پوست صورت همواره نقش بسيار مهمي را در زيباتر و جوان تر ديده شدن دارد.عوامل متفاتي مانند ،كاهش وزن، استرس ، استفاده از الكل و سيگار، قرار گرفتن در معرض آفتاب و... مي تواند پوست صورت و در نتيجه زيبايي ما را به خطر بياندازد. امروزه با استفاده از روش هاي مختلف سعي ميكنيم تا از بروز اين روند جلوگيري كنيم و يا آن را به تعويق بياندازيم. يكي از اين روش ها كه امروز توجه زيادي به آن شده، انجام عمل ليفتينگ است. در اين مقاله سعي داريم شما را بيشتر با اين كار آشنا كنيم.
چه كساني به ليفت نياز دارند؟
به طور كلي پيش از انجام اين عمل بايد پوست صورت خود را بررسي كنيد. معمولا افرادي به انجام اين كار اقدام مي كنند كه ، در اطراف دهان تا كناره هاي بيني داراي چين و چروك عميق باشند ، در ناحيه ي گونه پوستي شل و افتاده داشته باشند و يا در گردن داراي چروك هاي عمودي و افتادگي پوست باشند.
نحوه ي عمل ليفتينگ :
اين عمل را معمولا در بيمارستان ها و يا مطب هاي كوچك با استفاده از دارو هاي بيهوشي و يا بي حسي موضعي صورت مي گيرد. براي اين كار برش هاي كوچكي را ايجاد مي كنند كه اكثرا داخل خط مو قرار مي گيرد. معمولا اين برش ها از جلوي گوش به سمت لاله گوش رفته ، سپس لاله گوش را دور مي زند و به كناره هاي خط مو در پشت گوش مي رسد، تا راحت تر بتوان جاي برش را با موها و يا آرايش پوشاند. در ادامه پوست را از محل گوش به عقب مي كشند و چروك هاي پوستي را محو مي كنند.
بعد از عمل :
بانداژهاي صورت بعد از 2 تا 3 روز برداشته مي شود. با برداشتن بانداژ ممكن است قسمت هايي از صورت كبود و يا متورم و قرمز شده باشد . در اين صورت نگران نشويد چرا كه اين علائم بعد از مدتي از بين رفته و بهبود پيدا مي كند.
در اكثر موارد طي دو هفته مي توان به فعاليت هاي روزانه و معمول برگشن و بعد از 3 الي 4 هفته بدون نگراني مي توان ورزش كرد.
بعد از عمل توجه كنيد:
تا چند روز از فعاليت هاي سنگين خودداري كنيد و تا حد امكان استراحت كنيد.
سر و صورت خود را بالا نگه داريد تا تورم و كبودي صورت هر چه زودتر بهبود پيداكند.
قرار دادن كمپرس آب سرد به كاهش تورم و كبودي كمك مي كند
در طول دوره ي نقاهت، مراقب باشيد كه سرما نخوريد و يا در صورت سرما خوردگي سريعا براي درمان و بهبود آن اقدام كنيد.
از فعاليت هايي مانند شنا ، پياده روي تند ، بلند كردن اجسام و هرگونه فعاليتي كه فشار خونتان را بالا ببرد پرهيز كنيد.
از مصرف داروهايي مانند آسپرين ، داروهاي ضد التهاب و مصرف دخانيات خودداري كنيد.
حركت هاي صورت خود مانند خنديدن زياد ، جويدن و... را محدود كنيد.
نتايج ليفت:
به علت تفاوت چهره ي افراد، ميزان چروك هاي روي صورت، اهداف متفاوت شما از جراحي نتايج عمل براي اشخاص مختلف يكسان نخواهد بود.همچنين توجه داشته باشيد كه براي مشاهده نتيجه نهايي به چندين هفته زمان نياز است .
عوارض :
يكي از عوارض موجود مربوط به بيهوشي مي باشد كه اين عارضه در همه ي عمل هاي جراحي اتفاق مي افتد.
تجمع خون زير پوست يكي ديگر از عوارض اين عمل مي باشد . اين عارضه در افراد سيگاري و داراي فشار خون بيشتر از سايرين بوده و بايد بلافاصله توسط عمل جراحي از بين برود.
بعد از انجام اين عمل به علت كاهش خونرساني به فوليكول هاي مو ، شاهد ريزش مو خواهيد بود . اما با تغذيه مناسب و رسيدگي ، اين مشكل بررطرف خواهد شد.
در برخي از موارد ، ممكن است به عصب هاي صورت آسيب وارد شود . پس توجه داشته باشيد اين عمل را فقط و فقط به وسيله ي فرد متخصص انجام داده تا از بروز آسيب هاي احتمالي در امان باشيد.g