوجين طراحي شده بود، ولي مي توان در هر موقعيتي، خانواده و يا ما بين دوستان و همسران، يا در محيط كاري و هر محيطي ديگري كه باشد، براي شناسايي اختلاف از اين روش استفاده كرد.

افرادي كه به درمان مراجعه مي كنند، مي توانند در پيدا كردن راه حل هايي براي موقعيت هاي چالشي خاص، بررسي علائم سلامت ذهني مرتبط و ايجاد يك مجموعه مهارتي كه مي تواند براي مقابله با اختلاف هاي آينده استفاده شود، از روش درمان حل اختلاف استفاده كنند.

 • توسعه روش درماني حل اختلاف
 • نظريه و تكنيك روش درماني حل اختلاف
 • آموزش روش درماني حل اختلاف
 • آموزش روش درماني حل اختلاف
 • محدوديت ها و نگراني ها

اين رهيافت درماني كه تركيبي از آموزش هاي روان درماني تدريس شده و تجارب بدست آمده در كلاس هاي مديتيشن روان شناسي به اسم سوزان هيتلر مي باشد، براي اولين بار در سال ۱۹۹۰ توسط يكي از كتاب هاي چاپ شده سوزان به اسم، از ناسازگاري تا سازش: مهارت ها و استراتژي هايي براي درمان افراد، زوج ها و خانواده ها معرفي شد.

بر اساس عقيده سوزان، در محيط كار توانايي افراد براي ايجاد يك ارتباط مشاركتي بيشتر از محيط خانواده و روابط شخصي است و به همين دليل اين افراد داراي مهارت حل اختلاف مي باشند.

اين نوع خاص از درمان، بر اساس اين عقيده وي شكل گرفت كه وقتي كه افراد داراي اختلاف، به صورت صحيح به صحبت هاي يكديگر گوش كنند و با هم همكاري داشته باشند، اين توانايي را پيدا مي كنند تا با استفاده از مهارت هاي حل اختلاف، تضاد موجود را به شيوه ي مشاركتي حل كنند.

هدف از روش درماني حل اختلاف، ايجاد حس دستيابي به سناريوي “برد – برد” در افراد داراي اختلاف مي باشد.

همچنين اين رهيافت درماني به عنوان يك روش درماني موثر براي زوجين و منبع مهم براي ميانجي ها و وكلاي طرفين مي باشد تا با استفاده از آن، زوجين به يك تفاهم دست يابند.

هيتلر در كار تخصصي خود، روش درماني حل اختلاف، چندين كتاب در اين موضوع چاپ كرد و در كنفرانس هاي زيادي مطالبي را ارائه كرد و همچنين در سرتاسر كشور ايالات متحده كارگاه هايي را برگزار كرد.

همچنين تعداد زيادي از موضوعات آموزشي هيتلر، در سرتاسر جهان و در برنامه هاي درسي دوره هاي عالي مورد استفاده قرار مي گيرد.

رهيافت درماني حل اختلاف زناشويي

نظريه و تكنيك روش درماني حل اختلاف

مبناي اين مدل درماني اين ايده است كه تضاد مي تواند منجر به ايجاد يك احساس منفي شود كه خارج از سيستم واكنش طبيعي افراد مي باشد.

در زماني كه اختلاف به صورت مناسبي حل نشود، ممكن است براي مدتي در فرد يك وضعيت عاطفي منفي ايجاد شود.

همچنين اين امر  مي تواند منجر به وضعيتي شود كه فرد با پيامدهاي جدي و پايدار روبرو شود.

با اين وجود، راهنمايي كردن افراد با استفاده از مهارت هاي مناسب مي تواند به افراد كمك كند تا اين چالش ها را شناسايي كنند و در نتيجه حل اختلاف، به يك بهزيستي بهتري دست يابند.

مبارزه براي حل اختلاف

شخص تلاش دارد تا بر روي خودش و يا وضعيتي كه دارد، تسلط داشته باشد. اين انحراف مي تواند منجر به مشكلات عصبي، پارانويا (جنون ايجاد سوء ظن شديد و هذيان گويي)، و عملكرد هاي حدي شود.

درگيري به منظور حل اختلاف

فرد تلاش دارد تا از موقعيت اجتناب كند، به آن موقعيت توجه نكند و يا اينكه از موقعيت فرار كند. اين انحراف مي تواند منجر به مشكلات اضطرابي و نگراني در فرد شود كه شامل رفتار وسواس فكري در فرد مي باشد.

عدم تحرك به عنوان رهيافت درماني حل اختلاف زناشويي

فرد قادر به واكنش و يا تصميم گيري نيست. اين انحراف مي تواند منجر به مشكلات اضطرابي از قبيل وحشت زدگي و يا گوشه گيري شود.

مطيع و تسليم بودن براي حل اختلاف

شخص همه شرايط را به راحتي مي پذيرد و هيچ نوع واكنشي نشان نمي دهد.

اين انحراف مي تواند منجر به افسردگي فرد شود.

در آموزش مهارت هاي حل اختلاف، سعي مي شود تا به افراد كمك شود كه بدون هيچ گونه انحراف عاطفي، در مورد اختلاف موجود بيشتر فكر كنند و آن را حل كنند.

در اين روش از تجسم و ارتباط، به عنوان ابزارهاي اوليه توضيح و حل مشكل استفاده مي شود.

به شركت كنندگان  در اين دوره ها مهارت هايي آموزش داده مي شود كه به آنها اجازه مي دهد تا در هنگام مواجهه با مشكلات، با يكديگر متحد شوند.

آنها تشويق مي شوند تا به جاي اينكه به صورت انفرادي با مشكلات مقابله كنند، با يكديگر همكاري داشته باشند و به صورت مشترك مشكل موجود را حل كنند.

اگر زوجين اين كار را انجام ندهند، مشكل موجود مي تواند به اضطراب، افسردگي و يا تحقير شدن افراد منجر شود.

در حين بررسي اين احساسات، درمانگر به افراد شركت كننده در درمان كمك كند تا سناريوهاي برد – برد را پيدا كنند.

الگوهاي رفتاري جديدي را شناسايي كنند كه مي تواند براي اجتناب از بحث و جدل ها منفي و واكنش هاي نامناسب در آينده، مفيد باشد.

رهيافت درماني حل اختلاف زناشويي والس بر

در حين فرآيند درماني، اين رهيافت از مراحل مبنايي زير (كه هيتلر اسم آن را “والس برد – برد يا موزيك برد – برد” گذاشته است) استفاده مي كند:

 • بيان كردن وضعيت هاي اوليه
 • بررسي نگراني هاي موجود (با تمركز بر نگراني اصلي)
 • ايجاد يك برنامه بر اساس موافقت دو جانبه و براي تامين نياز هاي طرفين

هدف روش درماني حل اختلاف دستيابي به يك تركيب متوازن از درمان و آموزش مهارت ها مي باشد.

همچنين درمانگران داراي آموزش مناسب، قادر خواهند بود تا فعاليت هاي ايجاد مهارت و اقدامات درماني را به صورت يكجا براي افراد تحت آموزش بكار ببرند.

رهيافت درماني حل اختلاف زناشويي

براي مثال،

در صورتي كه يك مشكل خانوادگي در طول دوره درمان ايجاد شوند، درمانگر براي بررسي عميق اين مشكل خانوادگي مي تواند مهارت ممانعت و توقف را بكار گيرد.

هدف روش درماني حل اختلاف دستيابي به يك تركيب متوازن از درمان و آموزش مهارت ها مي باشد. همچنين “مشاوره خانواده” داراي آموزش مناسب، قادر خواهند بود تا فعاليت هاي ايجاد مهارت و اقدامات درماني را به صورت يكجا، براي افراد تحت آموزش بكار ببرند

يك رويكرد جامع رهيافت درماني حل اختلاف زناشويي

درمانگران روش درماني حل اختلاف چندين نقش را در طول دوره درمان انجام مي دهند و براي افراد درمانجو يك رهيافت مناسب و جامع ارائه مي دهند.

نقش درمانگران به صورت افراد ميانجي مي باشد، افراد داراي اختلاف را راهنمايي مي كند و به آنها كمك مي كند تا مهارت هاي خود را به طور مناسب به كار بگيرند و به يك راه حل برد –  برد دست يابند.

آنها از طريق آموزش اين مهارت ها و بكارگيري آن در طول دوره ها به افراد كمك مي كنند.

همچنين آنها با استفاده از مهارت هاي مربوط به روش هاي درماني مرسوم، براي بهبود روابط و شناخت وضعيت گذشته و فعلي تضادهاي مربوط به روابط و ساير تضاد ها، نقش درمان كننده را ايفا مي كنند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۵۱:۲۶ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

سلام وقت بخير
من يك دختر خاله دارم كه تقريبا ۹سال از من كوچكتر هستش و من خودم ۲۷ ساله هستم من نسبت به ايشون به شدت حساس هستم البته اينو بگم كه من واقعا كاري با ايشون ندارم و اصلا تو كاراش و هيچ چيز ديگه ش دخالت نميكنم و كاري بهش ندارم ايشون هميشه سعي دارن منو تحقير كنن سعي دارن منو ضايع كنن سعي دارن حرص منو در بيارن ولي علتش رو نميدونم همونطور ك گفتم من تا به حال هيچوس نبوده ك بخواد اين شكلي باهام رفتار بكنه حتي شمارشو از تو گوشيم پاك كردم ك ديگه بهش پيام ندم چون بهش ك پيام ميدادم خيلي سرد و خشك جواب ميداد من از سر دلسوزي حالشو ميپرسيدم چون قبلا ميومد پيشم دردل ميكرد ولي الان ك دانشجو شده خ بد جواب ميدم منم گذاشتم پاي بي وقت بودنش هرچند ك اينطور نيست در هر صورت ميخوام اينو بگم كه من سعي دارم خ عادي باهاش رفتار كنم ولي اون سعي در اين داره كه بد رفتار كنه بارها تو جمع به من با تحقير و توهين رفتار كرده ولي من جوابشو ندادم و من دختر آرومو ساكتي ام كلا آدم جوگيريه يبار ميبيني پيام ميده خيلي خوب رفتار ميكنه يبارم خيلي زشت و زننده نميدونم علتش چيه آدم ذهنش درگير ميشه دختر جالبي هم نيست اهل همه چي هست از دوس پسر گرفته تا قليونو سيگار تفننيش و فكر ميكنه خيلي دختر شاخي هست و يه مسئله ديگه ك هست اينه ك الان هركي ميبينه ما رو ميگه بريد اينو بگيريد براي داداشت من اينو كجاي دلم بزارم آخه چرا هركي ميبينه همچين حرفي ميزنه داداشمم باهاش هم فاز نيست كلا اونم دختر عاقلي نيست منم بشدت خرصي ميشم وقتي ديگران اين حرفو ميزنن حالا تقاضاي من اين هستش كه راهنماييم كنين چجور با اين آدم برخورد كنم كه انقدر عصبي نشم ازش و فكرمو مشغول نكنه و چجور ب داداشم بفهمونم ك اين دختر جالبي نيست


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۴۹:۱۰ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]
كمك به كودكان براي مواجهه با اضطراب موقعيتي

كمك به كودكان براي مواجهه با اضطراب موقعيتي

براي كودكان در هر سني اضطراب مي تواند بدون هيچ گونه زنگ خطري رخ دهد. معمولا كودكان نشانه هاي اضطراب را در مواجهه با موقعيت هاي جديد،هنگام ادراك درد مزمن يا هنگام ترس از جدايي بروز مي دهند. ملاقات هاي روتين با متخصصان پزشكي، جاماندن از مدرسه يا تغييرات ديگر در جريانات روزانه كودك همه مي توانند منجر به احساس اضطراب شوند. علي رغم بهترين تلاش ها براي آماده سازي كودك در مواجهه باموقعيت هاي جديد، آنها باز هم ممكن است وضعيت هاي اضطرابي خفيف، متوسط و يا حتي شديدي را تجربه كنند. هر كودكي به روشهاي گوناگون نشانه هايي از اضطراب را نشان مي دهد اما معمولا نشانه هايي شامل تغيير در سطح فعاليتشان، خيس شدن كف دستان، ضعف در پاها، دل درد، سردرد يا سرنخ هاي رفتاري مانند گريه كردن، ناخن جويدن، كندن مو يا كوبيدن سر به در و ديوار را از خود نشان مي دهند.

مهم نيست كه در چه موقعيت هايي كودكتان دچار اضطراب مي شود؛ راهكارهايي وجود دارد كه مي تواند به آنها كمك كند تا اين احساس را تخليه كرده و از بروز وقايع بعدي پيشگيري كنند.

اولين مرحله در مورد توجه قرار دادن اضطراب كودكتان آن است كه به آنها كمك كنيد تا تغييرات در بدن و رفتارشان را درك كنند. سپس به تدريج براي كودكتان رفتارهايي كه مشاهده مي كنيد را برشمريد و نيزدر صورت متوجه شدن رفتارها از آنها سوأل بپرسيد. براي مثال، اگر كودك هنگام عصباني شدن شروع به ناخن جويدن مي كند، سعي كنيد عباراتي مانند “مي بينم كه شما در حال ناخن جويدن هستي. خودت متوجه شدي؟” بپرسيد. با خاطر نشان ساختن رفتار كودك آن هم به روشي خنثي، شما در واقع به انها كمك مي كنيد كه به نحوه پاسخ دهي خود به استرس توجه كنند. اگرچه، ممكن است از اين رفتار نااميد شويد، اما از تأديب كودكتان خودداري كنيد زيرا ممكن است موجب احساس شرم شود كه اين هم به نوبه خود رفتارهاي اضطراب مدار را تقويت مي كند.

سپس، به كودكتان كمك كنيد تا درك كند كه احساس اضطراب عادي است و هركسي نيز هنگام داشتن اين احساس تغييراتي در رفتار يا خلقش به وجود مي آيد. براي كودكتان با اصطلاحاتي بيان كنيد كه بتواند درك كند چگونه موقعيت هايي را كه موجب نگراني ما مي شوند مي توانند مايۀ اضطراب و استرس شوند و اينكه اين احساسات موجب آسيب رساندن به مغز و بدن ما مي شوند. براي آنها توضيح دهيد كه همه افراد گاهگاهي احساس اضطراب و استرس مي كنند و اين احساسات براي هر كسي مختلف است. براي مثال، سعي كنيد بگوييد” من دوست ندارم با هر فرد غريبه اي مجبور به صحبت شوم. اگر يك زماني واقعاً در اين مورد دست پاچه شوم دست ها و پاهايم كاملاً سست مي شوند”. به كودكتان كمك كنيد تا درك كند در احساس اضطراب چيز اشتباهي وجود ندارد، بلكه اين فقط روشي است كه بدنمان به ما اجازه مي دهد تا بدانيم آن موقعيت يا كار ناخوشايند است. پس از آنكه به كوكتان كمك كرديد تا اضطراب را بشناسد و اين احساس در او عادي شود؛ مي توانيد به او كمك كنيد تا آرام شود. اولين گام آن است كه با كودكتان در مورد آنچه باعث مي شود در موقعيتي احساس اضطراب كنند صحبت كنيد و سعي كنيد در صورت امكان به شكل كلامي اين ترس را كاهش دهيد.براي مثال، ممكن است كودكتان در اتاق انتظار پزشك به دليل ترس از آمپول، لمس با گوشي طبي سرد توسط پزشك يا نگراني در مورد كم يا اضافه بودن وزن بسيار برانگيخته شود. با كودكتان راجع به آنچه كه مايۀ پريشاني آنهاست صحبت كنيد نه تنهامشكل اصلي را واضح سازيد بلكه به كودكتان فرصت دهيد تا اطلاعات صحيحي از آنچه مورد انتظار آنهاست كسب كنند. اگر كودكتان علايم اضطراب را ادامه مي دهد از تكنيك هاي كاهش استرس براي كمك به آرام شدن آنها استفاده كنيد. از برخي از مؤثرترين تكنيك ها شامل تمرين دم و بازدم، تصويرسازي جهت دار و اطمينان دوباره از وجود فيزيكي والدين در كنارشان كمك بگيريد.

به عنوان آخرين مورد، ممكن است لازم باشد كه از موقعيت استرس زا دور بمانيد و سعي كنيد به زمان ديگري موكول كنيد. اگر كودكتان جيغ مي كشديا علايمي از حملات پانيك را نشان مي دهد، بهتر است او را به مكاني ببريد كه در آنجا احساس امنيت مي كند. كودك را به به انجام كاري كه بيش از حد لزوم موجب ترس شود، مجبور نكنيد. كودكي كه از ارتفاع مي ترسد نبايد مجبور به زياد نگريستن به لبه هاي ساختمان هاي بلند شود؛ كودكي كه از لودگي مي ترسد نبايد مجبور به درآوردن اداي اشخاص ديگر براي تمسخر و ريشخند شود. كودكاني كه اين نوع از مداخلات اجباري را تجربه مي كنند به احتمال بيشتري دچار تنفر و فوبياي ريشه دار مي شوند. درعوض، كودكتان را تشويق كنيد تا به تدريج در قالب گام هاي كوچكي بر اضطراب موقعيتي شان غلبه كنند. اگر اضطراب كودكتان شديد باشد به طوري كه قادر به شركت در فعاليت هاي ضروري و مناسب نباشند يا اگر به حدي مزمن است كه مانع از داشتن زندگي اجتماعي سالم مي شود، او را نزد پزشك متخصص اطفال براي ارائه دستورالعمل هاي لازم بيريد. از جمله عللي كه باعث مي شود شما در جستجوي پزشك باشيد مي توان نشانه هايي همچون امتناع از رفتن به مدرسه، نداشتن عادات خوابي مناسب، تغييرات غيرعادي در اشتها (افزايش يا كاهش اشتها)، پرتاب اشيا به عنوان مكانيسم سازگاري يا تغييرات در كاركرد ذهني را نام برد.

شما به عنوان والدين بيشترين تأثير را بر توانايي كودك در رويارويي با اضطراب داريد. شما با كمك به كودكان در پرچسب گذاري اين نوع احساسات، عادي شدن احساسات و تدارك تكنيك هاي آرام سازي، در واقع؛ زمينه ايستادگي كودك در مواجهه با وقايع استرس زاي بعدي را فراهم مي كنيد.

منبع: ساينس ديلي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۴۵:۲۷ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]
افزايش مقدار كلسيم دريافتي به شكلي باورنكردني به كاهش توده چربي شما كمك خواهد كرد.

افزايش مقدار كلسيم دريافتي به شكلي باورنكردني به كاهش توده چربي شما كمك خواهد كرد. براي اين كار نيازي نيست صبح تا شب پاكت شير دست‌تان باشد مواد‌غذايي ديگري هم هستند كه مي‌توانيد كلسيم دريافتي خود را با خوردن آن‌ها افزايش دهيد.

دل‌تان مي‌خواهد چربي آب كنيد؟ چند راه براي اين كار وجود دارد؛ كم خوردن، ورزش‌كردن و خوردن برخي غذاهاي خاص. در ميان مواد‌غذايي كه به چربي‌سوزي كمك مي‌كنند، كلسيم جايگاه ويژه‌اي دارد. لبنيات غني از كلسيم هستند و هر چه فشرده‌تر باشند، ميزان كلسيم آن‌ها بيشتر است. مثلا كلسيم ماست از شير بيشتر است اما بسياري از مردم نمي‌توانند به حد لزوم لبنيات بخورند
 

موضوعات مشابه


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۴۳:۱۹ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

آموزش رابطه با همسر

 آموزش رابطه با همسر

 شوهران هميشه در عشق بازي با همسر شرعي خود به دنبال ارضاء حس قدرت جويي خودشان هستند و اين به لحاظ تاريخي و اجتماعي اثبات شده است كه شوهران بنا به ساختار فيزيولوژيكي شان موجوداتي خشن هستند، اما زنان برعكس بنا به ساختار رواني، فيزيولوژيك و فكريشان موجوداتي هستند كه نياز به تامين امنيت و احساس آرامش هستند.

لذا روش هاي تحريك كننده زير عمدتا در همين راستا عمل ميكنند و با دادن احساس امنيتي پايدار موجب اين ميشوند كه زن از حالت تدافعي در روابط جنسي بيرون بي آيد و به نقطه اي برسد كه مطلوب اكثر شوهران تلقي ميشود و اين همان جايي است كه هم مرد با احساس فرمانفرمايي روابط جنسي به لذت جنسي ميرسد و هم زن با احساس امنيت در روابط جنسي به اوج نقطه لذت جنسي اش نزديك مي شود.
براي رسيدن به دركي متقابل از نيازهاي جنس مخالفتان ميتوانيد ادامه مقاله را مطالعه فرماييد.
اين شوهران تحريك كننده، زنان را از موجوداتي ترسو و متنفر از روابط جنسي به قهرمانان داستانهاي عشقي تبديل ميكنند، آيا دوست داريد همسرتان را به يكي از اين قهرمانان تبديل كنيد ؟
 
 
 

راهكار براي : آموزش رابطه با همسر

۱- شوهراني كه به آرامي و با ملايمت عشق ورزي ميكنند
 
۲- شوهراني كه در بستر نيز با همسرشان صحبت ميكنند . آقايوني كه نميخواهند احساساتشان را باكلمات عاشقانه در حين رابطه جنسي بيان كنند، به اين نكته دقت كنند كه بيان احساسات عاشقانه در قبل، هنگام و بعد از  رابطه جنسي به زن احساس محبوبيت و امنيت ميدهد، احساسي كه همسرتان را به وزيري محبوب در دربار شما تبديل خواهد كرد.
 
 
۳- شوهراني كه در بوسيدن مهارت دارند.هر بوسه عاشقانه كه بر لبان همسرتان ميزنيد ميتواند به مانند پيامي پرقدرت بر قلب همسرتان فرود مي آيد و اورا شعله ور سازد، اين جمله را هرگز فراموش نكنيد!
 
 
۴- شوهراني كه با چشمان خود به همسرشان نشان ميدهند اورا دوست دارند و به او عشق مي ورزند .اين را بدانيد كه ارتباط چشمي بين دو نفر نيرومند ترين و موثرترين ارتباطات است كه پيامدش فعال شدن چرخه هاي ديگر بدن هر دو طرف است، پس با نگاهي عاشقانه به همسرتان احساس محبوبيت بدهيد و از مزاياي اين ارتباط لذت ببريد.
 
 
۶- شوهراني كه در تحريك كردن همسرشان به وسيله لمس كردن مهارت دارند. زنها در پروسه آمادگي براي  رابطه جنسي نياز دارند كه با نوازش و لمس آرام، آماده  عمليات جنسي شوند، اين نكته را هم به داشته هايتان اضافه كنيد.
 
 
۷- شوهراني كه با موهاي همسرشان بازي ميكنند . فكر نميكنم هيچ زني در دنيا وجود داشته باشد كه درهنگام معاشقه از چنگ زدن دستهاي معشوقش در موهاي سرش لذت نبرد !روش عشق بازي با همسر
 
 
۸- شوهراني كه از معاشقه  با همسرشان لذت ميبرند .خيلي ساده است هنگامي كه معاشقه بكنيد و احساساتتان را به بيرون تراوش كنيد اين خود مهمترين جذب كننده براي همسرتان است.
 
۹- شوهراني كه عشق خود را در بيرون از اتاق خواب نيز به همسرشان نشان مي دهند و او را به احساس و باور محبوبيت وادار مي كنند . يك «دوستت دارم» ، يك شاخه گل ، يك اس ام اس عاشقانه و يك تك زنگ نيم روزي كه به همسرتان احساس محبوبيت بدهد ، ميتواند در شب هنگام به طوفاني عشقي تبديل شود، باور نميكنيد، فردا صبح امتحان كنيد !
 
۱۰- شوهراني كه مي دانند چگونه بدن زنانه و موئث همسرشان را ارضاء كنند.
 
۱۱- شوهراني كه ميدانند چگونه همسرشان را به لحاظ جنسي فريبا و دلنشين كنند.
 
 
۱۲-شوهراني  كه پيش از عشق ورزي خود را به لحاظ فيزيكي و جسماني آماده ميكنند. كارهايي مانندهخوشبو كردن دهان، ازاله موهاي زائد، عطر زدن و دوش گرفتن و … ميتوانند براي آماده كردن جسمي شما موثر باشند.
 
 
۱۳- شوهراني كه به همسرشان احساس زيبا بودن مي دهند. اينجا يك راز را بهتون ميگم ، هنگامي كه يك زن احساس بكند كه براي شما زيبا است ، قطعا موجبات لذت بيشتر شما رو فراهم ميكنه.
 
۱۴- شوهراني كه از ماساژ دادن به همسر خود لذت ميبرند.  زبان عشق لمس كردن است، دستهاي شما زايده هايي فيزيكي نيستند بلكه فرستده هايي قوي اند كه نيروي جنسي شما را منتقل ميكنند، با نوازشي عاشقانه معناي واقعي اين جمله را درك كنيد.
 
 
۱۵- شوهراني كه عاشق در آغوش گرفتن همسرشان هستند.
 
 
۱۶- شوهراني كه دستهاي همسر خود را در دست ميگيرند و آن را نوازش ميكنند.
 
 
۱۷- شوهراني كه پس از گذشت ساليان همچنان مانند روزهاي اول آشنايي شان با همسر خود رفتار ميكنند.اين نكته ماله كهنه كاراست، با تجربه ها دقت كنند كه اگه اجازه ندهيد همسرتان برايتان عادي شود و نگاهتان همان نگاه اول باشد، اين طوفان عشقي تبديل به امواجي پايدار خواهد شد كه ضامن پايداري رابطه تان در تمام زندگي باقي مانده خواهد شد.
 
۱۸- شوهراني كه به همسرشان نشان ميدهند كه او تنها زن زندگي آنهاست و به او احساس و باور «خاص بودن» ميدهند.
 
 
۱۹- شوهراني كه همسرشان را دوست دارند و به او عشق ميورزند.
 

۲۰- شوهراني كه چنين باور دارند عشق همسرشان تحمل تمامي سختي هاي زندگي را براي آنها سهل و آسان و حتي ارزشمند ميكند.

 منبع: com.مشاوره-خانواده

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۴۱:۱۴ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]براي هزاران سال، روند حافظه و يادآوري دانشمندان و دانشمندان را جذاب كرده است. در سال 350 قبل از ميلاد، ارسطو در رساله ممتاز خود در مورد موضوع، آن را به عنوان داشتن دو شكل: آشنا و خاطره. از اينها، او خاطراتي را به عنوان يك شرايط كاملا انساني درنظر گرفت.

در حال حاضر پژوهشگران دانشگاه بوستون اين اصل را به چالش مي گيرند .

عصب شناسان دانشگاه مركز بوستون براي حافظه و مغز اولين شواهدي را ارائه مي دهند كه موش ها هنگام يادآوري مواردي كه اخيرا تجربه كرده اند از خاطره استفاده مي كنند. علاوه بر اين، محققان نشان مي دهند كه ظرفيت جوندگان براي بازيابي خاطرات خاطره بستگي به ساختار مغز شناخته شده به عنوان هيپوكامپ دارد، همان ساختار كه به نظر مي رسد در خاطره در انسان دخيل باشد. يافته هاي آنها در شماره 9 سپتامبر مجله Nature منتشر شده است.

اگر چه مطالعات انجام شده در مورد فعاليت هيپوكامپ در افراد عادي و همچنين مطالعات آمنيازيس نشان مي دهد كه هيپوكامپ ميتواند براي يادآوري مهم باشد، روشهاي قطعي براي ارزيابي فعاليت هيپوكامپ در حافظه عمدتا از دسترس خارج شده است.

تيم تحقيقاتي BU، به رهبري نوربرت فرتين، يك پژوهشگر در آزمايشگاه نوروفيزيولوژي شناختي در مركز حافظه و مغز، از جمله هوارد ايكنبوم، مدير مركز و استاد و رئيس بخش روانشناسي BU و سين رايت، سابق BU كارشناسي ارشد، براي تعيين بهتر نقش هيپوكامپ در فرايند يادآوري انسان تعيين شده است. آنها با استفاده از تحقيق در مورد فعاليت هيپوكامپ در مغز موش، به روش جديدي رسيدند. رويكرد آنها به اين معنا بود كه آنها مجبور بودند به خارج از كنوانسيون رشته فكر كنند و بپرسند «آيا موش ها توانايي يادآوري دارند؟»

در انسان، تكنيك هاي تشخيص سيگنال براي تشخيص واكنش هاي حافظه ناشي از آشنايي استفاده شده اند، يعني احساس عمومي كه فرد يا چيزي قبلا درك شده است، از آنهايي است كه به خاطر يادآوري، عجله ناگهاني حافظه مفصلي ايجاد شده است. تيم BU تصميم به تعيين اينكه آيا تجزيه و تحليل مربوط به اين تكنيك، منحني ويژگي هاي عامل گيرنده (ROC) شناخته شده است، مي تواند براي ارزيابي فرآيندهاي حافظه موثر باشد.

با آشنايي، روابط قبلي به ياد نميآيد. به عنوان مثال، اگر فردي را ديديد كه متوجه شده ايد متوجه شده ايد، حس «دانستن» اين فرد ممكن است ضعيف يا قوي باشد، اما جزئيات مربوط به برخورد قبلي را نمي دهد. تجزيه و تحليل ROC نشان مي دهد كه آشنايي خود را به عنوان يك كار مستمر منعكس كننده قدرت درك ادراكي در حافظه نشان مي دهد.

يادآوري، در مقايسه، به صورت يك يا چند نكته بيان شده است، زماني كه آستانه مشخصي از اطلاعات وابسته و متني به دست مي آيد. اين ناگهاني و عجله فراواني از حافظه مفصلي، مانند آن است كه تجربه مي شود زماني كه شما در نهايت به ياد داشته باشيد روابط قبلي با آن شخص آشنا.

داستان هاي مربوطه

محققان يك آزمايش حافظه را طراحي كردند كه بر روي حس بوي بسيار پيشرفته موشها و همچنين رفتارهاي غريزي براي پيشگيري از بارداري تأثير مي گذارد. در ابتدا، موشها ليستي از 10 بوي عادي خانواده (مثلا دارچين، پونه كوه، قهوه، شكلات) را كشف كردند، هر كدام در شن و ماسه معمولي مخلوط شدند كه پاداشي غذا را دفن كردند.

پس از يك دوره نگهداري 30 دقيقه، آنها با يك سري از 20 بوي، 10 "قديمي" بو و 10 "جديد" ارائه شدند. علاوه بر اين، تصميمات حيوان به طور عمدي با تغيير دادن مشكل پاسخ دادن به هر بوي و با تغيير دادن «بازپرداخت» غذا براي شناسايي صحيح بوي هاي قديمي و جديد، منحرف شد.

طراحي آزمايشي به محققان اجازه مي دهد تا نسبت آشكارسازي بوي درست و نادرست را در طيف وسيعي از شرايط بي حسي اندازه گيري كند و منحني ROC را توليد كند. شكل اين منحني

كانال كانون مشاوران ايران

نشان دهنده وجود هر عنصر آستانه يا هيچيك از اجزاي آستانه و يك جزء پايدار است. منحني توليد شده بسيار شبيه به آنچه در ROCs انسانها مشاهده مي شود، نشان دهنده وجود خاطره و آشنايي در حمايت از عملكرد شناخت است.

محققان، موش ها را به دو گروه قابل مقايسه تقسيم كردند: گروهي كه هيپوكامپ و گروه كنترل را برداشته بودند. هنگامي كه موش ها دوباره آزمايش شدند، نتايج حيرت انگيز بود - در موش صحرايي بدون هيپوكامپ، خاطره اي از دست داده بود اما آشنايي باقي مانده بود. آزمايش ديگري از كنترل ها نشان داد كه در فرايند فراموش كردن طبيعي، آشنايي به سرعت در حالي كه خاطرات باقي مي ماند، فورا از بين مي رود، دقيقا الگوي مخالف در حيوانات بدون هيپوكامپ ديده مي شود.

اين تركيب نتايج نشان مي دهد كه حيوانات، بر خلاف نظر ارسطو، خاطرات و آشنايي را نشان مي دهند. علاوه بر اين، يافته ها نشان مي دهد كه هيپوكامپ به عنوان فرايند يادآوري مهم است.

مركز حافظه و مغز BU با همكاري دانش پژوهان در زمينه روانشناسي، علوم اعصاب و مهندسي پزشكي، نقطه ي محوري براي تحقيق در مورد نحوه ذخيره مغز انسان و بازيابي اطلاعات را فراهم مي كند. دانشگاه بوستون، با ثبت نام بيش از 29،000 در 17 مدرسه و كالج، چهارمين دانشگاه مستقل در كشور است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۲۲:۴۲ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]


يك تحقيق دانشگاه راچستر نشان داد كه مشاوران در ايجاد انگيزه سيگاري ها براي ترك سيگار در هنگام ارزيابي ارزش هاي شخصي سيگاري موفق شدند، دانش خود را درباره خطرات بهداشتي مورد بررسي قرار دادند و بيماران را به عنوان تلاش براي حل مشكل خود، مورد حمايت قرار دادند .

پس از حداقل چهار جلسه در طي يك دوره شش ماهه، افراد سيگاري احتمالا تلاش جدي براي ترك گذاشتند - 49.7 درصد در مقايسه با 39 درصد براي كساني كه مراقبت هاي اجتماعي را دريافت مي كنند - و از داروها براي كمك به آنها استفاده مي كنند، نتايج اوليه نشان مي دهد .

دكتر جفري ويليامز، پژوهشگر اصلي و استاديار دانشكده پزشكي و دندانپزشكي روچستر، گفت: "مداخله اي براي انگيزه دادن بيماران براي ترك اين كه آيا آنها مي خواستند در ابتدا يا نه، تشخيص دهند. پروژه سلامت افراد سيگاري طي چهار سال گذشته 1000 نفر از شركت كنندگان را پذيرفت و از همه آنها دعوت به بحث در مورد مسائل بهداشتي، رژيم غذايي و سيگار كشيدن در جلسات خود كرد.

در پايان چهار ديدار، اگر شركت كنندگان تصميم گرفتند در 30 روز آينده ترك نكنند، گروه را با اطلاعات عمومي، ارجاع به پزشك خود و ساير برنامه هاي ترك سيگار در روچستر ترك كردند. در اين تحقيق، حتي براي اين گروه، "نرخ ترك درازمدت تقريبا سه برابر شد"، زماني كه آنها در برنامه شركت كردند.

تحقيقات اوليه پژوهش توسط موسسه ملي بهداشت تامين مي شود. NIH اخيرا به محققان مبلغ اضافي 2،8 ميليون دلاري براي پنج سال ديگر براي استخدام افراد بيشتري براي مرحله بعدي پروژه اختصاص داده است.

ويليامز توضيح مي دهد: "اگرچه مداخلات موثر براي كمك به افراد در استفاده از عادت سيگار كشيدن وجود دارد، اما در مورد آن چيزي كه انگيزه مردم براي انجام اين كار را دارد، كمي شناخته شده است." تيم ويليامز، اعضاي هيئت علمي ادوارد دگي و ريچارد رايان از گروه مطالعات باليني و علوم اجتماعي در روانشناسي دانشگاه و داريل شارپ، استاديار و پرستار روانپزشكي از دانشكده پرستاري دانشگاه، سعي در درك بيشتر درباره نحوه ديدن سيگاريها دارند. سلامت آنها و چگونگي ديدگاه بيماران در سلامت آنها ممكن است باعث ايجاد تغيير شود.

داستان هاي مربوطه

پروژه سلامت افراد سيگاري براي تست استفاده از نظريه خودتنظيمي براي تشويق رفتار سالمتر در ميان سيگاريها توسعه داده شد. اين شامل بررسي نگراني ها و رفتارهاي مربوط به سلامت شركت كنندگان و انتخاب در مورد آنها در مورد نحوه رفتار است. اين نظريه كه توسط دسي و رايان توسعه داده شد، حاكي از اين است كه مردم به طور ذاتي انگيزه دارند كه رفتارهاي سالم داشته باشند، اما عوامل ديگر گاهي اوقات با اين انگيزه تداخل مي كنند. با حمايت از نيازهاي روانشناختي اوليه افراد براي استقلال، شايستگي و وابستگي، مردم بيشتر آماده تغيير رفتار و رسيدن به رفاه در زندگي خود مي شوند.

دگي، استاد روانشناسي گفت: "ما معتقديم كه استقلال بيمار يك عامل ضروري در ايجاد انگيزه تغييرات موثر در رفتارهاي بهداشتي است." "رويكرد ما احساس بيمار" خودمختاري "يا توافق كامل را با اقداماتي كه در زندگي آنها گرفته بود، افزايش داد."

 مشاوره ازدواج خيانت

محققان اين را به عنوان اولين آزمايش براي توليد مداخله اي معرفي كردند كه باعث افزايش قابل توجهي در استقلال بيمار شد. هنگامي كه پزشكان بر افزايش استقلال بيمار متمركز شدند، سيگاري ها مايل تر از استفاده از داروها براي ترك، اعتماد به نفس بيشتري براي موفقيت و در نهايت خستگي بيشتر ابراز داشتند.

كساني كه در اين مطالعه حداقل 18 سال داشتند، روزانه حداقل سيگار ميكشيدند و بعضي فكر ميكردند كه ترك كنند. آنها از منطقه روچستر استخدام شده و با كاركنان پروژه براي اطلاعات در مورد سيگار كشيدن و رژيم غذايي خود ملاقات كردند. كساني كه تمام مداخلات مشاوره را دريافت نكرده بودند تشويق شدند كه با پزشك خود مشورت كنند و از منابع موجود در جامعه استفاده كنند. آنها همچنين ليستي از برنامه هاي سيگار كشيدن سيگار و اطلاعات مربوط به وضعيت سلامتي خود را ارائه كردند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۲۰:۳۸ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

 


با توجه به تحقيقات جديد در زمينه تصورات بصري از يك تيم دردانشگاه بوستون ، استفاده از ظروف سفارشي رنگي كمك غذايي براي كساني است كه با AD شديد هستند و به افراد كمك مي كند تا از حساسيت كمتري نسبت به كنتراست تصويري برخوردار شوند، كه اغلب در افراد مبتلا به پيشرفته AD ديده مي شود.

با "قاب" هاي روشن براي مواد غذايي و نوشيدني در مقابل آنها، شركت كنندگان در مطالعه متوجه شدند كه 25 درصد يا بيشتر از مقدار مصرف شده و نوشيدني خود را افزايش مي دهند.

يافته هاي اين مطالعه نشان مي دهد كه يافته هاي اين تحقيق مي تواند منجر به پيشرفت هاي عميق در رفاه تغذيه اي افراد مبتلا به AD پيشرفت شود و به مراقبان آنها كمك كند.

اين تيم تحت رهبري تريسي دان، يك متخصص سابق پست مدرك در مركز جونونتولوژي BU و مركز تحقيقات، آموزش و پرورش و مركز باليني (GRECC) اديات نورس راجرز، معاون جانبازان (VA) در Bedford، ماساچوست، شامل آليس Cronin-Golomb، استاد گروه روانشناسي BU؛ ساندرا نايگاردر، استاديار روانشناسي در كالج ايالتي Bridgewater (ماساچوست) و دستيار تحقيق BU؛ و، پاتسي كيولوني، استاديار معاون آناتومي و نوروبيولوژي در مركز پزشكي دانشگاه بوستون.

اگرچه 40 درصد از افراد مبتلا به AD داراي ضايعات كاهش وزن هستند، اما دلايل اين كاهش وزن دقيقا مشخص نشده است. اغلب، توضيحات به افسردگي، عدم توانايي در تمركز بيش از يك غذا در يك زمان و عدم توانايي خوردن مستقل اشاره مي كنند. تيم BU با نگاهي متفاوت به اين مشكل روبرو شد. آنها پرسيدند: «اگر از دست دادن وزن اتفاق بيفتد، چرا كه افراد نميتوانند يك صفحه را از روي ميز جدا كنند، غذا از يك صفحه يا مايع از ظرفش؟» اگر ضعف بينايي عامل مهمي باشد، چه؟

اين محققان براي شركت كنندگان در ميان گروههاي مراقبت بلند مدت GRECC شركت كردند.

افرادي كه تشخيص فعلي بيماري هاي شديد مزمن روان، يك بيماري عصبي غير از AD، تشنج غير كنترل شده يا فشار خون بالا يا ديابت داشتند، به عنوان نامزد حذف شدند.

اين مطالعه شامل دو مرحله، يك مطالعه اوليه و يك مطالعه ي يك ساله بود. نه نفر براي مطالعه اوليه انتخاب شدند. شركت كننده ها به طور متوسط ​​سالانه 82.7 سال داشتند كه ميانگين تحصيلات 13.3 سال داشتند و در آزمون هايي كه براي اندازه گيري وضعيت شناختي طراحي شده بود، ميانگين 2.9 از 30 ممكن بود. هر كدام توانستند به طور مستقل بخورند.

داستان هاي مربوطه

اولين مطالعه شامل سه دوره آزمايشي 10 روزه است.مصرف غذا و نوشيدني براي شركت كنندگان روزانه اندازه گيري مي شود و به صورت درصد در نظر گرفته مي شود كه منعكس كننده ميزان مصرف فرد از كل مقدار آن در طي هر دوره 10 روزه مي باشد.

محققان اقدامات پايه براي 10 روز اول انجام دادند. غذا هاي شركت كنندگان با استفاده از دستگاه هاي استاندارد VA - ورق هاي سفيد، فنجان سفيد و وسايل آشپزي ضد زنگ ساخته شده است. ارزيابي هاي پايه پس از يك دوره مداخله 10 روزه انجام شد كه طي آن غذاها بر روي ظروف قرمز كنتراست قرص (صفحات، فنجان ها و وسايل آشپزخانه) تحويل داده شدند و سپس با يك دوره 10 روزه بعد از مداخله كه در آن مجموعه سفيد نيز دوباره استفاده مي شد .

براي بررسي پيگيري، شركت كنندگان شامل پنج نفر از مطالعه اوليه به همراه چهار نفر جديد بودند. اين گروه از گروه اول با سن (متوسط ​​1/83)، سال تحصيلي (متوسط ​​9/13) و نمره وضعيت شناختي (متوسط ​​3/2)، همبسته بودند.

مشاوره تريبون آزاد

در مجموع 7 دوره آزمايشي 10 روزه در مطالعه پيگيري قرار گرفتند كه اولين استفاده از استاندارد ظروف سفالي VA بود. اين يك دوره 10 روزه بود كه با استفاده از ظروف آبي با كنتراست بالا، ظروف قرمز كم كنتراست (پاستل) يا كارد و چنگال آبي رنگ پاستيل با هر دوره "رنگ" با استفاده از ظروف سفالي سفيد 10 روزه مشخص شد. دوره نهايي از مجموعه سفيد استفاده كرد.

هنگامي كه تيم نتايج اول مطالعه را بررسي كرد و سفيد را با استفاده از كنسول هاي كنتراست مقايسه كرد، شركت كنندگان دريافتند مصرف كنندگان مواد غذايي مصرف خود را 24.6 درصد افزايش داده و مصرف مايعات خود را 83.7 درصد از آنها در هنگام استفاده از ظروف قرمز روشن قرمز استفاده كردند. به طور مشابه، در مطالعات پيگيري، استفاده از ظروف آبي روشن آبي سبب افزايش مصرف مواد غذايي شركت كنندگان 25.1 درصد و مصرف مايع آنها 29.8 درصد بود. استفاده از كنسول هاي داراي كنتراست بالا به نظر مي رسد كه اثر كمتري داشته باشد و نتايج نشان مي دهد كه بيش از نيمي از شركت كنندگان در هر دوره غذا و نوشيدني 10 درصد يا بيشتر را در دوره پس از مداخله افزايش مي دهند.

در مقايسه با نتايج استفاده از پاستوريزه كنتراست بالا، ظروف پاستيل به هيچ وجه باعث افزايش مصرف مصرف كنندگان نشدند و ثبت تغييرات صفر تا 5 درصد در مقدار مصرف را نشان دادند. محققان همچنين دريافتند كه در تمام شرايط "رنگ" شركت كنندگان مصرف غذاهاي مايع و مايع در ناهار بيشتر از شام خوردند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۱۷:۴۷ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]


يك تيم چند رشته اي از دانشمندان در دانشگاه ايلينوي در Urbana-Champaign در حال بررسي جامع پنج ساله از اثرات ايزوفلاون هاي سويا موجود در مكمل هاي غذايي بر روي بافت هاي مختلف بدن است.

در قلب پروژه ايمني فيتواستروژن ها - تركيبات استروژن مانند در گياهان است كه به طور كلي تصور مي شود كه مزاياي كاهش سرطان و كلسترول را كاهش داده است كه محققان تغذيه در مطالعات متعددي به مصرف سويا نسبت داده اند.

اين پروژه با كمك مالي 8 ميليون دلاري از موسسه ملي بهداشت تامين مي شود. ويليام هلفريچ، استاد علوم غذايي و تغذيه انساني است كه تحقيقات نشان داده است كه سطوح بالاي ژنيتستين ايزوفلاون، رشد سلولهاي سرطاني را در مدل هاي حيواني نشان مي دهد كه زنان يائسه مبتلا به سرطان سينه وابسته به استروژن هستند.

هلفريچ گفت: "تحت كمك مالي، سه گروه تحقيقات پيش از موعد در مدل هاي حيواني را انجام مي دهند، به دنبال تعادل موثر و ايمني بالقوه هستند." "ما در مورد اينكه دوزهاي مختلف از ايزوفلاون ها و زمان قرار گرفتن در معرض چريدن بافت، مغز و بافت چربي (چربي) تاثير مي گذارد نگاه خواهيم كرد. گروه ديگري به مكانيسم هاي كار بين ايزوفلاون ها و گيرنده هاي استروژن نگاه خواهد كرد. "

در حالي كه اكثر دانشمندان علوم غذايي معتقدند اهميت مصرف سويا به عنوان بخشي از يك رويكرد كل مواد غذايي، افزايش تكثير مكمل هاي غذايي و مكمل هاي غذايي حاوي عصاره هاي ايزوفلاون نيز وجود دارد. اين محصولات در غذا نشان داده شده است كه توسط اداره غذا و داروي تنظيم شده است، اما برخي از مكمل ها كه غلظت بالاتري از ايزوفلاون ها را در مقايسه با مواد غذايي حاوي سويا يا مكمل وجود دارد، تنظيم نمي شوند.

از آنجا كه فيتواستروژنها به استروژن تقليد مي كنند، مكمل ها اغلب به عنوان جايگزيني براي درمان جايگزيني هورمون جايگزين، كه به مشكلات قلبي عروقي و زوال عقل كمك مي كنند، براي مبارزه با علائم مانند گرگرفتگي به فروش مي رسند.

در ابتدا، محققان بر روي اثرات بيولوژيكي ايزوفلاون خالص، از جمله ژنسيسين و equol تمركز مي كنند. بعد آنها اثرات مخلوط پيچيده ايوفلاوون هاي مختلف سويا را كه در مكمل هاي تجاري موجود مي باشد، هدف قرار مي دهند.

داستان هاي مربوطه

دانشمندان از چهار كالج - كشاورزي، مصرف كننده و علوم محيط زيست؛ هنر و علوم ليبرال؛ دارو؛ و دامپزشكي - نقش اصلي را ايفا خواهد كرد. دانشمندان مركز ملي تحقيقات سم شناسي FDA در آركانزاس و همچنين دانشگاه هاي ويك فارست و پوردو نقش حمايتي دارند.

Helferich تمركز خود را روي سرطان سينه ادامه خواهد داد. او اخيرا دريافت كه ايزوفلاون ها مي توانند اثربخشي تاموكسيفن را در كاهش رشد تومور ناشي از استروژن متوقف كنند. آزمايشگاه او بر روي سطح پايين در معرض قرار گرفتن در معرض ايزوفلاونهاي سويا و تأثير آنها بر پيشرفت سرطان پستان از استروژن وابسته به تومورهاي مستقل استروژن تمركز خواهد كرد.

مشاوره جنسي تريبون آزاد

پل كوك، پروژه اي را با تمركز بر رشد چربي و پتانسيل فيتواستروژن ها براي تغيير ساختاري و / يا تغييرات طولاني مدت در ميزان و عملكرد بافت چربي هدايت مي كند. كوك، استاد علوم بيولوژيك دامپزشكي، قبلا نشان داده است كه قرار گرفتن در معرض ژن هايستين باعث آتروفي تميسي و اختلال عملكرد ايمني در شرايط خاص مي شود.

سوزان ل. شانتز، استاد علوم بيولوژيك دامپزشكي و روانشناسي، و دانا لورال كورول، استاد روانشناسي، تحقيقات در مورد اثرات فيتواستروژن ها بر بافت مغزي و عملكرد شناختي، از جمله انعطاف پذيري شناختي، توجه، كنترل مهار كننده و حافظه كاري، را هدايت خواهد كرد.

جان A. Katzenellenbogen، استاد شيمي، و بنيتا S. Katzenellenbogen، استاد فيزيولوژي مولكولي و يكپارچه سازي و زيست شناسي سلولي و ساختاري، الگوهاي فعال سازي ژن تحت تاثير ايزوفلاون ها را از طريق هر دو گيرنده هاي مستقل وابسته به استروژن و استروژن مستقل در تومورهاي سينه مطالعه . آنها همچنين تنظيم ژن در سيستم هاي تومور سينه را بررسي مي كنند، به خصوص آنهايي كه با تغييرات پاسخ هورمون، بافت چربي و مغز سازگار هستند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۱۶:۰۳ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]


خانواده درماني و ساير روش هاي روانشناختي ممكن است به كاهش علائم استرس پس از سانحه در ميان بازماندگان نوجوان مبتلا به سرطان دوران كودكي و همچنين در ميان والدين آنها كمك كند.

در مطالعه گروهي از 150 خانواده، محققان در بيمارستان كودكان فيلادلفيا دريافتند كه شركت كنندگان علائم پس از تروماي پس از يك دوره درمان به طور معني داري كمتر از گروه كنترل بودند كه درمان دريافت نكردند. هر خانواده شامل يك نوجوان بود كه به طور متوسط ​​پنج سال قبل درمان سرطان را كامل كرده بود.

اين مطالعه در نشريه روانشناسي خانواده سپتامبر 2004 نخستين گزارش كارآزمايي باليني تصادفي بزرگ درمان وابسته به تنظيم خانواده به يك بيماري جدي در كودكان است. نيمي از گروه به طور تصادفي انتخاب شده، دريافت درمان، كه تركيبي از درمان شناختي-رفتاري با خانواده درماني است. نيمه ديگر گروه درمان پس از اتمام مطالعه را دريافت كرد.

"علت اينكه سرطان يك تجربه تهديد كننده زندگي است، نشان دهنده يك استرس آسيب زا است كه ممكن است اثراتي مانند مواردي كه در بازماندگان جنگ و بلاياي طبيعي يافت مي شود را كنار بگذارد." Anne E. Kazak، Ph.D.، مدير روانشناسي بيمارستان كودكان از فيلادلفيا و نويسنده ارشد اين مطالعه است. علائم استرس پس از سانحه (PTSS) شامل افكار منفي، ناخواسته است؛ اجتناب از تنظيمات و موقعيت هاي ناشي از استرس؛ و تحريك شديد، مانند تهوع و يا افزايش ضربان قلب ناشي از يادآوري تجربه اصلي است.

محققان قوي ترين اثرات درمان را در بازماندگان نوجوان كه علائم انگيختگي را كاهش داده اند، و همچنين در ميان پدران بازماندگان كه افكار مزاحم كمتري دارند، كشف كردند.

"پدرها اغلب در نمونه هاي تحقيقاتي كودكان بررسي شده اند زيرا مطالعات بسياري در زمينه هاي سرپايي وجود دارد كه مادران همراه با فرزندانشان همراه با آنها هستند"، دكتر كازاك اظهار داشت. مطالعات قبلي دكتر Kazak نشان داد كه پدران بازماندگان سرطان دوران كودكي داراي PTSS در سطوح نزديك به مادران هستند. دكتر كاظاق افزود: "بسياري از پدران اين مطالعه اظهار داشتند كه از ترس اينكه تجسم خاطرات ناسازگار آنها به ديگر اعضاي خانواده آسيب برساند، ترسيدند. "آنها دريافتند كه به اشتراك گذاري اين واكنش ها با خانواده خود يك تجربه قدرتمند بود و به كاهش احساس خود با اين احساسات منزوي كمك كرد."

به طور شگفت انگيز، مادران بازماندگان تأثير قابل توجهي از درمان نداشتند. دكتر كاكك، يكي از فاكتورهاي پيچيده، اين است كه خانواده هايي كه سطح PTSS بالاتري دارند احتمال بيشتري از مطالعه خارج مي شوند. تجزيه و تحليل آماري از يافته هاي آنها نشان مي دهد كه درمان اثرات قوي تر را داشته باشد اگر خانواده هايي با سطوح اضطراب بيشتر مطالعه را تكميل كنند.

داستان هاي مربوطه

دكتر كاذك افزود: "ريزش خاطرات ترسناك دشوار است." "بسياري از خانواده ها در مورد باز كردن اين كرم ممكن است از خود بپرسند، اما خانواده هايي كه در درمان شركت داشتند، از آن بهره مند شدند." او اضافه كرد كه درمان هاي آينده ممكن است از يك مركز بيمارستان خارج شوند، چرا كه افراد مبتلا به PTSS ممكن است از محل هايي مانند بيمارستان هايي كه با تجربه سرطان مرتبط هستند جلوگيري كنند.

براي درمان، محققان از برنامه مداخله اي موفق به سرطان منتخب (SCCIP)، كه توسط دكتر كازاك و تيم او در بيمارستان كودكان تاسيس شده بود، استفاده كردند. برنامه چهار روزه، يك روزه از يك مدل درمان گروهي استفاده مي كند. با استفاده از اصول شناختي- رفتاري، درمانگران مشاركتكنندگان گروه را تشويق كردند تا خاطرات پرخاشگرانه درباره سرطان كودك را بيان كنند و اعتقادات شخصي درباره تجربيات ناخوشايند را بيان كنند.

سپس پزشكان به شركت كنندگان مهارت هاي مقابله اي را آموزش دادند تا آنها را تشويق كنند تا افكار خود را تغيير دهند تا تمركز بر پيامدهاي قابل كنترل و مثبت باشند. "ما ممكن است از يك بازماندگان بخواهيم بگوييم،" به عنوان مثال، سرطان هنوز ناعادلانه است، اما چه مي توانم در مورد آن انجام دهم؟ "دكتر كازاك گفت:

كودك گوشه گير

در گروه هاي بحث برانگيز، محققان پيام هاي داخل خانه را براي كمك به اعضاي خانواده در حمايت از يكديگر از طريق قسمت هاي پرخطر ناشي از تجارب مشترك به اشتراك گذاشتند. دكتر Kazak گفت: "ما به اعضاي خانواده كمك مي كنيم نحوه صحبت كردن در مورد سرطان را به عنوان يك خانواده و نحوه تشخيص زماني كه يك عضو خانواده از استرس ناراحت است تشخيص دهد. "به عنوان مثال، والدين هميشه نمي توانند آگاه باشند كه چگونه خواهر و برادر از بازماندگان سرطان ممكن است تحت تاثير قرار گيرد."

يافته هاي اين تحقيق نشان مي دهد كه مداخلات روانشناختي كوتاه مدت در كاهش علائم استرس پس از زايمان در اعضاي خانواده موثر است، ممكن است ارتباطات گسترده تر از سرطان دوران كودكي داشته باشد. دكتر كازاك گفت: "اين روش ممكن است در شرايط ديگر در درمان عواقب تروما مرتبط با تشخيص و درمان پزشكي قابل استفاده باشد." "به عنوان مثال، ما علائم استرس پس از آسيب هاي خودرو را مورد مطالعه قرار داديم. جراحات ناشي از تصادف، سوختگي ها و بيماري هاي مزمن مانند آسم يا بيماري سلول داسيپي ممكن است شامل درمان هاي دردناك و ترسناكي نيز باشد كه سبب ايجاد استرس دردناك مي شود."


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۱۱:۵۴ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]


محققان دانشگاه كلرادو در بولدر در مورد بيماران مبتلا به بيماري پاركينسون، شواهد محكمي دريافت كردند كه دوپامين در مغز نقش كليدي ايفا مي كند كه مردم به طور ضمني مي توانند انتخاب هايي را انجام دهند كه منجر به نتايج خوب مي شود، در حالي كه اجتناب از آن ها بد است.

براساس دانشآموختۀ روانشناسي CU-Boulder، مايكل فرانك، كه اين مطالعه را هدايت كرد، اين يافته مي تواند به محققان بيشتر در مورد اينكه چگونه مغز كار مي كند و مي تواند به درك بهتر و درمان اختلالات مغزي مانند اسكيزوفرني كمك كند، كمك مي كند.

مقاله اي در اين زمينه توسط فرانك، روانشناسي CU-Boulder، استاد رندال اويرلي و لورن Seeberger از مركز اختلالات حركتي موسسه عصبي كلرادو در شماره 5 Nov Express Science Express منتشر شده است.

اغلب مردم يك احساس "روده" دريافت مي كنند كه به آنها امكان مي دهد كه انتخاب كنند بسته به اينكه چقدر با نتايج مثبت گذشته ارتباط داشته باشد. فرانك گفت، افرادي كه مبتلا به بيماري پاركينسون هستند، اغلب مشكلاتي در انتخاب اين نوع انتخاب دارند.

براي درك اينكه چرا، آنها يك مدل كامپيوتري از اثرات بيماري پاركينسون و داروهاي مورد استفاده براي درمان آن در مغز را توسعه دادند. از اين مدل، آنها پيش بيني كردند كه بيماران پاركينسون در تصميم گيري خود با توجه به اينكه آيا آنها دارو مصرف مي كنند يا خير، در مطالعات بعدي تأييد شده است، متفاوت است.

به گفته فرانك، آنها دريافتند كه بيماران بر روي داروهايشان تحت تأثير نتايج مثبت قرار دارند. در حالي كه كساني كه از داروهايشان استفاده مي كردند بيشتر تحت تأثير نتايج منفي بودند.

فرانك گفت: "از آنجا كه بيماري پاركينسون با سطوح پايين تر از دوپامين شيميايي مغز ايجاد مي شود و داروها باعث افزايش غلظت اين ماده شيميايي مي شوند، اين نتايج شواهد قوي نشان مي دهد كه سطح دوپامين نقش مهمي در توسعه و نگراني ما دارد."

به گفته O'Reilly، بسياري از آنچه كه در مورد مغز شناخته مي شود، از مطالعه بيماري هايي است كه بر آن تاثير مي گذارد. بنابراين براي درك اينكه چگونه افراد سالم از تصميماتشان ياد مي گيرند، به تعيين شرايطي كه يادگيري تضعيف مي شود، كمك مي كند.

اوپليلي گفت: "مطالعه بيماران پاركينسون به ما كمك مي كند تا درك كنيم كه چگونه افراد سالم با نشان دادن آنچه كه در زير كاپوت قرار مي گيرند، ياد مي گيرند." "اين نوعي شبيه زماني است كه ماشين شما يك سر و صدا خنده دار ايجاد مي كند و شما كشف كنيد كه كمربند فن چگونه كار مي كند. در اين مورد ما يك بيماري را ديديم كه در مورد نقش دوپامين در سيستم يادگيري مغز بيشتر نشان داده شده است."

داستان هاي مربوطه

به گفته فرانك، دوپامين همچنين نقش مهمي در بسياري از بيماري هاي عصبي مانند اختلال كمبود توجه، اسكيزوفرني و اعتياد به مواد مخدر دارد. بنابراين، اين يافته ها ممكن است پيامدهاي وسيعتري داشته باشد. به عنوان مثال، با دقيق تر شدن درك اثرات مفصلي از دوپامين در مغز، داروها مي توانند به طور مستقيم به فعاليت هاي مفيد و بدون عوارض جانبي ناخواسته منجر شوند.

كودك كم خواب

فرانك گفت: "اين تحقيق به وضوح نشان داد كه داروهاي جاري در پاركينسون عوارض جانبي نامطلوب بر يادگيري و تصميم گيري دارند." محققان ديگر يك پيام ناگهاني از قمار مربوط به بيماران مصرف كننده اين دارو را تاييد كرده اند. او گفت كه اين قسمت ها ممكن است ناشي از افزايش حساسيت به پيامدهاي مثبت ناشي از داروها، و همچنين عدم حساسيت به تلفات باشد.

فرانك گفت: "هنگامي كه در حال از بين رفتن است، سطح دوپامين در مغز معمولا كم است و دارو ممكن است مانع اين اتفاق شود."

با بررسي اثرات داروهاي بالقوه در زمينه هاي مغز و مدارهاي مختلف، از مدل رايانه اي مي توان براي پيدا كردن داروهايي استفاده كرد كه بازده دوپامين را بدون ايجاد اين يا ساير عوارض جانبي مي يابند. برنامه هاي مشابه براي افزودن نيز ممكن است. در حال حاضر، ADD با داروهايي مانند ريتالين درمان مي شود كه باعث مي شود دوپامين بيشتر در مغز در دسترس باشد، اما اين داروها همچنين ممكن است برخي از اشكال يادگيري را منعكس كنند و عوارض جانبي ناخواسته را از بين ببرند.

فرانك گفت: "اين كار به ما كمك مي كند تا درك كنيم كه چگونه مغز از تجربه مي آموزد و اين يادگيري را به تصميمات، انواع تصميماتي كه ما هر روزه آنها را انجام مي دهيم، اغلب بدون تفكر آگاهانه، ترجمه مي كند. "درك اين كه چگونه اين فرايند به طور دقيق كار مي كند، ممكن است در ايجاد استراتژي ها به طور كلي به بهبود توانايي هاي يادگيري و تصميم گيري ما كمك كند."


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۱۰:۱۱ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

چشم‌هاي شيشه‌اي؛ كمك به زندگي يا دردسرساز؟

دوربين‌هاي مداربسته همه جا هستند. لازم نيست براي ديدن آنها ردشان را در مسابقات بگيريم. آنها حتي تا مراسم حج هم پيشروي كرده‌ا‌ند. ۹۰ دوربين در طبقه پنجم پل جمرات در منا در طول مراسم رمي جمرات حجاج را به طور كامل كنترل مي‌كردند. دوربين‌هاي مداربسته آرام آرام در زندگي ما نفوذ كرده‌اند و ديگر فقط كافي است در حين رانندگي يا وقتي در خيابان در حال قدم‌زدن هستيم، كمي به اطرافمان نگاه كنيم. آنها همه جا هستند و در همه حال ما را كنترل مي‌كنند. دوربين‌هاي مداربسته قرار است براي انسان معاصر امنيت را در پي داشته باشند. آنها هم مسئوليت مراقبت از ما را برعهده دارند و هم مواظب ما هستند تا اگر خلافي از ما سر بزند، آن را ثبت كنند.

۱

براي اين‌كه بدانيم دوربين‌هاي مداربسته از كي وارد زندگي انسان معاصر شدند، بايد به حدود ۷۰ سال پيش برگرديم. دوربين‌هاي مداربسته براي اولين بار در سال ۱۹۴۲ و در جريان فرايند توليد موشك‌هاي فاو ۲ آلمان توسط شركت زيمنس به‌كار گرفته شد. تا اين‌كه بيشتر از دو دهه بعد براي اولين بار در سال ۱۹۶۸ در ايالات متحده آمريكا و شهر نيويورك، دوربين‌هاي مداربسته سروكله‌شان پيدا مي‌شود و براي اولين بار به صورت محدود در بعضي از مكان‌ها آن هم با توجيه مبارزه با جرم و جنايت مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين دوربين‌ها امروزه براي حفاظت و نظارت بر اماكن مهم، اماكن پرتردد و اماكن پرخطر استفاده مي‌شود. موزه‌ها، فروشگاه‌ها، زندان‌ها، فرودگاه‌ها، ايستگاه‌هاي مترو، راه‌آهن و حتي بيمارستان‌ها و مدارس از ديگر اماكني هستند كه به اين دوربين‌ها مجهز شده‌اند. ديگر با وجود دوربين‌هاي مداربسته، امكان شناسايي و تعقيب بسيار راحت ‌نه تنها مجرمان، بلكه خيلي از افراد عادي هم مهياست.

۲

چندي پيش بود كه دانشجويان انگليسي در اعتراض به سه برابر شدن شهريه دانشگاه‌هاي اين كشور به خيابان ها ريختند و تظاهرات اعتراض آميزي شكل دادند. در حدود ۱۸۰ نفر در جريان همان اعتراضات بازداشت شدند اما دستگيري تعدادي از آنها، از خود اتفاقات پيش آمده و باقي بازداشت ها بحث برانگيز تر شد. ماجرا از آنجا آغاز شد كه پليس تصاوير ۱۳ نفر را كه مدعي بود در بي‌نظمي‌ها و تظاهرات دانشجويان در اعتراض به افزايش شهريه دانشگاه‌ها شركت داشته‌اند، منتشر كرد. آن موقع بود كه موجي از ترس در وجود معترضان پديدار شد. تصاوير دست‌پخت همان دوربين هاي مدار بسته اي بودند كه در گوشه و كنار خيابان هاي لندن مخفيانه نصب شده بودند. چشم هايي كه مخفيانه تمام اتفاقات را كنترل مي كردند راحت تر از آنچه معترضان فكر كنند در بحبوحه آن روزها كارشان را به خوبي انجام دادند. سوء استفاده از تكنولوژي كه قرار بود كمكي براي نظارت باشد، به وسيله‌اي براي سركوب تبديل شد.

شهريه‌هاي دانشجويان از سه هزار پوند به ۹ هزار پوند افزايش يافت و دانشجويان معترض زيادي هم با همكاري دوربين هاي مدار بسته با اتهاماتي نظير تخريب ساختمان‌هاي عمومي و مغازه‌ها به گوشه زندان رفتند. شايد دانشجويان تا مدت ها ديگر جرئت هيچ گونه اعتراضي را نداشته باشند؛ چراكه دوربين هاي مدار بسته ممكن است در هر گوشه و كناري در كمين نشسته باشند.

۳

در انگلستان دو ميليون دوربين مداربسته وجود دارد كه در تمام مدت شبانه‌روز شهروندان اين كشور را زير نظر دارد. اين دوربين‌هاي بحث برانگيز گاهي آن‌قدر پنهاني در مكاني نصب شده‌اند كه به راحتي قابل ديدن نيستند و بعضي اوقات هم به صورت كاملا آشكار حركات مردم را ثبت مي‌كنند. با جود اين‌كه به ازاي هر ۳۱ نفر، يك دوربين مداربسته در اين كشور وجود دارد، اما هنوز هم هيچ مدركي به دست نيامده كه نشان دهد دوربين‌ها از جرم و جنايت كاسته‌اند.

نظارت با دوربين‌هاي مداربسته بر كارها و رفتار مردم آن هم از موضعي بالاتر هميشه موضوعي چالش‌برانگيز براي آنها به حساب مي‌آيد. در اين مدل نظارت، شهروندان مظنونان هميشگي هستند و رفتار آنها به طور مداوم ثبت مي‌شود تا در مواقع مشكوك مورد بازبيني قرار بگيرد. در كمتر از دو دهه جوامع مختلف تبديل به موزه بزرگي شده‌اند كه هزاران دوربين مداربسته در گوشه و كنار آن كار گذاشته شده است. شايد به نظر برسد دوربين‌ها با اين كار امنيت را تضمين مي‌كنند، اما در اين هم نبايد ترديد كرد كه بهاي اين تامين امنيت محدودشدن حريم شخصي بسياري از انسان‌ها بوده است. آنها خيلي آرام و بي‌سروصدا كار خود را انجام مي‌دهند و ما حتي متوجه حضور دائمي آنها در زندگي‌مان نمي‌شويم. آنها همه جا هستند. كافي است يك بار ديگر به اطرافتان نگاه كنيد.

۴

«ترومن شو» فيلمي است كه در حدود يك دهه پيش ساخته شد. فيلم داستان ترومن ۲۹ ساله را روايت مي‌كند كه در يك شركت بيمه به عنوان كارمند دفتري كار مي‌كند. زندگي او كاملا معمولي است، اما ترومن از اين وضعيت راضي نيست. او دوست دارد دنيا را ببيند، اما تاكنون موفق نشده از شهر كوچكي كه در آن زندگي مي‌كند، خارج شود. پدرش يك تهيه‌كننده تلويزيوني است كه زماني كه ترومن به دنيا مي‌آيد، تصميم مي‌گيرد بزرگ‌ترين نمايش دنيا را بسازد. نمايشي كه در آن زندگي ترومن به‌طور زنده و ۲۴ ساعته بدون اطلاع او توسط تعداد زيادي دوربين در سراسر شهر فيلم‌برداري شود و در تلويزيون به نمايش در آيد. در واقع شهر، يك استوديوي بسيار عظيم است و تمام مردم شهر حتي همسر او، بازيگراني هستند كه با داشتن يك هدفون كوچك در گوششان در كنار ترومن بازي مي‌كنند. يك روز ترومن به‌طور تصادفي به اين امر پي مي‌برد و تصميم مي‌گيرد هر طور شده از اين دنيايي كه در آن محصور شده بگريزد. شايد اين فيلم خبر از سرنوشتي محتوم براي بسياري از مردم دنيا را با خود دارد. دنيايي كه دوربين‌هاي مداربسته تا آن حد رشد كرده باشند كه ما در واقع تنها حكم بازيگران را براي آنها داشته باشيم. يكي از تلخ‌ترين و تكان‌دهنده‌ترين سكانس‌هاي فيلم، زماني است كه ترومن در پاركينگ زيرزمين خانه‌اش جعبه مخفي و شخصي را براي خودش نگه‌داري مي‌كند. يكي از خصوصي‌ترين حريم‌هاي شخصي ترومن كه آن هم با دوربين‌هاي مداربسته‌اي كه او را زير نظر دارند فاش مي‌شود. حريمي كه ديگر تنها در خيال ترومن كاملا شخصي به نظر مي‌رسد، در حالي كه كساني در جايي ديگر نيز همه چيز را ديده و مي‌دانند.

۵

دوربين‌هاي مداربسته چنان با زندگي مردم عجين شده‌اند كه ديگر حتي ردپاي آنها را در سرگرمي‌هاي روزانه شهروندان هم مي‌توان ديد. به عنوان مثال اين يك نمونه را داشته باشيد: اين روزها در انگلستان گروهي از شهروندان دائما مشغول نگاه‌كردن تصاوير دوربين‌هاي امنيتي مداربسته از طريق اينترنت هستند تا بخت خود را براي بردن جايزه يك‌هزار پوندي كشف جرم بيازمايند.

صاحبان اين دوربين‌ها برحسب زماني كه هر كدام از كاربران اينترنت تصاوير دوربين‌هاي آنها را تماشا مي‌كنند، به آنان دستمزد مي‌پردازند. پروژه چشمان اينترنتي كه در ابتدا به ‌عنوان يك بازي رواج پيدا كرده بود، اكنون حالتي جدي‌تر پيدا كرده و قرار است پروژه محافظت از طريق كنترل دوربين‌هاي امنيتي توسط شهروندان معمولي ماه آينده به ‌صورت آزمايشي در استنفورد انجام شود و علاقه‌مندان به‌ صورت رايگان براي شركت در آن ثبت‌نام كنند و هر كدامشان چهار دوربين مداربسته تحويل بگيرند. كاربران براي گزارش هر صحنه مشكوك يك امتياز و براي گزارش هر جرم، سه امتياز دريافت مي‌كنند. اگر صاحب دوربين به اين نتيجه برسد كه آنها در تشخيص صحنه مشكوك مرتكب اشتباه شده‌اند، يك امتياز از دست مي‌دهند. در حقيقت هدف اين پروژه متمركزكردن توجه كاربران اينترنت در سراسر دنيا روي دو ميليون دوربين امنيتي در اين كشور است.

اين پروژه جنجالي مورد انتقاد گروه‌هاي طرفدار آزادي مدني قرار گرفته كه ادعا مي‌كنند اجراي اين پروژه مي‌تواند انگلستان را به «بهشت جاسوس‌ها» تبديل كند. آنها نگران اين مسئله هستند كه همسايه‌ها بتوانند جاسوسي همسايه‌هايي را كه زباله‌هاي خود را در سطل قرار نمي‌دهند يا سروصدا مي‌كنند، انجام دهند و آنها را گناهكار جلوه دهند.

۶

نحوه اعتراض مخالفان دوربين‌هاي مداربسته هم در نوع خود جالب است. يكي از حركت‌هاي اعتراضي به دوربين‌هاي مداربسته را گروهي از جوانان هنرمند چيني پايه‌گذاري كرده‌اند. آنها با استفاده از تصاويري كه توسط هكرها از دوربين‌هاي مداربسته به دست مي‌آورند، ويديو آرت و كارهاي پرفورمنس مي‌سازند و در نمايشگاه‌هاي زيرزميني و مخفيانه آنها را به نمايش مي‌گذارند. اين عده كه گروهشان را «ويديو خرناس» نام‌گذاري كرده‌اند، بعد از پنج سال فعاليت يكي از سرشناس‌ترين مبارزان عليه دوربين‌هاي مداربسته در دنيا محسوب مي‌شوند. پيش از اين‌كه اين جوانان هنري چيني درصدد اعتراض به اين دوربين‌ها بربيايند، حركتي فراگيرتر و بزرگ در آمريكا به نام «بازيگران دوربين‌هاي مداربسته» چند سالي است كه اعلام موجوديت كرده. افرادي كه در اين گروه عضو هستند، به هيچ خط‌مشي خاصي تعلق ندارند و تنها شهرونداني عادي هستند. آنها خواستار حضور در انتخابات و كسب كرسي‌هاي پارلمان نيستند. تنها خواسته آنها اين است كه دوربين‌هاي مداربسته، مردم را به حال خودشان رها كنند. اعضاي اين گروه در خيابان‌ها مقابل يك دوربين مخفي مي‌ايستند و به آن زل مي‌زنند. آنها در عين حال با نشان دادن دوربين‌ها به مردمي كه از كنار آنها رد مي‌شوند، از آنها مي‌پرسند كه تا به حال به اين دوربين‌ها دقت كرده بودند و آيا فكر نمي‌كنند كار اين دوربين‌ها، نوعي اهانت به شهروندان محسوب مي‌شود؟

گروه «بازيگران دوربين‌هاي مداربسته» بي‌سروصداتر هم كارشان را انجام مي‌دهند. اعضاي اين گروه به صورت انفرادي در پياده‌رو‌ها مي‌ايستند و با انگشت به دوربين‌ها اشاره مي‌كنند. آنها بعضي وقت‌ها پلاكاردهاي بزرگي هم در كنار خود قرار مي‌دهند كه روي آن مثلا نوشته شده است: «داري به چي نگاه مي‌كني؟» و جلوي دوربين‌هاي مداربسته قرار مي‌گيرند. آنها سعي مي‌كنند با اين كارشان اهانت نهفته در نظارت‌كردن با اين دوربين‌ها را به آنها گوشزد كنند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۶:۱۴:۳۵ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

كاربردهاي نوروفيدبك

از نظر “مشاوره خانواده” و متخصص اعصاب و روان نوروفيدبك توانايي اين را دارد كه

 • تقويت عملكرد حافظه
 • سردرد
 • سر گيجه
 • پرتي حواس 
 • استرس
 • بيش فعالي
 • اختلال خواب
 • افسردگي
 • و همين طور مشكلات داشتن در بينايي كمك مي كند.
كاربردهاي نوروفيدبك

بيش فعالي

براي معالجه بيش فعالي نوروفيدبك مورد مصرف قرار مي گيرد.

۸۰ الي ۸۵ درصد از كودكاني كه به بيش فعالي مبتلا مي باشد از طريق نوروفيدبك بهتر خواهند شد.

استرس

اكثر متخصصان ، با به كار گرفتن نوروفيدبك براي معالجه استرس مورد استفاده قرار مي گيرد.

پژوهشگران اعتقاد دارند استرس يكي از عواملي بوده است كه به نوروفيدبك جواب مطلوبي در رابطه با معالجه داده است.

نتيجه هاي بررسي ها نشانگر اين مي باشد كه حدود ۸۰ الي ۹۰ در صد از بيماراني كه دچار استرس مي باشند با اين شيوه بهتر شده اند.

ناتوان بودن در يادگيري (اختلال يادگيري)

از ديگر كاربردهاي نوروفيدبك مي باشد.

اين اختلالات در سن دبستان بسيار فراوان مي باشد.

نوروفيدبك در معالجه كردن اين نوع اختلال تحولات زيادي را به وجود آورده است.

در اينگونه موارد  به تنهايي نوروفيدبك موثر مي باشد و احتياجي به معالجه هاي مكمل نمي باشد.

اختلال خواب

اولين تحولاتي كه رجوع كنندگان پس از آغاز معالجه با نوروفيدبك شاهد آن مي باشند، منظم كردن خواب مي باشد.

پس نوروفيدبك براي معالجه مختل شدن خواب هم به كار مي رود.

نوروفيدبك افسردگي اختلال خواب سكته حافظه بيش فعالي استرس

 

تشنج

در تمام بيماريهاي تشنج كه هيچ گونه دارويي تاثيرگذار نبوده است

يك نوع بيماري غير قابل مديريت مي باشد كه به وسيله نوروفيدبك قابل درمان مي باشد.

طبق پژوهش هاي محققان با استفاده از اين شيوه معالجه ۷۰ تا ۹۰ در صد بيماران كه به اين بيماري مبتلا مي باشند، معالجه شده است.

صدمه و سكته كردن مغزي

نوروفيدبك موجب بهتر شدن مشكلات سكته مغزي مي شود.

 1. افراد در اثر سكته مغزي مشكلات مختلفي پيدا مي كنند.
 2. در واقع به دليل فشار وارده عملكرد مغزشان كاهش مي يابد.
 3. اين مشكلات مي تواند فراموشي و يا ضعف حافظه باشد.
 4. نوروفيدبك با استفاده از خاصيت پلاستوسيته مغز سبب ارتقا عملكرد مغز مي شود.

۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ غرب تهران

۰۹۰۳۵۶۷۳۰۵۰

۰۲۱۲۲۶۸۹۵۵۸ شمال تهران

۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ مركز تهران

۰۲۱۴۴۰۳۴۴۹۰ شرق تهران

۰۲۱۲۲۶۸۹۵۳۴ سامانه جامع مشاوره تلفني

۰۹۰۳۱۲۳۶۴۴۶


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۶:۱۲:۵۵ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

آموزش از طريق مشاوره پيش از ازدواج تا زوج درماني و مشاوره خانواده. راهنمايي و مشاوره تلفني ازدواج و خانواده مركز تهران و جنوب ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲ مركز مشاوره شمال و شرق ۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰ شمال و غرب تهران ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ مشاوره ازدواج و خانواده شامل آموزش مهارت هاي رفتار با همسر آينده خانواده همسر زوج درماني شناسايي فرد مناسب و از همه مهمتر اطمينان پيش از ازدواج از يك انتخاب درست است! عوامل زيادي در اين امر دخيل هستند كه بايد مورد بررسي و دقت نظر هنگام همسريابي و يا حتي دوست يابي قبل ازدواج به آن توجه كرد. رفع دعواي زن و شوهر و فرزندان اعتياد و مشاوره فردي
نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 4037
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

تخفیف لند