تفكر و تنها خواندن اين سر تيتر براي يك خانم از بدترين شكنجه هاي روحي است و يك لحظه تصور اينكه برادر،پدر،دايي،عمو و نزديكان يك خانم نگاه سوء و جنسي به وي دارند بسيار بسيار دردناك است، اما بايد بدانيد كه متاسفانه تعداد قابل توجهي از زنان،دختران و حتي كودكان با مراجعه نزد مشاور و روان شناس از اين موضوع گله مند هستند...

اگر گرفتار اين مشكل هستيد بدانيد كه تنها نيستيد...در ادامه اين مقاله با ما همراه باشيد...

علت تجاوز به محارم

تجاوز كردن به فرزند،خواهر و ساير محارم از مقوله هايي است كه مرد سالم و كامل حتي به آن فكر هم نمي كند و تفكر و صحبت درباره ي آن را شرم آور مي داند

اين اختلال فقط مختص جامعه ما نيست و تعداد كثيري از بانوان جوامع مدرن نيز اين مشكل را دارند...اما بالاخره بايد با ريشه يابي اين معضل،تلاش براي از بين بردن آن را پيش گرفت...

تجاوز جنسي به محارم كه بسياري از روانشناسان ايراني و ساير كشور ها از آن به عنوان (شاه آسيب) ياد مي كنند .

مي تواند علل مختلفي داشته باشد كه عبارتند از:مورد تجاوز قرار گرفتن در دوران كودكي و تجربه ي تلخ مشابه كه در ضمير ناخودآگاه فرد نهادينه شده و شايد در بعضي موارد خود فرد اين حادثه تلخ را به ياد نداشته باشد اما اثرات منفي و عواقب آن طول زندگي فرد را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

يكي از عواملي كه زمينه يتجاوز را در فرد فراهم مي آورد مي تواند مشكل روحي و رواني باشد و فرد به علت نداشتن تعادل رواني به فرد فرمان پيروي از هواي نفس داده خواهد شد.

استعمال مواد مخدر و روان گردان نيز از جمله محرك هايي است كه مي تواند به اين معضل منتهي شود.

فرد مصرف كننده پس از مصرف اين نوع محرك ها اختيار و كنترل مغز خود را از دست داده و به راحتي و بدون قدرت تعقل به هر كاري دست خواهد زد چه بسا پس از هوشياري و برگشت به حالت روزمره و عادي شخص از كرده ي خود نادم و پشيمان شود.

حكم تجاوز به محارم در اسلام:

در قوانين اسلامي حكم تجاوز به عنف يا همان ارتباط جنسي به محارم در يك كلام اعدام است و اگر كسي به محارم خود تجاوز كند بايد كشته شود.همچنين اين حكم در مورد جنس مؤنث و مذكر نيز تفاوتي ندارد.

چه بسا ديو صفتاني كه در جايگاه مقدس مادر به پسر بچه ي كوچك خود تجاوز مي كنند و اين مادر نيز از قاعده ي اعدام و قصاص مستثنا نخواهد بود.

همچنين حكم تجاوز در قانون مجازات اسلامي طبق قانون 82 مجازات اسلامي رابطه جنسي با محارم اعدام است.

مناسب ترين عكس العمل در مواجهه به تجاوز به عنف:

متاسفانه بسياري از كودكان يا حتي بانوان به علت ترس از دست رفتن آبرو گاهي اين درد را تا ابد در سينه ي خود پنهان نگه مي دارند و معتقدند كه اگر كسي از اين مسئله باخبر شود فرد قرباني را مقصر مي دانند و ذهنيت مثبت خود را نسبت به وي از دست مي دهند.

كودكان خردسال نيز فكر مي كنند كه اگر پدر و مادرشان از اين قضيه باخبر شوند او را سرزنش مي كنند و شايد به شدت مورد تنبيه قرار بگيرد...

خصوصا گاهي اوقات فرد متجاوزگر كه شايد مادر،پدر،عمه،عمو و...غيره باشد كودك را تهديد مي كنند كه اگر از اين مسئله پدر يا مادرت با خبر شوندتو را مي كشيم! يا كودك را از چيزهايي مي ترسانند كه خط قرمز هر كودكي است .

به عنوان مثال بردن عروسك ها يا كشتن نزديكان كودك كه متاسفانه طفل خردسال زودباور،به راحتي چنين تهديد ها و وعده هايي را باور مي كند و به دليل ترس و بي دفاع بودن تن به خواسته هاي فرد شيطان صفت خواهد داد.

ناگفته نماند كه امروزه ارگان هاي آموزشي از جمله مهد كودك ها در پي آگاهي لازم به خردسالان هستند كه در مواجهه با چنين اشخاصي چه رفتاري از تهديدهاي تجاوزگران نهراسند.

در خصوص بهترين عكس العمل درباره ي تجاوز چه تجاوز محارم و چه تجاوز كردن از سوي ديگر افراد غريبه بايد تحت هر شرايطي شكايت كرد.

هميشه به خاطر داشته باشيد با سكوت و به اصطلاح حفظ آبرو نه تنها آبرويي حفظ نخواهد شد،بلكه با از بين رفتن عزت نفس و شان فرد و خانواده اش،بزرگترين ستم در حق فرد و جامعه فرد خواهد شد چراكه با رسوا نشدن چنين شياداني تعداد آنان روز به روز فزوني مي يابد و تابوي تجاوز علل الخصوص تجاوز به عنف از بين مي رود و كاملا عادي مي شود.

خصوصا با توجه به جو مرد سالار و ضد زن جامعه ي ما متاسفانه هنوز خانواده هايي وجود دارند كه تجاوز ازانواع مختلف آنرا نسبت به دختران عيب نمي شمارند و اين عمل شنيع را غريزه و حق و حق و حقوق يك مرد مي دانند...

ناگفته نماند كه گروهي از اين خانواده هاي جاهل براي تجاوز به يك زن دليل علمي مي آورند وحتي آن را به فيزيولوژي و آناتومي بدن مرد نسبت مي دهند!

متاسفانه و متاسفانه بسياري از خانواده هاي قرباني نيز تجاوز جنسي به عضو خانواده را امري طبيعي مي دانند و در برابر اين اتفاق ناگوار عكس العمل منفي نشان نخواهند داد.

بنابراين بهتر است در مواجهه با اين افراد انسان نما و شيطان صفت شدت عمل بيشتري نشان داد تا اين فرهنگ غلط مرد سالاري كه سال هاي سال در تاريخ ريشه دوانده با فرهنگ سازي سالم و پر كردن خلاء هاي فرهنگي را هرچه زود تر ريشه كن كنيم...

محقق و كارشناس:خانم فرجي