مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان
مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲


محققين SMU تحقيقاتي را انجام مي دهند كه وعده داده اند

همانطور كه بحث بحث اصلاح مراقبت هاي بهداشتي به كاهش هزينه ها و بهبود نتايج درمان كمك مي كند، دو استاد در دانشگاه جنوبي متديست در دالاس يك مطالعه را انجام مي دهند كه نشان مي دهد وعده كاهش هزينه ها و رنج هاي مرتبط با آسم مزمن است.

توماس ريتز و آليشيا موريت، هر دو در بخش روانشناسي SMU، يك برنامه چهار هفته اي را براي آموزش آسم به نحوه كنترل وضعيت خود با تغيير شيوه نفس گيري آن ها توسعه داده اند.

با كمك چهار سال كمك مالي 1،4 ميليون دلاري از موسسه ملي بهداشت، آنها قصد دارند 120 بيمار دالاس را در چهار هفته آموزش تنفس با هدف پيش بيني اين مطالعه در ماه ژوئيه 2011 درگير كنند. همكارانشان ديويد روزنفيلد، همچنين از گروه روانشناسي SMU و دكتر Mark Millard از مركز پزشكي دانشگاه بليور در دالاس.

به گفته انجمن آمريكايي ريه، بيش از 22 ميليون آمريكايي مبتلا به آسم هستند كه هزينه اقتصادي سالانه آن بيش از 19 ميليارد دلار است. تعداد موارد بين سال هاي 1980 و 1995 دو برابر شد و باعث شد وزارت بهداشت و خدمات انساني ايالات متحده براي طبقه بندي بيماري به عنوان يك بيماري همه گير در سال 2000.

در طي يك حمله، بيماران مبتلا به افسردگي هستند، تنفس سريع و عميق در برابر راه هاي هوايي محدود براي مبارزه با احساس قريب به اتفاق از محروميت اكسيژن.

متأسفانه اين باعث مي شود كه مشكل با كاهش سطح دي اكسيد كربن بدن، جريان خون را به مغز محدود مي كند و باعث مي شود تا جراحاتي از قبيل برونشيت حساس تر نيز تحريك شود.

بيماراني كه به طور مداوم مبتلا به ريزش موي خطرناك هستند، خطر ابتلا به كمبود هاي CO 2 را ايجاد مي كنند كه باعث مي شود آنها حتي بيشتر به حملات آينده آسيب برسانند. داروهاي امدادي كه علائم آسم را تسكين مي دهند، هيچ كاري براي اصلاح مشكلات تنفسي در ارتباط با هيپنروتيليت انجام نمي دهند.

روانشناسي نوجوان ۱۲ ساله

داستان هاي مربوطه

به عنوان بخشي از برنامه تحقيقاتي "استرس، اضطراب و بيماري هاي مزمن" SMU، ريتز و مورت از آموزش هاي تنفسي تحت تأثير كپنومتري (CART) مبتني بر زيست شناختي خود براي آموزش بيماران مبتلا به آسم براي عادت دادن و معكوس شدن بيش از حد تنفس مزمن استفاده مي كنند. يك وسيله دستي كه يك كپنومتر ناميده مي شود اندازه گيري ميزان گاز CO2 را اندازه گيري مي كند. با استفاده از اين دستگاه، بيماران ياد مي گيرند چگونه به آهسته تر، كم عمق و منظم نفس بكشند.

Ritz مي گويد: تكنيك هاي CART مي تواند تاثير مثبتي بر كيفيت درمان آسم داشته باشد، حتي اگر نياز به مراقبت هاي حاد را كاهش دهد.

"اين تحقيق نشان مي دهد كه اين نوع از درمان تنفسي مي تواند هر دو شدت و فركانس حملات آسم را محدود كند." "اين بدان معني است كه پزشكان كمتر بازديد و استفاده كمتر از داروهاي نجات، با صرفه جويي در وقت و پول مرتبط است."

ميورت ميورت مي گويد: "كساني كه هر ساله بدون يك سفر به اتاق اورژانس به عنوان يك سال با نتيجه درمان خوب شمارش مي كنند، اين بدان معني است كه كيفيت بالاتري از زندگي داشته باشد، كه با خود آسم زندگي مي كند.

او مي گويد: "آموزش به راه هاي جديدي براي مقابله با نشانه هاي حاد مي دهد و به آنها كمك مي كند تا بيشتر در كنترل خود احساس كنند."


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۱:۵۸:۴۹ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]


محققان دانشگاه آيلتس و دانشگاه لاهه در تلاش براي كمك به يكي از گروه هاي مورد مطالعه مبتلايان بهاختلال بيش فعالي كمبود توجه (ADHD)، اولين مطالعه فارماكولوژيك كنترل شده را براي درمان ADHD در ميان دانش آموزان كالج آغاز كردند.

اين مطالعه توسط ليزا Weyandt، استاد روانشناسي در دانشگاه رود آيلند (كينگستون، RI) و جورج DuPaul، استاد روانشناسي مدرسه و رئيس بخش آموزش و پرورش و خدمات انسان در دانشگاه Lehigh (بيت لحم، PA) انجام شده است. با كمك مالي شركت Shire Development

تقريبا 2 تا 4 درصد دانش آموزان تحصيلات تكميلي علائم ADHD را شامل مي شوند مثل مشكل با توجه، كنترل ضربه و بي حسي. ADHD يكي از شايع ترين اختلالات دوران كودكي است، اما علائم ADHD اغلب به سن بلوغ مي رسد. نسبت به اطلاعات موجود در مورد ADHD دوران كودكي، كمتر در مورد ADHD در بزرگسالان شناخته شده است، و حتي كمتر در مورد دانش آموزان كالج با ADHD شناخته شده است.

داستان هاي مربوطه

Weyandt گفت: "ما در مورد دوران كودكي و بزرگسالان ADHD زيادي مي دانيم اما جمعيت دانشجويي دانش آموزان مورد مطالعه قرار گرفته اند." "دانش آموزان كالج با ADHD در معرض خطر بيشتري براي مشكلات تحصيلي و رواني هستند. آنها در اين مرحله از زندگي خود، در زماني كه انتظار مي رود زندگي كنند و به طور مستقل عمل مي كنند، در يك زمينه توسعه منحصر به فرد هستند. "

مشاوره تحصيلي|برنامه ريزي درسي|برنامه ريزي كنكور 

طبق گفته دوپاول، كالج ها و دانشگاه ها منابع زيادي را براي كمك به دانش آموزان مبتلا به ADHD از يك ديدگاه كاربردي ارائه مي دهند؛ با اين حال، با مطالعه استفاده از دارو، محققان به دنبال بررسي تاثير دارو براي درمان علائم ADHD هستند.

دوپاول گفت: "اين مطالعه تغييرات در توجه و عملكرد اجرايي و عملكرد اجتماعي / رواني و تغييرات درك شده بين دانش آموزان را اندازه گيري خواهد كرد." "بازخورد از سوي استادان دانشجويان نيز مورد بررسي قرار خواهد گرفت."

در اين مطالعه اولين بار دوسوكور پلاسبو، محققان اثربخشي وينس را براي درمان ADHD در دانشجويان آزمايش خواهند كرد. Vyvanse محصولي است كه توسط Shire US Inc. عرضه شده است.

"مقدار زيادي اطلاعات در مورد استفاده از محرك هاي مانند ريتالين در درمان كودكان مبتلا به ADHD در دسترس است، اما اطلاعات كمي درباره اثربخشي محرك ها در دانش آموزان كالج ADHD شناخته شده است. اين ويتاند گفت كه اين مطالعه بر اثرات فيزيولوژيكي، علمي، رواني و اجتماعي در اين جمعيت تأثير خواهد گذاشت و اولين نوع از اين نوع است.

دانش آموزان از هر دو دانشگاه براي يك آزمون 5 هفته اي در هر شركت كننده استخدام مي شوند. نتايج تحقيق در سال آينده بايد مورد بررسي قرار گيرد و در پاييز سال 2010 اعلام شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۱:۵۷:۳۰ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

 

استاد مي آموزد كه چگونه افراد مسن تر احساسات را كنترل مي كنند

انجمن ژئنتولوژي آمريكا (GSA) كه بزرگترين سازمان بين رشته اي كشور است كه در زمينه پيري اختصاص داده شده است، پروفسور Derek M. Isaacowitz، استاد دانشگاه Brandeis را به عنوان برنده جايزه بنياد Margret M. & Paul B. Baltes در رفتار و رفتار انتخاب كرده است. جرونتولوژي اجتماعي اين افتخار متمايز، با توجه به سالانه، به رسميت شناختن كمك هاي شغلي پيشين در رفتارهاي جسماني و اجتماعي است.

Isaacowitz استاد دانشكده روانشناسي و مركز ملي سيستم هاي پيچيده در Brandeis است. تحقيقات او بر احساسات در دوران بزرگسالي و پيري متمركز است. او آزمايشگاه ايمان دانشگاه را هدايت مي كند كه به بررسي اينكه چگونه افراد مختلف در سنين احساسات خود را مديريت مي كنند و نقش توجه در تنظيم احساسات و حفظ رفاه آنها را بررسي مي كند. اين مركز از رديابي چشم براي بررسي روش هايي كه افراد مواد محرك از محيط خود را در حال مشاهده انواع مختلف محرك ها مي كنند، استفاده مي كند.

ايساوويتز گفت: "من سعي مي كنم منابع انعطاف پذيري عاطفي سالخوردگان را با بررسي پروسه هايي كه (و نمي كنند) باعث شود كه افراد سالخوردگي احساس خوبي داشته باشند، درك كنند." "به تازگي، به جاي توصيف تفاوت هاي ميان گروه هاي سني كه مي تواند به رفاه منجر شود، من سعي كرده ام ارتباطات مستقيم بين توجه را از يك طرف و خلق و خوي ديگران ايجاد كنم. اين كار چالش برانگيز است، اما من فكر مي كنم در نهايت مهم اين است كه بدانيد كه چگونه و چرا بزرگسالان سالم رفاه را تجربه مي كنند.

Isaacowitz دكتراي خود را در رشته روانشناسي از دانشگاه پنسيلوانيا در سال 2001 دريافت كرد. او دريافت چندين كمك مالي از موسسه ملي بهداشت را دريافت كرده است و قبلا جايزه انجمن روانشناسي آمريكا 20 جايزه Achievement Earlier Care Springer را دريافت كرده است و دانشگاه مايكل لان والزر دانشگاه Brandeis '56 جايزه براي تعالي در آموزش.

لكنت زبان|خجالت و خجالتي بودن و مشكل ارتباطيداستان هاي مربوطه

جايزه Baltes به فردي از هر رشته اي در علوم اجتماعي داده مي شود. فقط افرادي كه در ده سال گذشته دكتراي خود را دريافت كرده اند واجد شرايط هستند. برنده به طور سنتي سخنراني در نشست علمي سالانه سال بعد ارائه مي دهد. جايزه توسط GSA در رابطه با بنياد مارگرت م. و پل بنت والث داده شده است.

ايزاوويتز گفت: "آنچه كه در مورد اين جايزه اهميت خاصي براي من دارد، اين است كه من به اندازه كافي خوش شانس بودم كه مي دانستم هر دو ماربرت و پل بلاتز و پل بلاتس من را در نقاط مختلف در توسعه من به عنوان يك محقق راهنمايي كرد." "من در تلاش خودم تلاش كردم تا اعتقاد قوي خود را در قدرت آزمايشات به ارمغان بياورد تا جنبه هاي كليدي توسعه طول عمر را در نظر بگيرد."

اين جايزه در نشست 62 سالانه علمي سالانه GSA برگزار خواهد شد كه از 18 تا 22 نوامبر 2009 در آتلانتا، GA برگزار خواهد شد. اين كنفرانس براي تقويت همكاري ميان رشته اي ميان محققان، مربيان و متخصصين متخصص در بررسي روند پيري سازماندهي شده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۱:۵۶:۱۹ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]


كدام اول، افسردگي يا التهاب است؟

محققان به رهبري جسي استوارت، استاد روانشناسي دانشگاه دانشگاه اينديانا-پردو، ايندياناپوليس، براي كمك به حل اين مضر و ماندگاري طولاني مدت از دو سوال انتقادي پرسيدند. آيا افسردگي منجر به افزايش پروتئين هاي التهابي در بدن انسان مي شود؟ يا افزايش در اين پروتئين منجر به افسردگي مي شود؟ آنها دريافتند كه پاسخ به سوال اول به نظر مي رسد "بله" و پاسخ به سوال دوم ممكن است "نه" در ميان بزرگسالان سالم باشد.

محققان گزارش دادند كه علائم افسردگي در طول زمان در اينترلوكين -6، يك پروتئين التهابي كه وقايع قلب و عروق را پيش بيني مي كند، همراه است. در مقابل، سطوح اينترلوكين -6 با افزايش بعد از علائم افسردگي ارتباط نداشت.

مطالعه جديدي كه در شماره اكتبر 2009 در مجله Brain، Behavior and Immunity منتشر شد اولين كسي است كه هر دو جهت اتصال التهاب افسردگي و التهاب را بررسي مي كند و براي اندازه گيري علائم فيزيكي افسردگي، مانند خستگي و اختلال خواب، علاوه بر اين به علائم شناختي- عاطفي، مانند بدبيني و غم و اندوه.

چندين مطالعه قبلي باعث شده است افسردگي به افزايش سطح پروتئين التهابي در همان زمان اندازه گيري شود. با اين حال، اين مطالعات نميتوانند به علت علت و معلول صحبت كنند. "ارتباط دو طرفه بين مغز و سيستم ايمني وجود دارد، بنابراين ما مجبور بوديم تعيين كنيم كه آيا فعال شدن سيستم ايمني بدن، سيگنال را به مغز براي تأثير روي حالت و رفتار و يا اينكه آيا افسردگي سيستم ايمني را فعال كرده است، گفت:" دكتر استوارت، يك روانشناس بهداشت باليني در دانشكده علوم IUPUI و يك دانشمند وابسته به مركز تحقيقات پيرايش IU.

شغلي|كاريابي|انتخاب كار|جلسه مصاحبه|تغيير شغل عدم كنترل خشم|عصباني شدن|پرخواشگري

داستان هاي مربوطه

شركت كنندگان در اين مطالعه 263 مرد سالم و زنان بالاي 70-70 سال در آغاز مطالعه بودند. آنها در ابتداي آزمايش و دوباره شش سال بعد براي تعيين ميزان علائم افسردگي و اينترلوكين 6 مورد آزمايش قرار گرفتند. سطح پروتئين واكنش پذير C، يك پروتئين التهابي ديگري نيز اندازه گيري شد اما با افسردگي ارتباط نداشت.

به گفته دكتر استوارت، قدرت ارتباط افسردگي با بيماري قلبي آينده شبيه به عوامل خطر سنتي مانند سيگار كشيدن، فشار خون بالا و افزايش كلسترول است.

"پيشرفت التهاب ممكن است يكي از راه هايي باشد كه افسردگي ممكن است زير پوست قرار بگيرد تا به سلامت قلب و عروق منفي منجر شود. پيوند به بيماري هاي قلبي عروقي نشان مي دهد كه ممكن است دليلي براي جسمي و رواني براي درمان افسردگي وجود داشته باشد"، دكتر استوارت .

همكاران "ارزيابي آينده نگر جهت روابط افسردگي-التهاب"، كوين رند، Ph.D.، از گروه روانشناسي دانشكده علوم در IUPUI؛ متي مالدوين، MD، MPH و Thomas Kamarck، Ph.D. از دانشگاه پيتزبورگ.

اين مطالعه توسط موسسه ملي قلب، ريه و خون تامين مي شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۱:۵۴:۵۶ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]


AdherenceRx
 ( www.adherencerx.com ) با خوشحالي مي گويد توسعه و ادغام Index PatienceAdherence ™ (PAI ™) را اعلام مي كند. اين شاخص جديد، جمع آوري نمرات روابط مبتني بر شواهد مبتني بر روانشناسي مثبت و تغيير رفتار ... و فعاليت فعال شدن بيمار ™ (PAM ™)، توسط جوديت هايبارد، Ph.D. و همكارانش در دانشگاه اورگان، به ارمغان مي آورد.

معرفي PAI ™ و مجموعه اي از ابزارهاي تعاملي به طور چشمگيري توانايي شركت را براي تقسيم بيماران به مسيرهاي موثر و كارآمد بيمار افزايش مي دهد. PAM ™ براي ارزيابي دانش، مهارت و اعتماد فردي توسعه داده شد كه هر كدام نقش حياتي در توانايي فرد براي مديريت سلامت شخصي خود دارند. PAM ™ بيماران را به چهار سطح "افزايش فعال" افزايش مي دهد و بر توانايي هاي خود مديريت خود تأثير مي گذارد و بينش بالقوه موانع ناشي از عدم پيوستگي را فراهم مي آورد. با شناختن سطوح فعال سازي بيماران، مربيان بهداشت AdherenceRx ( www.AdherenceRx.com)دكتر نيل مايرسون، رئيس خدمات مربيگري مرغداري و بنيانگذار موسسه ارزشهاي عمل كه به عنوان ستون فقرات تحقيق در روانشناسي مثبت و انسان شناخته مي شود، مي تواند نمره هاي نقشه برداري رفتاري را براي تطبيق برنامه هاي مراقبت از سلامت و برنامه هاي

روانشناسي افسردگي

حمايت از بيمار به نيازهاي بيمار ارائه دهد. قدرت هاي شخصيتي

AdherenceRx مسيرهاي پيوستگي بيمار مي تواند از تمرين شديد رفتارهاي رفتاري براي بيماران با ريسك بالا تا پيام هاي يادآوري اتوماتيك، مربيگري مجازي، انگيزه هاي بيمار و برنامه هاي حمايت مالي براي كساني كه نيازي به حمايت بيشتر از مربي ندارند («مربيان فشرده») در پايان پاياني فعال سازي، افراد تمايل دارند در مديريت سلامت خود منفعل باشند و معمولا ارتباط بين رفتارهاي خود و پيامدهاي سلامت را نمي بينند. در نهايت، افراد اين رابطه را درك مي كنند و در يك صورت فلكي رفتارها خود را مديريت مي كنند. با اين حال، حتي افرادي كه سطح فعال شدن را بالا ميبرند ممكن است از مربيگري بهره مند شوند تا در زمان تغيير يا استرس به حالت تعليق درآيند و يا به شكلي كه بتواند بهترين مراقبت از خود را داشته باشد.

داستان هاي مربوطه

كريس كراسول، مدير عامل شركت واشنگتن، AdherenceRx، LLC مستقر در DC ( www.AdherenceRx.com ) گفت: "ما مي دانيم كه سطح بالاتري از فعال سازي با تغيير رفتارهاي خود مراقبتي بهبود مي يابد، از جمله ميزان رعايت بيشتر"، گفت . "با تمركز بر افزايش سطح فعال سازي شركت كنندگان، مربيان بهداشت ما مي توانند به ايجاد اعتماد به نفس در بيماران كمك كنند و در كنترل خودشان از شرايط خود بهتر شوند. ارائه مربيان بهداشتي ما با اين ابزار مبتني بر شواهد جديد، به ما كمك مي كند تا مداخلات را به آنچه واقع بينانه و قابل دسترس براي يك فرد در طول سفر بهبود پذيري دارو و شيوه زندگي سالم تر است، كمك كنيم. "

بيش از 85 مطالعه، اهميت "فعال شدن بيمار" را در پيش بيني طيف وسيعي از رفتارها، رانندگان رفتار و پيامدهاي سلامت در بين متغيرهاي جمعيت شناختي و فرهنگي گسترده ثبت كرده اند. اين قابليت هاي ارزيابي نه تنها تلاش هاي مربيگري AdherenceRx را افزايش مي دهد، بلكه معيارهاي مهم را در ارزيابي و بهينه سازي كارايي برنامه هاي AdherenceRx نيز ارائه مي دهد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۱:۵۳:۱۲ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

آنچه بايد در مورد كودك يك ساله خود بدانيد:

همزمان با افزايش سن كودك، كودك به قدري سريع رشد مي كند كه به سختي متوجه تغييرات وي مي شويد. تماشاي رشد و پرورش كودك و نيز  ديدن اينكه شخصيت كودك در حال پديدار شدن است بسيار دلچسب است و اين كه شما بخواهيد در اين روند به او كمك كنيد بسيار طبيعي است. ولي آيا مي دانيد كودك اكنون بايد قادر به انجام چه كارهايي باشد و شما چگونه مي توانيد به او كمك كنيد؟

كودك در يك سالگي تحرك بيشتري نسبت به چند ماه پيش خواهد داشت. اگر هنوز توانايي راه رفتن نداشته باشد ، مي تواند بر روي قسمت تحتاني بدنش به اطراف بچرخد و تغيير جهت دهد. احتمال زيادي دارد كه كودك بتواند در اين دوره سني بدون اينكه به زمين بخورد، بايستد و بنشيند. راه پله ها براي او بسيار جذاب خواهد بود. كودك تا قبل از اينكه بتواند مفهوم خطر را درك كند نيازمند مراقبت مستمر است.

او براي برداشتن و نگه داشتن اشياء ازهر دو دست خود استفاده مي كند و حتي ممكن است نشان دهد استفاده از يكي از دستها براي او راحت تر است ولي با اين وجود تا مدت زمان زيادي نمي‌توان تشخيص داد كه كودك راست دست يا چپ دست است.

او از دستانش مثل يك گازانبر براي چنگ زدن و برداشتن اشياء كوچك استفاده مي كند و آنها را درون جعبه قرار مي دهد.كودك مي تواند با چنگ زدن به كمك سه انگشت اصلي اشياء را نگه داشته و به هم بزند.

ممكن است در اين سن ممكن است متوجه اين موضوع شده باشيد ( و يا نشده باشيد) كه كودك در مي يابد پرتاب كردن اسباب بازي ها سرگرم كننده است.

احتمالا در اين سن قدرت بينايي كودك به خوبي قدرت بينايي شماست. او مدت زمان زيادي را به تماشاي محيط پيرامونش اختصاص مي دهد.مردم، حيوانات و حركت اشياء به طور ويژه برايش جذاب خواهد بود. افراد آشنا را تشخيص مي دهد و به سمت كسي كه اسم او را صدا بزند مي چرخد. او مي‌تواند به جستجوي اشياء گمشده بپردازد و در ك  كند وقتي شي اي از ديد او خارج مي شود لزوما به اين معنا نيست كه ديگر وجود ندارد.

يك سالگي زمان مناسبي براي تمركز روي بازي هايي است كه به تقويت مهارت هاي حركتي كودك كمك مي كند.مهارت هاي حركتي درشت كودك با هركاري كه موجب شود خودش را حركت دهد و يا اشياء بزرگتر از خودش را جابه جا كند بهبود مي يابد. براي كسب اين مهارت، هل دادن و انداختن اسباب بازي‌هايي كه موجب تحرك بيشتر در كودك شود بسيارموثر است.

انباشته كردن اسباب بازي ها و شكل دادن به جورچين  به كودك اجازه مي‌دهد توانايي انجام كارهاي دستي را درخود تقويت كرده ونيز به او اين فرصت داده مي شود كه توانايي حل مساله را تمرين كند و بتواند درك وسيع‌تري از مفاهيمي مانند شكل، رنگ، حجم و  اندازه به دست آورد.

هركاري كه كودك را نيازمند استفاده از دستانش براي چنگ زدن و گرفتن  نمايد براي داشتن مهارت هاي عالي حركتي بسار مفيد است. با اين وجود ضروري است كه به كودك بياموزيد مهارت چنگ زدن را بر روي ديگران تمرين نكند.

كودك در اين دوره سني از نقاشي و رنگ آميزي لذت مي برد و صرفا بر روي كاغذي كه در اختيارش گذاشته ايد نقاشي نمي كند (ممكن است روي هر وسيله و ديوار و كف نقاشي كند). زماني كه كودك نقاشي را ياد مي‌گيرد، تمرين جهت نگهداري و استفاده از مداد شمعي براي شما خرج زيادي به بار مي آورد.

آشنا كردن كودك با كتاب در اين سن به نظرزود مي رسد ولي در واقع اينطور نيست  ( يچ وقت زود نيست). بهتر است در ابتدا كتاب هايي با جلد مقاوم انتخاب كنيد چون ممكن است در ابتداي آشنايي با كتاب جويدن آن  مثل يك اسباب بازي برايش جذاب تر باشد.

خواندن كتاب و صحبت كردن درباره عكس ها به او كمك مي كند تا ريتم و الگوهاي زبان را ياد بگيرد، دايره لغاتش وسيع شود و خلاقيت و تخيلش پرورش يابد. به اين صورت زيرساختي سالم براي نيازهاي آينده كودك فراهم مي شود.

بايد توجه داشت كه يادگيري اين مهارت ها نيازمند گذر زمان است. زماني  كه كودك در اولين، دومين و حتي سومين تجربه در انجام كاري با شكست روبه رو مي شود دچار نا اميدي ميشود كه  تشويق كردن و اطمينان خاطر دادن به كودك نقش موثري در از بين بردن اين احساس دارد.

اكنون زماني است كه كودك به سمت راه رفتن پبش مي رود  و شما به عنوان پدر ومادر نقش مهمي در كمك به او داريد تا به صورت يك كودك سالم و شاد رشد يابد.

 

مطالب مرتبط

پيش به سوي دو سالگي:  انچه بايد در مورد كودك دو ساله بدانيد

پيش به سوي سه سالگي: انچه بايد در مورد كودك سه ساله بدانيد

پيش بسوي چهار سالگي: آنچه بايد در مورد كودك چهار ساله بدانيد

منبع:سامانه پرسش و پاسخ مشاور


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۰۳:۱۴ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

سوال شده 22 ساعت قبل در اعتياد و درمان ها توسط بي نام

سلام من ۶ روز مصرف ترامادول قعط كردم و الان همش يه حالتي تو سرم هست شبيه يه شوك و مفصل هاي مچ پام و دستم يه حا لت عجيبي ميشن درد نيست ولي موقع خاب انقدر بد ميشه كه من تو بترين حالت خابالودگي نميتونم بخابم كاري هست كه بتونم انجام بدم اين كمتر بشه

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۰۱:۳۲ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

كج خلقي يك اختلال مزمن است كه با علائم مداوم مشخص مي شود.

رابطه افسردگي و كج خلقي 

نشانه ها علائم اصلي اختلال افسردگي عمده هستند و تمركز اصلي افسردگي اختلال خلقي است.

كه با ناراحتي، غم، نوستالژي، بي تفاوتي يا احساس بي ميل بودن به فعاليت دائمي مشخص مي شود.

شدت علائم افسردگي در اختلال كج خلقي كمتر از افسردگي است.

براي تشخيص اختلالات بايد تمايزي ميان زمان افسردگي در بيماران افسرده و مج خلق مد نظر قرار داده شود.

خلق و خوي افسرده با توضيح خود از وضعيت داخلي و يا مشاهده ديگران اثبات شده است.

در كودكان و نوجوانان، خلق و خوي مي تواند اقتباس گردد.

طول مدت بيماري در كودكان بايد حداقل يك سال باشد تا بيماري به درستي و بدون خطا تشخيص داده شود.

كج خلقي نوعي اختلال رواني است كه تحت تأثير افسردگي مزمن قرار دارد كه حداقل دو سال طول مي كشد.

با اين حال، كج خلقي ها به شدت افسردگي (حاد) نيستند.

اين بدان معني است كه اگرچه كج خلقي نوعي اختلال در كار، تحصيل و عملكرد اجتماعي را در پي دارد.

اما به شدت تحت تاثير قرار گرفتن از افسردگي نيست.

كج خلقي و اختلال افسردگي

اختلال كج خلقي

كج خلقي معمولا از اوايل بلوغ شروع به پيشرفت تدريجي مي كند و بيماران اغلب مي دانند كه دقيقا چه كساني براي اولين بار افسرده شده اند.

چنين افرادي معمولا احساس افسردگي را به طور طبيعي دارند.

كج خلقي ممكن است با ساير بيماري هاي رواني و روحي مانند اضطراب و اختلالات سوء مصرف مواد مرتبط باشد.

به نظر مي رسد سطح ناكافي برخي از مواد شيميايي در مغز به افسردگي مربوط مي شود.

اين اختلال در زنان بالغ رايج تر مي باشد و داراي مولفه ژنتيكي است.

به همين دليل، در افرادي كه روابط نزديكي با بيماران افسرده دارند، شايع تر است.

شرايط زندگي مثل تبعيض، فقر و بيماري هاي مزمن نيز ممكن است با اختلال كج خلقي مرتبط باشد.

 

علائم كج خلقي

 • علاقه نداشتن به فعاليت هاي روزمره (هيچ چيز فرد را خوشحال مي كند)
 • – مشكلات خواب (شروع خواب) – صبح زود بيدار شدن
 • – تغييرات اشتها (از دست رفتن اشتها و كاهش آن)
 • – احساس ضعف و خستگي (خستگي فوري درخواندن يا كار)
 • – درد هاي فيزيكي پراكنده مانند سردرد، درد پشت، اختلالات گوارشي، يبوست، اسهال، ادرار مكرر
 • – از بين رفتن اعتماد به نفس فرد يا كاهش آن
 • – مشكل در تمركز كردن
 • – مشكل در تصميم گيري كردن
 • – بي ثباتي
 • – خشم فزاينده
 • – تحريك پذيري
 • – خسته شدن
 • – انزواي اجتماعي فرد
 • – احساس گناه و بي ارزش بودن
 • – غمگين شدن از اينده
 • – نااميدي از اينده
 • – بدبيني به شرايط
 • – افكار خودكشي

 

مهمترين راه حل درمان چيست؟

معمولا اين افراد روابط خوب در خانه يا محل كار ندارند، آنها روابط شخصي جالبي ندارند.

و اين افراد به شدت به مردم براي مراقبت احتياج دارند.

 

شماره تلفن

علل و دلايل اصلي بروز كج خلقي:

 • – جنسيت خطر ابتلا در زنان دو برابر مردان است
 • – سابقه خانوادگي.
 • – استرس بلند مدت
 • عوارض كج خلقي در افراد
 • – كيفيت زندگي پايين تر
 • – افسردگي شديد
 • – تمايل زياد به خودكشي
 • – اعتياد به مواد مخدر
 • – ايجاد مشكلات در روابط خانوداگي و اجتماعي
 • – اختلافات خانوادگي و فردي
 • – انزواي اجتماعي
 • – به وجود آمدن مسائل و مشكلات در محيط و كار مدرسه
 • – كاهش توان باروري و توليد مثل

 

تست و تشخيص:

– تست هاي فيزيكي:

شامل اندازه گيري قد، وزن، بررسي علائم حياتي مانند:

ضربان قلب، فشار خون و درجه تب، گوش دادن به صدا قلب و ريه ها، بررسي شكم مي باشد.

– آزمايشات آزمايشگاهي مانند CBC و تستهاي تيروئيد

– آزمايش روانپزشكي:

دكتر بايد با شما در مورد رفتار، انديشه ها و احساسات شما، علائم بيماري، نحوه شروع آن، چگونگي تاثير آن بر زندگي

(اختلال عملكرد)، تاريخ گذشته و افكار خودكشي صحبت كند.

پرسشنامه هاي خلقي و ذهن (اضطراب، وسواس، افسردگي، تست شخصيت) نيز براي ارزيابي روانپزشكي مورد نياز است.

معيار اصلي تشخيص كج خلقي در فرد داشتن حالت افسردگي در بيشترين زمان ممكن مثلا براي دو يا چند سال مي باشد.

 

درمان و دارو:

 دارو درماني:

Fluoxetine، سرترالين، سيتالوپرام، بوپروپيون، effexor، تارزودون، ايمي پرامين، تيمي پريمين، neuteribest، مكلوباميد،

ترامادول، سيپروفلوكساسين، پاروكستين از داروهاي مورد استفاده براي درمان اين بيماري هستند.

 

شيوه زندگي و درمان خانگي (درمان غير دارويي):

(شيوه زندگي و درمان هاي خانگي)

 • پيوستن به برنامه درمان
 • – درباره بيماري دانستن
 • – توجه به علائم هشدار دهنده
 • – از نظر اجتماعي فعال لودن
 • – از مصرف الكل و مواد مخدر خوددداري كردن
 • – افزايش مقاومت
 • – شروع درمان در همان مراحل اوليه
 • – كنترل استرس
 • – افزايش اعتماد به نفس
 • – پيدا كردن دوستان سالم و حمايت اجتماعي كه مي تواند به بيمار در زمان بحران كمك كند
 • – تسكين با درمان طولاني مدت

سعي كنيد به پرستار روانپزشكي براي درمان اضطراب، افسردگي و تنش مراجعه كنيد تا درمان موثر باشد.

ناديده گرفتن بيماري هاي روانپزشكي و مراجعه به متخصصان ديگر نه تنها راه درمان بيماري است.

بلكه بيماري مزمن و شديد و دغدغه جهاني رشد اقتصادي و اجتماعي است.

در كشورهاي پيشرفته، رجوع نمودن به يك روانپزشك، نشانه پيشرفت فرهنگي است.

خلاصه:

بسياري از مردم مردم افراد كج خلق را به عنوان افراد بد اخلاق توصيف مي كنند.

در حالي كه اين افراد داراي افسردگي هستند كه روابطشان را در جامعه متوقف مي كنند.

آنها در مورد يك موضوع كوچك شكايت مي كنند و شروع به تهاجم مي كنند.

آنها در خانواده هايشان با فرزندان خود ارتباطات گرم ندارند.

آنها جدا شده و خويشاوندي را دوست ندارند. اكثر آنها ممكن است به طور موقت به مصرف سيگار يا مواد ديگر روي آورند.

منبع: com.مشاوره-ازواج


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۵۹:۲۹ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

چرا روابط سالم همواره حدو مرزهايي دارد و چگونه اين حدو مرزها را براي خود تعيين كنيم.

ما اغلب در روابط رمانتيك به حدو مرز به عنوان چيز بدي يا صرفاً ضروري فكر مي كنيم.

 • انتظار پيش دستي كردن خواسته ها و نيازها را ازجانب همسر خود نداريد؟
 • اين جزيي از عاشق شدن نيست؟ حدومرزها سخت نيستند؟
 • آنها با رابطه عاشقانه و يك رابطه خودانگيخته تداخل نمي كند؟

بسياري از مراجعان روان شناسان گمان مي كنند.

كه وجود حدو مرز به معناي عدم احساس عشق به شريك خود است. اما واقعاً بالعكس است.

همه روابط سالم حدومرزهايي دارد.چگونگي ايجاد حد و مرز در ارتباط

 • دكتر هاوز روانشناس باليني كاليف پاسادينا حدومرزها را به عنوان :
 • “خطي كه نقطه پايان منو خطي كه نقطه شروع ديگري است” تعريف مي كند.
 • وي حدو مرز را مرزهاي نزديك ايالت ها تشبيه مي كند.

“بدون هر گونه مرزي تمايز گيج كننده مي شودمي شود : چه كسي مالك و طرفدار اين جو ابهام آميز است؟ كدام قانون كاربرد دارد؟”

او گفت: وقتي كه حدو مرز مشخص و رعايت شد شما نيازي به حائل كردن ديوار يا حصارهاي الكتريكي نداريد.

افراد حتي گاهاً در صورت وجود درك متقابل توانند حدومرزها را با يكديگر پيوند دهند.

 • وي گفت اما، در صورت تخطي از حدومرز به خاطر آسيب رساندن.
 • يا كسب منفعت آن وقت احتمالاً شما نياز به حائل ها، سد و گاردها براي حفظ حريم خود داشته باشيد.

شماره هاي تماس 01

حد ارتباط در زندگي سالم

در روابط سالم، همسران “اجازه مي گيرند، احساسات ديگران را محترم مي دانند .

مراتب قدرداني و احترام به اختلاف نظرات، ديدگاه ها و احساسات را نشان مي دهند ”

هاوز گفت در روابط كمتر سالم هر يك از زوجين مي خواهد طرف مقابلش همان طوري باشد كه خودش هست .

(مثلاً، من اين را دوست دارم شما هم بايد دوست داشته باشي) .چگونگي ايجاد حد و مرز در ارتباط

آنها احساس ناشي از زير پانهادن حد و حدود همسر خود را ناديده مي گيرند (مثلاً از آن مي گذرند).

هاوز گفت حد و مرزها در روابط رمانتيك اهميت ويژه اي دارند.چگونگي ايجاد حد و مرز در ارتباط

زيرا برخلاف ديگر روابط، همسران صميمانه ترين نقاط يكديگر از جمله فيزيكي، هيجاني و جنسي را صاحب مي شوند.

به همين دليل است كه حد و مرزها بايد به طور واضح مشخص شوند. اما اين مسئله چگونه است و چگونه نبايد باشد؟

در زير، به بينشي درباره موانع ناكارآمد براي شما و نكاتي براي تعيين موانع خود آنطور كه بايد دست مي يابيد.

حد و مرز ناكارآمد در ارتباط

لوي بريجت،LCPC، درمانگر متخصص زوجين و مدير توسعه كسب و كار در Urban Balance گفت:

 • حدومرزهاي اغلب ناكام به علت گفتن كلماتي شامل:
 • “هميشه”،”هرگز” يا”هر گونه، در واقع زبان استبداد مأبانه” است.
 • او گفت چنين حد و مرزهايي معمولاً غير واقع بينانه و ناپايدار هستند.
 • او با “شما هرگز نمي تواني” يا “تو بايد هميشه..”مثال هايي زد.
 • او گفت : ديگر حد و مرزهاي ضعيف تر موجب دوري شما از همسر خود مي شود.
 • يك استاندارد دونفره داشته باشيد يا سعي كنيد پيامدها را تغيير دهيد.
 • او اين مثال ها را زد:”اگر هرشب تا ساعت۷به خانه نيايي، من با تو سكس نخواهم داشت”
 • “اگر فلان كار را انجام ندهي من به خودم آسيب مي رسانم”
 • “شما به من اجازه فلان كار را نداري اما من هر وقت دلم خواست آن را انجام مي دهم”.
 • حد و مرزهاي دوپهلو نيز مؤثر نيستند.
 • او گفت اينها شامل:“اين ماه پول زيادي خرج نكن”
 • ” چند روزاز هفته بچه ها را از مدرسه برگردان”.
 • بسياري از همسران حتي در مورد حدومرزها صحبت نمي كنند.
 • آنها تازه انتظار دارند كه همسرآنها اين حدومرزها را بداند.
 • هاوز گفت اين بي انصافي است، مثلا شما دوست داريد همسر شما به موفقيت هاي شما اعتراف كند.
 • به جاي بيان كردن آن، شما با نقش بازي كردن”من شديداً شما را حمايت خواهم كرد.
 • اگر شما جبران كنيد، يا براي چيزي كه هنوز اتفاق نيفتاده زانوي غم بغل مي كنيد ” به آن اشاره مي كنيد.
 • نه تنها اين كارها بي تأثير است بلكه موجب اغتشاش مي شود و به رابطه شما صدمه مي زند.

چگونگي ايجاد حد و مرز در ارتباط1

حد و مرز سالم در ارتباط

به نظر دكتر  ليزلاي بيكر-فلپز روانشناس، روابط سالم شامل هر چيزي ازمورد بي احترامي قرار گفتن خوددر هر زمان ميشود.

تا دفاع از خود براي اختصاص زماني براي پرداختن به تمايلات خود مي شود.چگونگي ايجاد حد و مرز در ارتباط

خودآگاه باشيد.

 • به گفته هاوز نويسنده وبلاگ” In Therapy اولين گام در تعيين هرگونه موانع “خودآگاهي” است.
 • شما بايد دوست داشتن ها و دوست نداشتن ها را بشناسيد.
 • آنچه براي شما راحت است در مقايسه با آنچه ترسناك است.
 • و نحوه رفتاركردن دلخواه شما در يك موقعيت معين.

حد و مرز نيازها در ارتباط

 • به صورت شفاف نيازهاي خود را به زبان آوريد.

بعد از اينكه شما نيازهاي خود را شناختيد به همسر خود بگوييد.

هاوز دريافت كه بسياري از زير پاگذاشتن هاي حد و مرزي ناشي از سوءتفاهم است.

همسر شخص با رفتار خاصي مشكل دارد اما آنها هيچ وقت نمي گذارند همسر آنها به آن پي ببرد.

او گفت: اين اغلب بدان دليل است كه آنها نگران ايجاد جروبحث هستند.

اما اولويت گذاري ها خوب است و براي متوجه شدن همسرخود نيز خوب است.

براي مثال،اگر شما خواهان اعمال تعادل در مسائل مالي هستيد به همسر خود بگوييد.

نحوه خاص بودن در ارتباط

براساس نظر ليوي هر چه در مخابره حدو مرز خود خاص تر باشيد بهتر است.

او مثال هاي زير را بيان كرد:

 • از تو ميخواهم اتفاقاتي كه در طي روز براي اتفاتق افتاده را بهم شرح دهي.
 • براي همين من ده دقيقه با تمام توجه در خدمت شما هستم.
 • اگر لباس هاي كثيفت را تا ساعت ۱۰ صبح هر روز شنبه در سبد بيندازي، آنها را با كمال ميل مي شويم.
 • من عاشق تو هستم اما دوست ندارم هنگامي كه ناخوش و مست هستي با تو مكالمه كنم.
 • دفترخاطرات من را نخوان. هنگامي كه وارد حريم شخصي من مي شوي احساس هتك حرمت مي كنم.

 

چگونگي ايجاد حد و مرز در ارتباط

شفاف بودن حد و مرز با همسر

بيكر-فيلپز نويسندهمي گويد:

 • به همسر خود بفهمانيد چقدر شما به آنها توجه مي كنيد.
 • اگر آنها از حد و مرز تخطي كرده و پارا فراتر نهاده اند اين را تذكر دهيد.
 • “بگوييد كه مايليد آنها رعايت شوند” و اهميت اين كار را تبيين كنيد.

او اين مثال را زد:

“تو بايد بداني كه عاشق تو هستم و نيت ما بايد حل كردن هر مسئله اي باشد كه پيش مي آيد.

اما من نمي توانم توهين هاي زباني تو را هنگام عصبانيتت تحمل كنم.

اگر از شدت ناراحتي به خاطر رفتن با دوستم مي خواهي با من صحبت كني.

ما مي توانيم صحبت كنيم اما به شرطي كه به من حمله ور نشوي”.

همچنين، بيكر- فيلپز، پيشنهاد داد آمادگي ميزان تأثيرات حدو مرز در همسر خود را داشته باشيد.

او گفت: در مورد مسائل خود گفتگو كنيد طوري كه هر دوي شما احساس احترام، درك و مورد توجه بودن كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۵۸:۰۱ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

سن ازدواج از نظر روانشناسي:ازدواج كردن به اين معنا نمي‌باشد كه بلافاصله بعد از آن بچه دار شويد.

البته اگر داراي سن بالاتري باشيد و داراي تجربه كافي باشيد .

چنانچه بلافاصله پس از ازدواج به بچه دار شدن بپردازيد مشكلي نمي باشد.

سن ازدواج از نظر روانشناسي

سن بچه دار شدن در ازدواج

 • زن جواناني كه سن پاييني دارند براي بچه دار شدن نبايد به عجله كردن بپردازند.
 • آغاز شدن زندگي به معناي بيشتر شدن  تعداد اشخاص خانواده نمي باشد.

آغاز زندگي  بدين معنا مي باشد كه زندگي مشترك براي يك زوج جوان معنادار باشد و به اصطلاح جا بيفتد.

از جواب دادن به اين پرسش كه يك  دامنه عظيمي را در بر دارد آسان نمي باشد.

دختر اگر ازدواج در دهه سوم زندگي كه مناسبترين وقت براي ازدواج مي باشد شكل بگيرد.

و در اين سنين زوجين صاحب فرزند شوند فاصله مطلوب ميان آن ها و فرزندانشان ايجاد خواهد شد.

به طور مثال:

 • براي يك مردي كه ۳۰ سال سن دارد.
 • و يك زني كه بيست و پنج ساله مي باشد.
 • بچه دار شدن بسيار مطلوب مي باشد.

اهميت تجربه در بچه دار شدن

 • ولي براي زوجي كه در سنين ۲۳ سالگي و همينطور در ۱۸ سالگي مي باشد.
 • بايد ابتدا تجربه به دست آورند و بعد از آن صاحب فرزند شوند.
 • اختلاف سني براي زوجين حداقل ۵ سال مي باشد.

در اين صورت مي توانيم بيان كنيم .

كه زمينه ها به عنوان گام اول يعني حداقل اختلاف سن آغاز مي‌شود.

اگر مبنا را تنها  سن در نظر داشته باشيم مي توانيم بيان كنيم كه:

معيار مناسب سن ازدواج 

اين سوال ممكن است پيش آيد كه:

 • اگر خانمي از همسر خود بزرگتر باشد آيا ازدواج آنها درست است؟

 

در اين رابطه بخوانيد :

سن مناسب ازدواج

ايران و سن ازدواج در چند سال اخير

 

اين مسئله هم اگر به طور موردي در جامعه باشد .

و همراه با مشاوره هاي ضروري و همينطور رسيدن به شناخت فردي به شخص مقابل مشكلي به وجود نمي آورد.

و مي توان آن را درست ترقي كرد ولي به عنوان يك قانون مورد تاييد محسوب نمي‌ باشد

ميتوانيد براي كسب اطلاعات بيشتر به سايت مشاوره ازدواج مراجعه كنيد

منبع:مشاوره-خانواده.com


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۵۷:۱۱ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

اولين كلمه اي كه بچه بر زبان مي آورد چيست؟

احتمالا همان كلمه اي باشد كه به وسيله ي آن مادرش را صدا مي زند. ممكن است فكر كنيم كه فهميدن كلمه «ماممان» كار آساني باشد؛ اما حقيقتا پروسه ي پيچيده اي جهت يادگيري اين كلمه وجود دارد. حالا اين پروسه را به صورت گام به گام براي شما بازگو مي كنيم.

زماني كه بچه به دنيا مي ايد، مغز او مانند برگي سفيد و نانوشته است و هيچ چيز در آن وجود ندارد. بخش هاي مختلف مغز كه حواس چندگانه را مي فهمند و هنوز چيزي را دريافت نكرده اند. صحيح است كه چشم هاي بچه باز است، اما رشته عصبي كه چشمان او را به مغز متصل مي كند، همچنان تكامل نيافته است؛ به اين دليل مغز او قادر نيست كه چيزي را ثبت كند.

بنابراين بعد از يكي دو ماه كه اين عصبها رشد يافت، بچه مي تواند مادرش را ببيند.

به خاطر تكرار چيزي، مركز حافظه جهت مرئيات، در مغز بچه رشد مي كند. برخوردهاي پي در پي وي با مادرش، مكررا ادراكاتي را برايش به وجود مي آورد؛ ادراكاتي كه همگي در همان مركز ثبت خواهند شد.

در اين مرحله است كه كودك مي تواند مادر خودش را بشناسد.

زماني كه مادر متوجه مي شود كه كودكش اين مرحله از رشد را پشت سر گذاشته است، شروع مي كند كه خود را براي كودك معرفي كند؛ يعني برخي اوقات و گاه و بي گاه به خودش اشاره مي كند و به كودك مي گويد «مامان» يا «مادر».

در شروع بچه نمي تواند بشنود؛ اما همچنان كه عصبهايش تدريجا رشد پيدا مي كند؛ قادر به شنيدن مي شود. در اين زمان به خاطر تكرار، مركز حافظه ي او براي شنيدن، در مغز او پيدا مي شود و به مرور معني كلمه «مامان» را مي فهمد و معني آن را خوب به ذهن خود مي سپارد.

طي اين مرحله مادر بايد به كودكش حرف زندن را ياد بدهد؛ براي مثال به خاطر تكرار كلمه «مامان» يك اتفاق مهم براي بچه مي افتد؛ يعني ميان چهره مادر كه در مركز بينايي او شكل مي بندد، با ادراك شنوايي كه از تكرار كلمه برخاسته و به مركز شنوايي مغز او راه پيدا كرده ست؛ ارتباط برقرار مي شود.

اين رويداد را تداعي تفسير مي كنند. يعني حالا كه كودك هم چهره مادر خود را مي تواند بشناسد، و هم زماني كه او را مي بيند به كلمه مادر در ذهن او شكل مي گيرد رويداد تداعي اتفاق مي افتد.

بعد از اين كودك آغاز به تقليد از مادرش مي كند. كلمه «مامان» را بدون آنكه بر زبان جاري كند در ذهن او جايگزين شده است، و تلاش مي كند تا كم كم آن را بر زبان بياورد. به خاطر تلاش هاي مكرر، هر بار كه مادرش را مي بيند عظلات صورتش را به حركت در خواهد آورد و نهايتا اين توانايي در او شكل مي گيرد كه بگويد «مامان».

ولي مادر در اين زمان كه مي بيند كودكش مي تواند تكلم داشته باشد از شادي در پوست خود نخواهد گنجيد.

منبع:مشاوره-ازواج.com

 

برچسب ها: زبان باز كردن كودك ,چگونه كودك زبان باز مي كند ,


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۵۶:۰۶ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

سلام من دختر ۱۶ ساله اي هستم كه حدود ۶ سال است با يكي از همسايه هاي مان روابط خانوادگي داريم اين همسايه يك پسر دارد كه تك فرزند است،حدود ۲ سال پيش اينها به خواستكاري من اومدند و پدرش گفت كه به ما جوابه قطعي بديد يا بگيد آره يا بگيد نه و من تو سن ۱۴ سالگي واقعا نميتونسم تصميم بگيرم و پدرم به اينا گفت نه و اين خانواده از روزي ك حوابه منفي رو شنيدن انگار با ما دشمن شدند و هربار كه من و خانوادمو ميديدن چشم غره ميرفتن يا روشونو ميكردن اونور يا… ۱ سال از اون جوابه منفي شنيدن گذشت و دوباره به خواستگاري امدند و ما اين سري گفتيم كه باشه قبول (چون پسر خوبي بود و نه اهل سيگار نه رفيق بازي و كار خوب داشت و محترم بود) گفتيم ك ۱ سالي باهم رفت و امد داشته باشيم تا درسه من به اخراش برسه و اينا هم گفتن باشه ،توي اين ۱ سال اين اقا سر هرچيزي با من قهر ميكرد و به خانواده ام بي اخترامي ميكرد و خوانواده اش هم اگر هرچيزي ميخاستن و به هدفشون نميرسيدن قهر و اخم و تخم ميكردن ،تا اينكه چند مورد من از اين خانواده خساست ديدم و هرچي بهشون گوشزد كرديم گفتن كه نه ما اينجوري نيستيم ،يكي از نمونه هاش اين بود كه ؛ما با هم رفتيم به پارك و پسرشون رفت توپ خريد و تا پدر و مادره توپو دست پسرشون ديدن سريع اخم و تخم كردن و ناراحت شدن يا پسرشوت براي من و خانوادم پفك خريد و اينها ناراحت شدن ك چرا پولتو جمع نميكني و ولخرجي ميكني و من به پسره ميگفتم و هي ميگفت ك پدر مادرم اينجورين و من اينجوري نيستم ،تا اينكه يك روز خودش گفت ك من رفتم به مادرم گفتم دخالت نكنه و مادرشون اونروز منو ديد و بهم چشم غره ميرفت و يك مدت ك گذشت برگشت به من گفت ك منه گاوو ببين بخاطره تو رفتم جلو مامانم وايستادم ،من واقعا ازين موصوعا به تنگ اومده بودم و مخصوصن اون بي اختراميايي ك به خانوادم ميكرد و سر هرچيزي ميگف ك من پامو خونتون نميزارم و بابات فلانه … اين اقا هميشه توي خلوتامون و حرفاي دونفره به من قول ميداد كه نزاره پدر مادرش تو زندگيش دخالت كنن و با پدرمادرش مخالفه و يك روز من ايشونو صدا كردم تا جلوي پدر مادره مت صحبت كنه و من هرچي ميگقتم ك شما پدر مادرتون اينجوريه قبول نميكرد و ميگفت ك اونا تزشونه و مادرمه نميتونم ازش بگذرم و درصورتي ك من ميگفتم ك بي حرمتي نكن و فقط وقتي ميگه چرا پفك خريدي بگو ك خب مامان من دوس داشتپ پفك بخرمو ايشون قبول تكرد و خيلي راحت گفت ك ميخاي بخاه نميخاي نخاه همينه كه هست ،من هم واقعا نميتونستم با شرايطشون زندگي كنم چون اين پسر چيزي از خودش نداشت و پدرمادرش ميخاستن خونه بدن و عروسي بگيرن و … تازه تك فررندم بود ،بنظره شما كاره درستي كردم ك همه چيو تموم كردم و بهش گفتم برو پي زندگيت يا نه ؟

راهنما گفته:

انتخاب درست در ازدواج
دوست عزيز كار شما در حذف اين فرد از زندگي خودتون درست و بجا بوده .
به اين رفتارها اهميتي نديد و صبور باشيد .
سن بلوغ عاطفي در شما تازه بين 21 تا 25 سالگي رخ خواهد داد .
ازدواج بحث بسيار مهميه پس در سن كم با بچه بازي نبايد اشتباه گرفته بشه.
در بيان نظرتون قوي باشيد و بيشتر در شناخت افراد مطالعه كنيد .
در اين مورد ميتونيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد
دفتر سعادت آباد:
۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ويژه


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۵۴:۰۱ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

دوره دختران نوجوان

دوره دختران نوجوان

 

دوره دختران نوجوان :تغيير كردن خلق و خو رواني در دختران بيشتر مي باشد

و والدين با رعايت نكاتي باعث بيشتر شدن اعتماد به نفس در آنها مي شوند.

شخصيت شناسي دختران نوجوان

با آموزش دادن به تحسين ابراز وجود مخصوصا در دختران موجب مي شود تا بتوانند در آينده خواسته ها و

نيازهاي خود را به راحتي براي طرف مقابل بازگو كنند.

در كنار آموزش دادن اهميت ابراز وجود به نوجوان ، به ياد آوردن نقش مهم زنان در جامعه ، از جمله

شخصيت ها و شغل هاي متفاوتي كه خانوم ها عهده دار آن هستند ، موجب مي شود او از شخصيت و

جنس خود راضي بماند و هويت جنسي دختران  را راحت تر قبول كند.

ارتباط والدين با دختران نوجوان

همچنين والدين بايد دقت كنند كه تحسين و توجه هايي كه  نسبت به دختر نوجوان دارند بايد منطقي

باشد زيرا عدم متناسب بودن موجب مي شود تا به خودش ببالد و احساس مغرور بودن مي كند و نمي تواند

با ديگران ارتباط برقرار كند . مشاوره صحيح تاثيرگذاري زيادي در زندگي شهروندان دارد.

هرگز درمورد نقاط ضعف و يا قوت  فرزندتان زود قضاوت نكنيد ، بدين منظور مي باشد كه رشد و نقاط

قوت را تقويت و نقاط ضعف را از او دور كنيد.

منبع: كودك و نوجوان


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۵۲:۲۵ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]
اگردوست داريد پست هايي راكه دراينستاگرام بارگذازي كرده ايد دراستوري هم نمايش داده شود اينستاگرام اين امكان رابه شما داده است وتنها كافي است همانند تصوير زير گزينهpaperplaneراانتخاب نموده،سپس گزينه اضافه كردت پست به استوري خود را انتخاب نماييد. منبع: http://likefollower.ir/
 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۵۰:۴۸ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

متداولترين روش ها و رفتارهايي كه از سوي زن ها سبب توقف ميل جنسي در آقايان مي شود عبارتند از:

 

۱- زن هايي كه مثل پليس هاي ترافيك عمل مي كنند.
يعني زنهايي كه حين عمل جنسي از مردشان مي خواهند كاري را انجام دهد. مثلاً مي گويند، لباسم را آرام دربيار، حالا گردنبندمو دربيار، نه نه نه اينقدر تند، با دستت موهامو نوازش كن، و و و…. بله خيلي از خانم ها هستند كه موقع رابطه جنسي چنين رفتاري دارند. در تحقيقاتي كه ما انجام داديم مردها واقعاً از اين رفتار متنفر بودند. البته ابراز احساستان درمورد رابطه جنسي بااينكه مثل يك پليس ترافيك دستور بدهيد، خيلي فرق مي كند.

۲- زنهايي كه در بستر، بي تحرك هستند
كاملاً واضح است كه اين كدام دسته از خانم ها مي باشند. خيلي از زنها هستند كه فقط در تختخواب دراز مي كشند و بقيه كارها مسئوليتش با مرد است. قديم عرف به اين شكل بوده است اما امروز اصلاً براي هيچ مردي قابل قبول نيست. مردها دوست دارند خانمشان به آنها واكنش دهد. اين مهمترين شكايتي بود كه در اين تحقيقات مردها از خانم هايشان داشتند.

۳- زنهايي كه به خودشان نمي رسند.
اين مسئله بيشتر مربوط به خانم هاي متاهل است. خيلي از ما اينطور هستيم. بعد از ازدواج چندان به خودمان رسيدگي نمي كنيم. چند نفر از شما تا به حال اين جمله به ذهنتان خطور كرده كه “الان ديگر زنش هستم لازم نيست تحت تاثيرش بگذارم.”؟ مطمئن باشيد نظر مردها چيز ديگري است. در اين تحقيقات، مردها از زنهايي كه خودشان را ول كرده و ديگر رسيدگي هاي لازم را به خودشان نمي كنند، بدگويي مي كردند. مثلاً اصلاح نكردن بدن، درست نكردن موها، پوشيدن لباسهاي زير پاره، بوي بد دهان، رسيدگي نكردن به ناخن ها و از اين قبيل. پس كمي براي خودتان وقت بگذاريد و هميشه خودتان را مرتب و سرحال نگه داريد.

۴- زنهايي كه مداوم از خودشان و بدنشان بدگويي مي كنند.

بايد ياد بگيريد كه جسمتان را دوست داشته باشيد. اين شوهرتان را خيلي تحريك مي كند. آنها از اينكه بخواهيد مدام در مورد نواقص و اشكالاتتان غر بزنيد خسته مي شوند.

۵- زنهايي كه فقط به وضعيت مادي مرد توجه دارند.
ميدانم كه خيلي از شما ممكن است بگوييد كه اين آخرين چيزي است كه به ذهنتان خطور مي كند. اما خيلي از زنها هم هستند كه فقط به خاطر پول مرد با او همخوابه مي شوند. مردها واقعاً از اين رفتار متنفر هستند و مطمئناً حق هم دارند. اين خيلي سنگدلانه است.

۶- زنهايي كه درمورد دوست پسرهاي قبليشان حرف مي زنند.
اين مسئله براي مردها بسيار ناراحت كننده است و آيا مي توانيد حق را به آنها ندهيد؟ خواهشاً تاريخچه روابط خودتان را با مردهاي ديگر براي خودتان نگه داريد. اگر شما هم جاي او بوديد، مطمئناً دوست نداشتيد بايستيد و او از دوست دخترهايش برايتان تعريف كند.

۷- زنهايي كه لباس زير هاي زيبا نمي پوشند.
مردها اصلاً شبيه هم نيستند و سليقه آنها در لباس زير هم شبيه به هم نيست. همه چيز به سليقه مرد شما بستگي دارد. پس با خود او در اين باره صحبت كنيد و ببينيد او چه دوست دارد. طبق تحقيقات، لباس زير نقش بسيار مهمي در تحريك مردها دارد.

۸- زنهايي كه خيلي در بستر حرف مي زنند.
اين مسئله كمي براي من عجيب بود چون اصلاً نمي توانم به ذهنم راه بدهم كه ممكن است فكر كنيد، صحبت كردن درمورد پرداخت قبض ها مي تواند باعث تحريك همسرتان در تخت شود. اما خيلي افراد هستند كه اين رفتار را دارند و خيلي از مردها اين را بعنوان يكي از مهمترين رفتارهايي كه تحريك جنسي آنها را متوقف مي كند، گزارش كرده اند.

۹- زنهايي كه تظاهر مي كنند.
مطمئنم همه ما يكي دو بار هم كه شده اينكار را انجام داده ايم. دربرخي از مراحل زندگي براي اينكه مردمان فكر نكند اشكالي دارد، نقش بازي كرده ايم. اما براي او بهتر است كه به او حقيقت را بگوييد و بگوييد كه فعلاً حال و حوصله رابطه جنسي نداريد تا اينكه بخواهيد برايش تظاهر كنيد. خيلي اوقات زنها آنقدر فكر و خيال در سرشان است كه نمي توانند روي آن موضوع تمركز كنند و حوصله رابطه جنسي ندارند و بنابر تحقيقات اكثر مردها مي توانند اين مشكل شما را بپذيرند. پس دفعه بعدي كه حوصله رابطه جنسي نداشتيد، به جاي نقش بازي كردن حقيقت را به همسرتان بگوييد.

۱۰- زنهايي كه هيچوقت شروع كننده رابطه جنسي نيستند.
اين رفتار هم از جمله رفتارهايي است كه قديم كاملاً طبيعي بوده است. قديم اين مردها بودند كه هميشه بايد رابطه جنسي را شروع مي كردند و اولين حركات را انجام مي دادند اما در اين دنياي جديد، همه چيز فرق كرده است. مردهاي ما دوست دارند  كه هر از گاهي هم خانمشان شروع كننده باشد. اينكار براي خيلي از خانم ها سخت است چون از آن اول تصورشان اين بوده كه نبايد خودشان را پايين بكشند و پيشقدم شوند. اما من اين اطمينان را به شما مي دهم كه بااينكار نه تنها خودتان را كوچك نمي كنيد، بلكه همسرتان را هم به ادامه رابطه بيشتر تحريك مي كنيد.
همانطور كه قبلاً گفتيم مردها خيلي با هم تفاوت دارند. اين شما هستيد كه بايد روحيات آنها را شناخته و ببينيد كداميك از اين خصوصيات شعله تحريك جنسي آنها را خاموش مي كند. در اين زمينه با خود او حرف بزنيد و از جوابي كه ممكن است به شما بدهد اصلاً ناراحت نشويد. فقط سعي كنيد كه خودتان را اصلاح كرده و براي بهبود رابطه تان بكوشيد.

خصوصياتي كه شعله تمايلات جنسي خانم ها را خاموش مي كند
اگر مي خواهيد همسرتان را از رابطه جنسي بيزار كنيد، يا او را به آن علاقه مند كنيد، بايد همه اينكارها را انجام دهيد.
اما اگر مي خواهيد يك زندگي جنسي كاملاً راضي كننده و خلاق داشته باشيد، پس به هيچ عنوان نبايد كارهاي زير را انجام دهيد.
اول اينكه، اگر مي خواهيد واقعاً حال و هواي يك رابطه جنسي عالي را از بين ببريد، بايد آن را هر هفته، شب جمعه ها ساعت ۱۰ انجام دهيد. اين مي تواند خيلي خسته كننده باشد.
با ايجاد برنامه براي زندگي جنسي خودتان، همه لذت و تفريح آنها را از بين مي بريد و آن را هم به يكي ديگر از كارهاي روزمره تبديل مي كنيد. درعوض بايد كاري بكنيد كه همسرتان را به شوق بياوريد.
يك نبايد ديگر براي رابطه جنسي اين است كه فقط زماني به همسرتان دست بزنيد كه مي خواهيد رابطه جنسي داشته باشيد. اگر براي ابراز احساس به همسرتان به خودتان زحمت ندهيد، همسرتان خيلي زود رابطه جنسي با شما را كنار خواهد گذاشت. چون ديگر براي او آشكار خواهد شد كه شما او را فقط به خاطر رابطه جنسي مي خواهيد نه چيز ديگر.
احساس چيزي است كه بايد هميشه و در همه اوقات بين شما رد و بدل شود نه فقط حين رابطه جنسي. همچنين اگر هميشه به يك طريق رابطه جنسي كنيد، همان كارهاي هميشگي و پيشنوازي هاي هميشگي را داشته باشيد، اين هم براي همسرتان خسته كننده خواهد شد.
تنوع دادن به رفتارهايتان حين رابطه جنسي و اضافه كردن عنصر هيجان به زندگي جنسيتان، آتش آن را هميشه شعله ور نگه مي دارد. نبايد به همسرتان بگوييد كه چون در يك رابطه متعهدانه هستيد، از او انتظار داريد كه با شما رابطه جنسي داشته باشد. اينكار مسلماً تحريك او را متوقف مي كند. چون رابطه جنسي نبايد به شكل يك اجبار و وظيفه درآيد.
رابطه جنسي تجربه اي است كه بايد با رضايت دو طرف انجام شود. اگر بخواهيد همسرتان را مجبور به رابطه جنسي كنيد، وقتي كه به هيچ وجه تمايلي به آن ندارد، مطمئن باشيد كه ديگر هيچ تمايلي به رابطه جنسي با شما پيدا نخواهد كرد. اگر همسرتان خسته است يا حال و حوصله ندارد، به هيچ وجه نبايد او را مجبور به اينكار كنيد.
يك مسئله ديگر كه ميل جنسي همسرتان را به كلي كور مي كند، اين است كه بدون هيچ مقدمه سازي و پيش نوازي يك راست به سراغ بخشي از رابطه جنسي برويد كه بيشتر از همه به آن علاقه داريد. صادقانه بايد بگويم كه اينكار يكي از مهمترين رفتارهايي است كه همسرتان را از رابطه جنسي با شما بيزار مي كند.

بهداشت ضعيف
زنها از اينكه مردشان بوي بد بدهد بيزارند. قبل از اينكه حتي فكر رفتن در رختخواب با همسرتان به ذهنتان خطور كند، بايد حتماً دوش بگيريد. علاوه بر اين، كارهايي مثل اصلاح صورت، زدن عطر، تميز كردن گوش ها، و مسواك زدن دندانها نيز نبايد فراموش شود. بااينكه خيلي از زنها ممكن است از بوي بدن شما خوششان بيايد اما بيش از اندازه آن هم نفرت انگيز است. بوي بد دهان، به خصوص بوي سير يا پياز، يكي از مهمترين دلايل متوقف شدن تحريك خانم هاست.

سست نباشيد
يك حقيقت ساده درمورد رابطه جنسي اين است كه زنها دوست دارند با مردهايي رابطه جنسي داشته باشند كه واقعاً مثل مردها رفتار كنند. اگر در اتاق خواب مثل اواخواهرها برخورد كنيد، مطمئن باشيد كه هيچ كششي به شما پيدا نخواهد كرد. از جمله اين رفتارها اين است كه از او بپرسيد، آيا لذت مي برد يا نه يا اينكه از انجام كارهاي جديد واهمه داشته باشيد.

خشونت بيش از حد
خشونت بيش از حد هم از جمله خصوصيات بدي است كه مي تواند كشش خانمتان را تحت تاثير قرار دهد. اگر او تصور كند كه فقط به فكر لذت خودتان هستيد مطمئن باشيد كه هيچ لذتي از رابطه جنسي با شما نخواهد برد. بااينكه زنها از مردهايي خوششان مي آيد كه با اعتماد به نفس عمل مي كنند اما نبايد هيچوقت در برخورد خود با آنها بيش از حد خشونت به خرج دهيد. ملايم و در عين حال محكم باشيد و قبل ازاينكه هر نوع رفتار خشونت آميز را شروع كنيد، اطمينان يابيد كه او به آن علاقه دارد. در غير اينصورت شعله كشش او را به كلي خاموش خواهيد كرد.

رفتارهاي عجله اي
بدون مقدمه رفتن سر رابطه جنسي يكي از عواملي است كه كشش طرف شما به رابطه جنسي كاهش مي دهد. اگر شما هم يكي از آن مردهايي هستيد كه فكر مي كنيد رابطه جنسي اصلاً نيازي به مقدمه و پيش نوازي ندارد، و مي توانيد بدون آن سريعاً به سراغ قسمتي برويد كه خودتان بيشتر مي خواهيد، مطمئن باشيد كه فقط همسرتان را ناراحت خواهيد كرد. پس اگر او هم خيلي در رفتارش با شما خوب نبود، ديگر گلايه نكنيد چون اين عمل واقعاً براي او رنج آور است. زنها براي تحريك شدن نياز به عشق دارند و براي آنها پيش نوازي و مقدمه به همان اندازه عمل اصلي اهميت دارد.
منبع: تريبون آزاد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۴۸:۲۷ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

آموزش از طريق مشاوره پيش از ازدواج تا زوج درماني و مشاوره خانواده. راهنمايي و مشاوره تلفني ازدواج و خانواده مركز تهران و جنوب ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲ مركز مشاوره شمال و شرق ۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰ شمال و غرب تهران ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ مشاوره ازدواج و خانواده شامل آموزش مهارت هاي رفتار با همسر آينده خانواده همسر زوج درماني شناسايي فرد مناسب و از همه مهمتر اطمينان پيش از ازدواج از يك انتخاب درست است! عوامل زيادي در اين امر دخيل هستند كه بايد مورد بررسي و دقت نظر هنگام همسريابي و يا حتي دوست يابي قبل ازدواج به آن توجه كرد. رفع دعواي زن و شوهر و فرزندان اعتياد و مشاوره فردي
نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 4037
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب