مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان
مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲

تست ميزان هات بودن يكي از تست هاي روابط زناشويي است و مي توانند جواب شناخت هرچه بهتر افراد از ميزان تمايلات جنسي و زناشويي آنها باشد.

اين  تست در دسته تست هاي روانشناسي قرار گرفته و مي تواند كمك بسيار زيادي را به افراد براي شناخت مطلوب ‌تر ويژگي ‌هاي جنسي خود بكند.

 

رابطه جنسي يكي از جنبه هاي جنس است كه مي تواند در هر فرد متفاوت باشد.

 

ميزان هات بودن همچنين مي تواند بسته به شرايط در زمان هاي مختلف تغيير كند.

 

تست هاي روان سنجي هات بودن زير به شما كمك مي كند تا خود را از لحاظ رفتار و انديشه هاي جنسي سنجيده و تعيين كنيد كه آيا شما تمايل زيادي داريد و شما نياز به كمك يك متخصص براي حل مشكل خود داريد يا يك فرد سالم مي باشيد.

 

البته تشخيص قطعي مسئوليت كارشناسان است.

اين تست مي تواند به راحتي ثبت تمايلات فرد مشخص نموده و اگر او و مشكلات خاصي در زندگي زناشويي وجنسي خود مواجه است آنها را به او گوشزد نمايد.

 

در پايان و پس از بررسي امتيازهاي داده شده افراد مي‌توانند نتيجه را نزد يك روانشناس برده و از او براي بهبود شرايط خود در هر زمينه ياري بطلبد.

 

منبع :

 

حبيبي بهاره , امان الهي عباس. بررسي رابطه بين صميميت و ميل جنسي با نشانه هاي افسردگي و رضايت زناشويي در زنان ۳ ماه تا ۲ سال پس از زايمان. طلوع بهداشت :   خرداد و تير ۱۳۹۵ , دوره  ۱۵ , شماره  ۲

 

هاشمي نژاد فاطمه سادات , روشن چسلي رسول, منتشلو سميه.  اعتباريابي پرسشنامه نشانه هاي آغازگر ميل جنسي (CSDS).  روانشناسي باليني و شخصيت (دانشور رفتار :   بهار و تابستان ۱۳۹۵ , دوره  ۱۴ , شماره  ۱

 

سؤالات روانشناختي اعتياد جنسي و ميزان هات بودن را بخوانيد و پاسخ دهيد:

 

۱٫آيا شما مجلات خاص جنسي را خريداري مي كنيد يا مايل به استفاده از اين سايت ها و شبكه ها هستيد؟

معمولاً

نه

گاهي

۲٫آيا شما مشتاق به رابطه جنسي هستيد؟

معمولاً

نه

گاهي

۳٫آيا رفتار جنسي غيرعادي را خودتان احساس مي كنيد؟

معمولاً

نه

گاهي

۴٫آيا همسرتان در مورد رفتار جنسي شما شكايت دارد ؟

معمولاً

نه

گاهي

۵٫آيا معمولا در مورد رفتار جنسي خود احساس بدي داريد؟

معمولاً

نه

گاهي

۶٫آيا شما خود را از رفتار جنسي خود را از شريك زندگي خود پنهان كرده ايد؟

معمولاً

نه

گاهي

۷٫آيا تا كنون در زندگي خانوادگي خود با رابطه جنسي مواجه شده ايد؟

معمولاً

نه

گاهي

۸٫آيا شما مي توانيد رفتار جنسي خود را متوقف كنيد، حتي اگر شما مي دانيد كه كار شما نامناسب است؟

معمولاً

نه

گاهي

منبع :تست ميزان هات بودن / توان جنسي شما به چه ميزان است؟- مشاورانه


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ تير ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۵۹:۱۸ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

انسان همواره در حال قرار گرفتن در شرايطي گوناگون است شرايطي كه مي طلبد تا آدمي در آن رفتارهاي متفاوتي را از خود نشان دهد. از همان ابتداي تولد انسان شروع به شناختن ميكند شناختن محيطي جديد، آدمي هاي جديد، رفتار هاي جديد و روابط جديد و در اين راه همواره در حال رشد، تكامل و نشان دادن استعدادهاي خود است. اجتماعي بودن نيز نوعي از روابطي است كه انسان همواره در حال پيشرفت و تكامل آن است.

اين خصلت ريشه در تاريخ انسان دارد زيرا تا آنجايي كه ذهن انسان ياري مي كند در تاريخ بشريت همواره انسان ها سعي در زندگي گروهي داشته و دوست داشتن تا روابط اجتماعي مختلفي را برقرار كنند.

مركز مشاوره خانواده و مركز مشاوره ازدواج ارائه دهنده برترين خدمات روانشناسي و مشاوره بنابراين مي توان گفت كه انسان ذاتاً موجودي اجتماعي است بنابراين در محيطي كه زندگي مي كند سعي دارد با انسان هاي ديگر رابطه برقرار كرده و دوستاني را براي خود برگزيند تا در تمامي حالات زندگي همراهش باشند البته اوج نقطه اجتماعي بودن يك فرد انتخاب كردن همسر و ازدواج مي باشد.

اجتماعي بودن و مركز مشاوره خوب
اما در اين ميان بسياري از افراد از برقراري ارتباطات اجتماعي عاجز بوده و اين توانايي را در خود نمي بينند بنابراين مشكلات متعددي همچون افسردگي و تنهايي را تجربه مي كنند. برقراري ارتباطات اجتماعي و نحوه دوست يابي كاملاً بستگي به خود فرد دارد. فرد مي تواند اجتماعي باشد و يا كاملاً گوشه گير باشد. طبق تحقيقاتي كه چند سال پيش در كشور آمريكا صورت گرفت، نشان داده شد كه خجالتي بودن و يا اجتماعي بودن افراد به عوامل ژنتيكي و ارثي و فرهنگي ارتباط زيادي داشته و مي توان اين نتايج ار تا حد بسياري به مردم دنيا تعميم داد. دوست يابي مهارتي است كه در ذات انسان نهفته است و فقط كافيست كمي براي آن تلاش كرد. انسان نياز به برقراري ارتباط با ديگران دارد و اگر قادر به اين كار نباشد گوشه گير خواهد شد و مشكلات روحي و رواني بسياري را خواهد داشت.

اولين گام براي اجتماعي شدن
در اولين گام براي برقراري ارتباط مي بايست اعتماد به نفس خود را افزايش داده و سعي كنيدبه افراد اعتماد كنيد. اگر شما نتوانيد به افطرافيان خود اعتماد كنيد قطعاً آنان نيز به شما اعتماد نكرده و بدين ترتيب نمي توانيد ارتباط برقرار كنيد. البته اعتماد سريع و بي جا هم درست نبوده و مي تواند زمينه هاي سوء استفاده را فراهم نمايد.با طرف مقابلتان بت ملايمت و به دور از تنش صحبت كنيد و سعي كنيد همواره در بحث ها شركت كرده و نظرات خود را با دليل بيان نماييد. احساس شوخ طبعي و شادي را در خود افزايش دهيد باور كنيد هيچ كس دوست ندارد با كسي دوست باشد كه همواره بداخلاق و اخمو است. به سخنان فرد مقابلتان با دقت گوش كنيد و با تامل جوابگو باشيد و سعي كنيد در صحبتتان از بيان سخنان تلخ و نا خوشايند دوري كرده و بيشتر با خوبي و رويي خوش سخن بگوييد. از اطرافيان خود توقعات بي جا نداشته و همواره سعي كنيد دوستتان را همانطور كه هست بپزيريد.

در اينجا بايد به اين نكته اشاره كنيم كه والدين نيز نقش به سزايي در نوع برخورد فرزندانشان در جامعه دارند. آنان مي توانند تاثير خوب و يا بدي در سنين نوجواني بر روي فرزندشان بگذارند. به عبارت ديگر به دليل انكه دوست يابي و روابط اجتماعي باعث شكل گيري شخصيت اجتماعي فرزندتان مي شود بايد به طور غير مستقيم دقت كنيد غير مستقيم بر روي رفتار ها و دوستان فرزندتان نظارت داشته و او را راهنمايي نماييد. بنابراين تاكيد به دوري از گوشه گيري و انزوا و تمرين بر روي مهارت هاي اجتماعي و دوست يابي از مهمترين توصيه هاي مشاوران بوده و آرزو دارند تا بتوانيد به دور از مشكلات اجتماعي، زندگي اجتماعي و شخصيت فردي خوبي داشته و آن را به عنوان ويژگي مثبت در جامعه به كار گيرند.

شماره هاي تماس 01

افسردگي با مشاوره بدون نياز به دارو درمان ميشه؟
به نظر شما افسردگي با مشاوره بدون نياز به دارو درمان ميشه؟

پاسخ

اگه شدتش زياد باشه ممكنه حل بشه

دوست عزيز افسردگي يعني اينكه فكر شما در گذشته سير ميكنه و به همين خاطر اين حالت براي شما به وجود مياد …

بهترين راه حل اينه كه ببينيد چه فكري اين حالت رو در شما به وجود اورده …

و در اين راه مشاور ميتونه بهتون كمك كنه ولي داروهايي هستن كه ميتونن به شما ارامش بدن و سيستم هورموني شمارو تنظيم بكنن تا شما بهتر بتونيد در اين مسير موفق بشيد…

مشاوره آنلاين با شماره تلفن هاي :
۸۸۴۲۲۴۹۵
۸۸۴۷۲۸۶۴
سايت تخصصي مشاوره
http://www.moshaver.co

اصلأ آدم اجتماعي نيستم
من اصلأ آدم اجتماعي نيستم البته همي مسئله خودمم آزار ميده

پاسخ

به نظر من اولين گام برا اجتماعي بودن داشتن اعتماد به نفس بالاست

منبع :اجتماعي بودن را ياد بگيريم- مركز مشاوره


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۱۸:۱۳ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

امروزه آگاهي هاي عمومي در خصوص اختلالات شخصيتي و نرخ شيوع آن ها روبه افزايش گذاشته است.

علي رغم اينكه اين مساله مي تواند تاحد زيادي اميدبخش باشد اما گروهي از افراد نيز ممكن است در هر شراطي، اقدام به برپسب زني به خود و ديگران كنند و يا در خصوص احتمال ابتلا به اختلالات رواني احساس نگراني و اضطراب كنند.

يكي از اين اختلالات كه در ميان ساير اختلالات شخصيتي از نرخ شيوع بيشتري برخوردار است، اختلال شخصيت مرزي است كه از آن با عنوان شخصيت بي ثبات هيجاني نيز ياد مي شود.

با ادامه ي مطلب همراه باشيد تا شما را مهم ترين نشانگان اساسي اين اختلال آشنا كنيم.


علايم تشخيصي اختلال شخصيت مرزي (borderline)
به منظور تشخيص وجود اين اختلال وجود حداقل ۵ مورد از علايم زيربه صورت مستمر ضروري است.

لازم است اين علايم از دوران كودكي آغاز شده و تا سنين بزرگسالي وجود داشته باشند.

نكته ي ضروري ديگر آن است كه تشخيص وجود اين اختلال از طريق مصاحبه ي روانپزشكي اتفاق مي افتد اما با دقت در علايم و نشانگان مي توانيد به خودتان و اطرافيان تان كمك زيادي كنيد.

اختلال هويتي به معناي بي ثباتي ديدگاه در مورد خود
بي ثباتي خلقي و احساسي مانند اينكه براي چند ساعتي غمگين است، دچار اضطراب شديد مي شود، تحريك پذير است و اين علايم غالبا بيش از چند روزطول نمي كشد.
بي ثباتي در روابط بين فردي به صورت سياه و سفيد. بدين معني كه يا روابطش را آرماني مي داند و يا كاملا بي ارزش.
تلاش مضطربانه و افراطي به منظور پيشگيري از طرد.
خودزني هاي افراطي، تهديد به خودكشي و يا اقدام به آن
تكانشي بودن حداقل در دو حوزه از زندگي
احساس پوچي و بي ارزشي
ناتواني و يا دشواري در كنترل خشم
تجربه ي احساس گسستگي و افكار پارانويدي در مواقع بحراني و پر تنش
دنيا از ديدگاه شخصيت مرزي چگونه است؟
مبتلايان به اختلال شخصيت مرزي، قبل از ورود به رابطه در مورد آن تصويرسازي هاي اغراق آميز زيادي انجام مي دهند اما پس از ورود به آن ممكن است آن رابطه را بدترين و بي ارزش ترين رابطه بدانند.

جالب است كه مرزي ها به دليل ترس شديد از طرد شدن، يا به طرف مقابل شان مي چسبند و يا به حالتي كاملا برعكس عمل مي كنند.

به اين معنا كه قبل از آنكه طرد شوند، به گونه اي بي رحمانه طرف مقابل شان را طرد مي كنند تا مبادا با احساس طاقت فرساي طرد شدن كه يادآور خاطرات دردناك كودكي است مواجه شوند.

اين افراد ممكن است در ظاهر شخصيت هاي مغروري نيز به نظر برسند كه مشخصه ي اصلي آن ها “نوسان” است.

نوسان، مشخصه ي اصلي دنياي مرزي هاست
مرزي ها در اعمال، رفتار، افكار، باورها و روابط بين فردي نوسانات زيادي را بروز مي دهند كه ممكن است براي طرف مقابل كاملا گيج كننده باشد.

مبتلايان به طرز قابل توجهي در كنترل خشم مشكل دارند. بنابراين ممكن است در حالي كه چند دقيقه قبل كاملا آرا بوده اند، يك دفعه از كوره در روند و طوفان خشم شان سرريز كند.

شيوه ي ابراز خشم اين دسته از افراد، غالبا معطوف به خود است بدين معنا كه آن ها رفتارهاي خودآزارگرانه ي بسيار زيادي دارند.

در كنار موارد ذكر شده، تجربه ي توهم و افكار پارانويايي در مواقع استرس نيز باعث شده است تا اين اختلال به عنوان مرز وان پريشي و روان نژندي يا همان “مرزي” نام گذاري شود.

ممكن است در بخش هاي مختلف بدن شان شواهدي از آسيب به خود، خودزني و يا اقدام به خودكشي نيز ببينيد.

از ديدگاه شخصيت مرزي، او فردي بي ارزش و پوچ است كه چيزي براي ارايه به دنيا ندارد و با احتمال بسيار زياد در دوران كودكي نيز مورد سوء استفاده جسمي و يا جنسي قرار گرفته است.

شخصيت مرزي چگونه شكل مي گيرد؟
ديدگاه هاي مختلف روانشناسي، در خصوص تبيين نحوه ي شكل گيري اين نوع از شخصيت نظرات متفاوتي دارند.

پيشگامان نوعي از روانكاوي به نام نظريه روابط موضوعي، بر اين عقيده اند كه پايه و اساس اين نوع از شخصيت، شكل گيري يك “من نا ايمن” در دوران كودكي است.

منبع :آيا من اختلال شخصيت مرزي دارم؟- مشاوركو


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۱۴:۱۰ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

همان طور كه در طي يك مسافرت روزانه و يا هفتگي، اولين كار چك كردن بنزين اتومبيل است، براي رسيدن به اهداف كوچك و بزرگ زندگي نيز چنين كاري ضروري است.

 

براي حركت به سمت اهداف تان نيز نيازمند آن هستيد كه موتور انگيزه تان را روشن كنيد و و در طي مسير نيز همواره آن را پر و روشن نگاه داريد.

 

در حقيقت مي توان گفت براي رسيدن به اهداف، تنها انگيزه ي اوليه كافي نيست بلكه بايد مهارت هايي را بياموزيم تا بتوانيم با انگيزه بمانيم و قله ي موفقيت را فتح كنيم.

 

در غير اين صورت ممكن است مسيرهاي زيادي را تا نيمه طي كنيم و در ميانه ي راه آن را رها كرده و نااميد شويم.

 

كلاس هاي نصف نيمه، اهدافي كه تنها بر روي كاغذ نوشته شده اند، ابزارهاي ورزشي كه خريداري كرده ايد و هنوز از آن ها استفده نكرده ايد و.. تنها چند نمونه از نتايج خالي شدن موتور انگيزه تان در ميانه راه است.

 

براي آشنايي بيشتر با آنچه براي با انگيزه ماندن نياز داريد با ادامه ي متن همراه باشيد.

 

۱٫ قبل از هر كاري، خودتان را به منبع انرژي وصل كنيد.

اگر شما هم جزء دسته اي از افراد هستيد كه روزتان را با چك كردن تلفن همراه تان و سر زدن به شبكه هاي مجازي آغاز مي كنيد، با خطر از دست دادن انگيزه و دلمردگي مواجه خواهيد بود.

 

براي شروع هر روز لازم است خودتان را به منبع انرژي وصل كنيد و از طريق آن روان تان را به خوبي تغديه كنيد.

اين منبع براي افراد مختلف متفاوت است.

 

ممكن است شما از طريق مرور اهداف زندگي تان، انگيزه كسب كنيد و يا بخواهيد از طريق مراقبه و مديتيشن صبح گاهي، انرژِ هاي منفي را از خودتان دور كنيد.

 

نكته اي كه مهم است آن است كه منبع انرژي تان را كشف كنيد و همه روزه، قبل از شروع كارها، به آن متصل شويد تا وجودتان لبريز از آرامش و انرژي شود.

 

۲٫ روزتان را با يك كار آسان و موفقيت آميز شروع كنيد.

اين كار مي تواند شامل غذا دادن به حيوانات، مرتب كردن تخت خواب تان و يا هر فعاليت دلچسب ديگري باشد.

از اين طريق شما مي دانيد كه امروز روز بهتري خواهد بود و براي فعاليت و تلاش، انگيزه ي بيشتري خواهيد داشت.

 

 

۳٫ اهداف تان را جزيي كنيد.

در سر داشتن يك هدف كلي ممكن است سردرگم كننده باشد و شما را براي ادامه مسيري كه به نظر خيلي طولاني و ناممكن مي رسد بي انگيزه كند.

 

براي حل اين مشكل لازم است اهدف كلي تان را به اهداف جزيي تر تقسيم بندي كنيد تا قابل دسترس تر شوند و بتوانيد در مسير آن ها حركت كنيد.

 

در حقيقت مي بايست براي هر روزتان برنامه اي در راستاي اهدف تان داشته باشيد تا بتوانيد ميزان موفقيت در تحقق هدف را اندازه گيري كنيد.

 

اين كار به خودي خود انگيزه تان را افزايش مي دهد چرا كه احساس مي كنيد در حال نزديك و نزديك تر شدن به مقصد هستيد.

 

۴٫ خودتان را با ديگران مقايسه نكنيد

به خاطر داشته باشيد كه شما فردي منحصر به فرد هستيد.

 

ديگران هرگز نمي توانند در جاي شما قرار بگيرند چرا كه شرايطي كاملا متفاوت با شما دارند.

بنابراين مقايسه آن ها با خودتان مي تواند كاملا غير منصفانه باشد و انگيزه هاي تان را كور كند.

منبع :۹ نكته ي طلايي براي ماندگاري انگيزه- مشاورانه


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۰۵:۰۸ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

تست روانشناسي شخصيت از روي تصاوير مي تواند گزينه اي جذاب براي شخصيت شناسي افراد باشد.

 

براي استفاده از تست روانشناسي شخصيت از روي تصاوير بايد به خوبي به سوالات تصويري مربوطه پاسخ دهيد.

 

اگر چه امكان آزمون كامل نتايج آزمون وجود ندارد، مي توان ادعا كرد كه نتايج اين آزمايش ها حداقل يك درصد از حقايق شخصيت ما را بيان مي كند.

 

به عنوان مثال، شكل ها و اشكال ما به ما در مورد ويژگي هاي شخصيت پنهان ما مي گويند، و روانشناسي رابطه اي و آزمون هاي روانشناختي گرافيكي، آزمون هاي شخصيت عادي هستند كه توسط متخصصان مورد استفاده قرار مي گيرند.

 

در تصوير بالا، ما يك اشكال خورشيد را ارائه مي دهيم كه با انتخاب هر يك به عنوان گزينه ترجيحي شما مي توانيد معناي انتخاب خود را ببينيد.

 

خورشيد هميشه در اديان و فرهنگ ها در طول تاريخ نقش مهمي ايفا كرده است.

 

بنابراين شما مي توانيد ادعا كنيد كه اين مي تواند معيار خوبي براي نشان دادن برخي از ويژگي هاي شخصيت شما باشد.

 

اگر گزينه اي كه انتخاب مي كنيد، (شماره خورشيد) ويژگي شخصيتان اين است كه هميشه به مثابهي فكر مي كنيد و به دنبال راهي براي بهبود وضعيتتان هستيد.

 

تست روانشناسي شخصيت از روي تصاوير رايگان

خورشيد شماره ۱

شما نمي توانيد به راحتي به هدف خود برسيد و هميشه سعي كنيد با كلمات و باورهايتان ايستادگي كنيد.

 

شما به معناي واقعي كلمه نيمي از شيشه است.

 

اين رويكرد به زندگي نه تنها شما را انعطاف پذير مي كند، بلكه شما را به يك دوست خوب تبديل مي كند كه شما مي توانيد در هر شرايطي به عزيزان خود كمك كنيد.

 

شما گشت و گذار زيادي داريد، اما گاهي اوقات سعي مي كنيد تنها باشيد تا ديگران را آسيب نبينيد.

 

اين به شما اجازه مي دهد تا علاقه مندان خود را به نمايش بگذاريد و تنها چند نفر از دوستان خوب شما با شما باقي خواهند ماند.

 

تست شخصيت شماره 1

تست تصويري شماره ۲

اگر گزينه دوم را انتخاب كنيد، بايد بدانيد كه در زندگي شما دو چيز مهم وجود دارد: حريم خصوصي و حريم خصوصي و احترام به دوستان و عزيزان شما.

 

 بيشتر درونگيري از برون سپاري البته شما از ديگران خيلي دور نيستيد، اما شما كمي محافظه كار هستيد.

 

صفات شخصيتي خوب و ساده مانند صداقت و مهرباني براي شما بسيار مهم است و شما با دوستان و عزيزانتان مشكل داريد.

 

به همين دليل، بهتر است از كساني كه قصد سوء استفاده از اين ويژگي شخصيت را دارند، مراقبت كنند.

 

 به حس ششم خود اعتماد كنيد زيرا اين امر باعث مي شود كه شما در چنين شرايطي قرار نگيريد.

 

 

گزينه ۳

شما گزينه سوم را انتخاب كرده ايد، به اين معني كه شما هوشمندانه، كنجكاو و جسارت هستيد، و شما علاقه مند به ماجراهاي جديد هستيد.

 

شما بسيار صادق هستيد و دوست نداريد به زودي مورد قضاوت قرار گيريد.

 

 زيرا شما به لحاظ فكري بدون نياز به بررسي همه جنبه ها هستيد.

 

رهبري براي شما خوب مي شود و شما به خوبي مي توانيد ديگران را هدايت كنيد.

 

 ديگران به طور كامل بر حس تشخيص درست از اشتباه خود تكيه مي كنند و نگرش هاي هوشمندانه خود را مي پذيرند.

منبع:تست روانشناسي شخصيت از روي تصاوير رايگان- مشاورانه 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ تير ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۳۱:۱۱ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

عفونت آميزشي يكي از شايع ترين انواع عفونت محسوب مي شوند كه به دليل بيشتر بودن فعاليت هاي جنسي در جوانان، آن ها را بيشتر از گروه هاي سني در برمي گيرد.

اين عفونت ها علي رغم اينكه مي توانند به سادگي درمان شوند، اما به دليل نشانه دار نبودن، مي توانند ناديه گرفته شوند و تبعات جبران ناپذيري مانند نازايي، مرده زايي و.. را به دنبال داشته باشند.

باتوجه به اينكه در حال حاضر پديده هايي مانند تعدد شركاي جنسي، رابطه با همجنس و..نسبت به قبل روبه افزايش هستند، آگاهي از عفونت هاي مقاربتي، نشانگان آن ها و نحوه ي پيشگيري مي تواند براي همه به ويژه جوانان بسيار ضروري باشد.

عفونت جنسي چه علايمي دارد؟
در بسياري از موارد ممكن است فرد مبتلا به عفونت جنسي، علامت خاصي را در دستگاه تناسلي خود مشاهده نكند.

در حيقت عفونت هايي مانند ايدز، سفليس و يا هپاتيت بخش هاي ديگري از بدن مانند قلب، كبد و يا سيستم ايمني بدن را درگير مي كنند و به همين دليل ممكن است فرد مبتلا تا مدت ها از دارا بودن عفونت آگاه نبوده باشد.

آنچه لازم است درباره ي عفونت آميزشي بدانيد - مشاور كو 
آنچه لازم است درباره ي عفونت آميزشي بدانيد – مشاور كو
عفونت هاي اميزشي علايم
در صورتي كه عفونت هاي اميزشي علايم خود را در دستگاه تناسلي ادراري بروز دهند مي توانيد شاهد چنين مواردي باشيد:

ترشح غير طبيعي از نظر حجم، رنگ و بو از مجراي تناسلي خانم ها
وجود زخم و يا ضايعه در ناحيه تناسلي
ترشخ از مجراي تناسلي ادراري در آقايان
درد زير شكم در خانم ها و يا تورم بيضه در مردان
دردها و التهابي در ناحيه ي مقعد
تورم غده هاي موجود در كشاله ي ران
بنابراين لازم است در صورت مشاهده ي علايم ذكر شده و يا مشكلات قلبي، كليوي و يا سيستم ايمني به پزشك متخصص مراجعه نماييد تا علت مساله را بررسي و در صورت وجود عفونت، درمان را آغاز كند.

انواع عفونت هاي آميزشي و عوارض جانبي
عفونت هاي آميزشي انواع مختلفي دارند.

تاكنون بيش از سي نوع عفونت مقاربتي شناخته شده است كه ممكن است داراي علل قارچي، باكتريايي و يا ويروسي باشند.

از جمله بيماري هايي كه در اثر عفونت آميزشي تجربه خواهد شد مي توان به مواري مانند هپاتيت بي، ايدز، زگيل تناسلي، سوزاك يا گنوره، سيفليس؛ كلاميديا، اشاره كرد.

جالب است بدانيد كه اگرچه درمان اين نوع از عفونت ها بسيار ساده هستند اما عفونت درمان نشده عوارض بسيار خطرناكي به دنبال دارد.

احتمال ابتلا به ايدز در فرد دراي عفونت درمان نشده بسيار زياد تر است.

همچنين در صورتي كه يكي از زوجين به عفونت آميزشي درمان نشده اي مبتلا باشد، احتمال انتقال ويروس اچ آي وي به شريك جنسي اش تا حود ده برابر بيشتر است.

از جمله عوارض عفونت هاي درمان نشده مي توان به نازايي، مرده زايي، صدمات مغزي و قلبي و حتي مرگ اشاره كرد.

علايم بيماري هاي ناشي از عفونت جنسي چيست؟
در اين قسمت شما را با مهم ترين علايم بيماري هاي مقاربتي رايج آشنا خواهيم كرد كه برخي از آن ها از طريق عامل ويروسي و برخي از طريق عامل باكتريايي فعال مي شوند.

سوزاك
مهم ترين مشخصه ي اين بيماري خروج عفونت از واژن در زنان و اين نام مجاز نمي باشد در مردان است كه در صورت عدم درمان، خطرات عفونت لگني را تا حد زيادي افزايش مي دهد.

بنابراين در صورت مشاهده ي هرگونه عفونت مشكوك به پزشك تان مراجعه كنيد.

سفليس
در صورت مشاهده ي هرگونه زخم باز و بدون درد در بخش هايي مانند اطراف و يا داخل واژن، روي اين نام مجاز نمي باشد ، اطراف مقعد، اطراف دهان و يا حتي روي پوست مي توان گفت بررسي وجود سفليس ضروري است/.

علايم اين بيماري به تدريج بروز پيدا مي كند و مراجعه فوري جهت درمان زودهنگام نيز ضروري است.

تبخال تناسلي
علايم اين بيماري عبارتند از:
تجربه ي حالاتي مانند سوزش در ناحيه ي تناسلي، پاها و باسن و به دنبال ان بروز تاول هاي دردناك در ناحيه ي تناسلي
از بين رفتن زخم ها پس از حداكثر ۳ هفته و باقي ماندن ويروس در بدن براي هميشه
زگيل تناسلي
ايجاد زگيل هاي كوچك و بدون درد در ناحيه ي تناسلي و يا مقعد مرد يا زن كه در صورت عدم درمان مي توانند كاملا بزرگ شوند.
با توجه به نقش زگيل در افزايش خطر ابتلا به سرطان دهانه ي رحم، درمان فوري و ضروري است.

منبع :آنچه لازم است درباره ي عفونت آميزشي بدانيد- مشاوركو


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ تير ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۲۷:۳۰ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

افرادي كه داراي مشكلات عاطفي و رفتاري خاصي مي باشند.

 

و همچنين افرادي كه داراي مشكلات خاصي هستند كه بر كيفيت زندگي آنها تاثير گذار مي باشد.

 

مي توانند از روش درماني رفتاري – شناختي استفاده كنند و بر آنها غلبه كنند.

 

مكشلات سلامت رواني

در اين شرايط، درمانگر و درمانجو به صورت دقيق مي دانند كه كدام مشكل را هدف قرار دهند.

 

بنابراين يك رهيافت حل مشكل  CBT را تعريف مي كنند كه بر اساس هدف تعيين شده بود.

 

و مناسب مي باشد. CBT براي درمان موثر مشكلات زيادي به كار مي رود .

 

كه برخي از آنها عبارتند از:

 

درمان افسردگي

اضطراب

مشكلات مربوط به وضعيت رواني

استرس بعد از آسيب

وسواس فكري و اجبار

علائم خستگي مفرط (CFS)

علائم شكمي تحريك پذير

وابستگي عميق

فوبيا ها

اختلال در خوردن

درد مداوم

الگوهاي خواب نامنظم

مشكلات جنسي

مشكلات مديريت عصبانيت

در حالي كه CBT همانند ساير روش هاي درماني.

 

براي درمان تعداد زيادي از مشكلات سلامت رواني كاربرد دارد.

 

مزايا و نتايج درماني مربوط به آن در زماني به ميزان حداكثري مي رسند .

 

كه افراد درمانجو از فرآيندهاي درماني به صورت كامل پيروي كنند و آنها را انجام دهند.

 

مطالب و مقالات سايت “مركز مشاوره ازدواج ” توسط تيم تخصصي مشاوران و روانشناس  تهيه و پشتيباني شده است.

 

تاريخچه روش درماني رفتاري – شناختي

دكتر آلبرت اليز[۱] براي اولين بار رهيافت عقلايي درمان خود را در سال ۱۹۵۷٫

 

و در همايش مربوط به انجمن روان شناسي آمريكا ارائه كرد.

 

برخلاف روش هاي درمان روان كاوي اوليه كه بر اساس آموزش و عمل بودند.

 

اليز از نبود كارآمدي و اثربخشي در تحليل كلاسيكي و روان درماني.

 

مربوط به روان كاوي ناراضي بود. اليز با اين عقيده فرويد كه نيروهاي عقلاي .

 

مي توانند تاثير قابل توجهي بر تفكرات و رفتار فرد بگذارند، موافق بود.

 

تضادهاي ناآگاهانه.

در نهايت وي بر اين عقيده معتقد شد كه اين نيروها، به دليل تضادهاي ناآگاهانه.

 

مربوط به دوران اوايل كودكي نمي باشند بر اساس گفته هاي اليز، وي افراد درمانجوي

 

زيادي را مشاهده كرد كه با وجود اينكه يك شناخت خوبي را از تجارب كودكي.

 

و فرآيندهاي غير آگاهانه داشتند، ولي همچنان نتوانسته بودند مشكلات خود را حل كنند.

 

اين مشاهدات اليز را به تفكر فرو برد و وي تصميم گرفت تا به صورت مستقيم.

 

سيستم اعتقادي و باور هاي افرادي كه تفكرات غير عقلايي دارند را به چالش بكشد.

 

وي افراد درمانجو را تشويق كرد تا بصورت فعال، براي مقابله با اين فروض غير عقلايي تلاش كنند.

 

شماره هاي تماس 01

درمان مشكلات رواني

در همين دوران، آرون بك رهيافت درماني خود را توسعه مي داد.

بك هم همانند اليز دانشجوي گرايش روان كاوي بود.

با اين وجود، شواهد وي از كار تجربي بر روي خواب ها .

و موارد خيالي باعث شد كه بك از روان كاوي فاصله بگيرد.

تا بتواند نظريه شناخت را تنظيم كند.

بك مشاهده كرد كه با آموزش افراد درمانجو براي تحليل.

و تست شناخت هاي ناسازگار آنها، نگرش ها .

و احساسات آنها تقويت مي شود و به وضعيت بهتري مي رسد.

بعد از آن نظريه شناخت توجه جهان را به خود جلب كرد.

و فعاليت هاي تحقيقي زيادي در اين زمينه صورت گرفت.

به دليل اينكه اين رهيافت شامل مولفه هاي رفتاري مختلفي مي باشد.

 

و راههاي مختلفي براي بهبود سلامت رواني موجود مي باشد.

 

در حال حاضر به اسم روش درماني رفتاري – شناختي شناخته مي شود.

 

بايد ذكر شود كه علاوه بر اليز و بك، افراد ديگري هم بودند.

 

كه كارهاي پيشبردي مهمي را در زمينه CBT انجام دادند.

 

كه منجر به توسعه و شهرت جهاني اين روش درماني گرديد.

 

برخي از اين افراد عبارتند از ماكسي مالتزبي[۲]، ميشائيل ماهوني[۳].

 

دونالد ميخنبوم[۴]، دويد بورنز[۵]، مارشا لينهانف[۶] و آرتور فريمن[۷].

 

ارائه درمان رفتاري شناختي

چه كساني درمان رفتاري – شناختي را ارائه مي دهند؟

بسياري از متخصصان سلامت روان از روش درمان رفتاري – شناختي.

به عنوان اولين راهنما در دوره هاي درماني منظم خود استفاده مي كنند.

همچنين تعدادي از درمانگران ديگر هم از تكنيك هاي CBT .

در كنار ساير روش هاي درماني استفاده مي كنند.

براي پزشكان و درمانگراني كه مي خواهند به دوره هاي آموزشي

درمان رفتاري – شناختي مراجعه كنند.

برنامه هاي آموزشي سلامت رواني

برنامه هاي آموزشي و گواهي نامه اي زيادي وجود دارد.

 

انجمن ملي درمانگران رفتاري – شناختي (NACBT)، كه در سال ۱۹۹۵٫

 

در ويئر تون، ويرجينياي غربي ايجاد شد.

 

يكي از شناخته شده ترين سازمان هاي CBT مي باشد.

 

و چهار نوع گواهي نامه را براي درمانگران شناختي ارائه مي دهد.

 

كه عبارتند از:

 

ديپلم درمان رفتاري – شناختي.

درمانگر رفتاري – شناختي مجاز.

درمانگر گروه رفتاري – شناختي مجاز.

مديريت كننده گروه رفتاري – شناختي مجاز.

عالي ترين گواهي نامه اي كه توسط NACBT ارائه مي شود.

 

ديپلم درمان رفتاري – شناختي مي باشد. انجمن درمان رفتاري – شناختي (ACT).

 

يكي ديگر از سازمان هاي شناخته شده اي است كه دوره هاي آموزشي .

 

و گواهينامه اي را در زمينه درمان شناختي ارائه مي دهد.

 

هر چند كه گواهي نامه هاي ارائه شده توسط ACT و NACBT.

 

نشانگر سطوح بالاي آموزش تخصصي در CBT مي باشد.

 

ولي درمانگراني كه از روش CBT استفاده مي كنند نياز به گواهي نامه خاصي ندارند.

 

مشكلات سلامت رواني1

محدوديت روش درماني رفتاري شناختي

CBT روشي نيست كه بتواند در زمان محدود و كم منجر به سلامت و عزت نفس كودكان شود.

درمانگران بايد براي استفاده از اين روش داراي تخصص قابل توجهي باشند .

و درمانگران زماني به بيشترين منافع از اين روش درماني دست مي يابند.

كه به طور كامل در برنامه هاي درماني آن شركت كنند.

همچنين، افراد داراي نياز هاي سلامت رواني پيچيده و خاص.

همانند افرادي كه با آسيب هاي طاقت فرسايي سر و كار دارند.

ممكن است نتوانند در فرصت زماني كم از تكنيك هاي درماني رفتاري – شناختي بهره مند شوند .

 

و بهبود در وضعيت خود را تجربه كنند. در برخي موارد، نياز است .

 

كه قبل از شروع كار شناخت، مشكلات عاطفي فرد به دقت شناسايي شوند.

 

تست جنسي ، مركز مشاوره ايران ، مركز روانشناسي ايران، مشاوره شغلي آنلاين، مركز مشاوره خانواده ، نوروفيدبك چيست ، تست تفاهم زن و شوهر

 

علائم مشكلات سلامت رواني

همچنين افرادي هم كه بدون داشتن تعريف مشخص از علائم و مشكلات.

 

داراي حس ناراحتي نامشخصي هستند، ممكن است.

 

موفقيت كمتري در درمان رفتاري شناختي داشته باشند.

 

علاوه بر آن، افرادي كه در مدت زمان طولاني با مشكلات سلامت روان.

 

همانند علائم شكمي طاقت فرسا يا علائم خستگي مزمن سر و كار دارند.

 

مي توانند براي مقابله بهتر با اين مشكلات از روش CBT استفاده كنند.

 

ولي علائم فيزيكي مربوط به اين مشكلات، نمي تواند با استفاده از CBT از بين برود.

 

در نتيجه، CBT مي تواند به افراد درمانجو كمك كند تا الگوهاي فكري.

 

و رفتارهاي مثبت تري داشته باشند. ولي ممكن است.

 

اين افراد بدون استفاده از روش هاي درماني مرسوم نتوانند .

 

كه به بينش عميق تري نسبت به ابعاد روان شناختي و عاطفي رفتار خود دست يابند.

 

در ادامه ميتوانيد به مطالعه درمان استرس با طب سنتي بپردازيد .

منبع :مشكلات سلامت رواني- مركز مشاوره


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ تير ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۲۲:۱۳ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

شكستن خانواده اغلب براي كودكان مشكل است. والدين مي توانند با ارائه توضيحات صادقانه و حمايت احساسي از بچه ها كمك بگيرند.

 

كودكان در تمام سنين طيف وسيعي از احساسات خجالت زده را در زماني كه والدين خود را جداگانه ميبينند خواهند داشت.

 

اين ممكن است غم، خشم، ترس، حسادت و نااميدي را شامل شود.

 

ظرفيت فرزند خود را براي درك آنچه كه در اطراف آنها اتفاق مي افتد، ناديده نگيريد.

 

سعي كنيد فرزندتان را از دست ندهيد و به آنها بگوييد كه اتفاقاتي كه اتفاق مي افتد، تنها باعث سردرگمي آنها خواهد شد.

 

اگر والدين هر دو با هم بتوانند وضعيت را به سادگي توضيح دهند، از واژه هايي استفاده كنيد كه كودك مي تواند درك كند.

 

ممكن است مجبور شويد چندين بار توضيح دهيد قبل از اينكه كودك به طور كامل درك كند چه اتفاقي براي خانواده اش افتاده و آينده اش چيست.

 

كودكان ممكن است فكر كنند كه آنها يا رفتار آنها سرزنش مي شوند. مهم اين است كه تقويت كنيد كه اين مورد نيست.

 

هر كس به روش هاي مختلف گريه مي كند

غم و اندوه پاسخ عادي عاطفي به از دست دادن چيزي با ارزش است.

 

هر كس به روش هاي مختلف گريه مي كند كودكان، مثل بزرگسالان، ممكن است يكنواخت ناراحت باشند، به نظر مي رسد خوب يك روز، يك روز فقط بسيار ناراحت وروز بعدي  افسرده باشند.

 

طلاق والدين – روش حمايت از كودكان

كودك شما ممكن است:

 

در خواب كابوس ببيند – از آنها بخواهيد كه با شما بخوابند.

نمايش رفتارهاي شخصيتي، مانند تندرامهاي خفيف

نرفتن به مدرسه و يا مشكلات دور شدن از خانواده

نمايشگر رفتار تهاجمي يا غيرقابل تحمل

ترس بيشتر از حد معمول

از طريق رفتار بي حد و مرز و يا سرماخوردگي آسيب ديده

 مشكلات غذا خوردن،

شكايت هاي جسمي مانند سردرد

سرزنش خود  براي شكستن

سرزنش پدر و مادر كه بيشتر وقت خود را با آنها سپري مي كنند

اضطراب زياد، به خصوص در مورد اعضاي خانواده كه ناراحت هستند

عقب به يك مرحله قبل از توسعه – به عنوان مثال، مكيدن انگشت شست يا ناخن.

طلاق والدين – روش حمايت از كودكان

 

همه به پشتيباني نياز دارند

جداسازي و طلاق براي همه به لحاظ عاطفي دشوار است. گاهي اوقات والدين مي توانند با درد خودشان غرق شوند كه قادر به حمايت از فرزندشان نيستند.

 

والدين ممكن است متوجه ناراحتي كودك نشوند. آنها ممكن است انتظار داشته باشند كه فرزند از نظر احساسي از آنها حمايت كند، نه از راه دور.

 

مهم است كه براي خودتان – از طريق اعضاي خانواده، دوستان يا حرفه اي ها – طلب حمايت كنيد تا بتوانيد از خودتان مراقبت كنيد و همچنين به اندازه كافي خود را قوي براي حمايت از فرزند خود احساس كنيد. كودك شما ممكن است نياز به پشتيباني و مشاوره حرفه اي نيز داشته باشد.

 

بحران كودكان طلاق

راه هاي كمك به كودك شما براي درك آنچه اتفاق افتاده است عبارتند از:

 

اگر ممكن است، هر دو والدين بايد شكاف را به كودك توضيح دهند، مخصوصا هنگام شنيدن اخبار.

 

به فرزندتان اطمينان دهيد كه  هر دو والدين آنها را دوست دارند.

 

به فرزند خود، به همان اندازه كه شما مي توانيد، در مورد روال جديد خود بگوييد:

 

جايي كه آنها زندگي مي كنند، آنها را به مدرسه ببريد و غيره.

ايده خوبي است منتظر بمانيد تاآنها آماده شوند كه اطلاعات را بشنوند.

به فرزندتان اجازه بدهيد كه هرچه زودتر سوال كند.

پاسخ صادقانه به آنها دهيد.

استفاده از زبان مناسب سن

همانطور كه كودك بالغ مي شود، مي توانيد تفكيك را در روش هاي پيچيده تر توضيح دهيد.

 

آماده باشيد كه جدايي دوباره با كودك را دوباره و دوباره توضيح دهيد.

 

اگر احساس مي كنيد كه براي خود يا فرزندتان لازم است، مشاوره حرفه اي را دنبال كنيد.

 

گاهي اوقات ممكن است دشوار باشد كه كلمات مناسب براي كودك شما پيدا شود. مي توان گفت مفيد است:

 

گاهي اوقات مادرها و پدرها دوست داشتن يكديگر را متوقف مي كنند. اين واقعا غم انگيز است كه اين اتفاق مي افتد. ‘

 

بنابراين ما قصد داريم نحوه انجام اين كار را بررسي كنيم.

 

كمك به كودك شما براي كنترل احساسات خود

پيشنهادات براي كمك به فرزندتان :

 

كودك خود را تشويق كنيد تا در مورد احساسات خود به صورت آشكار و اغلب به همان اندازه كه مي خواهيد صحبت كنيد.

 

به فرزندتان بگوييد كه خوب است كه طيف وسيعي از احساسات مختلف داشته باشيد و راه هاي مناسب براي بيان اين احساسات را پيشنهاد كنيد.

 

اين ممكن است شامل نوشتن احساسات در يك دفتر خاطرات يا انتشار احساسات از طريق فعاليت هاي جسماني مانند در حال اجرا يا باغباني باشد.

 

به اشتراك گذاشتن احساسات خود – به عنوان مثال، گريه با هم.

 

آماده باشيد تا به طور مداوم اطمينان كودك از عشق خود را براي آنها و عشق پدر و مادر ديگر.

 

ترتيب تماس با والدين غيابي كه ممكن است.

 

سعي كنيد نوعي روال منظم را حفظ كنيد تا كودك شما احساس امنيت كند.

 

به فرزندتان ياد آوري كنيد كه احساسات دردناك آنها با گذشت زمان كاهش مي يابد.

 

كتاب هاي كودكانه را در مورد جدايي و طلاق با هم بخوانيد.

 

از پدر و مادر انتقاد نكنيد

شكاف يك رويداد دردناك است.براي  والدين ممكن است شكاياتي  داشته باشد.

 

مهم است كه كودك در اين شكايتها دخالت نداشته باشد، زيرا اين امر موجب ناراحتي بيشتر براي كودك مي شود. فرزند شما ممكن است براي تضعيف والدين ديگر به شما فشار آورد تا احساسات مداوم خود را حفظ كنيد.

 

صرف نظر از احساسات شما نسبت به همسر سابق، فرزند شما هنوز هم آنها را دوست دارد و سزاوار رابطه مناسب با آنها است. از پدر و مادر ، سبك زندگي، تنظيم خانواده يا چيزهاي ديگر در مورد زندگي خود انتقاد نكنيد.

 

از فرزندتان براي شريك سابق خود استفاده نكنيد.

 

منبع : طلاق والدين – روش حمايت از كودكان- مشاورانه


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ تير ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۲۸:۴۷ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

شكستن خانواده اغلب براي كودكان مشكل است. والدين مي توانند با ارائه توضيحات صادقانه و حمايت احساسي از بچه ها كمك بگيرند.

 

كودكان در تمام سنين طيف وسيعي از احساسات خجالت زده را در زماني كه والدين خود را جداگانه ميبينند خواهند داشت.

 

اين ممكن است غم، خشم، ترس، حسادت و نااميدي را شامل شود.

 

ظرفيت فرزند خود را براي درك آنچه كه در اطراف آنها اتفاق مي افتد، ناديده نگيريد.

 

سعي كنيد فرزندتان را از دست ندهيد و به آنها بگوييد كه اتفاقاتي كه اتفاق مي افتد، تنها باعث سردرگمي آنها خواهد شد.

 

اگر والدين هر دو با هم بتوانند وضعيت را به سادگي توضيح دهند، از واژه هايي استفاده كنيد كه كودك مي تواند درك كند.

 

ممكن است مجبور شويد چندين بار توضيح دهيد قبل از اينكه كودك به طور كامل درك كند چه اتفاقي براي خانواده اش افتاده و آينده اش چيست.

 

كودكان ممكن است فكر كنند كه آنها يا رفتار آنها سرزنش مي شوند. مهم اين است كه تقويت كنيد كه اين مورد نيست.

 

هر كس به روش هاي مختلف گريه مي كند

غم و اندوه پاسخ عادي عاطفي به از دست دادن چيزي با ارزش است.

 

هر كس به روش هاي مختلف گريه مي كند كودكان، مثل بزرگسالان، ممكن است يكنواخت ناراحت باشند، به نظر مي رسد خوب يك روز، يك روز فقط بسيار ناراحت وروز بعدي  افسرده باشند.

 

طلاق والدين – روش حمايت از كودكان

كودك شما ممكن است:

 

در خواب كابوس ببيند – از آنها بخواهيد كه با شما بخوابند.

نمايش رفتارهاي شخصيتي، مانند تندرامهاي خفيف

نرفتن به مدرسه و يا مشكلات دور شدن از خانواده

نمايشگر رفتار تهاجمي يا غيرقابل تحمل

ترس بيشتر از حد معمول

از طريق رفتار بي حد و مرز و يا سرماخوردگي آسيب ديده

 مشكلات غذا خوردن،

شكايت هاي جسمي مانند سردرد

سرزنش خود  براي شكستن

سرزنش پدر و مادر كه بيشتر وقت خود را با آنها سپري مي كنند

اضطراب زياد، به خصوص در مورد اعضاي خانواده كه ناراحت هستند

عقب به يك مرحله قبل از توسعه – به عنوان مثال، مكيدن انگشت شست يا ناخن.

طلاق والدين – روش حمايت از كودكان

 

همه به پشتيباني نياز دارند

جداسازي و طلاق براي همه به لحاظ عاطفي دشوار است. گاهي اوقات والدين مي توانند با درد خودشان غرق شوند كه قادر به حمايت از فرزندشان نيستند.

 

والدين ممكن است متوجه ناراحتي كودك نشوند. آنها ممكن است انتظار داشته باشند كه فرزند از نظر احساسي از آنها حمايت كند، نه از راه دور.

 

مهم است كه براي خودتان – از طريق اعضاي خانواده، دوستان يا حرفه اي ها – طلب حمايت كنيد تا بتوانيد از خودتان مراقبت كنيد و همچنين به اندازه كافي خود را قوي براي حمايت از فرزند خود احساس كنيد. كودك شما ممكن است نياز به پشتيباني و مشاوره حرفه اي نيز داشته باشد.

 

بحران كودكان طلاق

راه هاي كمك به كودك شما براي درك آنچه اتفاق افتاده است عبارتند از:

 

اگر ممكن است، هر دو والدين بايد شكاف را به كودك توضيح دهند، مخصوصا هنگام شنيدن اخبار.

 

به فرزندتان اطمينان دهيد كه  هر دو والدين آنها را دوست دارند.

 

به فرزند خود، به همان اندازه كه شما مي توانيد، در مورد روال جديد خود بگوييد:

 

جايي كه آنها زندگي مي كنند، آنها را به مدرسه ببريد و غيره.

ايده خوبي است منتظر بمانيد تاآنها آماده شوند كه اطلاعات را بشنوند.

به فرزندتان اجازه بدهيد كه هرچه زودتر سوال كند.

پاسخ صادقانه به آنها دهيد.

استفاده از زبان مناسب سن

همانطور كه كودك بالغ مي شود، مي توانيد تفكيك را در روش هاي پيچيده تر توضيح دهيد.

 

آماده باشيد كه جدايي دوباره با كودك را دوباره و دوباره توضيح دهيد.

 

اگر احساس مي كنيد كه براي خود يا فرزندتان لازم است، مشاوره حرفه اي را دنبال كنيد.

 

گاهي اوقات ممكن است دشوار باشد كه كلمات مناسب براي كودك شما پيدا شود. مي توان گفت مفيد است:

 

گاهي اوقات مادرها و پدرها دوست داشتن يكديگر را متوقف مي كنند. اين واقعا غم انگيز است كه اين اتفاق مي افتد. ‘

 

بنابراين ما قصد داريم نحوه انجام اين كار را بررسي كنيم.

 

كمك به كودك شما براي كنترل احساسات خود

پيشنهادات براي كمك به فرزندتان :

 

كودك خود را تشويق كنيد تا در مورد احساسات خود به صورت آشكار و اغلب به همان اندازه كه مي خواهيد صحبت كنيد.

 

به فرزندتان بگوييد كه خوب است كه طيف وسيعي از احساسات مختلف داشته باشيد و راه هاي مناسب براي بيان اين احساسات را پيشنهاد كنيد.

 

اين ممكن است شامل نوشتن احساسات در يك دفتر خاطرات يا انتشار احساسات از طريق فعاليت هاي جسماني مانند در حال اجرا يا باغباني باشد.

 

به اشتراك گذاشتن احساسات خود – به عنوان مثال، گريه با هم.

 

آماده باشيد تا به طور مداوم اطمينان كودك از عشق خود را براي آنها و عشق پدر و مادر ديگر.

 

ترتيب تماس با والدين غيابي كه ممكن است.

 

سعي كنيد نوعي روال منظم را حفظ كنيد تا كودك شما احساس امنيت كند.

 

به فرزندتان ياد آوري كنيد كه احساسات دردناك آنها با گذشت زمان كاهش مي يابد.

 

كتاب هاي كودكانه را در مورد جدايي و طلاق با هم بخوانيد.

 

از پدر و مادر انتقاد نكنيد

شكاف يك رويداد دردناك است.براي  والدين ممكن است شكاياتي  داشته باشد.

 

مهم است كه كودك در اين شكايتها دخالت نداشته باشد، زيرا اين امر موجب ناراحتي بيشتر براي كودك مي شود. فرزند شما ممكن است براي تضعيف والدين ديگر به شما فشار آورد تا احساسات مداوم خود را حفظ كنيد.

 

صرف نظر از احساسات شما نسبت به همسر سابق، فرزند شما هنوز هم آنها را دوست دارد و سزاوار رابطه مناسب با آنها است. از پدر و مادر ، سبك زندگي، تنظيم خانواده يا چيزهاي ديگر در مورد زندگي خود انتقاد نكنيد.

 

از فرزندتان براي شريك سابق خود استفاده نكنيد.

 

منبع : طلاق والدين – روش حمايت از كودكان- مشاورانه


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ تير ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۲۲:۵۹ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

آيا از خستگي زيادتر زمان بيدار شدن نسبت به خستگي زمان به تخت خواب رفتن خسته شده ايد؟ آيا داشتن خواب شب خوب براي شما جذاب تر از نصف روياهاي يادآوري شده مي باشد؟

 

در صورتي كه شما در هنگام خواب رفتن لحظه هاي سختي داشته باشيد يا دير وقت به خواب رفته باشيد، علت اين كار انجام دادن يا ندادن يك سري از كارها مي باشد.

 

در اينجا هشت دليل اصلي براي داشتن مشكلات خواب بيان شده است.

 

كار در طول شب

قدم زدن همراه با سگ خود قبل از خواب يك كار خوبي مي باشد، ولي ضربان قلب، كاركردن قلب در انتشار خون در طول سه ساعت از زمان خواب شما پايين مي آيد.

 

دماي بدن شما و ضربان قلب شما در طول خواب به صورت نرمال پايين مي آيد، ولي كار كردن منجر به افزايش اين دو مورد از عملكرد بدن مي شود و سيستم عصبي كل شما را تحريك مي كند تا براي خوابيدن مشكل داشته باشد.

 

در مقابل، كارهاي خودتان را براي صبح برنامه ريزي كنيد، يا بعد از شام به باشگاه برويد.

 

مصرف الكل قبل از زمان خواب

در حالي كه يك ليوان مشروب براي شروع رابطه عاشقانه مي تواند مناسب باشد – و خود روابط عاطفي يكي از بهترين مقدمات براي خواب مي باشند

 

– ولي در صورتي كه قبل از زمان خواب در مصرف الكل زياده روي كنيد، احتمالا خواب شما دچار مشكلاتي خواهد شد. 

 

هر چند كه تاثير اوليه الكل عبارت از ريلكس شدن مي باشد – بنابراين به احتمال زياد بعد از مصرف مشروب، به صورت سريع به خواب خواهيد رفت

 

– ولي الكل منجر به ايجاد اختلال در چرخه خواب شما مي شود، به خصوص خواب REM كه شامل زمان رويا ديدن مي باشد.

 

نتيجه اين كار چند بار بيدار شدن در طول خواب و نداشتن استراحت انرژي بخش و شادي آور مي باشد.

 

علاوه بر اين، احتمالا شما در طول بيدار شدن در شب به حمام هم نياز خواهيد داشت، كه اين مورد هم منجر به آسيب رساندن بيشتر به كيفيت خواب شما خواهد شد. 

 

اختلال هاي روانشناسي از يادگيري، فزون خواهي جنسي تا ترك اعتياد

۱۵ روش مفيد براي درمان افسردگي همسر

اقدامات باليني در سلامت روان

درمان به وسيله مدل سيستم درون خانوادگي IFS

۸ عامل جلوگيري از خواب نامناسب و كابوس

دماي اتاق

بيشتر كارشناسان حوزه خواب توصيه مي كنند كه دماي اتاق خواب را در طول شب ما بين ۶۵ تا ۷۲ درجه نگه داريد.

 

ولي اكثر افراد با كمتر كردن ترموستات تا سطح يخ زدن در طول تابستان، و خاموش كردن AC در طول تابستان كه منجر به گرم شدن دماي اتاق مي شود، سعي مي كنند كه هزينه هاي انرژي خودشان را پايين بياورند.

 

هر دو اين موارد حدي و افراطي براي شما مضر هستند. بدن شما براي داشتن يك خواب نيرو بخش در طول شب، نياز دارد كه يك مقداري خنك باشد كه اين شرايط در اتاق داراي گرماي بيش از حد غيرممكن مي باشد.

 

از طرف ديگر، يك اتاق بيش از حد سرد منجر به بيدار شدن شما خواهد شد.

 

در صورتي كه نخواهيد ترموستات را در يك سطح مناسبي تنظيم كنيد، در آن صورت در هنگام خوابيدن جوراب هاي ضخيمي را بپوشيد و از پتوي مناسب استفاده كنيد و براي تابستان يك پنكه قابل حمل را در دسترس داشته باشيد.

 

استرس و نگراني

شايد رايج ترين دليل غيرباليني مربوط به داشتن بيخوابي كوتاه مدت، عبارت از وجود داشتن نگراني ها يا استرس مي باشد.

 

در طول روز، فعاليت هاي مربوط به زندگي منجر به حواسپرتي شما مي شوند، ولي زماني كه در تخت خواب قرار مي گيريد، ذهن شما آزاد و سردگردان مي شود.

 

براي اكثر افراد، اين مورد مناسبي نمي باشد كه ذهن آنها فقط بر روي موارد منفي متمركز شود.

 

شما با استفاده از روشهاي زير مي توانيد با اين شرايط مقابله كنيد:

 

قبل از زمان خوابيدن نگراني هاي خودتان را بنويسيد، و همراه با آن مواردي را كه نسبت به آن قدردان هستيد را هم بنويسيد و اين كار را هر روز و به عنوان يك كار روتين و در زمان قبل از خواب انجام بدهيد.

در صورتي كه ذهن شما شروع به اذيت كردن شما كند، بدون اينكه لامپ ها راروشن كنيد، از تخت خواب بيرون بياييد و در يك گوشه ديگري از خانه تاريك بشينيد.

اين كار منجر به از بين رفتن چرخه هاي نگراني خواهد شد و احتمالا به اين نتيجه خواهيد رسيد كه ذهن شما براي برگشت به تخت خواب، به صورت سريع به آرامش مناسب دست پيدا مي كند.

يكي از بهترين روش ها براي مقابله با نگراني و استرس، عبارت از انجام دادن تمرين مديتيشن روزمره مي باشد.

شما نيازي به داشتن تخصص و مهارت در يوگا يا چند ساعت نشستن بر روي حصير نداريد – فقط ده دقيقه در طول هر روز كافي مي باشد.

مصرف كافئين در بعد از ظهر

شما نسبت به اين موضوع مطلع هستيد كه خوردن قهوه در زمان خواب يك ايده نادرستي است، ولي آيا مطلع هستيد كه نيمه عمر قهوه ۳ تا ۵ ساعت است.

 

به اين معنا كه در طول اين بازه زماني نصف دوز آن از بين مي رود، و نصف ديگر آن براي يك مدت طولاني تر در بدن شما باقي مي ماند؟

 

به همين دليل است كه يك فنجان جو[۱] در بعد از ظهر مي تواند منجر به ايجاد اختلال خواب شما در شب شود.

 

هرچند كه تاثير قهوه بر روي شما بستگي به تحمل شما، مقدار دوز مصرفي و سن شما دارد، ولي بهترين حالت عبارت از مصرف كمتر از ۴۰۰ ميلي گرم قهوه در هر روز و عدم مصرف آن بعد از شام مي باشد.

 

[۱] Joe

 

 

به اشتراك گذاري تخت خواب

هر چند كه مزاياي همراهي در تمامي حوزه هاي زندگي تاثيرگذار است، ولي يكي از جاهايي كه تنها بودن براي شما بهتر است، عبارت از تخت خواب مي باشد.

 

به اشتراك گذاري جاي خوابتان با يك چيز ديگر، چه يك انسان يا يك حيوان چهار پا، در صورتي كه شريك تخت خواب شما خروپف كند.

 

كنار شما قرار بگيرد، پتو يا ملافه را به سمت خودش بكشد يا يك سري كارهاي ديگري انجام بدهد و شما را ناراحت كند، كيفيت خواب شما را به صورت قابل توجهي پايين خواهد آورد.

 

در صورتي كه نخواهيد همسرتان را از تخت خوابتان دور كنيد – هر چند كه درصد قابل توجهي از زوجين در اتاق هاي مجزا مي خوابند – شما نياز خواهيد داشت كه از چشم بند استفاده كنيد.

 

تخت خواب هاي ميتنز و فيدو[۱] بگيريد و همسر خروپف كننده خودتان را تشويق كنيد كه به سمت رو بخوابد و به سمت پشت نخوابد.

 

براي مسدود كردن صداي خروپف آرام از ماشين نويز سفيد[۲] استفاده كنيد يا در صورتي كه صداي خروپف به تدريج زياد شود، از گوش گير استفاده كنيد.

 

روشنايي بسيار زياد

چه در صورتي كه روشنايي از سمت چراغ مطالعه همسرتان باشد، يا از طريق تلويزيون يا بيرون پنجره باشد، قرار گرفتن در معرض روشنايي در هنگام خواب منجر به پايين آمدن كيفيت خواب شما خواهد شد.

 

در مورد برخي از افراد، حتي انعكاس نور مربوط به ساعت زنگ كنار تخت خواب در هنگام خواب كافي است كه يك سيگنالي به مغز آنها فرستاده شود كه زمان بيدار شدن مي باشد.

 

خوشبختانه، اين مورد يكي از مشكلات خواب مي باشد كه به راحتي قابل حل است. وسايل الكترونيكي خودتان (شامل تلفن ها، تبلت ها و لپتاب ها) را حداقل يك ساعت قبل از زمان خواب خاموش كنيد.

 

در صورتي كه نور از يك منبع خارجي به سمت اتاق خواب شما منعكس شود و شما نتوانيد آن را از بين ببريد، پرده ها و سايه هاي سياهي را آويزان كنيد

 

(در صورتي كه شما شب ها كار كنيد و نياز داشته باشيد كه در طول روز بخوابيد، اين كار اهميت فوق العاده اي براي شما پيدا خواهد كرد).

 

در اتاق خواب خودتان را ببنديد تا از ورود روشنايي مربوط به ساير بخش هاي خانه به اتاق خوابتان جلوگيري كنيد.

 

يا با استفاده از ساده ترين راه حل، قبل از بستن چشم هاي خودتان، يك ماسك خواب اطلسي را بپوشيد. شما احساس فوق العاده اي خواهيد داشت و كيفيت خواب شما افزايش خواهد يافت.

 

خوراك نامناسب

 آيا شما در هنگام خواب يك مقدار پيتزا يا چيپز مي خوريد؟ در صورتي كه اين كار را انجام بدهيد، بيدار ماندن در اتاق تاريك و خواب نرفتن يك مورد عادي خواهد بود.

 

مصرف كردن چربي يا پروتئين زياد قبل از زمان خواب باعث خواهد شد كه فعاليت سيستم گوارشي شما افزايش يابد.

 

به همين دليل خوابيدن براي شما سخت خواهد بود و احتمالا دچار شدن به سوزش معده هم وجود خواهد داشت.

 

از طرف ديگر، گرسنگي هم مي تواند منجر به بيدار شدن شما شود، چرا كه مي تواند قند خون را به سرعت در طول خواب پايين بياورد.

 

اين مشكل را با استفاده از خوراكي هاي مختلف قبل از زمان خواب رفع كنيد

 

– لقمه چرب و نرم شما بايد سنگين تراز كربوهيدارت هاي پيچده و سبك تر از پروتئين باشد، و در واقع تركيبي از پروتئين ها و كربوهيدرات ها باشد.

 

انتخاب هاي مناسب شامل يك كاسه كوچك از غلات دانه اي سالم و شير، يك تكه گوشت بوقلمون سفيد كه در كرفس پيچيده شده باشد يا يك تكه از ميوه همراه با كره بادام زميني مي باشند.

 

نويسنده: ميشائل اولمن[۳]- 

 

آخرين به روز رساني: ۰۷ ژوئن ۲۰۱۸

منبع:۸ عامل جلوگيري از خواب نامناسب و كابوس- مركز مشاوره 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ تير ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۳۸:۲۶ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

برترين و به روزترين سايت مشاوره – تماس با مشاور با نام  مشاور كو خوش آمديد

 

تمام خدماتي كه مي توانيد در زمينه مشاوره دريافت كنيد شامل موارد زير است:

 

مشاوره پيامكي – سايت مشاوره خانواده – مشاوره تلفني – مركز مشاوره ايرانيان – روانپزشك خوب

 

مشاوره تلفني

جهت مشاوره تلفني مي توانيد با شماره هاي زير تماس حاصل كنيد:

 

۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲ –۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰ – ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲

 

موبايل مراكز  ۰۹۰۳۱۲۳۶۴۴۶۰ – ۰۹۰۳۵۶۷۳۰۵۰ – ۰۹۱۰۸۳۴۷۵۹۷

 

براي عزيزان خارج از كشور از طريق اسكايپ  ۹۸۹۰۳۱۲۳۶۴۴۶+ – ۹۸۹۰۳۵۶۷۳۰۵۰+ –۹۸۹۱۰۸۳۴۷۵۹۷+

 

مركز مشاوره تهران

مركز مشاوره ايرانيان به صورت حضوري و تلفني مشاوره تخصصي ارائه مي دهد

 

اين مركز در زمنيه مشاوره خانواده ، كودك و نوجوان ، فردي ، جنسي و پيش از ازدواج در مناطق مختلف هميشه همراه شما است.

 

مشاوره آنلاين رايگان

انجمن و تالار مشاوركو با بيش از ۲۵۰۰۰۰ موضوع تخصصي بزرگترين تالار مشاوره و روانشناسي كشور مي باشد. بعد از مشاوركو، تالار همياري ايرانيان با بيش از ۶۰۰۰۰ موضوع تخصصي در جايگاه دوم قرار دارد.

 

براي مشاوره آنلاين كليك كنيد.

 

مشاوره خانواده

جهت انجام پرسش و پاسخ در زمينه مشاوره خانواده مي توانيد با سايت پرسش و پاسخ مشاور در ارتباط باشيد.

 

مشاوره حضوري

براي انجام مشاوره حضوري مي توانيد از “سايت كانون مشاوران ايران” مراكز برگزيده را انتخاب كرده و به صورت حضوري راهنمايي بگيريد.

 

مقالات مشاور كو

برترين مقالات خانواده و زوج درماني با رويكرد بهبود روابط ميان خانواده

 

روانشناسي كودك از سنين ۲ تا ۱۲ سالگي و مهارت فرزندپروري به منظور موفقيت كودك در آينده

 

روانشناسي فردي به منظور شناخت هر چه بيشتر فرد و شخصيت شناسي و خودشناسي به منظور درمان اختلالات

 

تكنيك هاي سبك زندگي و موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي، بهبود وضعيت تحصيلي و شغلي

 

مشاوره اعتياد و ترك اعتياد به روش هاي نوين و جديد با بهره گيري از محبت درماني

 

جديدترين روش ها و تكنيك هاي روانشناسي و روان درماني با رويكرد آموزشي ، پژوهشي و درماني

 

مشكلات فني

منبع :تماس با ما- مشاوركو


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ تير ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۳۴:۰۶ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

اسكيزوفرني يك اختلال مزمن و جدي است كه بر شيوه تفكر، احساسات و رفتار فرد تاثير مي گذارد.

 

داروي اسكيزوفرني مي تواند سبب بهبود اين بيماري شود.

 

اسكيزوفرني، مانند ساير اختلالات رواني، شايع نيست، اما اين مي تواند بسيار ناتوان كننده باشد.

 

از هر هزار نفر، تقريبا هفت يا هشت نفر در طول زندگي خود مبتلا به اسكيزوفرني مي شوند.

 

اين اختلال مي تواند افرادي را كه مبتلا به آلرژي هستند، به شنيدن صداهاي خود يا ديدن چيزهايي كه در دسترس نيستند، مبتلا كند.

 

آنها ممكن است فكر كنند كه افراد ديگر ذهنشان را مي خوانند، افكار شان را كنترل مي كنند يا آنها به ايشان آسيب مي رسانند.

 

اين ايده مي تواند براي افراد مبتلا به اسكيزوفرني ترسناك باشد و باعث انزواي آنها و آشفتگي شديد شود.

 

همچنين مي تواند براي كساني كه در اطراف آنها است نگران كننده باشد.

 

افرادي كه مبتلا به اسكيزوفرني هستند گاهي اوقات ممكن است درباره ايده هاي عجيب و غريب صحبت كنند كه برخورد با آنها را سخت تر مي كند.

 

آنها بدون صحبت كردن يا صحبت كردن ممكن است ساعت ها نشسته باشند.

 

گاهي اوقات اين افراد خيلي خوب به نظر مي رسند، تا زماني كه آنها درباره افكار خود صحبت نكنند.

 

داروي اسكيزوفرني چيست؟ - چگونه تشخيص داده مي شود؟

 

اسكيزوفرني نيز بر جامعه و خانواده تاثير مي گذارد.

بسياري از اسكيزوفرنها مشكل پيدا كردن شغل و مراقبت از خود را دارند، بنابراين ممكن است به ديگران متكي باشند.

 

نگرش ها و باورهاي اسكيزوفرني گسترده هستند و بعضي اوقات آنها را ناخواسته در مورد اختلال و درمان آن صحبت مي كنند.

 

افرادي كه مبتلا به اسكيزوفرني هستند ممكن است هميشه در طول زندگي خود علائم اين اختلال داشته باشند.

 

اما درمان كمك كرده است تا بسياري از آنها را بهبود بخشد و آنها توانسته اند اهداف زندگي خود را دنبال كنند.

 

محققان در حال توسعه روش هاي موثر درمان و استفاده از ابزار تحقيق جديد براي درك علل اسكيزوفرني هستند.

 

شايد نتيجه اين تحقيق در سال هاي آينده به جلوگيري و درمان اين بيماري كمك كند.

 

غول افسردگي را شكست دهيم

غول افسردگي تان را شكست دهيد.

0 ديدگاه /تير ۱۱, ۱۳۹۸

ادامه مطلب ...

علائم اسكيزوفرني چيست؟

علائم اسكيزوفرني به سه دسته گسترده تقسيم مي شوند:

 

علائم مثبت

علائم منفي

علائم شناختي

علائم مثبت رفتارهاي روان پريشي

علائم مثبت رفتارهاي روان پريشي است كه معمولا در افراد سالم مشاهده نمي شود.

 

افرادي كه علائم مثبت دارند ممكن است با بعضي از جنبه هاي واقعيت ارتباط برقرار كنند.

 

براي برخي افراد، اين علائم گذرا هستند، اما براي ديگران، اين علائم در طول زمان ثابت است.

 

علائم گاهي اوقات شديد و گاهي اوقات دشوار است.

 

شدت علائم مثبت ممكن است بستگي به اينكه آيا بيمار درمان مي شود يا نه.

 

علائم مثبت عبارتند از:

 

توهمات

عواطف تجربي حسي است كه بدون محرك خارجي رخ مي دهد.

 

اين توهمات در هر يك از پنج حس (ديد، شنيدن، بوييدن، طعم و لمس) رخ مي دهد.

 

براي تلفن هاي موبايل (يا توهمات شنوايي) شايع ترين نوع توهم در اسكيزوفرني است.

 

بسياري از افراد مبتلا به اسكيزوفرنيا صداي شنيدن دارند.

 

اين صداها مي توانند داخلي باشند، يعني، از ذهن خودشان، يا مي توانند بيروني باشند، در اين صورت، بيمار احساس مي كند كه كسي با او صحبت مي كند.

 

اين صداها ممكن است درمورد رفتار فردي صحبت كنند، او را به انجام كاري بپردازد يا او را از خطر مطلع كند.

 

گاهي اوقات صداي صحبت مي شود و افرادي كه اسكيزوفرني دارند به اين صداها پاسخ مي دهند.

 

اسكيزوفرني ممكن است اين صداهاي بلند مدت را بشنود و خانواده يا دوستانشان متوجه مشكلاتشان شوند.

 

انواع توهمات ديگر عبارتند از: ديدن مردم و يا چيزهايي كه در دسترس نيست، بويايي بوجود مي آيد كه هيچ كس به جز اسكيزوفرني به آنها توجه نمي كند و اين معني كه كسي با انگشت هاي نامرئي بدن خود را لمس مي كند، زماني كه هيچ كس در كنار آنها نيست.

 

اطمينان حاصل كنيد كه اختلال وسواسي-اجباري (OCD)، علائم و درمان ان بررسي شده باشد.

 

*

 

 سايت “مشاورانه” با همكاري برترين روانشناسان ايران به ارائه خدمات مشاوره خانواده ، ازدواج ، مشاوره تلفني ، ارائه تست روانشناسي و شخصيت شناسي با پاسخ تحليل و هوشمند ، مشاوره روانشناسي ، جنسي ، استفاده از جديدترين روش تشخيص و درمان اختلال رواني: افسردگي، اضطراب، بيش فعالي، شب ادراري، دو قطبي و غيره پرداخته است.

 

شماره هاي تماس

 

۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲

 

۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰

 

۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲

 

تلفن همراه

 

۰۹۰۳۱۲۳۶۴۴۶۰

 

۰۹۰۳۵۶۷۳۰۵۰

 

۰۹۱۰۸۳۴۷۵۹۷

 

*

 

هذيان

هذيان اعتقادي اشتباه است كه يك فرد عميقا به آن اعتقاد دارد و اين باورها با فرهنگ او سازگار نيست.

 

اشكالاتي همچنان ادامه دارد، حتي زماني كه شواهدي از عدم وجود حقيقت يا منطق وجود دارد.

 

افرادي كه مبتلا به اسكيزوفرني هستند ممكن است توهماتي كه به نظر عجيب و غريب مي آيند، مانند واقعيتي كه همسايگان مي توانند رفتار خود را با امواج مغناطيسي كنترل كنند.

 

همچنين ممكن است آنها اعتقاد داشته باشند كه كساني كه در تلويزيون تماشا مي كنند، پيام هاي خاصي را به آنها مي دهند، يا ايستگاه هاي راديويي با صداي بلند به ديگران افكار خود را منتشر مي كنند.

 

اين نكات به عنوان “نكات نفرت” ناميده مي شود.

 

گاهي اوقات آنها معتقدند كه شخص ديگري، به عنوان مثال، يك شخصيت تاريخي معروف است.

 

آنها ممكن است تصورات پارانوئيد داشته باشند و تصور كنند كه ديگران مي خواهند به آنها آسيب برسانند.

 

به عنوان مثال، با خيانت، حمله، مسموم كردن، جاسوسي و يا تظاهرات عليه آنها و يا عزيزانشان.

 

اين باورها آزار و آسيب ناميده مي شود.

 

هذيان اعتقادي

 

اختلالات فكر

اختلال فكر يك شيوه غيرطبيعي يا بي معني تفكر است.

 

يك شكل از آن، تفكر آشفته ناميده مي شود.

 

يك وضعيت كه در آن فرد دشواري مرتب كردن افكار خود و ايجاد يك رابطه منطقي بين آنها را مشكل مي كند.

 

در اين شرايط، او ممكن است به روش مبهم صحبت كند، به طوري كه دشوار است كه كلمات او را درك كند.

 

شكل ديگر وقفه تفكر ناميده مي شود.

 

وضعيتي كه در آن يك فرد به طور ناگهاني گفتار خود را با فكر كردن در مورد چيزي تقليل مي دهد.

 

وقتي پرسيد چرا او بايد صحبت را متوقف كند، ممكن است به ياد نياورد و بگويد كه فكر از ذهنش خارج است.

 

در نهايت، يك فرد مبتلا به اختلال تفكر ممكن است كلمات بي معني را بسازد يا در ديگر موارد واژه سازي كند.

 

اختلالات حركتي

 

اين اختلالات ممكن است به صورت حركات احساسي ظاهر شود.

 

فرد مبتلا به نقص حركت ممكن است حركات خاصي را تكرار كند.

 

از سوي ديگر، چنين فردي ممكن است رنج مي برد .

 

اين وضعيتي است كه در آن فرد به ديگران واكنش نشان نمي دهد.

 

امروزه به ندرت اتفاق مي افتد، اما زماني كه براي اسكيزوفرني درمان نمي شد، اين شايع تر بود.

 

PHOBIA

اختلال اضطرابي و روشهاي درمان فوبيا- دكتر سارا نامجو

0 ديدگاه /خرداد ۱, ۱۳۹۸

ادامه مطلب ...

علائم منفي

علائم منفي مرتبط با سردرگمي احساسات و رفتارها است.

 

تشخيص اين علائم به عنوان بخشي از اختلال، مشكل تر است و مي تواند با علائم افسردگي و ساير شرايط اشتباه گرفته شود.

 

اين علائم عبارتند از:

 

يكنواختي احساسي مثل كاهش بيان احساسات از طريق صورت يا تن صداي

كم شدن لذت بردن از زندگي روزمره

مشكلات شروع و ادامه فعاليت

كاهش صحبت كردن

افراد مبتلا به علائم منفي ممكن است نياز به كمك روزانه خود را داشته باشند.

آنها ممكن است سلامت فرد را ناديده بگيرند.

اين ويژگي ها آنها را به نظر مي رسد تنبل و يا ناخواسته به خود كمك كند، اما اين نشانه هايي از اسكيزوفرني است.

 

علائم شناختي

پيش از استفاده داروي اسكيزوفرني بايد اين اختلال تشخيص داده شود.

 

علائم شناختي براي برخي افراد غير قابل تحمل است، اما براي ديگران، اين علائم شديدتر است و بيماران ممكن است تغييرات در حافظه و يا ساير جنبه هاي تفكر خود را ببينند.

 

تشخيص علائم شناختي به عنوان بخشي از اختلال، مانند نشانه هاي منفي، ممكن است دشوار باشد.

 

اين علائم اغلب توسط آزمون هاي خاص شناسايي مي شوند.

 

علائم شناختي عبارتند از:

 

عملكرد ضعيف و ضعف در توانايي درك اطلاعات و استفاده از آنها براي تصميم گيري

اختلال در تمركز و توجه

وقفه در حافظه فعال و ضعف در توانايي فوري استفاده از اطلاعات پس از يادگيري آنها

دانش ضعيف بر روابط كار و روابط اجتماعي تاثير مي گذارد و مي تواند براي افراد مبتلا به اسكيزوفرنيا دردناك باشد.

تست پيش از ازدواج

تست روانشناسي پيش از ازدواج

0 ديدگاه /ارديبهشت ۲۳, ۱۳۹۸

ادامه مطلب ...

داروي اسكيزوفرني

داروي اسكيزوفرني از اواسط دهه ۱۹۵۰ در دسترس بوده است.

 

انواع قديمي تر به نام سنتي روانكاوي يا نسل اول ناميده مي شوند.

 

در دهه ۱۹۹۰، داروي ضد اسكيزوفرني جديد توليد شد.

 

اين داروهاي جديد داروهاي روان درماني نسل دوم ناميده مي شوند.

 

عوارض داروي اسكيزوفرني

برخي از افراد وقتي كه شروع به مصرف دارو مي كنند عوارض جانبي دارند.

 

اكثر عوارض جانبي مواد مخدر بعد از چند روز ناپديد مي شوند.

 

عوارض جانبي باقي مانده پايدار هستند، اما اغلب آنها با موفقيت كنترل مي شوند.

 

كساني كه داروهاي ضد روان شناختي مصرف مي كنند نبايد قبل از اينكه بتوانند با داروهاي جديد سازگار شوند، رانندگي كنند.

 

عوارض داروي اسكيزوفرني

 

عوارض جانبي دارو ضد اسكيزوفرني

عوارض جانبي بسياري از داروهاي ضد اسكيزوفرني عبارتند از:

 

خواب آلودگي

سرگيجه هنگام حركت دادن موقعيت

تاري ديد

افزايش ضربان قلب

حساسيت نور خورشيد

خارش پوست

مشكلات قاعدگي براي زنان

داروهاي ضد اسكيزوفرني نسل دوم مي تواند باعث افزايش وزن و تغييرات در متابوليسم بدن شود.

 

عوارض جانبي مي تواند خطر ابتلا به ديابت و كلسترول بالا را افزايش دهد.

 

هنگامي كه يك فرد داروهاي ضد التهابي نسل دوم را مصرف مي كند، وزن، گلوكز (گلوكز) و ميزان چربي بايد توسط پزشك كنترل شود.

 

 

ضروري ترين دانستني هاي قبل از روابط جنسي

0 ديدگاه /تير ۶, ۱۳۹۸

ادامه مطلب ...

اختلال رواني

داروي اسكيزوفرني نسل اول با عوارض جانبي

داروهاي نسل اول با عوارض جانبي مرتبط با جابجايي فيزيكي همراه هستند:

 

سفتي ماهيچه

اسپاسم عضلاني مزمن

لرزش

بي قراري

پزشكان و بيماران بايد در انتخاب مواد مخدر، ميزان دارو و برنامه درمان مناسب، و اين رابطه بايد بر اساس نياز فردي بيمار و وضعيت پزشكي او باشد.

 

استفاده طولاني مدت از نسل اول داروهاي ضد پسوريازيس ممكن است منجر به بيماري هايي مانند ديسكينزي تند و يا ديسكينزي تاخير (TD) شود.

 

ديسكينزي تند و يا ديسكينزي تاخير (TD)

TD حركات فرد را ناخوشايند مي سازد.

 

اين حركات معمولا در منطقه شفاهي انجام مي شود.

 

TD مي تواند خفيف يا شديد باشد و در برخي افراد اين مشكل حل نمي شود.

 

گاهي اوقات افراد مبتلا به TD نسبتا يا به طور كامل پس از قطع دارو بهبود مي يابند.

 

TD در افرادي كه داروهاي ضد التهابي نسل دوم مصرف مي كنند كمتر احتمال دارد كه رخ دهد، اما بعضي ديگر ممكن است TD باشند.

 

كساني كه فكر مي كنند ممكن است TD داشته باشند، قبل از متوقف كردن دارو بايد با پزشك مشورت كنند.

 

چگونه داروهاي ضد اسكيزوفرني مصرف كنيد و به آنها پاسخ دهيد.

 

داروهاي ضددرد معمولا به شكل قرص ها و شربت ها به صورت روزانه مصرف مي شوند.

 

بعضي از داروهاي ضد پيري يك يا دو بار در ماه تزريق مي شوند.

 

علائم اسكيزوفرني، مانند تشنگي و توهم، معمولا چند روز پس از شروع درمان ضد روانپزشكي حل مي شود.

 

علائم مانند تصورات، معمولا ظرف چند هفته حل و فصل مي شوند.

 

مدت زمان 

پس از حدود ۶ هفته، بسياري از افراد علائم خود را بهبود مي بخشند.

 

ديگران هنوز نشانه هايي دارند، اما معمولا داروها از تشديد علائم جلوگيري مي كنند.

 

با اين حال، مردم به روش هاي مختلف به داروهاي ضد پسوريازيس واكنش نشان مي دهند و هيچكس نمي تواند پيش بيني كند كه چگونه بيمار به داروها پاسخ خواهد داد.

 

گاهي اوقات، بايد چندين دارو را براي پيدا كردن داروهاي مناسب مورد آزمايش قرار دهيد.

 

پزشكان و بيماران مي توانند با هم كار كنند تا بهترين تركيب دارو و دارو و همچنين ميزان آن را پيدا كنند.

 

اكثر افراد دوره اي از عود و يا بيشتر را تجربه مي كنند، دوره اي كه علائم بيماري را بازمي گرداند يا بدتر شود.

 

معمولا، علائم برگشت مي كنند، زماني كه فرد مصرف دارو را متوقف كند يا كمتر از آن تجويز شود.

 

دليل اين كه مردم مصرف مواد مخدر را متوقف مي كنند، اين است كه مردم را بهتر درك كنند يا فكر نكنند كه آنها بايد دارو مصرف كنند.

 

اما هيچ كس نبايد قبل از مشاوره با پزشك خود داروهاي ضد التهابي مصرف كند.

 

داروها بايد به تدريج قطع شوند و اين امر هرگز نبايد ناگهان انجام شود.

 

منبع : داروي اسكيزوفرني چيست؟ – چگونه تشخيص داده مي شود؟- مشاورانه


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ تير ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۳۰:۲۴ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

هوش عاطفي[۱]، كه در برخي مواقع به صورت EQ بيان مي شود، به توانايي شخص براي تشخيص، شناخت، مديريت و استدلال در رابطه با عواطف اشاره دارد.

 

اين يك توانايي مهمي در ارتباطات ميان فردي است – يك موضوع روزي كه محدود به روانشناسي نمي باشد و در دنياي تجارت هم اهميت دارد.

 

اين واژه براي اولين بار توسط روانشناسان و در دهه ۱۹۹۰ مصطح شد، ولي كاربردهاي آن سريعا در ساير حوزه ها، شامل تجارت، آموزش و فرهنگ رايج به سرعت گسترش يافت.

 

روانشناساني به اسم هاي پيتر سالوي و جان دي. ماير[۲]، كه هر دو جزو محققان پيشرو در اين زمينه بودند، هوش عاطفي را به عنوان توانايي فرد براي تشخيص و شناخت عواطف در خودش و ساير افراد تعريف كردند.

 

اين توانايي همچنين شامل بهره مندي از اين شناخت عواطف در تصميم گيري، حل مسائل و ارتباط برقرار كردن با ساير افراد مي باشد.

 

در گذشته، عواطف و هوش به عنوان دو مورد متضاد در نظر گرفته مي شدند. با اين وجود، محققين حوزه روانشناسي عاطفي در سالهاي اخير به شناخت و تاثير اين مورد بيشتر علاقمند شده اند.

 

اين حوزه فرآيندهاي شناختي و تعاملات عواطف و تاثير آنها بر روي نحوه تفكر افراد را مورد بررسي قرار مي دهد.

 

همچنين اين حوزه نحوه تاثير عواطف و حالت هاي رواني، همانند خوشحالي، عصبانيت، ترس و ناراحتي را بر روي رفتار و تصميم گيري افراد بررسي مي كند.

 

 هوش عاطفي: عامل مهم براي موفقيت

علاقمندي به روانشناسي عاطفي و مفهوم هوش عاطفي بعد از انتشار يافتن كتاب دنيل گولمن به اسم هوش عاطفي: چرا اين مورد مي تواند با اهميت تر از IQ[3] باشد، به طور قابل توجهي افزايش يافت.

 

گولمن در كتاب مشهور خودش بيان مي كند كه هوش عاطفي مي تواند حداقل در حوزه پيشبيني موفقيت در زندگي داراي اهميت زيادي باشد.

 

وي بيان كرده است كه شايستگي عاطفي همچنين مي تواند نقش مهمي را در محيط كاري ايفا كند.

 

اين مفهوم به سرعت منجر به جلب توجه عموم افراد شد كه شامل مديران منابع انساني و رهبران تجارت هم بود.

 

محققان بيان كردند كه هوش عاطفي بر روي نحوه تاثير تعاملات كارمندان با همكاران تاثير مي گذارد.

 

همچنين فرض مي شود كه EQ در مديريت استرس و تضاد كاركنان و همچنين عملكرد كلي موجود در محيط كار تاثير گذار است.

 

مطالعات صورت گرفته نشان داده اند كه كارمندان داراي نمرات بالاتر در سنجش هاي EQ، همچنين تمايل دارند تا در سنجش هاي مربوط به عملكرد ميان فردي، توانايي هاي رهبري و مديريت استرس، به عنوان افراد سطح بالا رتبه بندي شوند.

 

ساير مطالعات صورت گرفته هوش عاطفي بالاتر را با رضايت شغلي و همچنين عملكردي كلي شغل مرتبط دانسته اند.

 

گولمن بيان كرده است در حاليكه هوش مرسوم عبارت از كيفيت مربوط به موفقيت رهبري است، ولي اين مورد به تنهايي كافي نمي باشد.

 

افرادي كه در كار خودشان موفق هستند، صرفا افراد باهوشي نيستند – همچنين آنها دارا هوش عاطفي بالايي هم مي باشند.

 

ولي هوش عاطفي فقط مربوط به CEO ها و مديران ارشد نمي باشد.

 

اين يك ويژگي است كه در هر سطحي از شغل فردي اهميت دارد، چه شما يك دانشجويي باشيد كه در دوره انترن هستيد يا يك كارمند ارشدي باشيد كه نقش رهبري را داريد.

 

در صورتي كه شما بخواهيد در محيط كاري به موفقيت دست يابيد و به درجات بالايي در حرفه خود برسيد، هوش عاطفي براي موفقيت شما يك مورد مهمي خواهد بود.

 

چرا هوش عاطفي در محيط كاري اهميت دارد

سوالي كه در اين بحث مطرح مي شود، عبارت از اين است كه چرا هوش عاطفي يك مهارت با ارزشي در محيط كاري مي باشد.

 

بر اساس يكي از ارزيابي هاي صورت گرفته[۴] در مورد مديران استخدامي، در حدود ۷۵ درصد از پاسخ دهندگان بيان كردند كه آنها در استخدام كارمندان، EQ را به عنوان عامل مهمتري نسبت به IQ در نظر مي گيرند.

 

برخي از دلايلي كه مربوط به اهميت هوش عاطفي در موفقيت كاري مي باشد، عبارتند از:

 

هوش عاطفي مي تواند منجر به ايجاد تصميمات تجاري بهتري شود

كارمندان داراي هوش عاطفي در شرايط تحت فشار، به احتمال بالايي آرامش خودشان را حفظ مي كنند

افراد داراي هوش عاطفي بالاتر، بهتر مي توانند تضادهاي و تعارضات موجود را حل كنند

رهبران داراي هوش عاطفي، تمايل دارند تا حس همدلي بيشتري داشته باشند

كارمندان داراي هوش عاطفي بالاتر، تمايل بيشتري به شنيدن، منعكس كردن و پاسخ دادن به انتقادهاي ساختاري دارند.

هوش عاطفي در سطح گسترده اي به عنوان يك مهارت با ارزش در نظر گرفته مي شود، و همچنين موردي مي باشد كه محققان بر اين باورند كه مي تواند منجر به پيشرفت آموزش و روش به كار گرفته شده شود.

 

هر چند كه ممكن است برخي افراد به صورت طبيعي داراي مهارت هاي عاطفي باشند، ولي يك سري مواردي وجود دارند .

 

هر شخصي براي افزايش توانايي خودش در شناخت و استدلال بر مبناي عواطف، مي تواند از آنها استفاده كند.

 

در يك محيط كاري كه اغلب روابط و تصميمات تجاري صورت گرفته برمبناي شناخت ميان فردي، كار تيمي و ارتباط مي باشند، هوش عاطفي مي تواند مفيد باشد.

 

[۱] Emotional Intelligence

 

[۲] Peter Salovey and John D. Mayer

 

[۳] Daniel Goleman’s book Emotional Intelligence: Why it can Matter More Than IQ

 

[۴]https://www.careerbuilder.ca/share/aboutus/pressreleasesdetail.aspx?id=pr652&sd=8%2f18%2f2011&ed=8%2f18%2f2099

 

اختلال هاي روانشناسي از يادگيري، فزون خواهي جنسي تا ترك اعتياد

۱۵ روش مفيد براي درمان افسردگي همسر

اقدامات باليني در سلامت روان

درمان به وسيله مدل سيستم درون خانوادگي IFS

۸ عامل جلوگيري از خواب نامناسب و كابوس

چگونه مي تواند هوش عاطفي را افزايش داد

به دليل اينكه هوش عاطفي يك مهارت داراي ارزش بالايي مي باشد، آيا هر شخصي مي تواند چنين مهارتي داشته باشد؟

 

آيا افراد فاقد اين توانايي مي توانند توانايي هاي خودشان را براي شناخت و مديريت عواطف بهبود دهند؟

 

عواملي از قبيل تربيت و شخصيت نقش مهمي را در ايجاد هوش عاطفي دارند، ولي هوش عاطفي يك مهارتي است كه مي تواند از طريق تمرين و تلاش بهبود يابد.

 

يكي از مطالعات صورت گرفته در اين زمينه[۱] نشان داده است مشاركت كنندگاني كه در زمينه هاي شايستگي عاطفي كليدي آموزش مي بينند.

 

نه تنها پيشرفت هاي پايداري در هوش عاطفي دارند، بلكه همچنين پيشرفت هايي را در بهزيستي فيزيكي و رواني ، روابط اجتماعي بهتر،  سطوح پايين كورتيزول (هورمون استرس) تجربه مي كنند.

 

بنابراين در صورتي كه شما علاقمند هستيد تا با استفاده از مهارت هاي هوش عاطفي، عملكرد خودتان را در محيط كاري بهبود بدهيد، برخي از نكات وجود دارند كه بايد آنها را رعايت بكنيد:

 

خودآگاهي موجود در خودتان را افزايش بدهيد

يكي از اولين اقدامات مربوط به استفاده از مهارت هاي هوش عاطفي در محيط كار، تمرين كردن براي شناخت عواطف خودتان مي باشد.

 

خودآگاهي شامل مطلع بودن نسبت به جنبه هاي مختلف خودتان مي باشد كه شامل عواطف و احساسات است.

 

اين مورد يكي از جنبه هاي مبنايي هوش عاطفي مي باشد. شما به منظور تشخيص عواطف خودتان و شناخت عوامل اين احساسات، در مرحله اول نياز به خودآگاهي داريد.

 

از نظر مركز مشاوره روش هاي مربوط به بهبود خودآگاهي عبارتند از:

 

توجه كردن به احساس خودتان در لحظات مختلف روز. اين عواطف چه تاثيري بر روي نحوه پاسخ شما دارند؟

آيا مواردي كه شما احساس مي كنيد، بر روي تصميمات شما و نحوه تعامل شما با ساير افراد تاثير دارند؟

شما با صرف كردن زمان بيشتر براي جواب دادن به اين سوالات، مي توانيد آگاهي بيشتري را در مورد عواطف خودتان و نقش اين عوامل در زندگي روزمره خودتان به دست بياوريد.

نقاط قوت و ضعف عاطفي خودتان را مشخص كنيد. شما به چه نحوي با ساير افراد ارتباط برقرار مي كنيد؟

آيا شما در اغلب موارد خودتان را فرد صبور، عصباني يا اذيت كننده مي بينيد؟ شما به چه نحوي مي توانيد تعامل موثري با اين احساسات داشته باشيد؟

شناخت نقاط ضعف خودتان به شما اجازه مي دهد تا به دنبال راه حل هايي باشيد كه با نقايص خودتان به صورت مناسبي برخورد كنيد.

در نظر داشته باشيد كه عواطف تمايل دارند تا زودگذر باشند و به صورت سريع تغيير كنند.

است كه همكار شما منجر به عصبانيت شما شود يا رئيس شما يك كار نامناسبي به شما بدهد كه آن را انجام بدهيد.

قبل از اينكه هر گونه واكنشي نشان بدهيد، به ياد داشته باشيد كه همه اين موارد زودگذر هستند، بنابراين گرفتن تصميمات عجولانه برمبناي عواطف شديد مي تواند منجر به آسيب رساندن به اهداف و موفقيت بلندمدت شما شود.

خودكنترلي را تمرين كنيد

دنيل گولمن خودكنترلي را به عنوان بخش مهمي از هوش عاطفي بيان كرده است. آگاه بودن نسبت به عواطف خودتان، اولين مرحله مهم مي باشد، ولي همچنين شما نياز به توانايي مناسب براي مديريت مواردي داريد كه احساس مي كنيد.

 

افرادي كه خودكنترلي بهتري دارند، توانايي بيشتري براي انطباق دادن خودشان با موقعيت هاي در حال تغيير دارند.

 

آنها همه چيز را نشان نمي دهند، و منتظر پيدا كردن روش هاي مناسبي مي مانند تا عواطف خودشان را بيان كنند و بدون ارائه و در همان لحظه واكنش نشان نمي دهند.

 

همچنين آنها نحوه تاثير اظهارات عاطفي خودشان بر روي ساير افراد را هم در نظر مي گيرند.

 

روش هاي براي بهبود مهارت هاي خود كنترلي در محيط كاري:

 

پيدا كردن تكنيك هايي براي برخورد با استرس مربوط به كار: پيدا كردن سرگرمي هاي خارج از محيط كار، يك نقطه شروع مناسبي مي باشد.

همچنين تمرين فيزيكي يك روش مناسبي براي از بين بردن استرس مي باشد.

زماني كه محيط كاري استرس زا مي شود، آرامش خودتان را حفظ كنيد. اين حقيقت را بپذيريد .

شما نمي توانيد همه چيز را كنترل كنيد و به دنبال پيدا كردن روشهاي مفيدي باشيد كه مي توانيد نسبت به آن موقعيت پاسخ دهيد و منجر به بدتر شدن وضعيت نشويد.

قبل از تصميم گيري، يك زماني را صرف تفكر بكنيد. عواطف مي توانند شما را تحريك كنند كه به صورت آني واكنش نشان بدهيد.

ولي در صورتي كه شما يك مقدار زمان به خودتان بدهيد و تمامي احتمالات را بررسي كنيد، آرامتر خواهيد بود و انتخاب هاي عقلايي تري خواهيد داشت.

[۱] https://doi.org/10.1037/a0023047

 

 

مهارت هاي اجتماعي خودتان را بهبود دهيد

تحقيات صورت گرفته در حوزه روانشناسي عاطفي همچنين بيانگر اين است كه افراد داراي EQ بالاتر، داراي مهارت هاي اجتماعي قوي تري هستند.

 

به دليل اينكه آنها در شناخت عواطف ساير افراد مهارت دارند، مي توانند پاسخ مناسبي را در موقعيتهاي موجود ارائه بدهند.

 

همچنين مهارت هاي اجتماعي ارزش بيشتري را در محيط كاري دارند، چرا كه آنها منجر به ارتباط و فرهنگ مشاركتي كلي بهتري مي شوند.

 

كارمندان و رهبران داراي مهارت اجتماعي بهتر، مي توانند ارتباط مناسبي را با همكاران برقرار كنند و ايده هاي خودشان را به صورت موثرتري انتقال بدهند.

 

افراد داراي مهارت هاي اجتماعي بهتر نه تنها  بازيكنان تيمي مناسبي هستند، بلكه همچنين مي توانند در مواقع نياز نقش رهبري را هم برعهده بگيرند.

 

روش هاي مربوط به تقويت مهارتهاي اجتماعي در محيط كاري عبارتند از:

 

گوش دادن به صحبت هاي ساير افراد. اين مورد فقط به معناي گوش دادن انفعالي به صحبت هاي ساير افراد نمي باشد.

گوش دادن فعال شامل نشان دادن توجه، پرسيدن سوال و ايجاد يك پيش زمينه مي باشد.

شما چه در حالتي كه نقش مديريت داشته باشيد و چه در حالتي كه عضو يك تيم باشيد، گوش دادن فعال مي تواند علاقه شما را براي پروژه هاي كاري و تمايل شما نسبت به همكاري با ساير افراد و دستيابي به اهداف گروهي را نشان بدهد.

توجه كردن به ارتباط غيرشفاهي: علائمي كه افراد از طريق زبان بدن خودشان مي فرستند، مي تواند نشان دهنده تفكر واقعي آنها باشد.

شديدتر كردن مهارت هاي ترغيب و قانع سازي: توانايي مربوط به تاثير گذاشتن در محيط كاري و متقاعد كردن اعضاي تيم و ناظران براي گوش دادن به ايده هاي شما مي تواند يك عامل مناسبي در پيشرفت كار شما باشد.

از نمايش دادن در اداره اجتناب كنيد، ولي مطمئن شويد كه شما مي توانيد تضادها را مديريت بكنيد.

بيشترين تلاش خودتان را براي اجتناب از سياست هاي بي اهميت اداره كه در محيط كاري وجود دارند، انجام بدهيد ولي در نظر داشته باشيد كه تضادهاي موجود همواره قابل اجتناب و پيشگيري نيستند.

به موارد بيان شده از طرف ساير افراد گوش بدهيد و به دنبال پيدا كردن روش هاي حل مسئله و به حداقل رساندن تنش هاي موجود باشيد.

همدلي بيشتري داشته باشيد

افراد داراي هوش عاطفي بالا، توانايي بالايي را براي درك كردن شرايط ديگران و شناخت احساسات آنها دارند.

 

همدلي يك چيزي فراتر از شناخت احساسات ديگران مي باشد؛ همچنين همدلي شامل نحوه پاسخ دادن به اين عواطف مي باشد.

 

همدلي موجود در محيط كاري به شما اجازه مي دهد تا روابط مختلفي را بشناسيد كه بين ناظران و همكاران وجود دارد.

 

همچنين به شما اجازه مي دهد تا افراد قدرتمند و تاثير آنها بر روي رفتارها، احساسات، و تعاملاتي كه در چنين روابطي وجود دارند را بشناسيد.

 

برخي از روشهاي موجود براي تقويت همدلي در محيط كاري عبارتند از:

 

تلاش براي مشاهده كردن موارد موجود از ديدگاه يك شخص ديگر.

اين مورد مي تواند چالش زا باشد، به خصوص در صورتي كه شما اين احساس را داشته باشيد كه فرد ديگر اشتباه مي كند.

ولي به جاي اينكه بگذاريد عدم توافق هاي موجود منجر به بروز تضادهاي قابل توجهي شوند، يك زماني را صرف در نظر گرفتن موقعيت موجود از ديدگاه ساير افراد بكنيد.

اين روش مي تواند اقدام خوبي براي پيدا كردن يك راه حل مياني براي دو ديدگاه متضاد باشد.

توجه كردن به نحوه واكنش شما نسبت به ساير افراد. آيا شما به ساير افراد اجازه مي دهيد كه ايده هاي خودشان را مطرح كنند؟

آيا شما موارد بيان شده از طرف آنها را قبول مي كنيد، حتي در صورتي كه مخالف ديدگاه شما باشد؟

اجازه دادن به فرد براي اينكه اين احساس را داشته باشد كه تلاش با ارزش است، در اغلب موارد باعث مي شو كه فرد تمايل بيشتري براي سازش داشته باشد.

تقويت انگيزه خودتان

يك مولفه ديگري كه در زمينه هوش عاطفي وجود دارد، عبارت از موردي است كه به عنوان انگيزه دروني شناخته مي شود.

 

افرادي كه EQ قوي تري دارند، تمايل دارند كه انگيزه بيشتري براي به دست آوردن منافع خودشان داشته باشند.

 

آنها به جاي تلاش براي بدست آوردن پاداش خارجي، تمايل دارند كه كار خودشان را انجام دهند، چرا كه در اين صورت يك كار مفيدي انجام مي دهند و نسبت به آن چيزي كه انجام مي دهند، علاقمند مي باشند.

 

پول، موقعيت و تحسين شدن موارد خوبي هستند، ولي افرادي كه موفقيت بالاتري را در محيط كاري دارند، معمولا از طريق موارد ديگري انگيزه پيدا مي كنند.

 

آنها به كاري كه انجام مي دهند، علاقمند هستند. آنها در كار خودشان متعهد هستند، دوست دارند كه با چالش هاي جديدي مواجه شوند و اشتياق آنها مي تواند فراگير شود.

 

آنها در مواجهه با كمبود ها تسليم نمي شوند و مي توانند الهام بخش ساير افراد براي سخت كوشي و سماجت در رسيدن به اهداف باشند.

 

بر روي دوست داشتن شغل خودتان متمركز شويد. احساس شما در مورد كار شما هيچگونه اهميتي ندارد، مواردي كه اهميت دارند عبارت از دوست داشتن و تنفر داشتن شما نسبت به موارد مختلف مي باشد.

به منظور ايجاد انگيزش دروني، سعي كنيد كه بر روي جنبه هايي از شغل خودتان متمركز شويد كه واقعا از آن لذت مي بريد.

شايد شما احساس مربوط به پيشرفت در كامل كردن يك پروژه بزرگ را دوست داشته باشيد.

يا ممكن است كه شما كمك كردن به مشتريان براي پيشرفت داشتن در اهداف خودشان را دوست داشته باشيد. مولفه هاي موجود در شغل خودتان را مشخص كنيد و از آنها الهام بگيريد.

تلاش كنيد كه ويژگي مثبت خودتان را نگه داريد. به تمايل افراد خوشبين براي الهام دادن و انگيزه دادن به ساير افراد توجه كنيد.

ايجاد چنين ويژگي هايي مي تواند به شما كمك كند تا احساس مثبت تري را در محيط كاري خودتان به دست بياوريد.

توصيه اي براي داشتن يك زندگي بهتر

هوش عاطفي، نه تنها در زمينه بهزيستي، بلكه همچنين در موفقيت شما در محل كار هم نقش مهمي را ايفا مي كند.

 

خوشبختانه، شما مي توانيد يك سري نكاتي را از روان شناسي عاطفي ياد بگيريد كه به شما اجازه مي دهند بتوانيد EQ خودتان را بهبو دهيد و شايستگي عاطفي بيشتري را به دست بياورد تا در نتيجه آن عملكرد خودتان را تقويت كنيد و به موفقيت هاي شغلي بيشتري دست پيدا كنيد.

 

نويسنده: كندرا چري[۱]

 

آخرين به روز رساني: ۱۰ مي ۲۰۱۸

منبع :۵ روش براي داشتن هوش عاطفي بيشتر در محيط كاري- مركز مشاوره


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۶ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۶:۵۰:۴۵ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

ممكن است كه شما در روابط عاطفي خودتان يك سري ويژگي هاي خاصي را در مورد همسر خودتان بپذيريد و در عين حال فقط وي را تحمل كنيد.

 

البته اين امر منجر به شناخت تفاوت هاي موجود مابين پذيرفتن و تحمل كردن مي شود تا در نتيجه بتوانيد مابين آنها تمايز قائل شويد.

 

پذيرفتن يا تحمل كردن همسر

كيو اولور[۲] به عنوان موسس يك مركز رابطه اي و نويسنده كتاب اسرار مربوط به زوجين خوشحال[۳] گفته است كه

 

“زماني كه ما يك رفتاري را تحمل مي كنيم، ما همچنان نسبت به آن رفتار عصبي، نااميد و متنفر هستيم. با اين وجود در زماني كه همسرمان را مي پذيريم، از تمام موارد منفي مربوط به وي چشم پوشي مي كنيم – در اين شرايط هيچ نوع عصبانيت، نااميدي و تنفري وجود ندارد.”

 

كيو اولور[۲]

وي گفته است در زماني كه شما همسرتان را با تمام شرايطي كه دارد مي پذيريد، يا يك مورد خاصي را در مورد وي مي پذيريد، اين احساس را خواهيد داشت كه:

 

“من اين را به عنوان يك بخش كوچك از يك پكيج بزرگتر انتخاب كردم كه شما مي باشيد. من به اين نتيجه رسيدم كه اين مورد در رابطه با شما كارايي دارد و من اين مورد را به عنوان يك بخش كلي از شما پذيرفتم و نمي خواهم كه آن را تغيير بدهم.”

 

كيو اولور[۲]

براي مثال وي گفته است زوجيني كه يك نفر از آنها ولخرج مي باشد و طرف ديگر پس انداز كننده مي باشد، مورد تحمل شده توسط فرد ذخيره كننده عبارت از خرج كردن خود بخودي و بي مسولانه مي باشد، در حاليكه فرد ولخرج كننده، خساست و عدم توانايي بي اختيارانه را براي انجام دادن تحمل مي كند.

 

از تحمل كردن به سوي پذيرش همسر مشاوركو

از تحمل كردن به سوي پذيرش همسر مشاور كو

از تحمل كردن به سوي پذيرش همسر

با اين وجود، اولور بر روي زوجين كار مي كند تا رفتار تحمل كننده را به يك رفتار مورد پذيرش تبديل كند، و حتي بعدا از اين شرايط قدرداني كند. وي بيان كرده است

 

“زماني كه يك فرد مي تواند رفتاري را در نظر بگيرد كه تحمل مي كند و نسبت به تبديل آنها به يك مورد مثبت شناخت پيدا كند، در اينصورت زوجين مي توانند تا مرحله فراتر از پذيرش پيشرفت كنند و از رفتار خودشان قدرداني كنند.

 

اولور

براي مثال، فرد ولخرج از رفتار همسر خودش در زمينه پس انداز كردن براي آينده و نگراني براي امنيت قدرداني مي كند، در حاليكه فرد پس انداز كننده نسبت به خود انگيخته بودن همسرش و لذت بردن از زندگي قدردان مي شود.”

 

اولور

در ادامه يك سري روشهايي بيان شده است كه با استفاده از آنها نه تنها مي توانيد همديگر را تحمل كنيد، بلكه همديگر را هم بپذيريد.

 

همسر خودتان را بر اساس شرايط و ويژگي هايي كه دارد بپذيريد

هر شخصي داراي ويژگي ها و خصوصياتي مي باشد كه ممكن است شما دوست نداشته باشيد، ولي زماني كه شما يك فرد را مي پذيريد، در واقع شما تمامي موارد “بد” و خوب وي را مي پذيريد.

 

دكتر رماي دورواسولا[۶] به عنوان يك روان شناس باليني مجاز، استاد روان شناسي و نويسنده كتاب آيا بايد بروم يا بايد بمانم: نگه داشتن يك رابطه خودشيفتگي[۷] معتقد است كه

 

“پذيرش باعث نمي شود كه من بخواهم اين مورد يك موضوع متفاوتي باشد.”

 

دكتر رماي دورواسولا[۶]

وي گفته است كه:

 

“در واقع پذيرش و عامل اصلي آن عبارت از ايده اي مي باشد كه در رابطه با خود شخص مي باشد – و شما بايد با اين موارد متناسب باشيد. همچنين ‘تحمل كردن’ دقيقا به اين معنا نمي باشد كه ‘من با طرز تفكر همسرم هيچ مشكلي ندارم’”.

 

دكتر رماي دورواسولا

همسر خودتان را بر اساس شرايط و ويژگي هايي كه دارد بپذيريد مشاور كو

همسر خودتان را بر اساس شرايط و ويژگي هايي كه دارد بپذيريد مشاور كو

شما نيازهاي آنها را مي پذيريد

در يك رابطه مشخص، هر شخصي خواسته ها و نيازهاي خاصي دارد و بايد اميدوار باشند كه موارد انطباق يافته خواسته ها و نيازها بيشتر از موارد بدون انطباق باشد.

 

به همين دليل گفته مي شود كه برخي از خواسته ها و نيازها متفاوت خواهند بود و در اين شرايط است كه نگرش شما نقش مهمي را ايفا مي كند.

 

دكتر اليزابت كوهن[۹] به عنوان يك روان شناس باليني گفته است كه

 

“تفاوت مابين پذيرفتن و تحمل كردن همسرتان بستگي به عواطف و تفكراتي دارد كه در رفتار شما وجود دارد. هر دو مورد تحمل كردن و پذيرفتن از بيرون به يك شكل ديده مي شوند.”

 

دكتر اليزابت كوهن

” براي مثال، در صورتي كه همسر شما در طول كل هفته با بهترين دوستان خودش باشد، شما مي توانيد بگوييد كه “فوق العاده است، اميدوارم خوش باشي”.

 

دكتر اليزابت كوهن

اين حرف وي هم مي تواند به عنوان يك مورد پذيرش و هم به عنوان يك مورد تحمل كردن تفسير شود.

همچنين دكتر كوهن بيان كرده است در زمانيكه همسر شما بيرون مي باشد، ممكن است اين تفكر را داشته باشيد كه

 

“چه زماني بر مي گردد؟ دوست دارم كه عجله كند. چرا آنها اين برنامه را دارند؟”،

 

دكتر اليزابت كوهن

يا ممكن است فكر كنيد كه

 

“من خوشحالم كه همسرم شانس بيرون رفتن و بودن در كنار دوستانش را دارد. من خيلي خوشحالم كه همسرم در مورد نيازهايي كه دارد با من صريح مي باشد و من تنها شخصي نيستم كه مي تواند توجه وي را جلب كند و منجر به خوشحالي وي شود.”

 

دكتر اليزابت كوهن

آيا متوجه تفاوت هاي موجود در دو حالت بيان شده مي شويد؟

 

در مورد آنها قضاوت نكنيد

هيچ فردي دوست ندارد كه مورد قضاوت قرار داده شود و در صورتي كه همسر خودتان را مورد قضاوت قرار دهيد، آنها را از صميم دل خودتان نخواهيد پذيرفت. دكتر دورواسولا بيان كرده است

 

“پذيرش، يك نوع تمايل بيشتر به كل نگر بودن و حتي شايد وضعيت دوست داشتن بيشتر مي باشد. شما ماهيت واقعي شخص را شناسايي مي كنيد و در مورد وي قضاوت نمي كنيد.”

 

دكتر دورواسولا

همچنين در صورتي كه شما صرفا وي را “تحمل كنيد”، در اين شرايط شما به صورت شديدي با رفتار(هاي) وي مشكل خواهيد داشت.

 

دكتر دورواسولا معتقد است:

 

“اين مورد يك مقداري از تجربه دندان شكن سگك سفيد (منظور شرايط بسيار سخت و غيرقابل تحمل) مي باشد و معمولا در شرايط بلندمدت كارايي مناسبي ندارد، چرا كه خسته كننده و ناخوشايند مي باشد.

 

دكتر دورواسولا

ممكن است كه رفتارها و ويژگي هاي اين افراد در زير پوست شما قرار بگيرند و شما احساس ناراحتي كنيد و يك آرزوي در حال پيشرفتي نسبت به متفاوت بودن وي در شما شكل خواهد گرفت.”

 

دكتر دورواسولا

تفاوت هاي آنها را بپذيرد و تلاش نكنيد كه آنها را تغيير بدهيد

آيا همسر خودتان را مي پذيريد و يا تلاش مي كنيد كه وي را تغيير دهيد.

 

سندي وينر[۱۰] به عنوان رئيس اداره محبت مربوط به آخرين ملاقات اوليه[۱۱]  گفته است كه

 

“در صورتي كه يك فرد رفتار نامناسبي داشته باشد و شما در هر صورت در كنار وي بمانيد، شما همواره آن رفتار را تحمل خواهيد كرد، و اين شرايط در نهايت مي تواند منجر به تنفر و اهانت شود.”

 

سندي وينر

وي يك مثال مشخصي را در مورد وجود داشتن تفاوت هاي مذهبي بيان كرده است.

 

تفاوت هاي آنها را بپذيرد و تلاش نكنيد كه آنها را تغيير بدهيد مشاور كو

تفاوت هاي آنها را بپذيرد و تلاش نكنيد كه آنها را تغيير بدهيد مشاور كو

وينر گفته است كه:

“فرض كنيد كه شما يك مسيحي مذهبي و همسر شما يك ملحد باشد. شما در حقيقت مي خواهيد همسر شما شخصي باشد كه همراه با شما به كليسا برود و عقايد شما را داشته باشد، ولي وي اين كار را انجام نمي دهد.”

 

وينر

شما در حقيقت مي خواهيد همسر شما شخصي باشد كه همراه با شما به كليسا برود و عقايد شما را داشته باشد، ولي وي اين كار را انجام نمي دهد.”

 

وينر

وي مي گويد كه همسر شما داراي ويژگي هاي قابل توجه ديگري مي باشد، ولي اين مشكلات مذهبي بيشتر مطرح خواهند شد.

 

روابط جنسي و زناشويي به منظور درمان مشكلات ديرانزالي، زودانزالي، خوشنت جنسي ، تجاوز

 

وينر در مورد تحمل كردن همسر معتقد است

“در صورتيكه شما نسبت به عقايد يكديگر احترام نگذاريد – و آنها را نپذيريد – در اين صورت رابطه شما پايدار نخواهد ماند.”

 

وينر

وي اضافه مي كند كه احترام گذاشتن به تفاوت هاي يكديگر يك عامل كليدي در پذيرش همديگر مي باشد.

 

“در صورتي كه شما تفاوت هاي همديگر را بپذيريد و سعي نكنيد كه وي را تغيير بدهيد، در اين صورت شانس مناسبي را براي ايجاد يك رابطه هماهنگ خواهيد داشت.”

 

وينر

به راحتي از دست آنها خشمگين نشويد

در صورتي كه شما و همسرتان يكديگر را بپذيريد، احتمالا هيچ نوع ويژگي در وي پيدا نخواهيد كرد كه به صورت مكرر منجر به اذيت شدن شما شود.

 

يك روان شناسي به اسم شاء ويان[۱۲] گفته است كه

“تفاوت ما بين پذيرفتن و تحمل كردن همسرتان با توجه به روشي كه دارد، بزرگ مي باشد. زماني كه همسرتان را با توجه به روشي كه دارد بپذيريد، در اين صورت در نتيجه رفتارهاي وي اذيت نخواهيد شد، چرا كه شما مواردي را پذيرفته ايد كه نمي توانيد تغيير بدهيد.”

 

شاء ويان

براي مثال ويان گفته است كه قبلا يك مراجعه كننده مردي (شوهري) داشته است و شكايت مي كرده است كه در نتيجه قفل نكردن در ماشين به صورت مكرر توسط همسر خودش اذيت مي شد.

 

وي اين رفتار را تحمل مي كند، ولي همچنان مي خواهد كه در كنار وي بماند.

ويان بيان كرده است

 

“در طول كار بر روي اين درمانجوي خودش، در نهايت فرد درمانجو پذيرفت كه همسرش اين كار را به صورت هدفمند انجام نمي دهد و شايد به دليل شلوغ كاري هاي بچه ها، فراموش مي كند كه در را قفل كند.

 

شاء ويان

” ويان گفته است كه در زمان تحمل كردن يك شخصي، شما به صورت هدفمند تلاش مي كنيد تا آن رفتار شما را اذيت نكند – ولي زماني كه آن را مي پذيريد، در اين شرايط به تلاش كمتري نياز خواهيد داشت.

 

شاء ويان 

تشخيص و پيشگيري از خيانت و تعهد مندي ميان زوجين و جلوگيري از طلاق عاطفي و جنسي

 

مثبت انديشي در جنبه هاي مثبت همسر

شايد در يك زماني يك سري از موارد مربوط به همسرتان منجر به اذيت شدن شما مي شد، ولي در شرايط فعلي شما اين موارد را پذيرفته ايد و جنبه هاي مثبت آن را در نظر مي گيريد و به همين دليل در حال حاضر به عنوان يك مشكل در نظر گرفته نمي شوند.

 

پائول دِ پومپو[۱۳] به عنوان درمان گر مجاز CBT در موسسه درماني رفتاري شناختي در كاليفرنيايي جنوبي گفته است كه

 

“پذيرش در زماني صورت مي گيرد كه شما همه موارد مثبت و منفي را قبول مي كنيد. همچنين جنبه هايي از همسرتان كه مي خواهيد تغيير پيدا كند، در حال حاضر منجر به اذيت شدن شما نمي شود.”

 

پائول دِ پومپو[۱۳]

در نقطه مقابل وي معتقد است كه مي توانيد مشاهده كنيد هر ويژگي اذيت كننده جاي خودش را به موارد خوبي داده است

 

در صورتي كه همسر شما فرد مغروري باشد، شايد شما هوش وي را دوست داشته باشيد، يا در صورتي كه خودپسند باشد، احتمالا توانايي وي براي خود – توجهي را مورد تحسين قرار خواهيد داد.

 

مثبت انديشي در جنبه هاي مثبت همسر مشاور كو

مثبت انديشي در جنبه هاي مثبت همسر مشاور كو

دكتر دِ پومپو معتقد است

“زماني كه شما صرفا تحمل مي كنيد، احساس مي كنيد كه كاسه صبر شما به صورت تدريجي پر مي شود و اميدوار هستيد كه يك مورد ديگري به آن اضافه نشود.”

 

دكتر دِ پومپو

شما داراي صداقت عاطفي هستيد و داراي وابستگي مشتركي نمي باشيد

در صورتي كه شما يك رابطه داراي وابستگي مشترك داشته باشيد، تمايل داشتن به تحمل كردن رفتارهاي همسرتان راحت تر از پذيرفتن آنها خواهد بود.

 

كريستينا وازكوئز[۱۴] به عنوان يك روان درمانگر و نويسنده كتاب همسر بدون دلبستگي: نجات يافتن از مرد بدون عاطفه[۱۵] گفته است

 

“زماني كه زوجين به جاي پذيرفتن رفتارهاي يكديگر، اين رفتارها را تحمل مي كنند، آنها با ريسك وابستگي مشترك مواجه خواهند شد. وابستگي مشترك مي تواند منجر به پوشش دادن جنبه هاي مختلفي شود، ولي شما با صحبت نكردن شفاف در مورد اولويت ها، خواسته ها و ارزش هاي خوتان، از نظر عاطفي با خودتان و همسرتان صادق نخواهيد بود و اين مورد در نهايت منجر به ايجاد تنفر خواهد شد.”

 

كريستينا وازكوئز[۱۴]

وي معتقد است كه پذيرفتن بيشتر منجر به خنثي بودن يا بي تفاوت بودن مي شود – و اين پتانسيل را دارد كه به قدرداني و مانوس شدن منجر شود.

 

در حاليكه تحمل كردن منجر به ايجاد احساساتي همانند اذيت شدن، ناراحتي، و تنش مي شود كه در رفتارهايي همانند انتقاد، تمسخر يا قضاوت نشان داده مي شود.

 

وازكوئز گفته است كه

“براي مثال، فرض كنيد كه همسر شما از جمله طرفداران شديد و افراطي فوتبال مي باشد، و زمان قابل توجهي از تعطيلات خودش را در مقابل تلويزيون صرف مي كند.

 

وازكوئز

همچنين فرض كنيد كه خودتان از فوتبال متنفر باشيد، ولي جرات گفتن آن را به همسرتان نداريد، چرا كه باعث خواهد شد در آخر هفته زمان كمتري را در كنار يكديگر صرف كنيد. به جاي اينكه در كنار وي بنشينيد و ساعت ها خسته شويد، به اين مورد فكر كنيد كه مي توانيد يك سري كارهايي را همراه با هم انجام بدهيد و از آن لذت ببريد.”

 

وازكوئز

وي معتقد است به دليل اينكه در اين مثال شما خسته مي شويد، جنبه تحمل كردن بيشتر از جنبه پذيرفتن مي باشد.

 

روزهاي خوب شما بيشتر از روزهاي بد شما بوده است

زماني كه همسرتان را مي پذيريد، تعداد روزهاي خوب شما بيشتر از تعداد روزهاي بد شما خواهد بود و اين مورد دلايل مناسبي خواهد داشت – يك نامزدي متجانس نمي باشد.

 

دكتر دِ پومپو گفته است:

 

زماني كه شما شرايط موجود را مي پذيريد، همچنان مي توانيد با همسر خودتان باشيد و با وجود نقايص موجود، از زندگي خودتان لذت ببريد.

در حالت معكوس، شما زماني همسر خودتان را تحمل خواهيد كرد كه در اغلب مواقع تفكرات منفي نسبت به وي داشته باشيد يا به صورت مكرر در رابطه با مواردي جر و بحث كنيد كه غيرقابل تغيير مي باشند.

الگوهاي زندگي روزمره توسط همسر

همچنين دكتر دِ پومپئو معتقد است كه شما بايد همراه با همسرتان الگوهاي روزمره را بررسي كنيد تا مشخص كنيد كه آنها را بيشتر مي پذيريد يا بيشتر تحمل مي كنيد. وي گفته است كه :

 

“در صورتي كه در يك روز معمولي، الگوهاي مناسبي مابين شما وجود داشته باشد، احتمالا همديگر را به صورت كلي مي پذيريد. ولي در صورتي كه جر و بحث هايي وجود داشته باشد، يا در مورد همسرتان با دوستان خودتان صحبت كنيد، و / يا در طول روز يا در زمان خواب داراي رابطه ها و تعاملات منفي باشيد، احتمالا همديگر را تحمل مي كنيد.”

 

دكتر دِ پومپو

مي خواهيد كه همراه با يكديگر بمانيد، يا بهانه براي ماندن در كنار يكديگر

زماني كه رابطه تيره اي ما بين شما وجود داشته باشد، ممكن است كه علائم هشدار دهنده و عدم تحمل يكديگر بيش از هر زمان ديگري وجود داشته باشد و شما همچنان همراه هم باشيد.

 

معمولا اين مورد به دليل تحمل كردن همسرتان صورت مي گيرد و پذيرفتن وي هيچ تاثيري در ايجاد اين شرايط ندارد.

 

جوليو بريونز[۱۷] به عنوان مدير بحران شخصي و رئيس موسسه خدماتي تخصصي مربوط به پاسخ به سوالات مردان[۱۸] به مشاور گفته است كه

 

“مهمترين تفاوتي كه من مابين تحمل كردن و پذيرفتن در يك رابطه عاطفي مشاهده كرده ام، عبارت از نوع توجيه بودن در كنار يكديگر مي باشد. يكي از دستور العمل هايي كه من به عنوان يك مدير بحران شخصي در كمك به خانواده ها و افراد مورد استفاده قرار مي دهم، عبارت از شناخت مشكل تحمل كردن در برابر پذيرفتن مي باشد. در نتيجه افراد مي توانند در موقعيت هاي مختلف كنار يكديگر بمانند.”

 

جوليو بريونز[۱۷]

بريونز گفته است كه در اغلب موارد از مراجعه كنندگان مي پرسد كه

“آيا مي خواهيد براي انجام دادن اين كار تلاش كنيد؟”

 

بريونز

وي معتقد است كه اين يك سوال مهمي است، به دليل اينكه در صورتيكه زوجين بخواهند اين كار را از طريق آزمايش انجام بدهند، آنها بايد موقعيت و همسر خودشان را با وجود تمامي نواقص بپذيرند.

 

“در صورتيكه يك شخص فردي را تحمل كند كه همسر وي مي باشد، استفاده كردن از عبارات توجيه كننده همانند “من به خاطر بچه ها مجبور هستم” يا “من مجبور هستم، چرا كه اين مورد را بعد از گذشت چند سال انتظار دارم”، اين ذهنيت معمولا منجر به ايجاد تنفر مي شود و در برخي مواقع يك حالت تلخ و نامناسبي را ما بين زوجين ايجاد مي كند.”

 

بريونز

مي خواهيد كه همراه با يكديگر بمانيد، يا بهانه براي ماندن در كنار يكديگر مشاور كو

مي خواهيد كه همراه با يكديگر بمانيد، يا بهانه براي ماندن در كنار يكديگر

شما مجبور به پذيرفتن اين شرايط هستيد

بر اساس عقيده كارشناسان حوزه رابطه، در صورتي كه همسرتان را بپذيريد يا تحمل كنيد، شما بايد تفاوت ها را تحمل كنيد.

 

همانطور كه دكتر كوهن در بالا گفته است، تفاوت اصلي كه وجود دارد عبارت از احساس و نحوه تفكر شما در يك شرايط مشخص مي باشد.

 

نانسي كرمر[۱۹] به عنوان يك مشاور مرجع و موسس مركز مشاوره مسابقه صحيح[۲۰]، يك فلسفه راهنمايي خاصي را در مورد درمانجوهاي خودش استفاده مي كند. وي گفته است:

 

“در صورتي كه كاركرد منطقي وجود نداشته باشد، در اين صورت حتما موردي نادرست وجود دارد.”

 

نانسي كرمر[۱۹]

وي گفته است كه يكي از درمانجوها بدون هيچ دليل مشخصي هر روز با يك برخورد عصبي از طرف همسرش مواجه مي شود؛ تغييراتي كه وي در رفتارش ايجاد مي كرد، هيچ نوع كارايي نداشت و وي با واكنش عصبي از طرف همسرش مواجه مي شد.

 

كرمر بيان كرده است كه:

در صورتي كه شما همواره مكالمات و بحث هاي صورت گرفته را ترك كنيد، در اين صورت بايد نسبت به موارد صورت گرفته نگران باشيد.

در اين صورت در موقعيتي قرار خواهيد گرفت كه همسرتان به جاي پذيرفتن شما، شما را تحمل خواهد كرد.

پذيرفتن يك شخصي شامل قدرداني از وي به خاطر شخصي كه هست و دوست داشتن آنها به دليل تفاوت هاي موجود مي باشد، در حاليكه تحمل كردن شامل متمركز شدن بر روي ويژگي هاي آزار دهنده آنها مي باشد.

همانطور كه مشخص است، كارشناسان بالا منجر به راحت تر شدن تشخيص تفاوت مابين پذيرفتن همسرتان و تحمل كردن وي شده اند.

 

شما با مشخص كردن شخصي كه بر روي روابط شما مسلط مي باشد، بايد تصميم بگيريد كه به چه نحوي ادامه بدهيد (يا اصلا به رابطه موجود ادامه ندهيد).

 

 مشاوركو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين

برترين مقالات خانواده و زوج درماني با رويكرد بهبود روابط ميان خانواده

مشاوره قبل از ازادواج براي روج هاي جوان با آموزش روابط و و رفتار پيش از ازدواج

مشاوره طلاق و جدايي به منظور حل مشكلات زناشويي و نجات زندگي والدين و يا آغاز زندگي پس از طلاق

روابط جنسي و زناشويي به منظور درمان مشكلات ديرانزالي، زودانزالي، خوشنت جنسي ، تجاوز

تشخيص و پيشگيري از خيانت و تعهد مندي ميان زوجين و جلوگيري از طلاق عاطفي و جنسي

ارتباط با جنس مخالف پيش از ازدواج ، دوره نامزدي و عقد و داشتن روابط در بستر علمي و اجتماعي بدون مشكلات و چالش ها

 

نويسنده: ناتاليا بوسينسكي[۱] – ارديبهشت ۱۳۹۸ – مترجم: مشاور كو 

تمامي حقوق براي مشاور كو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين محفوظ بوده و هرگونه كپي برداري از محتواي انجمن پيگرد قانوني دارد و استفاده با ذكر نام منبع و لينك سايت بلامانع است.

منبع :۹ تفاوت بين پذيرفتن و يا تحمل كردن همسر- مشاوركو


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۶ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۶:۴۷:۰۷ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

علائم عمومي افسردگي در نوجوانان دختر و پسر بسيار زياد مي باشد.

 

در ادامه مباحث ابتدا با تغييرات و نشانه هاي عمده افسردگي در نوجوانان و جوانان شروع مي كنيم.

 

تغيير در عادات غذا خوردن و برنامه خواب (خوردن و خواب بسيار زياد يا بسيار كم)

تغييرات قابل توجه در وزن (افزايش يا كاهش)

عدم تمايل به حضور در مدرسه يا كاهش عملكرد مدرسه

حذف، ترك دوستان يا اعضاي خانواده

اضطراب، تنش ناگهاني

بي اعتقادي يا اضطراب عمومي

واكنش شديد به انتقاد، حتي انتقاد سازنده

عزت نفس يا گناه

مشكلات غير معمول با مقامات قدرت

بي اعتنايي و امتناع از شركت در سرگرمي و كار گروهي كه قبلا مورد علاقه آنها بوده است.

كم تمركز، فراموشي

احساس آزاد و گناهكار بودن.

شكايات موفقيت آميز بيماري در سلامت كامل بدن

عدم انگيزه و اشتياق براي زندگي روزمره

استفاده از مواد مخدر و الكل

فكر كردن درباره خودكشي يا بيان آن

علائم افسردگي در نوجوانان دختر و پسر و راه تشخيص آن

 

علل افسردگي نوجوانان

دلايل بسياري براي افسردگي در نوجوانان وجود دارد.

 

رايج ترين دلايل اين امر عبارتند از:

يك فاجعه بزرگ در زندگي، مانند مرگ يك عضو خانواده نزديك، جدايي والدين، رابطه با دوست جنس مخالف، حركت به مدرسه يا محله جديد .

ناديده گرفتن نيازهاي احساسي و فيزيكي، جدا شدن از يك حمايت مهم در زندگي، بدرفتاري با ديگران، كاهش عزت نفس.

بسياري از تغييرات كه در يك زمان بسيار كوتاه اتفاق مي افتد مي تواند موجب افسردگي شود.

براي برخي از نوجوانان، حتي يك تغيير بزرگ در يك مرحله از زندگي مي تواند به افسردگي منجر شود.

استرس روانشناختي، به ويژه هنگامي كه نوجوان حمايت كمي از والدين، ساير اعضاي خانواده يا دوستان خود دريافت مي كند.

حوادث ناگوار قبلي يا تجربياتي مانند سوء استفاده جنسي، سوء استفاده عمومي و ساير تجربيات وحشتناكي كه در دوران كودكي اتفاق افتاده است و دوباره در نوجواني به ياد مي آيند.

بسياري از كودكان مي توانند چنين وقايع را به موقع درك كنند، اما آنها را در ذهن نگه دارند.

همانطور كه همه چيز رشد مي كند، اين اتفاقات و تجربيات واضح تر و معاني جديدي مي گيرند.

تغييرات در بلوغ باعث احساس افسردگي زير باليني مي شود.

استفاده از مواد مخدر يا مواد ديگري مانند اين مي تواند تغييرات در فرآيندهاي شيميايي مغز را ايجاد كند كه در بسياري از موارد باعث افسردگي مي شود.

برخي معتقدند كه بعضي از مشكلات پزشكي مانند كم كاري تيروئيد، بر عملكرد هورمون ها و تعادل روحيه افراد تأثير مي گذارد.

علائم فيزيكي مزمن نيز مي تواند موجب افسردگي شود.

در بسياري از موارد افسردگي ناشي از مشكلات پزشكي پس از درمان از بين مي رود.

افسردگي يك اختلال ژنتيكي است و نوجواناني كه اعضاي خانواده آنها افسرده هستند، در معرض خطر بيشتر بيماري هستند.

اختلال افسردگي

تمامي مقالات معتبر و جديد در مورد افسردگي و راه تشخيص و درمان

 

آمار و داده هاي موجود

افسردگي شايع ترين اختلال يا بيماري رواني در ميان نوجوانان و بزرگسالان است.

 

آمار زير نشان مي دهد كه با توجه به اين مسئله مهم و ضروري است.

 

حدود بيست درصد افراد افسردگي را به عنوان نوجوانان تجربه مي كنند.

 

در ده الي پانزده درصد از نوجوانان، علائم افسردگي مداوم هستند.

 

حدود پنج درصد از نوجوانان به طور دائمي از افسردگي شديد رنج مي برند.

 

حدود هشت و سه درصد از نوجوانان افسردگي را حداقل يك سال تجربه مي كنند.

 

بسياري از نوجوانان بيش از يك بار افسرده مي شوند.

 

بيست تا چهل درصد از آنها افسردگي بيش از يك بار در دو سال متوالي در حال گسترش هستند و هفتاد درصد آنها بيش از يك بار قبل از رسيدن به بزرگسالي افسرده مي شوند.

 

افسردگي در نوجوانان معمولا هشت ماه طول مي كشد.

كج خلقي و افسردگي، خفيف تا افسردگي طولاني مدت، تاثير مي گذارد دو درصد از نوجوانان، و كم و بيش به همان تعداد از نوجوانان از اختلال دو قطبي در دوران نوجواني رنج مي برند.

 

در نهايت پانزده درصد نوجوانان افسرده اختلال دو قطبي را ايجاد مي كنند.

 

يك درصد از نوجوانان نيز از افسردگي فصلي رنج مي برند، كه معمولا در مناطق سرد زمستان رخ مي دهد.

 

سي درصد از نوجواناني كه افسردگي دارند، مشكلي با مصرف مواد دارند.

 

كمتر از سي و سه درصد نوجوانان مبتلا به افسردگي درمان مي شوند.

 

14 راه درمان افسردگي بدون دارو

 

اضطراب در نوجوانان

اضطراب مربوط به افسردگي در افراد مختلف در تمام گروه هاي سني تاثير مي گذارد و مي تواند به خصوص در نوجوانان مضر باشد.

 

اين كاملا رايج است و حتي معمولي است كه افراد اضطراب، به ويژه در دوره هاي زندگي پر از استرس مانند اضطراب، مانند قبل از آزمايش يا قرار ملاقات مهم، تجربه مي كنند.

 

براي بسياري، اين اضطراب مفيد است زيرا باعث انگيزه آنها براي تحقيق بيشتر يا رفتار بهتر است.

 

اما براي بسياري از افراد ديگر، اضطراب بيش از دوره هاي معمول تنش است.

 

تنش هاي گاه به گاه نگران كننده نيستند و حتي مي توانند براي سلامت مفيد باشند، اما بسياري از مردم دائما در معرض اضطراب هستند.

 

افراد، به ويژه نوجواناني كه از اضطراب رنج مي برند، متوجه مي شوند كه روال هاي روزانه آنها ممكن است مشكلاتي مانند ترس و نگراني هاي طولاني مدت داشته باشند.

 

اضطراب كشنده نيست، اما اين امر مي تواند يك مشكل جدي براي افراد به طور طبيعي در زندگي روزمره باشد.

 

احساس اضطراب و ترس شديد باعث بي خوابي مي شود و باعث مي شود افراد به خوبي و سالم نخوابند. اضطراب مي تواند باعث سردرد، درد معده و حتي تهوع شود.

 

علاوه بر اين، تنش مي تواند سبب از دست رفتن اشتها و يا مشكل تغذيه مردم شود.

 

يكي از سخت ترين جنبه هاي اضطراب براي دانش آموزان دشواري تمركز است.

 

هنگامي كه يك فرد در مورد يك مشكل نگران است، او دائما افكار وحشتناكي پيدا مي كند.

 

برخي علائم افسردگي در كودكان و نوجوانان عبارتند از:

خلق و خوي خشن و ناخوشايند از علائم افسردگي در نوجوانان دختر و پسر

كودك و نوجوان افسرده، گاهي اوقات غم و ناراحتي براي چند هفته  دارند.

 

در طول اين دوره، ممكن است تغييري در روح او در ساعات مختلف روز يا روزها رخ دهد، اما به طور كلي، با وجود وضعيت تغيير و محيط زيست، غم و اندوه او همچنان باقي است.

 

هميشه تشخيص اين غم و اندوه ثابت نيست.

 

گاهي دختر يا پسر خود نمي خواهد اعتراف و پنهان كردن خلق و خوي و احساسات ناخوشايند خود را بپوشد.

 

ممكن است مشكلات رفتاري ديگري در يك كودك يا نوجوان با افسردگي وجود داشته باشد كه از ديدگاه ما خلق و خوي ما را پنهان مي كند، مانند يك معامله سخت با هر چيزي و هر كس، نافرماني و حتي بي نظمي.

 

بايد گفت كه هر كودك يا نوجوان يك مشكل يا اختلال افسرده نيست، اما تعداد قابل توجهي از آنها افسرده هستند.

 

گاهي اوقات افسردگي با دلهره توام است و در گونه هاي مختلف درد، به ويژه درد معده ديده مي شود كه از لحاظ پزشكي قابل توجيه نيستند، در اين صورت والدين به طور جدي نگران هستند و تمام توجه شان به يافتن علت جسمي متمركز مي شود.

 

تست پيش از ازدواج

تست روانشناسي پيش از ازدواج

0 ديدگاه /ارديبهشت ۲۳, ۱۳۹۸

ادامه مطلب ...

عدم لذت و رضايت از فعاليت هاي روزانه

بسياري از كودكان و نوجوانان گاهي اوقات احساسات خود را از نا اميدي بيان مي كنند.

 

اين نوع خستگي معمولا نشانه افسردگي نيست.

 

يك لحظه نگران كننده نشان دهنده يك افسردگي است كه براي او براي سرگرمي و فعاليت هايي كه كودك قبل از لذت بردن از آن انجام مي دهد نشان گر افسردگي است.

 

براي مثال، دوستانش او را صدا مي زنند، اما او صبر نداشته است تا آنها را ببيند، يا قبلا در مدرسه، او بسيار علاقه مند به ورزش بوده، اما اكنون به آنها علاقه اي ندارد.

 

هر گاه چنين تغييرات رفتاري براي چند هفته ادامه مي يابد، اين نشانه اي واضح از افسردگي است.

 

اختلالات خواب

اختلال خواب يكي از علائم افسردگي در نوجوانان دختر و پسر است.

 

اختلالات خواب ممكن است به طرق مختلفي ظاهر شود، كودك يا نوجوان در رختخواب خسته نشده اند و اين براي او دشوار است، در شب بيدار مي شود و دوباره خوابيد، بيدار مي شود خيلي زودتر از معمول در صبح، شما مي توانيد به ندرت ناراحت، خواب منظم، پياده روي يا صحبت كردن را مشاهده كنيد.

 

تغيير در اشتها از علائم افسردگي در نوجوانان دختر و پسر

بعضي از كودكان افسرده در انتخاب مواد غذايي بسيار سختگيرانه هستند و تمايلي به خوردن ندارند.

 

راه ديگري براي يافتن صلح اين است كه پناه ببريد و خيلي بيشتر از خوردن غذا بخوريد.

 

در هر صورت، اگر عادت هاي غذا خوردن خود را براي يك مدت طولاني تغيير دهند، مي تواند نشانه افسردگي باشد.

 

رژيم ها بسيار رايج هستند، به ويژه در ميان دختران. اين نشانه افسردگي نيست.

 

يك دختر كه از خوردن غذا لذت نمي برد و با بي ميلي مي خورد، نشانه افسردگي است.

 

قصد يا خودكشي

بي شك اين علامت بدترين علامت افسردگي است.

 

بايد بدانيد كه تمام نوجواناني كه فكر خودكشي كرده اند، افسرده نيستند.

 

انديشه هاي كوتاه مدت در ميان نوجوانان در مورد اين واقعيت است كه زندگي ارزش زندگي ندارد.

 

اين ممكن است تنها صحنه اي كه در نمايش تلويزيوني ديده مي شود تقليد كند، به خصوص اگر كودك نيم ساعت بعد با شادي با دوست خود در حياط با دوستانش درگير شود.

 

برخي از نوجواناني كه خودكشي مي كنند يا حتي خودكشي مي كنند ممكن است افسرده نشوند.

 

آنها ممكن است عصباني باشند يا از اضطراب و يا كمال گرايان پيروي كنند كه در صورت شكستي كه براي آنها غيرقابل تحمل است، خودكشي مي كنند.

 

بدون شك افسردگي يكي از دلايل اصلي خودكشي است و هر نشانه اي از خودكشي توسط جوانان بايد بسيار مهم باشد.

 

بعضي از بچه ها و نوجوانان، به خصوص پسران، به طور مداوم از كاراكترهايي كه داستان ها را خوانده اند يا در فيلم ديده مي شوند، روياي خود را مي بينند و از داستان هايشان در بازي هايشان استفاده مي كنند.

 

براي اطمينان از اينكه چنين بازي يك كودك علامت افسردگي نيست، بايد علائم ديگر افسردگي را در نظر بگيريم.

 

در غياب علائم ديگر، در اين كودك افسردگي وجود ندارد.

 

مشاورانه

سرزنش خود

گاهي اوقات كودكان و نوجوانان با افسردگي، مسئوليت هاي خانوادگي و دوستان به بار مي افتند.

 

آنها خواستار و هدفمند در سطح بسيار بالايي هستند.

 

آنها خود را در دعوا و طلاق والدين و برادران و خواهرانشان سرزنش مي كنند و اطمينان مي دهند كه آنها اعتقاد ندارند كه آنها به اين حوادث هستند.

 

خودپرستي علائم رايج افسردگي نيست.

اما گاهي اوقات، از طريق صحبت با نوجوانان و كودكان در مورد مسائلي كه سبب استرس و ترس مي شوند، وضعيت روشن مي شود.

 

در كودكان كوچك تر، بازي كردن يا نقاشي، مي توانيم بفهميم كه آنها در زندگي خود احساس بدي مي كنند و احساس مي كنند كه مجبور به گناه هستند و مرتكب نشده اند.

 

فقدان اعتماد به نفس و افسردگي، اگر چه آنها يكسان نيستند، بسيار متفاوت هستند و به ندرت ممكن است سبب برون رفت از افسردگي در نوجوانان دختر و پسر شود.

 

مهم تر از همه، پانزده درصد از نوجوانان مبتلا به افسردگي در نهايت اختلال دو قطبي را ايجاد مي كنند، يا در ساده ترين شكل تغيير شكل خلق و خوي خود را  دارند.

 

اين علائم و نشانه هاي افسردگي باليني است كه باعث مي شود دختر آسيب پذير و شكننده به كمترين درد و رنج زندگي باشد.

 

از شيوه زندگي خود آگاهي داشته باشد، با توجه به رويدادهايي كه او هر روز تجربه مي كند.

 

براي درمان افسردگي نوجوان، نكات مهم يا راهنمايي يا مشاوره اي وجود دارد.

 

در واقع، هيچ كس نمي داند چگونه يك نوجوان افسرده با مسائل جاري در جهان ارتباط برقرار مي كند.

 

بعيد است يك دارو بتواند به دختر كمك كند كه چگونه اعتماد به نفسش را افزايش دهد يا اعتماد به نفس او را بالا ببرد.

 

منبع : ۱- نشاط دوست حميدطاهر. افسردگي نوجوانان و عوامل مرتبط فردي و خانوادگي. مجله پژوهشي علوم انساني دانشگاه اصفهان :   ۱۳۸۱ , دوره  ۱۴ , شماره  ۲

 

۲- طهماسيان كارينه, اناري آسيه. رابطه بين ابعاد خودكارآمدي و افسردگي در نوجوانان. روان شناسي كاربردي :   بهار ۱۳۸۸ , دوره  ۳ , شماره ۱

منبع :علائم افسردگي در نوجوانان دختر و پسر و راه تشخيص آن- مشاورانه


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۶ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۶:۴۳:۲۳ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

آموزش از طريق مشاوره پيش از ازدواج تا زوج درماني و مشاوره خانواده. راهنمايي و مشاوره تلفني ازدواج و خانواده مركز تهران و جنوب ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲ مركز مشاوره شمال و شرق ۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰ شمال و غرب تهران ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ مشاوره ازدواج و خانواده شامل آموزش مهارت هاي رفتار با همسر آينده خانواده همسر زوج درماني شناسايي فرد مناسب و از همه مهمتر اطمينان پيش از ازدواج از يك انتخاب درست است! عوامل زيادي در اين امر دخيل هستند كه بايد مورد بررسي و دقت نظر هنگام همسريابي و يا حتي دوست يابي قبل ازدواج به آن توجه كرد. رفع دعواي زن و شوهر و فرزندان اعتياد و مشاوره فردي
نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 2
همه : 4037
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

تخفیف لند