مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان
مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲

با سلام مجدد خدمت شما دوست عزيز
اينكه ايشان در مورد روابط پدر و مادرتان پرسيده اند ممكن است دليل خاصي داشت باشد و بهتر است برداشت بدي انجام ندهيد . اما در صورتي كه بخواهيد مي توانيد از مشاوره تلفني كانون مشاوران ايران استفاده كنيد حداقل براي آرامش خودتان و كنترل خشم ممكن است پدر و مادرتان قابل تغيير نباشند اما شما مي توانيد با كمك يك روانشاس مجرب مسير بهتري را تجربه كنيد و مديريت خشم و راحل هاي حل مسئله بيشتري آموزش ببينيد . هرچقد زودتر وارد پروسه مشاوره شويد مي تواند به شما كمك بيشتري شود مخصوصا اگر هنوز افكار خودكشي و علايم افسردگي و يا خشم نسبت به خودتان و خانواده وجود دارد و بر عملكرد شما تاثير مي گذارد.

درمسير مي توانيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد
02122354783

شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۳۰:۱۷ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

علائم مقاربت دردناك[۱] شامل درد تناسلي مكرر يا مداومي هستند كه مربوط به آميزش جنسي در مردان يا زنان مي باشند.

اين اختلال منجر به ايجاد اضطراب ناراحت كننده يا مشكلات ميان فردي مي شود.

اين اختلال منحصرا از طريق درد لگني، يا نبود ليزندگي صورت نمي گيرد و به عنوان اختلالي براي ساير مشكلات روانپزشكي (براي مثال، اختلال اضطراب)، تاثيرات روانشناختي مستقيم مواد (براي مثال، سوء مصرف مواد، يك دارو) يا شرايط باليني در نظر گرفته نمي شود.

** توجه: اين اختلال در DSM – 5 به صورت اختلال درد / دخول تناسلي / لگني[۲] (زنان) شناخته مي شود.

نويسنده: استيو برسرت[۳]

آخرين به روز رساني: ۸ سپتامبر ۲۰۱۸

[۱] Dyspareunia symptoms

[۲] genito-pelvic pain/penetration disorder

[۳] Steve Bressert, Ph.D


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۲۱:۱۲ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

درمان وسواس عملي

اختلال وسواس فكري عملي يك اختلال اضطرابي به حساب مي‌آيد كه توسط برخورد وسواسي تكراري و تفكر اضطرابي به طور مدام توصيف خواهد شد.

اين اختلال امكان دارد در اوايل كودكي يا در دوران بلوغ آغاز بشود كه در مرحله هاي اوليه امكان دارد با يك چيز ساده مثل شستن مكرر دستها آغاز بشود ولي پس از آن امكان دارد به حالت جدي‌تري در آيد به صورتي كه در آن شخص مبتلا دست‌هاي خود را صدها بار در روز به شستن بپردازد.ديگر اشخاص مبتلا امكان دارد به طور دائم نگران باشند كه آيا در به طور صحيح قفل شده يا خير و نسبت به نظافت كردن و پاكيزگي و تفكرات يا عكس هاي ترسناك جنسي و شنيدن صداها و غيره وسواس دارا مي باشند. اين وسواس يك بيماري رواني به حساب مي‌آيد .

در آن شخص مبتلا به حدي كمال‌گرا مي‌شود كه در يك تمايل درون رانشي براي رسيدن به كمال در همه جا و همه زمان به يك خصيصه غير واقع گرايانه تبديل خواهد شد و موجب آشكار شدن پريشاني در شخص مي شود.اين اختلال حتي اطرافيان شخص مبتلا را تحت تاثير خود قرار مي‌دهد به دليل اينكه از لحاظ آنها زندگي كردن با يك شخص مبتلا به وسواس فكري دشوار مي باشد كه اين وسواس موجب آشكار شدن اختلال در زندگي اجتماعي و كاري شخص مبتلا مي شود .

هرچند حتي اگر اشخاص مبتلا از مشكل خود مطلع باشند باز هم قادر به مديريت كردن كارهاي وسواس خود و توسعه مكانيسم‌هاي دفاعي نمي باشند و هيچ دليل شناخته شده يا تست هاي تشخيصي پزشكي براي اين بيماري موجود نمي باشد .

تركيب شدن معالجه طبيعي مانند روان درماني فقط مي‌توانند به شخص مبتلا به وسواس فكري ياري دهد و آن هم در صورتيكه خودشان به همكاري كردن بپردازند.معالجه طبيعي براي اختلال وسواس فكري۱. روزتان را با خوردن بلغور جوي دو سر شروع كنيدجوي دو سر يكي از بهترين داروهاي طبيعي براي وسواس فكري مي باشد و شما بايد روز خود را با صبحانه اي از بلغور جوي دوسر آغاز كنيد و شما مي توانيد پوره آن را صبح ها بخوريد به دليل اينكه به پيشگيري كردن از اضطراب و حملات هراس در اشخاص مبتلا به وسواس فكري ياري مي‌دهد و بدن آنها را آرام خواهد كرد .

بعضي از اشخاص اين ترجيح را مي‌دهند آن را به شكل خالص خود به عنوان يك عصاره گياهي و قرص به استفاده كردن بپردازند.۲. از گياه فرنجمشك مورد استفاده قرار دهيدداروي گياهي تسكين دهنده از زمان قديم براي معالجه بيماري هاي ناشي از اختلال سيستم عصبي مورد استفاده قرار مي گرفته است كه اين گياه اثر بسيار آرامبخش بر روي سيستم عصبي دارا مي باشد .

يك معالجه طبيعي مطلوب براي اشخاص مبتلا به وسواس فكري مي باشد كه اين گياه دارويي به صورت داراي تأثير مانع از اضطراب و افسردگي و تپش پيدا كردن در قلب خواهد شد و بي خوابي را معالجه مي كند.۳. از روغن هاي معطر آروماتراپي استفاده كنيداشخاص مبتلا به اختلال وسواس فكري عملي با مشكل داشتن اضطراب و افسردگي به دست و پنجه نرم كردن مي‌پردازد و بدن آنها احساس خستگي و آشفتگي خواهد كرد كه در آرام كردن شخص مبتلا بسيار داراي تاثير مي باشد.

بنابراين از آن به عنوان يك ماده طبيعي براي كمك كردن به كسب آرامش و خواب راحت هر شب مورد استفاده قرار دهيد كه خيلي راحت حدود ۱۰ قطره از يك روغن معطر مثل اسطوخودوس يا روغن رزماري را به وان آب گرم به اضافه كردن بپردازيد را در آن به مدت نيم ساعت غوطه ور شويد.

اين كار حواس شما را آرام خواهد كرد و شما احساس شادابي و طراوت داريد.۴. غذاهاي پر از ويتامين ب ۱۲ را در برنامه‌هاي خود قرار بدهيدكمبود ويتامين b۱۲ مي تواند موجب خستگي و افسردگي و كم خوني مي شود در صورتي كه كمبود مزمن اين ويتامين امكان دارد به صدمه ديدن مغز و سيستم عصبي مركزي منجر مي شود.كمبود ويتامين ۱۲b همينطور مي تواند در بيشتر آدم‌ها موجب آشكار شدن بيماري وسواس فكري شود بنابراين وسواس فكري را به صورت طبيعي با مصرف كردن روزانه مواد غني پر از ويتامين b۱۲ معالجه كنيد.بعضي از بهترين منبع هاي غذايي ويتامين b۱۲ عبارت مي باشد از جگر و ماهي و همينطور محصولات غني شده سويا و لبنيات كم‌چرب تخم مرغ مي باشد و علاوه بر اين شما مي توانيد مكمل هاي ويتامين b۱۲ را مورد استفاده قرار دهيد به دليل اينكه آنها در اين موقعيت بسيار داراي فايده مي باشد.

اين ويتامين را مي توانيد به طور خوراكي و با خيال آسوده در دوزهاي بالا استفاده كنيد به دليل اينكه آن به آساني توسط بدن دفع خواهد شد و همين طور در كبدتان به عنوان ذخيره اي براي آينده ذخيره خواهد شد.۵. غذاهاي پر از منيزيم استفاده كنيدمنيزيوم به آرام شدن بدن شما ياري مي دهد و يك ماده معدني الزامي مي باشد كه بدن شما براي حفظ كردن كاركرد طبيعي عضلات و سيستم عصبي احتياج دارد كه اين ماده معدني به تقويت كردن سيستم ايمني بدن و محكم كردن استخوانها و حس شدن ريتم قلب ياري مي دهد .

بهترين حالت براي اشخاص مبتلا به اختلال وسواس فكري عملي اين مي باشد كه منيزيم را در فرم طبيعي و به عنوان يك مواد غذايي استفاده كنند.برخي از منبع هاي خوراكي پر از منيزيوم عبارت مي باشد از سبزيجات تيره و لوبيا و عدس و موز و ميوه هاي خشك مي باشد. مواد غذايي به صورت منظم استفاده كنيد به دليل اينكه آنها از حمله هاي اضطراب و افسردگي و سردرد پيشگيري خواهند كرد.

مكمل ها بايد با دقت استفاده شود به دليل اينكه مقادير اضافي آن موجب اسهال خواهد شد و به اين ترتيب از بدن خارج ميشود.۶. گل راعيگل هاي راعي را مي توان به عنوان يك معالجه طبيعي گياهي براي معالجه نشانه هاي بيماري اختلال وسواس فكري عملي مورد استفاده قرار داد كه اين گياه داراي فايده هاي ضد افسردگي مي باشد به دليل اينكه بر سطح سروتونين در بدن شما موثر مي باشد .

شما مي توانيد يك دمنوش گياهي با استفاده كردن از اين گياه به تهيه كردن بپردازيد و آن را به طور روزانه به منظور معالجه استرس و افسردگي كه به طور معمول در اشخاص مبتلا به وسواس مشاهده مي‌شود استفاده كنيد .

هيچ عوارض جانبي شناخته شده در اين گياه طبيعي موجود نمي باشد و بنابراين شما مي‌توانيد آن را با خيال آسوده دو تا سه بار در روز استفاده كنيد.۷. از طب سوزني براي معالجه وسواس فكري استفاده كنيدطب سوزني يك شيوه باستاني چيني به حساب مي آيد كه معلوم شده است براي معالجه نشانه هاي بيماري وسواس فكري عملي بسيار داراي فايده مي باشد و با استفاده كردن از اين شيوه قرار مي باشد كه اندام ها و بخش هاي متعدد اضطراب و افسردگي به رها شدن برسند .

هدف طب سنتي آزاد كردن انرژي حبس شده در بخش‌هاي بدن جهت ارائه والدين موثر مي باشد و برخلاف باور عموم براي اين تكنيك لزوماً سوزن مورد احتياج نمي‌باشد و فشار ملايم در نقطه‌هاي به خصوص تمام چيزي مي باشد كه براي معالجه اين مشكل الزامي مي باشد.۸. معالجه هاي هوميوپاتي براي معالجه وسواس فكريهوميوپاتي يا همسان درماني بر طبق داروهاي طبيعي مي باشد و هدف از آن به وجود آوردن توازن در حالت عاطفي و ذهني شخصي باشد و در آخر به بهتر شدن سلامت جسمي منجر خواهد شد كه داروهاي هوميوپاتي در معالجه نشانه مرتبط با وسواس فكري مثل اضطراب و حمله هاي هراس و نوسان هاي خلقي بسيار داراي فايده مي باشد.


منبع:مركزمشاوره ستاره ايرانيان

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۴:۳۴:۴۷ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

درمان بيماري دروغگويي

صدمه هاي اجتماعي دروغبرملا شدن دروغ و رسوا شدنيكي از ضررهاي اجتماعي دروغ رسوايي مي باشد كه رسوايي هميشه در انتظار دروغگو مي باشد به دليل اينكه دروغ هيچ وقت پنهان نخواهد ماند و روزي آشكار مي‌شود كه دروغگو هرچند كه باهوش باشد و جوانب دروغ خود را بسنجد محال مي‌باشد كه دروغ كشف نشود.
كشف شدن دروغ و بنابر نوع آن در رسوايي هاي متعدد مي انجامد.بي آبرو شدناز ديگر ضرر هاي اجتماعي دروغ بي آبرويي مي باشد وقتي كه چند دروغ از دروغگو ثابت او رسوا شد بي آبرويي نصيب او خواهد شد . رسوايي دروغگو از كشف شدن دروغ او مي باشد و بي آبرويي او را بي عرضه خواهد كرد.

محققان در تمام حال آبرو و حيثيت خويش را پاس مي‌دارند و ثروتمند دارائي خود را براي كم كردن آبرو و جايگاه شخصي خود صرف خواهند كرد ، قدرتمند قدرتش را براي رسيدن به اين شرايط به كار خواهد گرفت ، دانشمند از جانب دانش خود براي جلب تفكرات عمومي بهره مي‌برند.

بنابراين محبوب ترين چيزها نزد دورانديشان آبرومندي مي باشد حال آنكه دروغ و خود را از اين شرايط محروم مي كند.بي اعتماد شدن

بي ارزش شدن سخنان دروغگو نزد مردم يكي ديگر از ضررهاي دروغ به حساب مي آيد كه يكي از معيارهاي سنجش آدمي مقدار ارزش‌گذاري مردم به صحبت مي باشند.
انسان اگر بالاترين ارزش ها را در برابر سخنان خود به دست آورد همين كه به دروغگويي رجوع كرد و مردم او را به اين ويژگي شناختن سخن او بي ارزش و از جايگاه انساني خود دور خواهد شد.


جلب كردن اعتماد مردم بهترين شيوه كاميابي مي‌باشد و بيشتر هم آنها را در راه رسيدن به هدف ها و با كسب كردن اعتماد بين مردم از ميان خواهد برد.

دروغگو خود را از اين نعمت گرانقدر و راهگشا محروم خواهد كرد و با پاي خود به طرف سياه بختي مي‌رود چقدر تلخ مي باشد براي شخصي كه دوستانش صحبت هاي او را باور نكنند.


دروغگو اگر از بيچارگي خود صحبت كند فردي قبول نمي كند و اگر از بيماري خود صحبت كند كسي او را باور نخواهد كرد و اگر از خصوصيات شخصيتي اش بيان كند همينطور هيچكس او را نمي پذيرد و اگر در مورد اطرافيان نظر بدهد فردي هم سخنان او را تاكيد نخواهد كرد.سخريه و استهزاء

از پيامدهاي ناخوشايند اجتماعي دروغ و كوچك دانستن دروغگو مي باشد. شخصي كه به دروغگويي شهرت دارد مردم او را خوار و مسخره خواهند كرد كه مي توانند برخي اوقات در حضور او و در غيبت او اين كار را انجام بدهند.صدمه هاي اقتصادي دروغ

صحيح بودن و درستي ثروت را افزايش خواهد داد به دليل اينكه براي دارندگان اعتبار به وجود مي‌آيد و حالا اگر دروغ گوئي سرمايه شخص را راكد نگه دارند به دليل اينكه هم اعتباري براي شخص در پي نخواهد داشت و هم اعتبار او از ميان خواهد رفت و هيچ فردي با چنين شخصي هرگز به معامله كردن نمي‌پردازد.صدمه هاي رواني دروغناراحتي درونيروح و روان شخص دروغگو از زيان دروغش در امان نمي باشد و دروغگو همواره از ناراحتي دروني در حال رنج مي باشد به دليل اينكه راستي و واقعيت مي‌باشند كه موجود مي‌باشد و راستگو از آن خبر مي دهد در صورتي كه سخن دروغ ساخته و شخص دروغگو به حساب مي‌آيد و حقيقتي براي آن موجود نمي باشد .
از اين رو دروغگو بايد همواره مواظب باشد كه ساخته ذهني خود را رو به فراموشي نسپارد تا مبادا يك وقت اطرافيان را بگونه اي متفاوت با آن چيزي كه گفته مي شود بازگو كند و دروغ آشكار مي شود.


بر اين اساس دروغگويي كه تمايل دارد دروغش را فردي متوجه نشود پيوسته نگران اين مي باشد كه مبادا سخن او با سخنش در زمان گذشته تناقض داشته باشد.
بنابراين دروغگو هميشه اين بار سنگين را بايد در ذهن خود دارا باشد اما او همواره بعد از گفته هايش در آسايش مي باشد و نگران هيچگونه پيامدي نمي باشد به دليل اينكه هنگام تكرار كردن تناقضي در آن موجود نمي باشد.فراموشي

فراموشي يكي ديگر از بيماري‌هاي رواني مي باشند كه دروغگو به آن گرفتار خواهند شد كه انسان دروغگو دروغي را بيان مي‌كند كه به يادش نخواهد ماند و وقتي كه بار ديگر در اين باره سخن بگويند به طور ديگري بيان مي‌كند و در نتيجه دروغ برملا خواهد شد .

عامل ديگر فراموشكار دروغگو اين مي باشد كه فردي كه همواره به دروغ گفتن مي پردازد به دروغ خود چندان ارزش و اهميت نمي‌دهد و دروغ براي او كار معمولي و عادي به حساب مي‌آيد و هر زمان كه اراده كند به آساني مي تواند دروغ بگويد و دروغ هاي او پايان ندارد در آخر صحبت هايش را كمتر به ذهن مي‌سپارد و فراموش خواهد كرد.نااميد شدن

هنگامي كه دروغي از دروغگو به كشف شدن رسيد ضربه‌هايي به او وارد خواهد شد به دليل اين كه نه تنها به نيازهايش از دروغ گفتن نرسيده بلكه نتيجه اي برخلاف آن گرفته شده است و به ترتيب يكي از اين دو حال نصيب دروغگو خواهد شد:- روحيه او ضعيف و تصميم گرفتن براي او سخت و دشوار مي‌شود و از رسيدن به كاميابي ها نااميد خواهد شد به دليل اينكه تنها راهي كه فكر مي كرده است كه او را به مقصد مي‌رساند دروغ بوده كه آن هم به بسته شدن رسيده است.
اگر به شايستگي برخورد مي‌كرد از راه صحيح به مقصدش مي رسيد و به دروغ گفتن هيچ وقت پناه نمي برد و با اين وجود مسير صحيح براي او مسدود مي باشد و راه دروغ هم كه سد راه او مي باشد.از ميان برداشته شدن شرم و حيا

شرايط ديگري كه امكان دارد در اثر كشف شدن دروغ نصيب دروغگو بشود بي شرمي مي باشد. اگر كشف شدن دروغ روحيه دروغ را ضعيف كند و او همچنان به دروغگويي خود ادامه بدهد بي آبرويي هاي مداوم شرم را از او خواهد گرفت و او به دروغگويي حرفه‌اي تبديل مي شود .

ديگر از آنكه دروغ آشكار بشود هيچ گونه ترس و ابايي ندارد و با خود بيان مي كند كه آب از سر من گذشته است.دروغ ، دروغ را افزايش مي دهد.

دروغگو براي حفظ شدن دروغ خود مجبور مي باشد كه باز هم به دروغ گفتن بپردازد و يا بايد همان دروغ اولين را دوباره بيان كند و بر آن تأكيد داشته باشد و بايد دروغ ديگري را بسازد كه از كشف شدن دروغ اولش پيشگيري كرده باشد.در هر دو صورت بر اثر بيان كردن يك دروغ ، دروغ هاي ديگري به وجود مي آيد. علاوه بر اين برخي اوقات براي حفظ شدن دروغ او اطرافيانش نيز به دروغگويي خواهند افتاد.بد گمان شدن

زيان رواني ديگري كه گاهي اوقات بر اثر دروغ دامن دروغگو را خواهد گرفت بد گماني به مردم مي باشد. اين بيماري رواني در پي يك چيز در دروغگو به صورت مسكن عمل مي‌كند و اين مي باشد كه به دليل اينكه خود بر خلاف واقعيت صحبت كرده است.

در مورد اطرافيان نيز چنين عقيده اي دارد و البته اطرافيان را مثل خود دانستن ناشي از طبيعت بشري مي باشد و به همين دليل مي باشد كه فردي به راستگويي به عادت كردن پرداخته و اولين بار با هر فردي كه مواجه مي‌شود سخن او را راست مي داند.

منبع:تريبون آزاد

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۲:۲۴:۵۲ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

افرادي كه با بحرانهاي ميانسالي مواجه هستند، به نظر مي رسد كه با چالش هاي مربوط به مرگ و مير خودشان مواجه هستند .

در اواسط دوران ميانسالي، برخي از مسوليت هاي خودشان را انجام نمي دهند و به سرگرمي خودشان مي پردازند.

به همين دليل است كه عبارت “بحران ميانسالي” در اغلب موارد باعث مي شود كه افراد تمايل بيشتري به ديدن عكس هاي خانم ها و ماشين هاي ورزشي داشته باشند.

فرض بر اين است كه مسن شدن منجر به احسال افسردگي، پشيماني و اضطراب مي شود.

همچنين بحران ميانسالي يك مرحله اي مي باشد كه به افراد اجازه مي دهد تا بار ديگر احساس جواني بكنند، چرا كه آنها با اين چالش كه نيمي از عمر آنها تمام شده است، مواجه مي شوند.

ولي ناراحتي هاي عاطفي كه برخي از افراد در دوران ميانسالي تجربه مي كنند، منجر به ايجاد تغييرات عمده اي در سبك زندگي نمي شود كه شامل تمايل به جوان شدن مجدد باشد.

در واقعيت، بحران ميانسالي مي تواند به يك مورد كاملا مثبتي تبديل مي شود.

آيا بحرانهاي ميانسالي در واقعيت وجود دارند؟

هيچ شخصي بحران ميانسالي را تجربه نمي كند. در واقع، مطالعات صورت گرفته نشانگر اين است كه براي اكثر افراد موجود در سرتاسر جهان، بحران ميانسالي به عنوان يك مسئله و مشكل مطرح نمي باشد.

در واقع برخي از محققين بر اين عقيده هستند كه مفهوم بحران ميانسالي يك ساختار اجتماعي است و اين عقيده وجود ندارد كه فرد حتما در دهه پنجم زندگي خودش با مشكلاتي مواجه شود و از كار افتادگي را تجربه كند.

در يك ارزيابي ملي صورت گرفته در مورد ميانسالي در ايالات متحده، يك راي گيري صورت گرفت تا مشخص كند كه چه تعدادي از افراد بحران ميانسالي را تجربه مي كنند.

در حدود ۲۶ درصد از شركت كنندگان گزارش كردند كه آنها با بحران ميانسالي مواجه هستند.

با اين وجود، بيشتر شركت كنندگان گزارش كردند كه بحران ميان سالي آنها قبل از سن ۴۰ سالگي يا بعد از سن ۵۰ سالگي صورت گرفته است.

به همين دليل اين سوال ايجاد شده است كه آيا بحران مورد نظر، به صورت واقعي مربوط به ميانسالي مي باشد، چرا كه در حالت معمولي سن ۴۵ سالگي به عنوان سن ميانسالي در نظر گرفته مي شود.

از هر چهار نفري كه گفته بودند يك بحران ميانسالي دارند، يك نفرشان بيان كردند كه ميزان گستردگي بحران نسبت به سن آنها زياد بوده است.

فاكتورهايي كه منجر به تقويت بحران مي شوند شامل تغييرات زندگي مي باشند كه مواردي از قبيل طلاق، از دست دادن شغل، از دست دادن شخص دوست داشتني يا جابجايي را شامل مي شود.

علائم مربوط به بحران عاطفي

به دليل اينكه يك تشخيص معياري براي “بحران ميانسالي” وجود ندارد، مطالعه كردن اين مفهوم براي محققان سخت مي باشد.

معمولا محققان نسبت به مواردي كه بحران ميانسالي را تشكيل مي دهند، مخالفت دارند.

بيشتر تحقيقات صورت گرفته بر اساس پاسخهاي افراد نسبت به سوالات مربوط به تجربه كردن بحران ميانسالي مي باشد.

البته، موردي كه يك شخص به عنوان بحران ميانسالي در نظر مي گيرد، ممكن است كه با مورد بيان شده توسط فرد ديگر يكسان نباشد.

در حالي كه معمولا ترس از مرگ يا تمايل به دوباره جوان شدن به عنوان بحران ميانسالي تعريف مي شود.

ولي عواطفي كه در طول بحران ميانسالي تجربه مي شوند، نسبت به ناراحتي كه يك فرد مي تواند در طول يك بحران معمولي زندگي تجربه كند، تفاوت چنداني ندارد.

انجمن روانشناسان آمريكا بيان كرده است كه يك بحران عاطفي عبارت از “يك تغيير مشخص و ناگهاني در رفتار” مي باشد كه براي ساير افراد هم مشهود است.

مثال هاي مربوط به تغييرات رفتاري عبارتند از:

 • بي توجهي نسبت به بهداشت شخصي
 • تغييرات قابل توجه در عادات خوابي
 • افزايش يا كاهش وزن
 • تغييرات مربوط به حالت رواني، همانند افزايش عصبانيت، بي التهابي، ناراحتي يا اضطراب.
 • دوري از موارد روتين يا روابط عادي.

چرا احتمال بروز يك بحران ميانسالي وجود دارد

در مورد اكثريت افراد، دوره ميانسالي عبارت از زماني است كه روابط و نقش هاي فرد تغيير پيدا مي كنند.

برخي از افراد مجبور مي شوند كه در طول دوره ميانسالي از والدين مسن خودشان نگهداري كنند.

برخي از آنها به نگهدارنده خانه خالي تبديل مي شوند – يا ممكن است كه آنها اين احساس را داشته باشند كه نوجوانان آنها يك رشد بسيار سريعي دارند.

در مورد ساير افراد، سن ميانسالي مي تواند عبارت از زمان و دوره حسرت و پشيماني باشد.

برخي از افراد نسبت به عدم انتخاب يك مسير شغلي متفاوت يا ايجاد نكردن زندگي رويايي خودشان، دچار حسرت و پشيماني مي شوند.

 علاوه بر اين، فرآيند مسن شدن در اين دوره زماني مشخص تر مي شود.

برخي از افراد در اين دوره دچار بيماري مي شوند، در حالي كه ساير افراد متوجه كاهش توانايي هاي فيزيكي خودشان مي شوند.

براي برخي از افراد، ميانسالي مي تواند يك سن مربوط به يك تفكر و تامل گسترده باشد.

آنها ممكن است كه سالهاي گذشته خودشان را بررسي كنند و اين سوال را بپرسد كه در صورتي كه آنها يك مسير متفاوتي براي زندگي شان انتخاب مي كردند، چه اتفاقي ممكن بود براي آنها صورت بگيرد.

ممكن است ساير افراد بيشتر در مورد روزهاي شاد زندگي خودشان تفكر كنند.

براي افرادي كه متمايل به هدف هستند، ميزان تفكر كم مي باشد و ميزان اقدام بيشتر است.

اين افراد به جاي بررسي كردن گذشته خودشان، تلاش مي كنند كه در مرحله دوم زندگي خودشان به اهداف بزرگتري دست پيدا كنند.

كاهش خوشحالي در دوره ميانسالي

بيشتر مطالعات صورت گرفته نشانگر اين هستند كه خوشحالي داراي يك منحني U شكل مي باشد.

ميزان خوشحالي در اوايل دوران نوجواني به صورت تدريجي كاهش پيدا مي كند  و اين روند تا دهه پنجم زندگي فرد ادامه پيدا مي كند.

در افرادي كه در دهه ششم زندگي خودشان هستند، ميزان اين خوشحالي بار ديگر شروع به افزايش مي كند.

اطلاعات به دست آمده از نيم ميليون آمريكايي و اروپايي، وجود داشتن اين روند را تاييد كرده است.

افراد در دوران دهه هفتم زندگي خودشان، شادترين دوره زندگي شان را تجربه مي كنند، ولي افراد در دهه پنجم زندگي خودشان، پايين ترين سطح خوشحالي ممكن در طول زندگي شان را تجربه مي كنند.

با اين وجود، به نظر مي رسد كه منحني U شكل در سطح جهاني مصداق نداشته باشد. اين منحني بيشتر در كشورهاي داراي درآمد بالا مصداق دارد.

يك كاهش تدريجي در خوشحالي مي تواند دليل تنفر افراد از يك بحران ميانسالي را توضيح بدهد  – كه مربوط به كاهش ميزان خوشحالي آنها مي باشد.

هرچند كه اطلاعات به دست آمده افزايش خوشحالي را در مراحل بعدي زندگي نشان مي دهند، ولي يك عقيده فراگير در بين افراد بيانگر اين است كه ميزان خوشحالي با افزايش سن كاهش مي يابد.

بنابراين برخي از افراد ممكن است اين تفكر را داشته باشند كه در اواسط دهه پنجم زندگي (۴۵ سالگي)، زندگي آنها به تدريج در شرايط وخيم تري قرار مي گيرد و اين امر منجر به تشديد بحران ميانسالي شود.

بحرانهاي ميانسالي در برابر افسردگي

ممكن است برخي از افراد افسردگي را در دوره ميانسالي خودشان تجربه كنند و اين افسردگي را به عنوان بحران ميانسالي خودشان در نظر بگيرند.

بر اساس گزارش مراكز كنترل و پيشگيري بيماري، زنان ۴۰ تا ۵۹ ساله در ايالات متحده، بالاترين نرخ افسردگي (۱۲٫۳) را در بين گروه هاي سني و جنسيتي دارند.

نرخ مرگ و مير در دوره ميانسالي در بالاترين سطح ممكن قرار دارد – به خصوص در بين مردان سفيد پوست.

براي افراد موجود در دوره ۴۵ تا ۵۴ سالگي، احتمال خودكشي بيشتر از ساير گروه هاي سني مي باشد.

آيا يك بحران ميانسالي منجر به افسردگي مي شود؟ آيا افسردگي منجر به يك بحران ميانسالي مي شود؟

يا اينكه افسردگي كه افراد در دوره ميانسالي تجربه مي كنند، به عنوان بحران ميانسالي مورد اشاره قرار مي گيرد؟

آيا يك بحران ميانسالي منجر به افزايش ريسك خودكشي مي شود؟ هيچ شخصي به طور قطع نمي تواند بگويد كه بحران ميانسالي، متفاوت از بحران سلامت رواني مي باشد كه در طول يك مرحله خاص از زندگي فرد صورت مي گيرد.

بحران ميانسالي و زوال عقل

ممكن است كه برخي از افراد مشكلات سلامتي را با بحران ميانسالي اشتباه بگيرند. يك تغيير در رفتار يا تغيير در شخصيت مي تواند علامتي از يك زوال عقل باشد.

همچنين در حاليكه ما تمايل داريم آلزايمر و زوال عقل را به عنوان مواردي در نظر بگيريم كه تحت تاثير مسن بودن فرد قرار دارند، ولي براساس گزارشات دريافت شده از جامعه، ۵ درصد از موارد آلزايمر قبل از سن ۶۵ سالگي بروز مي كنند.

افرادي كه با زوال عقل زودرس مواجه مي شوند، ممكن است كه مشكلاتي را در زمينه برنامه ريزي، سازماندهي يا تفكر در مورد آينده داشته باشند.

كارملا تارتاگليا[۱]، به عنوان متخصص باليني و دانشمندي كه در انجمن آلزايمر تورنتو عضويت دارد، در يك مقاله چاپ شده خودش در مجله كانورزيشن[۲] بيان كرده است .

“در مراحل اوليه، يك تغيير در شخصيت فرد مي تواند توسط همسر فرد به اشتباه و به عنوان يك بي تفاوتي، يك بحران ميانسالي يا يك مورد ديگري در نظر گرفته شود.”

تارتاگليا توضيح مي دهد كه تغييرات مربوط به زوال عقل قبل از اينكه به صورت كامل تشخيص داده شوند، در اغلب موارد منجر به جدايي يا طلاق مي شوند.

جنبه مثبت

يك مطالعه صورت گرفته در سال ۲۰۱۶[۳] كه در مجله بين المللي توسعه رفتاري چاپ شده بود، يك نتيجه گيري مهمي در رابطه با بحران ميانسالي – كنجكاوي داشته است.

محققان نتيجه گيري كرده بودند افرادي كه يك بحران را تجربه مي كنند – چه در اوايل زندگي خودشان و چه يك بحران ميانسالي – كنجكاوي بيشتري را تجربه مي كنند.

مشاركت كنندگان گزارش كرده بودند كه نسبت به خودشان و دنياي گسترده پيرامونشان بيشتر كنجكاو مي شوند.

ناراحتي و نااطميناني كه شركت كنندگان تجربه مي كنند، باعث مي شود كه آنها پذيراي ايده هاي جديدي باشند كه مي تواند به ايجاد بينش و راه حل هاي خلاقانه منجر شود.

اين كنجكاوي مي تواند به يافته هاي جديد يا فرصت هاي جديدي منجر شود و منجر به آرامش فرد در اوج بحران شود.

به چه نحوي مي توان زمان مناسب براي كمك گرفتن را تشخيص داد

ناراحتي ميانسالي مي تواند منجر به تغييرات مثبتي شود و فرد نياز به كمك متخصصان باليني نداشته باشد.

شايد شما در حالتي كه معنوي تر شده باشيد يا در شرايطي كه تصميم گرفته باشيد داوطلب باشيد، زندگي معنادارتري را تجربه كنيد. ولي اين مورد همچنين مي تواند منجر به آسيب ديدن بهزيستي شما شود.

در صورتي كه در دوران ميانسالي احساس كرده باشيد كه يك بحران روانشناختي را تجربه مي كنيد، شما بايد آن را همانند ساير بحران هاي عاطفي در نظر بگيريد و برخورد مشابهي (كه با ساير بحران ها داشته ايد را) با آن داشته باشيد.

در صورتي كه شما علائم ناراحت كننده اي را تجربه مي كنيد كه منجر به ايجاد نقص در عملكرد شما مي شود، حتما به يك متخصص مراجعه كنيد.

در ادامه برخي از زمانهايي معرفي شده است كه شما حتما بايد با پزشك خودتان يا يك متخصص سلامت روان ارتباط برقرار كنيد:

 • ناراحتي عاطفي شما منجر به ايجاد اختلال در خواب شما شود يا بر روي اشتهاي شما تاثيرگذار باشد.
 • نتوانيد در محيط كار تمركز داشته باشيد، يا به خاطر ناراحتي خودتان دچار بيماري شويد.
 • استرس يا حالت رواني شما منجر به آسيب رساندن به روابط شما شود، همانند افزايش تنش و دعوا با همسر يا خواهر و برادر.
 • علاقه خودتان نسبت به فعاليت هاي فراغتي و سرگرمي ها را از دست داده باشيد.

در صورتيكه به فكر ايجاد تغييرات مهمي در زندگي خودتان هستيد، همانند خاتمه دادن به يك رابطه بلندمدت، تغيير دادن كار، يا جابجايي – و اين تمايل شما به تغييرات، به دليل ناراحتي دروني شما در دوره ميانسالي باشد

– قبل از هر كاري، مراجعه كردن به يك متخصص سلامت باليني براي شما ضرورت دارد.

چگونه مي توانيد به يك فردي كه دوستش داريد، كمك كنيد

در صورتي كه نسبت به تجربه بحران ميانسالي توسط يكي از دوستان يا اعضاي خانواده خودتان مشكوك هستيد، چند روش وجود دارد كه با استفاده از آنها مي توانيد به وي كمك كنيد. اين موارد عبارتند از:

 • گوش كننده خوبي باشيد:
 • به كسي كه دوستش داريد، اجازه بدهيد كه در مورد ناراحتي خودش صحبت بكند.
 • گوش دادن به روش غيرقضاوتي و نصيحت نكردن وي در ابتدا مي تواند به وي كمك كند.
 • نگراني خودتان را بيان كنيد: از بيان كردن عباراتي همانند “به نظر مي رسد كه تو با يك بحران ميانسالي مواجه هستي” خودداري كنيد.
 • در عوض، سوالاتي را از وي بپرسيد كه خجالت آور يا سرزنش كننده نباشند. براي مثال به وي بگوييد كه “نسبت به آخرين باري كه با هم ملاقات كرديم، تفاوت پيدا كرده ايد. آيا همه چيز خوب هست؟”

 

 • در مورد اهميت كمك گرفتن با وي صحبت كنيد: فرد را تشويق كنيد كه با پزشك خودش مشورت كند.
 • در نظر داشته باشيد كه ممكن است تغييرات صورت گرفته در وي به دليل مشكلات باليني باشد. براي مثال، يك مشكل تيروئيدي مي تواند منجر به تغيير وضعيت رواني  شود.
 • يا ممكن است كه شما علائم اوليه زوال عقل را در وي مشاهده كنيد. در صورتي كه پزشك مراجعه شده داراي صلاحيت لازم باشد، مي تواند وجود داشتن مشكلات باليني و زوال عقل را مشخص كند.

 

 • به خاطر خودتان به وي كمك كنيد: در صورتي كه يك فرد نزديك به شما به پزشك مراجعه نكند، به خاطر خودتان به وي كمك كنيد و خودتان به پزشك مراجعه كنيد.
 • مشورت گرفتن از يك متخصص سلامت روان مي تواند به شما كمك كند تا يك برنامه اي را اجرا كنيد كه به شما اجازه بدهد تا يك نقش حمايت كننده از ساير افراد را داشته باشيد و همزمان با آن، خودتان را در وضعيت سالمي نگه داريد.

 

 • در صورتي كه يك فردي خودكشي كرده باشد، فورا كمك بگيريد: در صورتي كه يك فرد تهديد كند كه به خودش يا ساير افراد صدمه مي زند، فورا دخالت كنيد.
 • در صورت لزوم، فرد را براي بررسي شدن به اوژانس انتقال بدهيد. در صورتي كه فرد از رفتن به بيمارستان امتناع كند، به يك آمبولانس زنگ بزنيد و فرد را بدون همراه نگذاريد.

(زندگي ميانسالي مي تواند بدترين زمان زندگي يك فرد باشد)

نويسنده: امي مورين[۴]

آخرين به روز رساني: ۲۴ سپتامبر


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۴:۰۶:۴۱ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

اختلال عملكرد جنسي اشاره به مشكل (هايي) دارد كه منجر به ممانعت از فرد يا زوج براي تجربه كردن رضايت از فعاليت جنسي مي شود. ۴۳ درصد از زنان و ۳۱ درصد از مردان، اختلال عملكرد جنسي را گزارش كرده اند.

اختلال عملكرد جنسي چيست؟

اختلال عملكرد جنسي اشاره به مشكلاتي دارد كه در طول مراحل مربوط به چرخه هاي واكنش جنسي صورت مي گيرد و منجر به ممانعت فرد يا زوج براي تجربه كردن رضايت از فعاليت جنسي مي شود.

چرخه واكنش جنسي به صورت مرسوم شامل تحريك، شرايط پايا، ارگاسم و حالت رفع مي باشد. تمايل جنسي و تحريك مربوط به بخش تحريك واكنش جنسي مي باشد.

در حاليكه تحقيقات صورت گرفته نشان دهنده شيوع اختلال عملكرد جنسي مي باشد (۴۳ درصد از زنان و ۳۱ درصد از مردان، سطوح مختلفي از اين مشكل را گزارش كرده اند)، ولي يك موضوعي مي باشد كه اكثر افراد تمايلي به بحث در مورد آن ندارند.

به دليل اينكه گزينه هاي درماني در دسترس مي باشند، به اشتراك گذاري نگراني هاي خودتان با والدين و مراقبان سلامتي اهميت زيادي دارد.

انواع مختلف اختلال عملكرد جنسي چه مواردي هستند؟

اختلال عملكرد جنسي در حالت كلي، در يكي از چهار گروه زير قرار دارند:

 • اختلالهاي مربوط به تمايل – نبود تمايل جنسي يا علاقمندي به رابطه جنسي
 • اختلالات انگيختگي – عدم توانايي براي داشتن تحريك فيزيكي يا تحريك شدن در طول فعاليت جنسي
 • اختلالات ارگاسمي – ارگاسم تاخيري يا نبود ارگاسم (اوج جنسي[۱])
 • اختلالات مربوط به درد – درد در طول آميزش

چه كساني تحت تاثير اختلال عملكرد جنسي قرار مي گيرند؟

اختلال عملكرد جنسي مي تواند بر روي افراد داراي سنين مختلف تاثير گذار باشد، هر چند كه بيشتر افراد بالاي ۴۰ سال، به دليل كاهش سلامتي در نتيجه مسن شدن، دچار اين اختلال مي شوند.

علائم اختلال عملكرد جنسي چه مواردي هستند؟

در مردان:

 • عدم توانايي براي بدست آوردن يا نگهداشتن يك نعوظ مناسب براي آميزش (بدعملكردي نعوظي)
 • نبود يا تاخير انزال با وجود تحريك جنسي مناسب (انزال تاخيري)
 • عدم توانايي براي زمانبندي انزال (انزال سريع يا زودرس)

در زنان:

 • عدم توانايي براي دستيابي به ارگاسم
 • ليزي نامناسب واژني قبل از آميزش و در طول آميزش
 • عدم توانايي براي شل كردن ماهيچه هاي واژني براي داشتن آميزش

در مردان و زنان:

 • نبود علاقمندي نسبت به تمايل به رابطه جنسي
 • عدم توانايي براي تحريك شدن
 • درد در هنگام آميزش

چه عواملي منجر به اختلال عملكرد جنسي مي شوند؟

عوامل فيزيكي بيشتر شرايط فيزيكي و / يا باليني مي توانند منجر به مشكلاتي در عملكرد جنسي شوند.

اين شرايط شامل ديابت ها، بيماري قلبي و عروقي (رگ هاي خوني)، اختلالات عصب شناختي، عدم توازن هاي هورموني، بيماري هاي مزمن همانند اختلال كليوي يا كبدي، و الكليسم و سوء مصرف مواد مي باشد.

علاوه بر اين، تاثيرات جانبي برخي از داروهايي همانند داروهاي ضد افسردگي، مي تواند بر روي عملكرد جنسي تاثيرگذار باشد.

عوامل روانشناختي – اين عوامل شامل استرس و اضطراب مربوط به كار، نگراني هاي مربوط به عملكرد جنسي، مشكلات زناشويي يا رابطه اي، افسردگي، احساس گناه، نگراني هاي مربوط به تصوير بدن و تاثيرات مربوط به آسيب جنسي گذشته مي باشد.

منبع:مشاورانه

[۱] Climax


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۷:۳۱:۵۶ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

راه رهايي از وسواس فكري

معالجه ي وسواس عملي به جلسه هاي روان درماني مختلف و همينطور اطلاعات دقيق‌تري از مسئله هاي مربوط به شخص احتياج دارد. وسواس شامل سه نوع وسواس فكري و وسواس عملي يا تلفيقي از اين دو يعني وسواس فكري و عملي مي باشد.وسواس فكريهمان تفكرات يا تصويرهاي ذهني يا ناگهاني يا ميل به انجام دادن كاري يا بيان كردن چيزي مي باشد كه شخص را ناراحت خواهد كرد و مدام هم در ذهن تكرار مي شود.

از جمله ترس داشتن از نجس شدن ، ترس داشتن از دست زدن به مواد آلوده ، ترس از كشتن شخص به خصوصي مانند نزديكان و افرادي كه شخص به آنها علاقه دارد و همين طور ترس از فراموش كردن انجام كاري مانند قفل كردن در بستن شير گاز يا ترس از مبتلا شدن به بيماري مانند ايدز يا سرطان و غيره مي باشند.وسواس عمليبرخوردهايي مي باشد كه شخص احساس مي كند مجبور مي باشد آنها را به تكرار كردن بپردازد تا اضطراب او كاهش پيدا كند يا جلوي يك اتفاق بد گرفته شدن برسد.

از انواع آن مي‌توان به شست و شو و آبكشي به طور دائم و طولاني مدت مانند شستن مكرر دست‌ها در طول روز ، ارزيابي كردن به صورت افراطي مانند چندين بار قفل كردن در، اعمال تكراري مانند ۱۶ بار چراغ را خاموش كردن ، جمع كردن و انبار كردن چيزهاي بدون مصرف يا وسيله هاي غير قابل استفاده و قرار دادن اشيا و مسيرها به طور قرينه يا بر طبق يك نظم بخصوص و غيره اشاره دارد.بيشتر افرادي كه از اين اختلال در حال رنج مي باشند مي‌دانند كه ترس آنها واقع‌بينانه نمي باشد ولي در عين حال نمي توانند برخورد خود را مديريت كنند كه انگار كه مجبور مي باشند اين كارهاي تكراري را انجام بدهند .
در پژوهشي كه در مركز هاي درماني در سال جاري صورت گرفته معين شد كه شايع‌ترين علائم هاي وسواس عملي شامل وسواس عملي متفرقه ، نظافت و شست و شو كردن مي باشد.وسواس فكري و عملياشخاصي كه گرفتار اين نوع وسواس مي باشند هم تفكرات ناراحت كننده و هم برخورد هاي تكرار شونده را به تجربه كردن مي‌پردازد.دردسرهاي وسواسوسواس مي تواند مشكل هاي جدي براي شخص به وجود آورد كه از جمله آنها مي‌توان به موارد زير اشاره داشت:۱. اين اشخاص از ساعت هاي فراواني در طول روز به انجام دادن برخوردهاي وسواسي مي پردازند كه به همين علت فرصت كافي براي رسيدگي به امور خانواده را دارا نمي باشند.۲. بيشتر اين اشخاص از رفتن به مكان ها و واقع شدن در شرايط هايي كه در آنها اضطراب به وجود مي‌آيد خودداري خواهند كرد و در بيشتر وقتها شخص يا اشخاصي در خانواده مجبور مي باشند به آنها كمك كنند تا از عهده انجام دادن تشريفات وسواسي بر آيند.وسواس در چه افرادي بيشتر آشكار خواهد شد؟- تجربه ها نشانگر اين مي باشد كه وسواس همگام با بلوغ در اشخاص پايه مي گيرد و به ندرت رشد خواهد كرد و البته اگر در آن ايام موقعيت براي معالجه مساعد باشد آسان‌تر مي‌توان به معالجه پرداخت و گرنه اين بيماري مداوم و رو به رشد پيدا خواهد كرد.- ارزيابي هاي علمي نشانگر اين مي باشد كه وضع هوشي اشخاص وسواسي در سطح متوسط و حتي بالاتر از حد متوسط مي‌باشد. وسواس هايي كه هوش اندك يا با درجه ضعيف دارا مي باشند بسيار كم هستند و بر اين اساس برخورد آنها نبايد حمل بر كم هوشيشان بشود.- تجربه ها نشانگر اين مي باشد كه آنهايي كه در زندگي فردي حساس مي باشند امكان مبتلا شدن به بيماري وسواس در آنها بيشتر مي باشد و همين طور در ميان فرزنداني كه والدينشان به طور معمول آنها را محكوم مي كنند اين بيماري بيشتر مشاهده خواهد شد و حتي گاهي وسواس اشخاص در بزرگسالي نشأت گرفته از منع هاي شديد در دوران كودكي و نوجواني و جواني آنها مي باشد.معالجه ي وسواسبراي اينكه بتوان با وسواس خود به مقابله كردن بپردازيد در ابتدا بايد بدانيد كه اختلال وسواس فكري و عملي به چه صورت ايجاد شده است كه بيشتر اوقات تفكراتي كه موجب نگران شدن اشخاص مبتلا به وسواس خواهد شد با عقيده ها و ارزش هاي آنها در تقابل مي باشد به طور مثال يك مادر دلسوز مي ترسد از اين كه مبادا به فرزندش صدمه برسد.

به صورت كلي هرچه بيشتر تلاش كنيد درباره ي چيزي فكر نكنيد، در آخر بيشتر به آن فكر خواهيد كرد.بايد همين حالا اين را به امتحان كردن بپردازيد و تلاش كنيد به مدت ۶۰ ثانيه به يك فيل صورتي فكر نكنيد به احتمال زياد اولين چيزي كه به ذهن شما مي آيد آن چيزي مي باشد كه تلاش كنيد آن تصور را نكنيد يعني يك فيل صورتي.
هنگامي كه آدم ها متوجه مي شوند كه نمي توانند از تفكرات ناراحت‌كننده خود دوري كنند به فكر راهكارهاي ديگري براي كم شدن اضطراب مي‌افتند و امكان دارد كارهايي مثل شستن زياد دست ها را به انجام دادن بپردازند كه اين كارها به طور معمول اضطراب آنها را كم خواهد كرد.

فقط مشكل اينجا مي باشد كه رها شدن از اضطراب موقتي مي باشد و خيلي زود موقعيت به گونه اي مي رسد كه آنها بايد آن عمل را بيشتر و بيشتر به انجام دادن بپردازند تا حالشان بهبود پيدا كند و اين عمل خيلي زود به يك برخورد وسواسي منجر خواهد شد.درمان رفتار شناختييكي ديگر از شيوه هاي معالجه ي وسواس درمان رفتاري شناختي مي باشد كه هدف اين شيوه درماني اين مي باشد كه شخص آموزش ببيند اضطراب خود را بدون انجام دادن رفتارهاي وسواسي مديريت كند كه در اين معالجه شما راهبردهاي مانند تمرين هاي آرام سازي و روش هاي تفكر كه موجب كم شدن استرس مي شوند را آموزش خواهيد ديد.


منبع:مقالات كانون مشاوران ايران

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۱۵:۱۸ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

با سلام خدمت شما دوست عزيز

هر فردي ويژگي هاي منحصر به فردي دارد كه نياز است آنها را بشناسد و به آنها افتخار كند و اين مي تواند براي فرد اعتماد به نفس به همراه داشته باشد . در اين مسير مي توانيد از آموزش هاي انلاين در اينترنت و يا پكيج هاي آموزشي كه قابل خريدن مي باشد در اينترنت استفاده كنيد. هر فردي بهتر است در موقعيت مكاني كه در آن قرار دارد نهايت استفاده را كند اما در زمان فعلي اينترنت خوشبختانه بسياري از آموزش ها را در خود جاي داده است كه مي تواند كمبودهاي آموزشي افراد را جبران كند.

شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۶ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۱۹:۰۹ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

با سلام مجدد خدمت شما دوست عزيز

صحبت ها و احساسات شما قابل درك است و اينكه براي تكامل يك زندگي بودن يك همسر مناسب و همراه مي تواند كمك زيادي به طي اين مسير و پوياي و سازندگي ان كند . با توجه به اينكه شما بيان كرديد پدرتان در اين مورد پذيرا تر هستند بهتر است به صورت خصوصي و در نبود مادرتان با ايشان صحبت كنيد و همين دلايل را برايشان توضيح بدهيد و از ايشان بخواهيد كه با مادرتان صحبت كنند. هرچقد اطمينان بيشتري به پدر و مادرتان بدهيد كه توانايي اداره يك زندگي را داريد و معيارهاي خاصي براي ازدواج داريد و به آنها اطمينان بدهيد كه برايشان ارزش قائل هستيد و مي خواهيد در اين مسير كنارتان باشند بهتر مي توانيد به نتيجه برسيد تا با مخالفت و بحث كردن با آنها . همانطور كه قبلا نيز اشاره كردم جدا كردن منزل ممكن است در تصميم گيري ها به شما استقلال بيشتري بدهد و آرامش بيشتري داشته باشيد اما در كنار آن سعي كنيد اگر اين تصميم را گرفتيد روابطتتان را با خانواده حفظ كنيد . در مورد گفته اينكه مادر را ببين و دختر را بگير ممكن است مي تواند كمي ببا دقت بيشتر به اين جمله فكر كنيد  البته اين به معني ناديدن گرفتن معيارهاي شما براي ازدواج نمي باشد اما بهتر است اينگونه بدون صحبت با فرد خاصي در مورد قضاوت نشود اما داشتن معيارهاي خاص خانوادگي براي همسر آينده شما قابل احترام و قابل درك مي باشد . اميدوارم بتوانيد بهترين تصميم را در اين مسير بگيريد .

پيروز باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۶ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۱۴:۵۳ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

با سلام خدمت شما دوست عزيز

ببينيد دوست عزيز هرچقد شما شناخت بيشتري از همسرتان داشته باشيد مي توانيد در برآورده كردن نيازهاي او موفق تر عمل كنيد. عموما براي زنان نياز عاطفيشان در اولويت تمام نيازهايشان قرار دارد و شما با يك بوسه بدون دليل ، يك تشكر براي حتي يك كار ساده ، يك در آغوش كشيدن بيان اينكه خوشحاليد كه او را داريد خريد يك شاخه گل گاهي مي توانيد . زنان دوست دارند احساسات شما را بشنوند اين موضوع باعث مي شود آنها اين موضوع را بهتر درك كنند و از آن انرژي مثبتي به دست آورند هرچقد همسرشما شاد و پر انرژي تر باشد زندگي مشترك شما نيز مي تواند زيبا تر شود و فرزندتان در محيط پر محبت تري بزرگ شود. گاهي با همسرتان هنگامي ك فرزندتان خواب است به صحبت بنشينيد نيازي نست كه حتما دليل خاصي براي صحبت وجود داشته باشد.نيازهاي جنسي همسرتان را شناسايي كنيد و از او تعريف كنيد. البته اين موضوع نياز به اين دارد كه ما شناخت كافي از همسر شما داشته باشيم تا بتوانيم دقيق تر در اين موارد صحبت كنيم اما با يك دقت به صحبت هاي همسرتان خودتان مي توانيد به راحتي نيازهاي اوو علايقش را شناسايي كنيد و با تغييرات كوچك شروع كنيد .

درمسير مي توانيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد

02122354783

شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۶ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۱۲:۴۱ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

با سلام خدمت شما دوست عزيز
احساسات شا قابل درك است  و اينكه ممكن است صحبت هاي مادرتان باعث شود در همسرتان ديد منفي ايجاد شود بهتر است د زماني كه همسرتان و ديگران در منزل نيستند براي اينكه نشان بدهيد براي آشتي آمده ايد ي هديه كوچك يا حتي يك گل براي مادرتان بگيريد و در آرامش و بدون توهين و صداي بلند سعي كنيد با ايشان صحبت كنيد و به ايشان بگويد كه ترجيح مي دهيد ايرادت شما را به خودتان بگويد چون فرزندشان هستيد و ايشان مادرتان و شما از راهنمايي هاي او استفاده مي كنيد نشان بدهيد كه دوست داريد با ياشان مشورت كنيد و بعد در مورد آسيب هايي كه ممكن است بيانات ايشان در جلوي همسرتان به زندگي شما وارد كند گفت و گو كنيد .
موفق باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۶ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۱۱:۰۳ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

با سلام خدمت شما دوست عزيز

دقت كنيد كه رابطه شما در سن بسيار حساسي شكل گرفته است كه امكان تغيير عواطف و احساسات به دليل تغييرات رشد عاطفي، اجتماعي، جنسي و عقلي و.. در آن وجود داشته است و بنابراين اينگونه تغييرات فكري در رابطه قابل پيش بيني مي باشد .احساسات شما قابل درك مي باشد اما بهتر است از اين رابطه به عنوان يك تجربه براي رسيدن به اهدافتان و انتخاب درست تر در آينده استفاده كنيد . ممكن است بخاطر وابستگي مدتي را اذيت شويد اما سعي كنيد واقعيت موجود را بپذيريد و براي زندگيتان برنامه ريزي كنيد تا بتوانيد با آن كنار بيايد.

درمسير مي توانيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد

02122354783

شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۶ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۴۹:۲۶ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

آيا بقيه ي نوجوانان هم بي نظم و شلخته اند؟

باتوجه به خصوصيات دوران رشد و شرايط رواني بلوغ، بايد گفت اين تنها نوجوان شما نيست كه بي نظم و شلخته است.

بسياري از نوجوانان در اين سن، بي نظمي افراطي و يا نقطه ي مقابل آن يعني  وسواس و حساسيت در نظم را نشان مي دهند.

ممكن است دچار كم خوابي يا پرخوابي شوند، علي رغم گفته هاي شما به غذا لب نزنند  و يا بر عكس بسيار پرخوري كنند.

برخي از نوجوانان در اين سن نسبت به درس سهل انگار و بي تفاوت مي شوند و برخي  ديگر به شدت نسبت به آن جدي و كوشا هستند.

به عنوان متخصص كار با افراد در سنين نوجواني لازم است خيال تان را راحت كنم كه اگر رفتارهايي از قبيل پر حرفي يا كم حرفي، تنبلي، گوشه گيري، افسردگي.

وقت گذراني با سرگرمي هاي شخصي براي مدت طولاني و يا نداشتن تمركز جزء ويژگي هاي فرزندتان است با امري كاملا طبيعي مواجه هستيد.

اگر چه مخالفت و لجبازي مداوم يك فرد ۲۰ ساله با پدر و مادرش طبيعي نيست، اما از يك فرزند نوجوان انتظار مي رود رفتارهاي مخالفت آميز زيادي بروز دهد.

ممكن است حتي براي شما عجيب به نظر برسد كه چطور او با همسالانش خوشحال و خوش برخورد است و فقط با شما رفتاري توام با سركشي و مخالفت دارد!

اين قبيل تناقضات علي رغم عادي بودن مي تواند شما را به عنوان والدين با سردرگمي مواجه كند.

در اين خصوص بايد گفت مهم نيست فرزندتان كدام يك از رفتارهاي بالا را بروز مي دهد، آنچه مهم است “نحوه ي رفتار شما” با اوست.

چه كارهايي نكنيم؟

به عنوان والدين لازم است بدانيد مهم ترين چيزي كه براي حفظ آن نياز به تلاش داريد،  “رابطه ي” شماست.

توهم كنترل كردن فرزندتان به بهاي از دست دادن رابطه ي شما تمام خواهد شد و مي تواند شرايط را بسيار آشفته و دشوار كند.

براي لحظه اي سكوت كرده و با خود فكر كنيد “در طي روز چقدر سعي در كنترل نوجوانم دارم؟ “

بسياري از امر و نهي ها، بكن و نكن ها، سرزنش ها و تهديدهاي ما در طي روز علت اصلي تداوم رفتارهاي آزار دهنده ي نوجوان است.

بهتر است به عنوان شخص سوم، كمي دورتر ايستاده و ارتباط خود با فرزندتان را ارزيابي كنيد. آيا شما مدام سعي در كنترل او داريد و او نيز دايما از پذيرش كنترل شما سرباز مي زند؟

در بسياري از موارد اتفاق دردسر آفرين همين مورد است. آيا شما بر رفتار فردي جر خودتان كنترل داريد؟ چگونه خواهيد توانست فردي با تمايل شديد به استقلال آن هم در دوره ي نوجواني كه اوج تمايلات استقلال خواهانه است را تحت كنترل خود در آوريد؟

پيشنهاد متخصصان روانشناسي نوجواني آن است كه كنترل گري را فراموش كنيد و رويه ي ارتباطي خود را تغيير دهيد. براي اين كار نياز داريد از خود بپرسيد ” در طي روز چه ميزان از ۷ عادت مخرب رابطه استفاده مي كنم؟ “.

براي كنار گذاشتن اين عادات، لازم است در ابتدا آن ها را بشناسيد.


تخريب گران هفت ريشتري

براساس تئوري واقيت درماني، هفت عادت زير مي تواند به راحتي آب خوردن و به شدت زلزله اي هفت ريشتري ارتباط شما را تخريب كند.

۱) انتقاد كردن

۲) غرغر كردن

۳) سرزنش كردن

۴) تنبيه كردن

۵) تهديد كردن

۶) گلايه و شكايت

۷) باج و رشوه دادن

 اما خواندن عبارات ۷ كلمه اي بالا اكتفا نمي كند و براي حل مسائل شما كافي نخواهد بود.

براي بهبود ارتباط تان لازم است ليستي از اين عوامل در جايي مقابل ديدتان نصب كنيد و در طي روز به بررسي اين سوال بپردازيد كه “تخريب گران ارتباطي در رابطه ي شما چقدر فعال هستند؟”

پس از شناسايي اين عوامل، مي توانيد گام بعدي را شروع كنيد.

در اين مرحله لازم است گله، شكايت، تهديد و.. را متوقف كنيد و فعاليتي مناسب تر جايگزين آن كنيد.

اين فعاليت چه خواهد بود؟ براي آشنايي با شيوه ي صحيح رفتار، با ادامه ي متن همراه باشيد.


اگر سرزنش و تهديد نه، پس چه؟!

كليدي ترين كلمه اي كه براي تربيت نوجواني سالم به آن احتياج خواهيد داشت ” رابطه ” است.

 اگر بتوانيد رابطه ي خود با نوجوان را به درستي حفظ كنيد، بيش از نيمي از مسير را با موفقيت طي كرده ايد.

ممكن است بگوييد با تهيه ي چك ليست روزانه متوجه شده ام كه در ارتباط با فرزندم زيادي غرغر مي كنم، همواره در حال تهديد او هستم و يا بسيار سرزنش گر هستم.

مي خواهم اين رفتارها را تغيير دهم اما چگونه؟ اگر سرزنش و تهديد نكنم پس بايد چه كاري انجام دهم؟

والدين كه براي سال هاي طولاني بر اساس سيستم تخريبي با فرزندشان روبه رو شده اند، ممكن است براي تغيير عادات ارتباطي خود تا حد زيادي گيج شوند و احساس كنند تغيير ممكن نيست.

در اينجا نياز داريد تا عادت هاي ۷ گانه ي تحكيم رابطه را جايگزين عادت هاي قبلي خود كنيد.

اين عوامل عبارتند از:

۱) حمايت كردن

۲) احترام گذاشتن

۳) تشويق كردن

۴) اعتماد كردن

۵) پذيرش نوجوان همان گونه كه هست

۶)گوش سپردن

۷) گفت و گو درباره تفاوت ها و اختلاف ‌ها

آيا تغيير خواهم كرد؟

ممكن است با خودتان بگوييد بعد از سال ها رفتار كنترل گرانه چگونه ممكن است بتوانم به شيوه اي جديد رفتار كنم؟

من نه تنها در ارتباط با فرزندم بلكه در تمامي ارتباطاتم از عادات مخرب استفاده مي كنم. آيا ممكن است تغيير كنم؟

بايد گفت تغيير عادات براي هيجكس كار آساني نيست. حتي وقتي تصميم داريد عادت ساده اي مانند مسواك زدن را نيز در خود ايجاد كنيد با چالش هايي مواجه خواهيد بود.

بنابراين اگر با مراحل تغيير رفتار و ايجاد عادات مناسب آشنا شويد، خواهيد توانست تغيرات رفتاري را راحت تر پيش ببريد و به اهداف تان نزديك شويد.

سه گام تا تغيير رفتار

۱) آيا براي تغيير آماده ام؟ اين بدين معناست كه آيا قصد دارم نحوه ي رفتار خود با نوجوانم را تغيير دهم؟ آيا در اين زمينه اطلاعات كافي دارم و منابع لازم را مي شناسم؟

۲) آيا موانع لازم در مسير تغيير را مي شناسم؟

در مسير تغيير عادات مخرب به عادات موثر ممكن است با چه موانعي مواجه شوم؟

در بسياري از موارد ممكن است ببينيد فرزندتان با تهديد و تنبيه در ظاهر از شما حساب مي برد .

همين باعث شود تا تصميم بگيريد رويه ي سابق تان را پيش ببريد. بنابراين لازم است تا موانع را بشناسيد و آن ها را كنترل كنيد.

۳) چه عواملي ممكن است باعث بازگشت به عادات منفي شود؟

براي تغيير هر عادتي ممكن است پس از برداشتن چند گام، احساس خستگي و يا تنبلي كنيد، احساس كنيد اين كار از شما گذشته و از اين طريق به عادات قبلي تان برگرديد.

بايد گفت امكان بازگشت به گذشته در رويه ي تغيير عادات امري طبيعي محسوب مي شود.

بنابراين نااميد نشويد، تغييرات مثبت هرچند جزيي را تشويق كنيد و با انگيزه و اشتياق به مسيرتان ادامه دهيد.

به ياد داشته باشيد موفقيت شما در جايگزيني عادات موثر مي تواند نه تنها ارتباط شما با نوجوان تان، بلكه كليه ي ارتباطات كاري، زناشويي و دوستانه ي تان را نيز تحت تاثير قرار دهد و زندگي تان را شادتر، آرام تر و رضايت بخش تر كند. 

منبع:ساينس ديلي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۱ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۶:۵۱:۰۷ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

روش هاي نزديكي در دوران بارداري تصويري

وقتي كه در مرحله هاي بارداري شكم شما بزرگتر مي شود نبايد نزديكي را پشت گوش بياندازيد و برايتان يك امري ناراحت‌كننده بشود .در اين مورد حالت هاي پوزيشن هايي موجود مي باشد كه شما و همسرتان مي توانيد جهت برقرار كردن رابطه زناشويي از آنها بهره مند شويد.

پوزيشين ميسيونري

در اين شيوه زن در قسمت پايين و مرد در شرايط بالا واقع مي‌شود و به طور رو در رو به نزديكي مي‌پردازند. اين پوزيشين براي سه ماه اول و دوم مطلوب مي باشد و بستگي به اينكه شما تا چه اندازه در اين شيوه احساس راحتي كنيد و در ماه سوم نيز داراي كاربرد مي باشد .

مزيت اين پوزيشين اين مي باشد كه زن به آساني بر روي سطح كمر دراز مي‌كشد و عمده كار را همسرش به انجام دادن مي‌پردازد. بنابراين براي زن باردار خستگي معني ندارد و امكان دارد در سه ماه سوم در حين خوابيدن بر روي كمر احساس سرگيجه به زن باردار دست بدهد كه در اين صورت از بالش براي به وجود آوردن حالت نشسته بهره بگيريد.

پوزيشن پهلو به پهلو

در اين شيوه زن به پهلو مي خوابد و مرد نيز در پشت او به پهلو مي خوابد و دخول را انجام خواهد داد. اين پوزيشن در هر سه مرحله بارداري مطلوب مي باشد مخصوصا در سه ماهه سوم كه شكم تا اندازه اي به بزرگ شدن رسيده است كه اجازه برقرار كردن رابطه را نخواهد داد.

جهت محافظت كردن از شكم در سه ماهه اول و دوم يك بالش در زير شكم خود قرار بدهيد كه اين امر اجازه دخول راحت تري را به مرد مي دهد.

زن بالا و مرد پايين

در اين پوزيشين مرد بر روي صندلي مي خوابد يا دراز خواهد كشيد و زن روي اين نام مجاز نمي باشد تناسلي مرد به نشستن مي‌پردازد و به راحتي مديريت رابطه جنسي را در دست خواهد گرفت كه اين پوزيشين براي هر سه مرحله بارداري مطلوب مي‌باشد .

مزيت اين پوزيشين اين مي باشد كه مي توان آن را بر روي مبلمان هم به انجام دادن پرداخت و همينطور در اين پوزيشين الزامي نمي باشد كه زن پا هاي خود را بيش از اندازه باز كند. مطالعه هاي انجام شده نشانگر اين مي باشد كه اين پوزيشين لذت بيشتري را براي زن شامل خواهد شد.

شيوه چهار دست و پا

در اين شيوه مرد از پشت دخول را انجام خواهد داد كه اين پوزيشن هم براي همه مرحله هاي بارداري مطلوب مي باشد مخصوصاً در سه ماه سوم كه شكم تا اندازه اي بزرگ شده است .

مزيت اين شيوه در اين مي باشد كه ديگر فشاري بر روي كمر و لگن زن وارد نخواهد شد مخصوصا در افرادي كه در زمان بارداري داراي درد كمر و لگن مي باشند كه زن مي تواند جهت كم شدن خستگي در اين شيوه از بالش در زير شكم خود مورد استفاده قرار دهد و همين طور مي توانيم پوزيشن در صورتي كه مرد پايين تخت ايستاده است و زن روي تخت چهاردست و پا شده نيز به انجام دادن بپردازيد.

پوزيشين قيچي

در اين شيوه زن و مرد هر دو به پهلو ولي اين بار به طور رو در رو در كنار يكديگر مي خوابند و به مقاربت خواهند پرداخت كه اين پزشكان براي سه ماه اول و دوم بسيار مطلوب مي باشد كه مزيت اين پوزيشين در به وجود آوردن تماس چشمي و نوازش كردن هاي مكرر در حين رابطه مي باشد.

شيوه صندلي

در اين شيوه مرد به پهلو مي خوابد و پاي خود را به خم كردن مي پردازد و زن كنار مرد به پهلو مي خوابد و پاهاي خود را روي پاي مرد مي اندازد و به آساني دخول را انجام خواهد داد كه اين پوزيشين براي سه ماه اول و دوم مطلوب مي‌باشد و بستگي به اين دارد كه شما تا چه اندازه در اين شيوه احساس راحتي خواهيد كرد .

اين شيوه در سه ماه سوم نيز داراي كاربرد مي باشد و امكان دارد در سه ماهه سوم در حين خوابيدن و احساس سرگيجه به زن باردار دست بدهد كه در اين صورت از بالش براي به وجود آوردن حالت نشسته استفاده كنيد و بدنتان را بيشتر به پهلو كج كردن بپردازيد.

پوزيشين ميسيونري متعادل

اين پوزيشين به طوري مي باشد كه زن روي تخت خوابيده باشد و پاهاي خود را دور كمر همسر خود به حلقه كردن بپردازد و مرد پايين تخت زانو بزند و به طور رو در رو به مقاربت مي‌پردازند.

اين پوزيشين براي سه ماه اول و دوم محسوب مي باشد و بستگي به اين دارد كه شما تا چه اندازه سرگيجه ناشي از خوابيدن دارا باشيد. اين روش در سه ماهه سوم نيز داراي كاربرد مي باشد كه چنانچه سرگيجه تان بسيار شدت پيدا كند تلاش كنيد چندين بالش در بخش فوقاني كمر و زير سر خود قرار بدهيد.

پر اهميت ترين دليل گرفتگي عضلات پس از نزديكي در بارداري

اگر بعد از نزديكي در بارداري عضلات تان دچار گرفتگي شد ترسي نداشته باشيد كه يك يا دو ساعت گرفته شدن متوسط پس از نزديكي در بارداري غيرطبيعي نمي باشد به دليل اينكه هم ارگاسم و هم پروستاگلاندين هاي موجود در مايع مني مي‌تواند باعث منقبض شدن رحم شوند.

پزشكان پيشنهاد مي كنند كه اگر پس از نزديكي در زمان بارداري دچار گرفتگي عضلات شده‌ايد پاهاي خود را به سمت بالا ببريد و سه ليوان بزرگ آب را به نوشيدن بپردازيد چنانچه گرفتگي ها شدت پيدا كرد با پزشك خود تماس بگيريد كه اين كار را هنگام لكه بيني انجام دهيد.

بيشتر شدن جريان خون مجاري سطحي دهانه رحم را صدمه پذير تر خواهد كرد و با اين وجود در خونريزي هاي مشابه حالت قاعدگي مي‌باشند كه ضرورت دارد كه فورا با پزشك متخصص خود تماس گرفتن بپردازيد به دليل اينكه اين امكان وجود مي باشد كه جفت جنين در خارج از رحم به پاره شدن رسيده باشد.

در صورت تخليه شدن مايعات نيز با متخصصان به تماس گرفتن بپردازيد به دليل اينكه امكان در كيسه آب رو به پارگي برسد يا ترشح كرده باشد ولي اين اجازه را ندهيد كه هيچ كدام از اين مسئله ها ميل جنسي شما را كم كند به دليل اينكه احتمال اين موارد بسيار كم خواهد بود.

در صورتي كه در زايمان قبلي خود تولد يا يك وضع حمل قبل از موعد دارا بوده ايد و يا احتمال زايمان زودرس در بارداري فعلي شما موجود مي باشد امكان دارد پزشك شما نزديكي داشتن را در زمان بارداري براي شما ممنوع كند به دليل اينكه هر آنچه مي‌تواند به منقبض شدن قاعدگي منجر شود مثل تحريك شدن نوك سينه و ارگاسم و پروستاگلاندين مايع مني موجب افزايش پيدا كردن خطر زايمان زودرس خواهد شد.

بارداري يك دوره حساسي مي باشد كه حساسيت دوران بارداري موجب مي شود تا علاوه بر رعايت كردن موقعيت مادر براي انجام دادن عمل نزديكي موقعيت جنين موجود در بدن مادر هم مدنظر قرار بدهيد.

از نظر مادي تكان هاي شديد وارد شده به بدن مادر امكان دارد موجب آشكار شدن خطر براي جنين موجود در شكم مادر اتفاق بيفتد كه عفونت واژن هم يكي از مشكلاتي مي باشد كه امكان دارد در اثر عمل نزديكي در زمان بارداري براي خانم ها به وجود آيد. پس الزامي مي باشد كه آميزش در هنگام حاملگي خانم‌ها با احتياط بيشتري صورت گيرد.

حساس ترين ماه بارداري براي انجام دادن عمل نزديكي در زمان سه ماه اول بارداري و ماه آخر بارداري مي باشد كه در سه ماه اول بارداري هنوز جاي بچه در رحم مادر به محكم شدن نرسيده است و منقبض شدن مكرر و شديد رحمي امكان دارد حتي موجب سقط جنين هم بشود .

در زمان نهم بارداري هم تكان هاي شديد وارد شده بر شكم و دهانه رحم امكان دارد موجب پاره شدن كيسه آب و منجر به زايمان زودرس شود بنابراين آميزش و نزديكي با همسر حامله و آخر بارداري بايد با احتياط بيشتري انجام شود.

منبع:سامانه پرسش و پاسخ مشاور

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۰ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۲۴:۱۳ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

كودك كم توجه، والد درمانده

يكي از مهم ترين مهارت هاي لازم براي دانش آموزان به ويژه در سن دبستان، مهارت دقت و تمركز است.

ممكن است شما نيز به عنوان پدر، مادر و يا مربي با اين مساله مواجه باشيد كه كودك مدت زمان بسيار كوتاهي بر بازي يا مساله ي درسي تمركز مي كند

رفتارهاي سرزده، اعمال بدون فكر و يا حواس پرتي نشان مي دهد و احتمالا از تلاش هاي بي نتيجه براي متمركز كردن او خسته شده ايد.

 به عنوان متخصص مسائل كودك و نوجوان بايد بگويم مشكلات مربوط به توجه و تمركز از جمله شايع ترين مشكلات اين دوره ي سني هستند كه با استفاده از روش هاي خاصي مي توان آن ها را برطرف نمود.

توجه و تمركز در كودكان و بزرگسالان چه تفاوتي دارد؟

نكته ي جالب توجه در آغاز بحث توجه و تمركز كودكان آن است كه  اگرچه دامنه ي توجه كودكان بسيار كم تر از بزرگسالان است.

اما دقت و تمركز آن ها در مساله اي كه به آن مشغول شده اند، بسيار بيشتر از يك فرد بزرگسال است .

به همين دليل است كه اگر براي كودك تان داستاني تعريف كنيد و او به دقت در حال گوش دادن به آن باشد .

سپس از شما بخواهد تا براي بار دوم ان را تكرار كنيد، در صورت ايجاد تغييراتي در داستان، به سرعت مچ شما را خواهد گرفت.

اين مساله نشان دهنده ي آن است كه در صورت جلب صحيح و اصولي توجه دانش آموز و يا فرزندتان، او خواهد توانست مطالب را با عمق و كيفيت زيادي ادراك كرده، در ذهن نگه دارد و سپس تكرار كند.


كودك من در كدام مهارت دچار مشكل است؟ دقت؟ ادراك؟ حافظه؟

شايد اين سوال در ذهن تان ايجاد شود كه ” دقت”، ادراك و حافظه چه تفاوت هايي دارند؟

 در پاسخ، به طور خلاصه مي توان گفت دقت و ادراك، فرايند هاي بهبود دهنده ي حافظه محسوب مي شوند.

 به عبارت ديگر كودكاني كه با استفاده از حواس ۵ گانه، توجه خود را به خوبي بر محرك مورد نظر معطوف مي كنند (دقت)، بهتر مي توانند معناي محرك را دريافت كرده.

آن را تفسير كنند (ادراك)، مفهوم درك شده را در ذهن نگه داشته و مجددا به يادآورند (حافظه).

بنابراين با توجه به توضيحات ارايه شده كاملا واضح است كه افزايش دقت و تمركز دانش آموزان نقشي اساسي در بهبود عملكرد حافظه و يادگيري آن ها دارد.

 از اين جهت توجه به مساله دقت و تمركز- به عنوان مهارت هايي اكتسابي-  براي والدين و معلمان امري ضروري است.

عوامل تاثير گذار بر توجه و تمركز كودك خود را شناسايي كنيد

به طور كلي عوامل موثر بر دامنه ي توجه و تمركز كودك، به دو دسته عوامل بيروني و دروني قابل تقسيم اند.

عوامل بيروني موثر بر توجه و تمركز كودك تان كدامند؟

 1. خواب كافي: تحقيقات مويد نقش تعيين كننده ي خواب در امر يادگيري هستند.

 در تحقيقي تعدادي كارت تصوير به آزمودني ها داده و از آن ها خواسته شد تا پس از مشاهده، تصاوير را در ذهن خود نگه دارند.

در فاصله اي ۴۰ دقيقه اي تعدادي از آزمودني ها خوابيدند در حاليكه تعداد ديگر بيدار ماندند.

نتيجه ي پس آزمون نشان داد آزمودني هايي كه در فاصله ي ۴۰ دقيقه اي پس از مشاهده ي تصاوير، خوابيدند مطالب را بهتر بازيابي كرده و عملكرد حافظه ي بهتري نشان دادند.

 در تبيين اين مساله بايد گفت وقتي مطلبي به تازگي وارد مغز مي شود ( به خصوص در هيپوكامپ) هنوز شكننده است و به راحتي فراموش مي شود.

به خصوص اگر از مغزخواسته شود تا در همان لحظه چيزهاي بيشتري را نيز به خاطر سپارد.

اما خواب و استراحت منجر به هدايت مطالب جديد به سمت نئوكورتكس – محل ذخيره ي دائمي تر اطلاعات- شده  و به اين صورت از فراموش شدن آن ها جلوگيري مي كند.

بنابراين لازم است تا نسبت به ساعات خواب و استراحت فرزندتان با حساسيت ويژه اي عمل كنيد.

 به طور متوسط يك دانش آموز دبستاني به ۸ تا ۱۰ ساعت خواب مفيد نيازمند است.

۲) دماي محيط: سرما يا گرماي بيش از حد مي تواند مانع تمركزشود. لازم است تا در جهت حفظ تمركز اين عامل نيز در نظر گرفته شود.

۳) تغذيه: عملكرد تغذيه بر كاركرد مغز مساله اي ثابت شده است. بر اين اساس گنجاندن مواد غذايي متنوع در برنامه ي غذايي كودك بسيار حائز اهميت است.

۴) ورزش: مطالعات انجام شده بر روي مغز موش ها و انسان ها نشان داده است كه تمرينات منظم مي تواند بازيابي حافظه را بهبود بخشد .

ورزش و فعاليت بدني از جمله عوامل مهم در بهبود عملكرد شناختي كودكان است.


 از عوامل دروني تاثير گذار بر توجه و تمركز كودك تان چه مي دانيد؟

علاوه بر عوامل بيروني ذكر شده عوامل دروني مختلفي نيز توجه و تمركزكودك را تحت تاثير قرار خواهد دهد.

 به عنوان والدين و يا مربي كودك لازم است بدانيد كه افزايش تمركز چيزي جز افزايش توجه نيست و يكي از مهم ترين فنون افزايش توجه دركودكان “بازي” است.

 شما به عنوان پدر، مادر و يا مربي اين ابزار قدرت مند را دراختيار داريد و از طريق آشنايي با بازي هاي دقت و تمركز مي توانيد به بهبود عملكرد حافظه و يادگيري كودك كمك ويژه اي كنيد.

از آنجا كه از بين ابعاد پنجگانه ي حواس، حس بينايي و شنوايي بيشترين درگيري را در فرايند يادگيري دارا مي باشند، انجام بازي هايي كه به تقويت دقت و ادراك بينايي و شنوايي منجر شوند، بيشتر توصيه مي شود.

بسياري از اين بازي ها نياز به صرف زمان زياد ندارند و در موقعيت هاي مختلف قابل اجرا مي باشند.

بنابراين توصيه مي شود انجام اين بازي ها را در ساعات مختلف، با فرزندتان داشته باشيد.

بازي كن، دقت كن، حافظه ات را تقويت كن

 1. از كودك تان بخواهيد چشم هايش را ببندد و مثلثي را تصور كند. سپس از او بخواهيد با چشمان بسته آن مثلث را روي كاغذ به آرامي  و با دقت بكشد و سپس براي بار دوم اين كار را تكرار كند.

 نتيجه هر دو فعاليت را به او نشان دهيد. مطمئناً مثلث دوم با اشكال ها و ايرادهاي كمتري كشيده شده  است و بهبود شرايط درآن كاملاً مشهود است.

شما مي توانيد اين بازي را در طول روز چند بار با فرزندتان انجام دهيد و هر بار از تصاوير مختلف و در عين حال ساده (مربع ، ستاره و  مستطيل) استفاده كنيد.

در طول بازي به صورت ضمني به فرزندتان يادآوري كنيد كه هرچه تصوير را آرام تر و با دقت بيشتري رسم كند، نتيجه كار بهتر خواهد بود.

 • از فرزندتان بخواهيد كتاب خواندن در محيط هاي مختلف را امتحان كند.

دركتابخانه، رستوران و ديگر مكان هاي شلوغ از او بخواهيد براي دقايقي هرچند كوتاه كتاب بخواند و اگر او هنوز سوادخواندن ندارد شما برايش داستاني بخوانيد.

(نكته اي كه بايد مورد توجه قرار گيرد آن است كه هرگز او را وادار به مطالعه در حين حركت اتومبيل نكنيد زيرا اين كار مي تواند منجر به سرگيجه، حالت تهوع و مشكلات بينايي شود).

كتاب خواندن در محيط هاي متفاوت، تأثيري شگرف در افزايش تمركز و دقت دارد.

در مصاحبه اي كه با بسياري از شطرنج بازان موفق دنيا انجام شده، آن ها گفته اند كه براي افزايش تمركز، بارها در محيط هاي بسيار شلوغ شطرنج بازي كرده اند.

 • وقتي با فرزندتان به پارك مي رويد از او بخواهيد  به صداي طبيعت كه شامل صداي آب ، پرندگان و ساير حيوانات است بادقت گوش دهد و سپس صداهايي را كه شنيده است نام ببرد.
 • ۴)       از فرزندتان بخواهيد دستانش را جلوي صورتش بگيرد و انگشتانش را به ترتيب و به آرامي خم كند.

به او يادآوري كنيد حين خم كردن هر انگشت فقط به آن انگشت توجه كند. و به انگشت هاي ديگرش نگاه نكند.

وقتي همه انگشتانش را خم كرد به آرامي و به ترتيب دوباره اين روش را براي صاف كردن انگشتان تكرار كند.

 • از فرزندتان بخواهيد كه به آرامي و در ده شماره نفس بكشد و در حين نفس كشيدن فقط به تنفس و صداي آن فكر كند و بعد از ده شماره از او بخواهيد كه باز با همان ده شماره نفسش را بيرون بدهد.

اين بازي مي تواند در مواقع اضطراب، ترس و يا قبل از خواب نيز بسيار خوب عمل كند.

 • فراهم كردن پازل و جدول هاي مخصوص به گروه سني در افزايش دقت و تمركز كودكان بسيار مناسب است.

شما مي توانيد به عنوان هم گروهي در جور كردن پازل با كودك همراه شده و به صورت ضمني به رشد دقت و حافظه ي او نيز كمك كنيد.

 • مي توانيد در حين مشاهده ي فيلم از كودك تان بخواهيد به دقت به صحنه هاي فيلم و محتواي آن توجه كرده و سپس مسابقه اي در مورد رنگ ها، اشياء و اسامي موجود در فيلم راه اندازي كنيد.

 از كودك بخواهيد با فعال كردن حافظه ي خود به سوالات پاسخ دهد.

 •  در صورتي كه فرزندتان غالبا كم توجه است، موقعيت هايي را كه در آن از خود توجه نشان مي دهد مورد تشويق كلامي قرار دهيد. بر اساس اصول شرطي سازي، تشويق كلامي منجر به تقويت رفتار توآم با توجه خواهد شد.

۹)       از كودك تان بخواهيد به شما با دقت تمام نگاه كند (به عنوان مثال لباس، كفش و ظاهرتان را به دقت مشاهده كند و در ذهن نگه دارد

سپس از اتاق خارج شده و تغييري در ظاهرتان ايجاد كنيدكه قابل رويت باشد. سپس از كودك بخواهيد بگويد چه چيزي تغيير كرده است.

       در صورتي كه كودك درست پاسخ دهد، نفر بعدي خواهد بود كه ظاهرش را تغيير مي دهد و اين بار شما در مورد چيزي كه تغيير    كرده است حدس خواهيد زد.

         بر اساس تجربه كودكان از اين بازي لذت زيادي خواهند برد.

 1.  از بازي هاي برپايه ي داستان كمك بگيريد. براي اين كار نياز به كتاب داستان هايي با موضوعات تخيلي و هيجان انگيز داريد.

مي توانيد چند صفحه ي اول  داستان را براي فرزندتان بخوانيد و سپس از او درخواست كنيد تا ادامه ي داستان را حدس بزند.  

مي توانيد خودتان نيز ادامه ي داستان را حدس بزنيد و سپس در مورد حدس هاي تان با يكديگر گفت و گو كنيد.

انجام اين بازي علاوه بر تقويت توجه و تمركز، حس شوخ طبعي و تخيل را نيز در فرزندتان رشد خواهد داد.

 1. از مازهاي سرگرم كننده و جذاب به منظور افزايش تمركز، دقت، برنامه ريزي، تعيين توالي، سرعت پردازش و يكپارچه سازي ديداري-حركتي فرزندتان استفاده كنيد.

لازم است تا مازها را متناسب با سطح رشدي فرزندتان به درستي انتخاب كنيد.

از خراب كاري پيشگيري كنيد

ممكن است به عنوان والد و يا مربي كودك، به دليل كم توجهي او با مشكلات زيادي مواجه شده باشيد، در مورد پيشرفت تحصيلي او احساس نگراني كنيد و يا براي بهبود اوضاع، عجله به خرج دهيد.

قبل از شروع اجراي بازي هاي گفته شده به اين نكته توجه داشته باشيد كه هرگز نخواهيد توانست با توسل به زور و اجبار از كودك درخواست توجه و تمركز كنيد.

فرقي نمي كند كه شما پدر و مادر او هستيد و يا معلمي كه با وجود كودكي كم توجه، كنترل كلاس را از دست داده است.

مهم ترين نكته براي پيشگيري از خراب كاري و رسيدن به هدف، “برقراري ارتباط با كودك” و در نظر گرفتن احساسات اوست.

اگر با مطالعه ي بازي هاي فوق، قصد داريد كلاس آموزشي توجه و تمركز راه بيندازيد و از اين طريق توجه و تمركز فرزندتان را دگرگون كنيد، لازم است بدانيد كه محكوم به شكست هستيد.

در فرايند بازي با فرزندتان درگير شويد، از او نظرخواهي كنيد و از بازي با او لذت ببريد. در ادامه خواهيد ديد كه ارتباط موثر مانند هميشه معجزه خود را نشان داده و توجه فرزندتان نيز به طرز چشمگيري بهبود يافته است.

منبع:مشاوره-ازواج.com


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۵:۴۵:۱۸ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

آموزش از طريق مشاوره پيش از ازدواج تا زوج درماني و مشاوره خانواده. راهنمايي و مشاوره تلفني ازدواج و خانواده مركز تهران و جنوب ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲ مركز مشاوره شمال و شرق ۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰ شمال و غرب تهران ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ مشاوره ازدواج و خانواده شامل آموزش مهارت هاي رفتار با همسر آينده خانواده همسر زوج درماني شناسايي فرد مناسب و از همه مهمتر اطمينان پيش از ازدواج از يك انتخاب درست است! عوامل زيادي در اين امر دخيل هستند كه بايد مورد بررسي و دقت نظر هنگام همسريابي و يا حتي دوست يابي قبل ازدواج به آن توجه كرد. رفع دعواي زن و شوهر و فرزندان اعتياد و مشاوره فردي
نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 4037
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب