مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان
مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲

با سلام خدمت شما دوست عزيز
با توجه به توضيحات شما به نظر مي رسد كه ايشان از نظر شخصيتي نياز به بررسي دقيق داشته باشند و بهتر است براي گرفتن نتيجه بهتر به صورت حضوري به روانشناس مراجعه كنيد تا زماني كه بررسي هاي لازم بر روي همسرتان صورت نگيرد نمي توان نتيجه گيري درستي انجام داد. در زمان بحث و دعوا و عصبانيت ايشان سعي كنيد براي اينكه به شما و فرزندانتان آسيبي وارد نشود ارام باشيد و بعد در زمان بهتري با همسرتان در اين زمينه صحبت كنيد چون ميتوانيد نتيجه بهتري به دست آوريد . دعواها ي مداوم شما و همسرتان و همچنين تشنجات موجود در خانواده مي تواند تاثير زيادي بر رشد فرزندانتان داشته باشد بهتر است براي مشكل فرزندتان به صورت حضوري ايشان را به روانشناس كودك براي بررسي دقيق ارجاع دهيد چون به مرور زمان مي تواند اين مشكلات در ايشان بيشتر شود . سعي كنيد در هنگام صحبت با ايشان آرام باشيد ، توهين نكنيد نه به همسرتان و نه خانواديشان و همچنين سعي كنيد به صحبتهاي ايشان نيز توجه كنيد تا دليل رفتارهايشان را نيز شناسايي كنيد و بتوانيد در مسير بهتري گام برداريد . با توجه مشكلات زياد در خانواده خودتان بهتر است از توجه به رفتاهاي خانواده همسرتان خوداري كنيد چون تنها مي تواند تشنج موجود در خانواديتان را افزايش بدهد .
درمسير مي توانيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد
02122354783
شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۶:۳۱:۰۱ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

با سلام خدمت شما دوست عزيز

دقت كنيد كه گاهي در اينگونه تصادفات فرد ممكن است به قسمتي از مغزش آسيب وارد شود و بعضي از رفتارهايش مقداري تغيير كند يا يك سري مشكلات ديگر پيدا كند كه اين موضوع بر اثر آسيب و ميزان شدت آسيب متفاوت مي باشد. اگر همسر شما در زمان قبل از تصادف رفتارهايي به اين سبك نداشته است و بعد از تصادف به وجود آمده اند نياز به بررسي دقيق دارد كه آيا شدت ضربه به اندازه اي بوده است كه به مغز ايشان لطمه اي وارد كرده است و يا نه ايشان به دليل شرايط سختي كه پشت سر گذاشته اند اينگونه واكنش نشان مي دهند. براي اين موضوع اول با يك متخصص اعصاب براي بررسي عكس هاي مغزي ايشان صحبت كنيد و بعد در كنار /آن به صورت حضوري با يك روانشناس با حضور خود همسرتان براي بررسي هاي رفتارشان تا زماني كه بررسي دقيق در اين زمينه صورت نگيرد نمي توان قضاوتي انجام داد. بهتر است با همسرتان نيز در آرامش و بدون توهين به خود ايشان و يا خانواديشان صحبت كنيد و بازگو كنيد كه ترجيچ مي دهيد حريم خصوصي شما حفظ شود . سعي كنيد در زمان عصبانيت تصميم گيري نكنيد و /آرامش خود را حفظ كنيد و در زماني كه همسرتان آرام تر شدند در مورد مشكل پيش آمده در بين خودتان صحبت كنيد تا بتوانيد نتايج بهتري كسب كنيد.گاهي خانواده ها با محبت هاي زياد باعث وابستگي زياد بين خودشان و فرزندانشان مي شوند و شايد بدون قصد خاصي باعث ايجاد مشكلاتي در زندگي مشتركشان شوند بهتر است احترام خانواده ايشان را حفظ كنيد اما حريم هاي خصوصيتان را نيز رعايت كنيد .

درمسير مي توانيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد
02122354783

شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۶:۲۸:۰۶ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

با سلام خدمت شما دوست عزيز

بهتر است به اين موضوع دقت كنيد كه شما دو فرد هستيد با دو ايده و افكار متفاوت و بهتر است به ديدگاه ديگران احترام بگذاريد و با يك لبخند جواب بدهيد و مسير خودتان را ادامه بدهيد اينكه توقع داشته باشيد همه مانند شما فكر كنند باعث مي شود خودتان را اذيت كنيد و از بودن در جمع لذت نبريد . سعي كنيد به مسير خود ادامه بدهيد و افكار ديگران را تنها به عنوان يك ديدگاه بدانيد و نيازي نيست حتما به آنها عمل كنيد . در مورد ايشان نيز ممكن است حساسيتشان بخاطر علاقه پسرشان باشد كه بهتر است شما با نشان دادن نظرتان در اين مورد اين موضوع را حل كنيد هرچقد تمركز شما بر اين موضوعات بيشتر باشد خودتان بيشتر اذيت مي شويد و آرامشتان بهم مي خورد بهتر است توجه زيادي به اين موارد نكنيد و مسير خود را ادامه بدهيد . در مورد خواستگار نيز ممكن است افراد واقعا از روي نيت درست براي ديگران خواستگار بفرستند و هدف توهين وجود نداشته باشد و شما به علت تفاوت افكار باعث مي شود ديدگاه ايشان را اشتباه برداشت كنيد .

بهتر است احترام ايشان را حفظ كنيد و مسير خودتان را ادامه بدهيد

درمسير مي توانيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد

02122354783

شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۶:۲۵:۱۰ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

با سلام خدمت شما دوست عزيز

شما مي توانيد از دوستتان بخواهيد كه در مورد اين دختر و قبل از تصميم جدي براي ازدواج تحقيق كنند و اطلاعات لازم را بدست آورند . و براي ازدواج كردن اگر گذشته و ديدگاه ديگران برايشان اهميت دارد عجله نكنند و تحقيقات لازم را انجام بدهند تا يك شناخت نسبي نسبت به اين خانم داشته باشند و بعد وارد پروسه ازدواج شوند. در صورتي كه اين خانم در زمان رابطه با دوست شما اين رفتارها را انجام داده اند و مربوط به گذشته ايشان نمي باشد بهتر است يك آگاهي نسبي به دوستتان بدهيد تا ايشان با تحقيق اطلاعات بيشتري به دست آورند و بعد تصميم گيري كنند   . اما با توجه به اينكه ايشان چندين سال است به گفته شما  اين خانم  را دوست داشته اند بهتر است ناگهاني با بعضي مسائل روبرو نشوند چون ممكن است خودشان آسيب روحي ببينند بهتر است آرام آرام و با تحقيق در اين زمينه اطلاعات كسب كنند تا پذيرش اين موضوع برايشان راحت تر باشد. دقت كنيد كه اطلاعات شما در مورد اين خانم ممكن است تحريف شده باشد و كسي قصد خراب كردن ايشان را داشته باشد پس خودتان نيز با آگاهي در مورد اين موضوع صحبت كنيد و سعي كنيد از قضاوت عجولانه پرهيز كنيد گاهي اين اتفاقات در روابط دوستي رخ مي دهد و با توجه به اينكه شما در شهر كوچكي زندگي مي كنيد بهتر است حتي براي آگاه كردن دوستتان به گونه اي عمل كنيد كه اين اطلاعات به بيرون درز پيدا نكند و آبروي اين خانم و خانواديشان در خطر نباشد چون ممكن است آسيب هاي احتمالي ديگري به وجود آيد.

درمسير مي توانيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد
02122354783

شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۶:۲۱:۱۵ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

با سلام خدمت شما دوست عزيز

دوست عزيز دقت كنيد كه اين مدل تست كردن اصلا نمي تواند چيزي را مشخص كند بهتر است گذشته فرد را به خودش اختصاص بدهيد مگر اينكه تاثيري بر رابطه فعلي شما داشته باشد در اين صورت نياز است از طرف مقابل خود سوال بپرسيد در غير اين صورت كنكاش در گذشته افراد مي تواند تاثير منفي بر روند رابطه شما داشته باشد نداشتن اعتماد مي تواند در روابط شما تاثير منفي داشته باشد بهتر است در مورد اعتماد به صورت جدي تر فكر كنيد تا متوجه شويد اين بي اعتمادي از كجا نشعت مي گيرد. در مورد ازدواج نيز بهتر است به يك توافق دو طرفه برسيد و در صورت داشتن شرايط يك تعهد رسمي ايجاد كنيد تا بتوانيد راحت تر و در هنجار اجتماعي با يكديگر رابطه داشته باشيد و اين مي تواند آزادي بيشتري به هردوي شما بدهد. البته بهتر است قبل از تصميم گيري جدي براي به صورت حضوري به يك روانشناس مراجعه كنيد و مشاوره پيش از ازدواج را كنيد. درمسير مي توانيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد

02122354783

شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۶:۱۸:۴۹ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

استنشاق شونده ها عبارت از بخار هاي شيمايي قابل تنفس مي باشند كه تاثيرات روان گرداني (تغيير دادن وضعيت رواني) دارند.

تمايل كودكان جوان تر و نوجوانان به مصرف مواد استنشاق شونده، تا يك حدي به دليل در دسترس پذري بودن و ارزان بودن آن مي باشد.

هر چند كه ممكن است استنشاق از هزاران محصول و به صورت ناخواسته صورت بگيرد، ولي سوء مصرف استنشاق شونده ها يك كار هدف مند و با قصد قبلي مي باشد.

اسم هاي خياباني

بر اساس اظهاريه هاي NIDA[1]، هر دسته بندي از مواد استنشاق شونده، واژه هاي عاميانه يا اسم هاي خياباني خودش را دارند كه عبارت از گاز خنده آور (نيترو اكسيد)، رباينده ها (اميل نيتريت)، ذرت بود دادني (اميل نيتريت و بوتيل نيتريت)، سگ تازي تيز دو (نيتروس اكسيد، كه در دوا فروش هاي كرم مصنوعي وجود دارد)، گستاخ (نيتريت ها) و هجوم (نيتريت ها) مي باشند.

استنشاق شونده ها چه چيزهايي هستند؟

استنشاق شونده ها عبارت از بخار هاي شيميايي قابل تنفسي هستند كه اغلب مواقع در محصولات خانگي رايج وجود دارند كه شامل مواد مايع و اورسل هاي فرار مي باشند.

استنشاق شونده هاي به چهار گروه اصلي تقسيم بندي مي شوند:

 • مواد مايع فرار:

 • مواد مايع فرار عبارت از مواد مايع صنعتي، خانگي، هنري يا اداري و يا محصولات داراي مايع هستند.
 • اين موارد شامل تينر ها و پاك كننده هاي رنگ، پاك كننده هاي روغن، مايع هاي تميز كننده مواد خشك، بنزين، لاك غلط گير، مايع هاي تميز كننده ماركر، و تميز كننده هاي اتصال هاي الكتريكي مي باشند.
 • اورسل ها:

 • اورسل ها عبارت از سوخت ها يا محرك هاي خانگي و مايع هاي موجود در موادي همانند رنگ هاي اسپري، اسپري هاي مو يا بو زا، اسپري هاي محافظت كننده فابريك، محصولات تميز كنندگي كامپيوتري اورسل و اسپري هاي روغن نباتي هستند.
 • گاز ها:

 • اين گاز ها عبارت از گاز هاي مصرف شده در محصولات خانگي يا تجاري هستند كه شامل فندك بوتان و مخزن هاي پروپان، اورسل  هاي كرم براق كننده و موجود در دارو خانه ها، و گاز هاي يخچال، گاز هاي بي هوش كننده باليني، همانند اتر، كلروفورم، هالوتان و نتروز وكسيد (گازه خنده آور) مي باشند.
 • نيتريت ها:

 • نيتريت هاي ارگانيك عبارت از مواد مايعي هستند كه شامل سيكلوهسگيل، بيوتيل و اميل نيتريت ها مي باشند كه معمولا به عنوان ذرت بو داده شناخته مي شوند.
 • اميل نيتريت همچنين در برخي از فرآيند هاي باليني مورد استفاده قرار گرفته مي شود. نيتريت هاي فرار اكثرا در بطري هاي قهوه اي كوچك فروخته مي شوند و برچسب هايي از قبيل “تميز كننده هد ويدئو”، “خوشبو كننده اتاق” ، “تميز كننده چربي” يا “عطر مايع” را دارند.

[۱] National Institute of Drug Abuse

مركز مشاوره مگاروان
 

گاز هاي استنشاق شونده به چه نحوي مصرف مي شوند؟

مواد استنشاق شونده به صورت مستقيم از محفظه ، از لباسي كه مواد در داخل آن قرار داده شده است .

در مقابل صورت نگه داشته مي شود، از كيفي كه مواد استنشاق شونده در داخل آن قرار داده شده است، يا از ناخن ها يا لباس ها استنشاق مي شوند و مصرف كنندهمي تواند در محل هاي عمومي و بدون اينكه توجه ساير افراد را به خودش جلب كند، اين مواد را استشمام كنند.

چه كساني از مواد استنشاق شونده استفاده مي كنند؟

افراد جوان مي توانند از استنشاق شونده ها به عنوان يك جايگزيني براي الكل استفاده كنند. به دليل اينكه اين مواد خاصيت اعتياد آوري طبيعي دارد، اكثر افراد به صورت دائمي از اين مواد استفاده مي كنند.

اولين موادي كه اكثر كودكان مي توانند تجربه كنند، مواد استنشاق شونده مي باشد، چرا كه اين مواد ارزان قيمت هستند و همواره در دسترس مي باشند – معمولا در اطراف خانه ها و در آشپزخانه، اتاق لباس شويي يا گاراژ وجود دارند.

همانند وضعيت مصرف مربوط به اكثر مواد، مصرف مواد استنشاق شونده هم در گروه سني بالاتر افزايش مي يابد. مواد استنشاق شونده تنها موادي هستند كه مصرف نوجوانان جوان تر، بيشتر از نوجوانان بزرگ تر مي باشد.

بزرگ سالان مسني كه از مواد استنشاق شونده مصرف مي كنند، معمولا سوء مصرف كنندگان مزمن و داراي مصرف شديدي هستند.

تحقيقات صورت گرفته بيانگر اين است كه سوء مصرف كنندگان شديد و بلند مدت مواد استنشاق شونده، از جمله افرادي مي باشند كه براي درمان اعتياد به مواد، با بيشترين ممكن مشكلات مواجه مي شوند.

مواد استنشاق شونده چه تاثيراتي دارند؟

اكثر مواد استنشاق شونده يك وضعيت خوشحالي سريعي را ايجاد مي كنند و تاثيري مشابه با مسموميت الكلي دارند.

در صورتي كه مقادير مناسبي از هر يك از مايع ها و گاز ها استنشاق شود، فرد دچار بي هوشي، از دست دادن احساس، و حتي عدم هوشياري مي شود.

آسيب هاي كوتاه مدت

 • مسموميت
 • از دست دادن هوشياري
 • سكته قلبي
 • خفگي
 • آسيب ديدن دهان، گلو و شش ها
 • افزايش احتمال مرگ

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۲:۲۸:۰۴ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]
اگر از جمله كساني هستيد كه مدتي است خود واقعي تان را گم كرديد و از اين وضعيت نا بسامان بيزاريد بدانيد كه تنها نيستيد...پس با ما همراه باشيد...

گم كردن خود به چه معناست؟

گاهي يك اتفاق،يك تصادف و يك رويداد مي تواند زندگي يك شخص را فلج كند و ثمرات آن چيزي جز افسردگي و فرار از خود نخواهد بود...

شخصي كه خود را گم مي كند نسبت به همه ي امور روزمره و اطرافيان بي تفاوت و بي اهميت است و گاهي ترجيح مي دهد نسبت به آنان حتي فكر هم نكند!

اگر خود شخص تمايل به درمان و تغيير نداشته باشد بايد منتظر ضربات جبران ناپذير و مهلك به زندگي خود باشد...

علائمي از اين حالت رواني را با هم مرور مي كنيم:

نداشتن هدف و غايت در زندگي
عدم انگيزه و برنامه ريزي روزمره براي خود
خواب بيش از حد
عدم شركت در مهماني ها و دورهمي هاي دوستانه
پرخاش به اطرافيان حتي با كوچك ترين مسائل
به هم ريختگي محيط و عدم تمايل براي نظافت آن
پرخوري
عدم رسيدگي به نظافت شخصي
و...

ممكن است عده اي اين نوع حالت رواني را با تنبلي اشتباه بگيرند كه شباهت علائم مسبب اين قضيه است...

فردي كه خود واقعي اش را گم كرده و كسي كه نسبت به همه ي امور روزمره ي خود آگاه اما بي تفاوت است تفاوت بسيار زيادي دارد.

درمورد كسي كه خود را گم كرده بايد گفت كه يك اتفاق ناگوار چنان ضربه اي به زندگي وي وارد كرده كه شخص از لحاظ روحي قادر به پذيرش آن نيست و با لجبازي زندگي خود را ساقط مي كند.

مي خواهم چه كسي باشم

بسياري ديگر از اين افراد از عدم اعتماد به نفس شديدي برخوردار هستند چنان كه قصد ندارند براي زندگي خود هدفي را معين كنند.

و گاهي خود را لايق موفق شدن و هدف داشتن نميدانند...

اين دسته از افراد عموما افرادي هستند كه در قديم و يا در كودكي توسط اطرافيان و والدين به شدت تحقير شدند و كمتر بخاطر كارهاي مثبت تشويق شدند و يا اصلا تشويق در فرهنگ لغت آنان جايي نداشته است.

فرويد،روان كاو برجسته اي كه مكتب و رويكرد روان كاوي را براي اولين بار پايه گذاري كرد معتقد بود كه انسان در بدو تولد در شرايط خاصي رشد ميكند كه اين شرايط ممكن است شامل هر چيزي و هر رفتار مثبت و منفي باشد.

با هر عملي نسبت به كودك عكس العمل آن در بزرگسالي كودك شكل خواهد گرفت و عواقب آن در سنين بالا ظهور خواهد كرد.

اين عوارض ممكن است جسم و روان فرد را تحت الشعاع قرار دهند و يا ممكن است روي روح فرد اثر مثبت و منفي بگذارند.

البته عموم افرادي كه مدعي ميشوند كه خود را گم كرده اند به صورت مقطعي و موقت دچار اين مشكل مي شوند و اين حالت به دوران كودكي و نحوه ي رشد اين دسته از اشخاص ارتباطي نخواهد داشت.

همه ي افراد در طول زندگي خود حس استيصال و درماندگي را تجربه كرده اند و به وجود آمدن چندان غير معمول نيست...

خصوصا در سن بلوغ كه هر دختر و پسر نوجواني كه درآستانه اين اتفاق مهم است حس مبهم گم شدن را پيداخواهد كرد كه با پيدا كردن علايق و اهداف آينده ي خود مي تواند به راحتي اين دوران پر تلاطم و بحراني را پشت سر بگذارد.

چگونه خود را پيدا كنم؟

1-از غار تنهايي ات بيرون بيا!يك كاغذ سفيد بردار و علايقت را بنويس،روزانه به هركدام از آن ها وقتي را اختصاص بده...

2-با افرادي كه از وجودشان لذت ميبري رفت و آمد كن و انسان هايي كه به خودشان اين اجازه را مي دهند كه مدام تحقيرت كنند را از زندگي ات بيرون ببر

3-يك ليست بلند بالا از توانايي هايت تهيه كن و به ديوار اتاقت بزن حالا متوجه شدي چقدر توان مند هستي!

4-سعي كن محيط اطرافت را هميشه تميز و منظم نگه داري،تميز كردن اطراف و زدودن كثيفي ها حس اعتماد به نفس و ارزشمند بودن به تو خواهد بخشيد

5-به خودت برس...با رسيدگي به استايل و شمايل ظاهري ات هم حس خوبي در خودت ايجاد مي كني و هم به بقيه مي فهماني چقدر عزت نفس داري و براي خود و ظاهرت ارزش قائل هستي.

6-از عطر و ادكلن استفاده كن...استفاده از عطر و ادكلن به يك فرد در اولين برخورد شخصيت و اعتبار ظاهري خواهد بخشيد،گذشته از آن خودت با رايحه اي كه به همراه داري حس خوب و انگيزه ي بسيار بسيار زيادي پيدا خواهي كرد...

7-بابت كارهاي مثبت و خوبي كه انجام ميدهي به خودت پاداش بده و از خودت تشكر كن

8-نسبت به وسايلت حساس باش و از آن ها مراقبت كن

9-هرروز به خودت يادآوري كن كه تو اشرف مخلوقات هستي و هيچ كس اجازه ندارد تورا تحقير و به خاطر كاري سرزنش كند

10-در برخورد با ديگران با وقار و خوش قلب باش،به همه احترام بگذار حتي به كسي كه برايت كار مي كند

11-در زندگي ات تحول ايجاد كن و هيچوقت اجازه نده تا همه چيز برايت يك نواخت و تكراري شود

به اميد شادابي و سلامتي روزافزون براي همه

كارشناس و محقق:خانم ريحانه فرجي

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۲:۱۰:۵۸ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

نظريه در مورد دليل رويا ديدن – نظريه هاي مربوط به رويا ديدن از نظر مشاور خانواده

روياها دانشمندان را از هزاران سال پيش مجذوب خودشان كرده اند، ولي فقط در سالهاي اخير بوده است كه رويا وارد حوزه تحقيق تجربي شده است و مطالعات علمي بر روي آن متمركز شده اند.

ممكن است اتفاقاتي شما را در طول يك رويا و در رابطه با موارد مرموز دچار تحير و سردرگمي مي كند، يا شايد خودتان متحير شويد كه چرا رويا وجود دارد.

رويا چيست؟

رويا مي تواند شامل هر نوع تصاوير، تفكرات و عواطفي باشد كه در طول خواب تجربه مي شود. روياها مي توانند بيش از حد معمول مشخص باشند يا داراي ابهام زيادي باشند؛

داراي عواطف لذت بخش باشند يا شامل تصاوير ترسناك باشند؛ متمركز شده و قابل شناخت باشند يا نامشخص و سردرگم كننده باشند.


روياها منجر به دستيابي به چه اهدافي مي شوند؟

در حالي كه همه ما رويا مي بينيم، سوال مطرح شده در مورد موضوع عبارت از اين است كه روان شناسان در مورد علت رويا ديدن ما چه ديدگاهي دارند؟

در حالي كه نظريه هاي مختلفي در اين زمينه بيان شده اند، ولي هيچ نوع توافق عمومي وجود ندارد.

با توجه به زمان قابل توجهي كه ما در وضعيت رويا ديدن صرف مي كنيم، واقعيت مربوط به اينكه متخصصان هنوز نتوانسته اند هدف از روياها را بفهمند، مي تواند غيرقابل باور باشد.

با اين وجود، نكته مهمي كه بايد در نظر گرفت عبارت از اين است كه علوم موجود همچنان در حال مشخص كردن هدف و عملكرد دقيق مربوط به خواب هستند.

برخي از محققان بر اين باورند كه رويا هيچ نوع كاربرد و هدف مشخصي ندارد، در حالي كه ساير محققان بر اين عقيده هستند كه رويا يك عامل اصلي براي بهزيستي رواني، عاطفي و فيزيكي مي باشد.

ارنست هافمن[۱]، رئيس مركز اختلالات خوابي در بيمارستان نيوتن – ولزلي در بوستون، مس، در مجله آمريكاي علمي[۲] (۲۰۰۶) بيان كرده است كه “… يك عملكرد محتمل (هر چند كه اثبات نشده است)

از رويا عبارت از ايجاد يك سري موارد جديد در سيستم حافظه اي به روشي مي باشد كه منجر به كاهش انگيختگي عاطفي مي شود و با كمك كردن به ما براي مقابله با اتفاقات آسيب زا  يا استرس زاي بعدي منطبق مي باشد.”

در ادامه با برجسته ترين نظريه هاي ارائه شده در حوزه رويا آشنا خواهيم شد.


[۱] Ernest Hoffman

[۲] Scientific American

نظريه روان كاوي روياها

نظريه سيگموند فرويد[۱] در مورد روياها، كه مطابق با ديدگاه روان كاوي مي باشد، بيان كرده است  كه روياها نشانگر تمايلات، تفكرات و انگيزش هاي غيرهوشيارانه مي باشند.

بر اساس ديدگاه روان كاوي فرويد نسبت به شخصيت، افراد از طريق يك سري غريزه هاي تهاجمي و جنسي تحريك مي شوند كه از طريق آگاهي هوشيارانه سركوب  مي شوند.

فرويد معتقد است در حاليكه اين تفكرات به صورت هوشيارانه بيان نمي شوند، اين تفكرات از طريق روياها به بخش آگاهي ما راه پيدا مي كنند.

فرويد در كتاب معروف خودش به اسم تفسير خواب[۲] بيان كرده است كه خواب ها “… مكمل ها نامرئي از روياهاي سركوب شده ما هستند.”

همچنين وي دو مولفه متفاوت از روياها را بيان كرده است: مضمون مشخص و مضمون پنهاني. مضمون مشخص از تصاوير و تفكرات واقعي ايجاد شده است .

مضامين قرار گرفته در قالب مضمون پنهاني عبارت از معاني روان شناختي مخفي از روياها مي باشند.

نظريه فرويد منجر به محبوبيت تفسير خواب وي شد كه تا به امروز هم به عنوان يك منبع محبوب و مورد استفاده باقي مانده است.

با اين وجود، تحقيقات صورت گرفته نتوانسته اند نشان بدهند كه مضمون مشخص منجر به تغيير يافتن اهميت روان شناختي واقعي از رويا مي شود.

مدل فعال سازي – تركيب از رويا ديدن

مدف فعال سازي – تركيب از رويا، براي اولين بار توسط جي. الان هوبسون و روبرت مك كلارلي[۳] و در سال ۱۹۷۷ مطرح شد.

بر اساس اين نظريه، مدارهاي موجود در مغز در طول خواب REM فعال مي شوند، و باعث مي شوند كه بخش هاي مربوط به سيستم كناري در عواطف، احساسات و خاطره ها درگير شود كه براي فعال شدن بادامه و هيپوكامپوس مغز را هم شامل مي شود.

ذهن اين فعاليت دروني را تركيب و تفسير مي كند و تلاش مي كند كه يك معنايي را براي اين سيگنال ها پيدا كند كه در طول رويا ديدن نتيجه مي دهد.

اين مدل بيان مي دارد كه روياها عبارت از تفسير ذهني از سيگنال هايي مي باشند كه از طريق مغز و در طول خواب ايجاد شده اند.

در حاليكه اين نظريه بيان مي دارد روياها در نتيجه سيگنال هاي ايجاد شده دروني به وجود مي آيند، هوبسون بر اين باور نمي باشد كه روياها بي معنا هستند.

در مقابل، وي بيان مي دارد كه رويا ديدن عبارت از ” … خلاقانه ترين وضعيت هوشياري مي باشد.

به نحوي كه يكي از تركيبات آشفته و خودبخودي از مولفه هاي شناختي مي باشد كه منجر به ايجاد شكل هاي جديدي از اطلاعات مي شود و در نهايت ايده هاي جديد را ايجاد مي كند.

در حاليكه مقدار قابل توجهي از اين ايده ها يا حتي اكثر اين ايده ها ممكن است كه بي معني باشند، حتي در صورتي كه مقدار محدودي از نتايج خيالي آن در واقعيت درست باشند، زمان هاي رويا ديدن ما عبارت از زمان هاي تلف شده نخواهند بود.”


[۱] Sigmund Freud

[۲] The Interpretation of Dreams

[۳] J. Allan Hobson and Robert McClarley

سايت “كانون مشاوران ايران” به عنوان مرجع روانشناسي، همواره در كنار شماست. متخصص زوج درماني و خانواده درماني و مشاوره فردي در نقاط مختلف ايران از جمله اصفهان، تبريز، شيراز و تهران و مركز مشاوره قيطريه ، شهرك غرب، شريعتي و غيره به مشاوره تخصصي مي پردازند.

نظريه هاي اطلاعات – پردازش

يكي از اصلي ترين نظريه هاي مربوط به توضيح خواب ديدن عبارت از اين است كه خواب به ما اجازه مي دهد تا تمامي اطلاعاتي را كه در طول روز گذشته به دست آورده ايم را ادغام و پردازش كنيم.

برخي از متخصصان خواب بر اين باورند كه خواب يك محصول جانبي يا حتي يك بخش فعال از پردازش اطلاعات مي باشد.

به دليل اينكه ما در طول روز با اطلاعات و خاطرات مختلفي سر و كار داريم، ذهن هاي خواب ما در هنگام چرت زدن، منجر به ايجاد تصاوير، برداشت ها و داستانهايي براي مديريت فعاليت صورت گرفته در درون ذهن ما مي شود.

ساير نظريه هاي مربوط به روياها

نظريه هاي ديگري هم در مورد صورت گرفتن و معناي روياها بيان شده اند. موارد بيان شده در زير، فقط تعداد محدودي از ايده هاي پيشنهاد شده مي باشند:

 • يك نظريه بيان مي دارد كه روياها عبارت از نتايج تلاش ذهن ما براي تفسير محرك خارجي در طول خواب مي باشند. براي مثال، ممكن است كه صدا راديو در مضمامين روياي ما وجود داشته باشد.
 • نظريه ديگري از استعاره كامپيوتر براي روياها استفاده مي كند.
 • بر اساس اين نظريه، روياها منجر به تميز شدن پارازيت هاي موجود در مغز مي شوند، كه بيشتر شبيه عمليات تميز كردن در يك كامپيوتر مي باشد و منجر به نيرو بخشيدن به ذهن به منظور آماده شدن براي يك روز جديد مي شود.
 • با اين وجود، يك مدل ديگري بيان مي كند كه عملكرهاي روياها همانند يك روان درماني مي باشد. در اين نظريه، فرد رويا بيينده قادر است تا در يك محيط ايمن، ما بين تفكرات و عواطف مختلف ارتباط برقرار كند.
 • يك مدل جديد در مورد رويا ديدن، شامل تركيبي از نظريه هاي مختلف مي باشد. فعال كردن ذهن منجر به ايجاد ارتباطات رها شده ما بين تفكرات و روياها مي شود، كه از طريق عواطف فرد رويا بيننده راهنمايي مي شود.

هنري دويد توريو[۱] معتقد است كه “روياها عبارت از مبناي شخصيت هاي ما مي باشند.”

نويسنده: كندرا چري[۲]

آخرين به روز رساني: ۰۴ دسامبر ۲۰۱۸


[۱] Henry David Thoreau

[۲] Kendra Cherryادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۶:۳۵:۰۹ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

عوامل مختلفي در تعيين طول مدت باقي ماندن مسكالين[۱] در بدن شما تاثير گذار هستند كه شامل نوع آزمايش داروي مورد استفاده مي باشد.

مسكالين – كه همچنين به صورت دكمه ها، كاكتوس، مسك، دكمه هاي پيوت[۲]  شناخته مي شوند –

در مدت زمان كوتاهي توسط برخي از آزمايش هاي قابل كشف شدن مي باشند، ولي برخي از آزمايش ها وجود دارند كه مي توانند تا سه ماه بعد از مصرف آن، وجود داشتن آن را تشخيص بدهند.

زمان مربوط به پيدا كردن مسكالين در سيستم، همچنين به متابوليسم، وزن بدن، سن، سطح آب دهي، فعاليت فيزيكي، شرايط سلامتي و عوامل ديگري بستگي دارد كه باعث مي شوند تعيين زمان مناسب براي مشخص شدن مسكالين در آزمايش دارو، غير ممكن باشد.

در ادامه يك دامنه زمان هاي تخمين زده شده يا بازه هاي زماني پيدا كردن ارائه شده ست كه مسكالين مي تواند توسط روش هاي آزمايش مختلف كشف شود:

 • ادرار: در طول ۲ تا ۳ روز، مسكالين مي تواند از طريق آزمايش ادرار مشخص شود.
 • خون: برخي از اطلاعات در دسترس نشان مي دهد كه مسكالين تا ۲۴ ساعت بعد از مصرف مي تواند در آزمايش خون مشخص شود.
 • آب دهان: آزمايش آب دهان مي تواند ۱ تا ۱۰ روز بعد از مصرف مسكالين، وجود داشتن آن را نشان دهد.
 • مو: مسكالين، همانند اكثر داروهاي ديگر، مي تواند تا ۹۰ روز بعد از مصرف، در آزمايش مواد پيازچه مو مشخص شود.

[۱] Mescaline

[۲] buttons, cactus, mesc, peyote buttons

مركز مشاوره مگاروان
 

پيشگيري از تاثيرات جانبي

مسكالين از يك گياه كاكتوس پيوت كوچك به دست مي آيد كه همچنين مي تواند به عنوان ساخته مصنوع از تركيبات شيميايي به دست بيايد.

معمولا فقط يك مقدار بسيار محدود – ۰٫۳ تا ۰٫۵ گرم – از مسكالين براي ايجاد توهم لازم مي باشد. تاثيرات اين دارو مي تواند تا ۱۲ ساعت ادامه داشته باشد، ولي مدت زمان بيشتري در سيستم بدن فرد باقي مي ماند.

تاثيرات فيزيكي مسكالين مي تواند شبيه به مواد توهم زا باشد كه عبارتند از:

 • افزايش دماي بدن
 • افزايش ضربان قلب
 • حركات نا هماهنگ
 • عرق ريزي بيش از حد
 • سرخ شدن

تاثيرات بلند مدت

بر اساس گزارشات موسسه ملي سوء مصرف دارو[۱] (NIDA)، در مورد برخي از مصرف كنندگان، استفاده بلند مدت و تكراري از مسكالين مي تواند منجر به ايجاد پسيكوز يا بيماري رواني شود. علائم مربوط به پسيكوز مي تواند شامل موارد زير باشد:

 • پارانويا
 • اختلالات رواني
 • مشكلات بصري

تفكر نا منظم

فلش بك ها يا HPPD

NIDA گزارش كرده است كه برخي از افراد مصرف كننده مواد توهم زا، شامل مسكالين، مي توانند فلش بك ها را تجربه كنند كه يك پديده اي مي باشد كه به عنوان اختلال درك مداوم روان گرداني[۱] (HPPD) شناخته مي شود.

حتي در زماني كه اين افراد مسكالين را مصرف نمي كنند، برخي از آنها گزارش مي كنند كه اشيا مي چرخند يا يك هاله اي در اطراف افراد يا اشياء قرار دارد.

اين علائم مي تواند آن چنان ماندگار باشد كه برخي مواقع با علائم آسيب يا تومور هاي مغزي اشتباه گرفته شوند.

علائم مربوط به پسيكوز مداوم يا HPPD حتي توسط مصرف كنندگاني كه فقط يك بار مصرف داشته اند هم گزارش شده است. با اين وجود، بر اساس گزارش NIDA علائم پسيكوز ماندگار در مصرف كنندگان مسكالين به ندرت بروز مي كند و بيشتر در افرادي صورتي مي گيرد كه سابقه مشكلات روان پزشكي داشته اند.

 

نويسنده: بودي تي[۲] – ويرايش شده توسط: ريچارد ان. فوگوروس[۳]

آخرين به روز رساني: ۱۸ ژوئن ۲۰۱۸

[۱] hallucinogen persisting perception disorder

[۲]  Buddy T

[۳]


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۶:۲۸:۲۳ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

خشم يكي از هيجان هاي اصلي و طبيعي در انسان است و هركس درجه هايي از آن را دارد.

كودكان نيز در سنين مختلف و در طبقات اجتماعي ـ اقتصادي متفاوت هيجان خشم را تجربه مي كنند و در اين ميان آنچه مهم است توجه به مساله ي يادگيري “شيوه ي مقابله ي صحيح” با اين هيجان سركش است.

در بسياري از افراد اين باور نخ نما شده وجود دارد كه ” عصباني شدن خوب نيست” و يا ” آدم خوب كه عصباني نمي شود”.

اما بايد گفت خشم نيز مانند ساير احساسات كاركردهاي مثبتي دارد و همانند سدي است كه انرژي زيادي در پشت آن تجمع مي كند.

در صورتي كه اين انرژي رواني به نحو صحيح مورد استفاده قرار نگيرد مي تواند تبديل به مشكل شود و نارضايتي هاي ارتباطي زياد و گاه غير قابل جبراني به بار آورد.

 جالب است بدانيد كه “مهارت كنترل خشم” يكي از مهم ترين فاكتورهاي تعيين كننده ي موفقيت در ازدواج است و افراد فاقد مهارت در مديريت عصبانيت و خشم مي توانند آزار دهنده ترين و نامناسب ترين گزينه ها براي يك ازدواج موفق باشند.

به عنوان والديني كه قصد داريد عصبانيت را به عنوان احساسي طبيعي بپذيريد و روش هاي صحيح مديريت آن به فرزندتان را بياموزد، در ابتدا لازم است عوامل ايجاد كننده و يا تشديد كننده ي آن در فرزندتان را بشناسيد.

چه عواملي موتور خشم را فعال تر مي كند؟

 1. مصرف بيش از اندازه ي غذاهاي محرك، سرد و تنقلات
 2. كم خوابي و يا خواب شب بي كيفيت
 3. سرگرمي بيش از حد با بازي هاي رايانه اي و تماشاي افراطي تلوزيون ( بيش از يك ساعت و با توجه به سن)
 4. بي توجهي، مقايسه و احساس بي عدالتي

در بسياري از موارد بي توجهي به ويژگي هاي مثبت كودك، مقايسه ي او با كودكان ديگر و يا سرزنش شدن بخاطر اشتباهات، عامل اصلي شروع پرخاش و لجبازي است.

اگر شما نيز در ارتباط با فرزندتان از سموم مهلك مقايسه، سرزنش و يا بي توجهي استفاده مي كنيد، بهتر است استفاده از آن ها را از همين لحظه متوقف كنيد.

براساس شواهد تجربي، كودكاني كه دايما با ديگران مقايسه شده اند و خوبي هاي شان ناديده گرفته شده است.

با رسيدن به سن نوجواني، كنترل شرايط را از دست داده و بسيار حساس تر و تكانشي تر از ساير همسالان شان برخورد مي كنند.

به عبارت ديگر نحوه ي ارتباط شما با كودك، نه تنها در پرخاش و لجبازي فعلي او موثر است بلكه بر رفتارهاي او در دوره ي نوجواني و حتي بزرگسالاني تاثيرات قابل تجهي خواهد داشت كه تبعات آن شما را نيز تحت تاثير قرار مي دهد.

به خاطر داشته باشيد كه كودك پرخاشگر، نيازمند نوازش و امنيت است و ايده ي تربيت كردن او در هنگام برانگيختگي مي تواند بسيار مخرب باشد.


بازي هايي براي كنترل خشم

در صورتي كه فرزندتان پرخاشگر است مي توانيد به منظور كنترل حالات عصبي و ياددادن نحوه ي صحيح مديريت خشم به او از بازي هاي زير كمك بگيريد.

 1. كودكان ۵-۳ ساله

كودكان در اين سن تمايل زيادي به درست كردن حباب دارند. آن ها از اين كار لذت مي برند و شما مي توانيد از اين فعاليت به نحو موثري در جهت كنترل خشم بهره ببريد.

به اين منظور لازم است به مدت يك هفته با فرزندتان به تمرين ساخت حباب بپردازيد.

در همين زمان متوجه خواهيد شد كه ساختن يك حباب نيازمند تمركز بر تنفس و دم و بازدم هاي قوي و عميق است. روشي  كه براي كنترل خشم بسيار توصيه مي شود!

انجام اين بازي مي تواند در تلطيف  روحيات كودك پرخاشگر موثر واقع شود. همچنين در هنگام عصبانيت مي توانيد از او بخواهيد تا با تنفس عميق احساس آرامش كند.

 • كودكان ۸-۶ ساله

با پايان دوره ي خردسالي و ورود به سن مدرسه، توانايي هاي شناختي در كودكان رشد مي كند و مي توانيد در مورد خشم با او بيشتر صحبت كنيد.

ابتدا لازم است به او ياد دهيد كه عصبانيت، چه تغييراتي در جسم ايجاد مي كند.

مثلا اينكه هر وقت كسي عصباني مي شود، بلندتر حرف مي زند، صورتش قرمز مي شود، دست هايش را هنگام صحبت به شدت تكان مي دهد، ضربان قلبش بالا مي رود، اخم مي كند، دهانش خشك مي شود و تندتند نفس مي كشد.

سپس به او كمك كنيد تا متوجه شود محرك هاي خشمش چه مواردي هستند. مثلا از او بپرسيد اگر كسي چه كاري انجام دهد عصباني خواهي شد؟

او مكن است پاسخ هايي از اين قبيل دهد “اگر كسي وسايلم را بدون اجازه بردارد، اگر كسي هلم بدهد، اگر كسي به من زور بگويد و …”.

در اين مرحله لازم است در مورد نحوه ي مديريت افكار با هم گفت و گو كنيد. به او ياد دهيد چطور بر خشمش غلبه كند و به او بفهمانيد در برخوردهاي اجتماعي اش لازم است صبور باشد و قبل از هر اقدامي، نفسي عميق بكشد.

 اگر مي تواند چند قدم از آنچه عصباني اش كرده فاصله بگيرد؛ در دل جمله هاي آرام كننده تكرار كند مثل: «از پسش بر ميام» يا «مهم نيست».

در نهايت هم رفتار هاي عاقلانه و مودبانه را به او آموزش دهيد مثلا «اين توپ منه، لطفا پسش بده» يا «چه حرف زشتي زدي، من اين طوري حرف نمي زنم».

سعي كنيد به او ياد دهيد كه قرار نيست كسي با خشونت بيشتر برنده شود.


والدين پرخاشگر، آموزش ندهند

اگر به عنوان والد در كنترل پرخاشگري خود با مشكل مواجه هستيد و نمي توانيد در موقعيت هاي توليد كننده ي خشم، واكنش مناسبي نشان دهيد، اكيدا توصيه مي كنيم تا از ارايه ي آموزش هاي شفاهي به كودك تان اجتناب كنيد.

در حقيقت بزرگترين و قدرتمندترين آموزش براي كودك شما، رفتار خودتان است و ارايه ي آموزش هاي كلامي كه در حاليكه هيچ نشانه اي از آن ها در رفتار شما ديده نمي شود كاملا بي اثر و حتي داراي اثر مخرب است.

كودك پرخاشگري را در رفتار شما مشاهده مي كند و آن را در بازي هايش، ارتباطش با دوستان و حتي خود شما نشان مي دهد.

در اين شرايط پيشنهاد مي كنيم تا در جهت يادگيري مهارت مديريت خشم اقدام كنيد و اجازه دهيد كودك از رفتار شما، مديريت احساساتش را بياموزد.

 1. كودكان ۱۲-۹ ساله

با ورود به اين سن مي توانيد با فرزندتان به عنوان فردي با مهارت هاي شناختي كارآمد، گفت و گويي منطقي تر داشته باشيد.

در اين گفت و گو ها از توصيه، سرزنش و نصيحت پرهيز كنيد و فرزندتان را متوجه اين مساله كنيد كه در موقعيت هاي بعدي براي حل مناسب تر مساله و كنترل خشمش چه برنامه و تصميمي  دارد؟

بازي هاي بدون محدويت سني

به طور كلي استفاده از بازي هايي كه درآن ها قالب و چارچوب خاصي وجود ندارد به برون ريزي احساس خشم كمك خواهند كرد.

در اين زمينه مي توانيد از بازي هايي مانند خميربازي، گل بازي، سفال گري و ساير بازي هاي رهايشي كه توام با كثيف كاري هستند استفاده كنيد.

در طول اين بازي ها به كودك اجازه دهيد تا در حد ممكن دست به كثيف كاري و رهاسازي خود بزنند و در پايان، وسايل بازي را مرتب كرده و محيط اطراف شان را نظم دهند.

ورزش هايي مانند بوكس و فعاليت هاي ديگري مانند تركاندن بادكنك يا ريز كردن كاغذ نيز در كاهش خشم  كودك نقش موثري دارد و مي توانيد از آن ها نيز در جهت تخليه ي خشم كودك استفاده كنيد.

آيا طوفان خشم كودك با بازي آرام مي گيرد؟

اگر چه در بسياري از موارد، انجام بازي ها به همراه آموزش هاي مديريت خشم در تلطيف پرخاشگري موثر است .

اما در مواردي كه پرخاشگري كودك ريشه در “مسايل ارتباطي او” با پدر، مادر و يا ساير اطرافيان دارد، لازم است به متخصص مراجعه كنيد تا از طريق حل مساله ي ارتباطي، خشم فروخورده ي كودك تسكين يابد.

منبع:مركزمشاوره ستاره ايرانيان


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۵:۲۶:۴۱ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

درمان ذهن پريشان

پريشاني و سرگرداني با تفكرات درهم ريخته مي تواند موجب غمگين شدن و افسردگي بشود. بعضي از كارشناسان و متخصصان عقيده دارند كه تمركز ذهني كليد موفقيت در كارها مي باشد و اين بار دكتران اعصاب و روان تأكيد مي‌كنند كه تمركز ذهن علاوه بر موفقيت جاده و شاهراه بيشتر شادماني ها و خرسندي ها مي باشد.

در عوض اشخاصي كه ذهن پريشان و سرگردان دارند از يك غمگيني و افسردگي در حال رنج مي باشند.

ذهن حيوان به صورت كامل متمركز بر روي هدف مي باشد كه در نظر دارد و از هدفش دور نخواهد شد. ولي برعكس انسان ها در كارهاي روزانه حداقل ۴۷ درصد از ذهنشان پريشان و سرگردان مي باشد و روي كاري كه انجام مي دهند متمركز نمي باشند.

به نظر مي آيد كه اين سرگردان بودن ذهني تاثير بسيار فراواني بر روي سلامت احساسي انسان‌ها دارا مي باشد كه دكتر اعصاب و روان تأكيد مي‌كند كه ذهن انسان يك ذهن سرگردان مي باشد و ذهن سرگردان و پريشان غمگين مي باشد كه اشخاص در حال عشق ورزيدن و ورزش كردن و گفت و گو شاد مي باشد .

برعكس زمان استفاده كردن از كامپيوتر و استراحت غمگين ترين حالت را دارا مي باشد و اگر به ذهن اجازه سير و سفر بدهيد موجب نگراني شما مي شود و شادي را از شما دور خواهد كرد.

تمركز حواس همانقدر مي‌تواند حقيقي باشد كه عوامل حواس پرتي حقيقت دارد يعني شما بايد قبول كنيد كه به هر حال هميشه عواملي تمركز شما را به هم مي ريزد كه برخي از آنها منشاء ذهني و دروني دارا مي باشد و از انديشه خود شما ناشي خواهند شد و برخي ديگر منشاء محيطي و بيروني دارا مي باشند و از محيط پيرامون شما نشات خواهند گرفت .

عواملي مانند يادآوري خاطرات و تحولات متعدد و تجزيه و تحليل مسئله هاي خارج از چارچوب موضوع مطالعه از عوامل حواس پرتي دروني و عواملي مثل سر و صدا حضور داشتن مزاحم ديگران و آشفته بودن مكان مطالعه از عوامل بيروني محسوب مي شود.

تبادلات اطلاعات در ذهن

شايد بتوان ذهن انسان را به يك سيستم ارتباطي بسيار پيچيده به تشبيه كردن پرداخت كه در هر لحظه هزاران پيام از محيط داخلي بدن و از محيط پيرامون آن مخاطره مي شود و در عين حال هزاران پيام از اين مركز به اعضاي داخلي بدن و فضاي پيرامون ارسال خواهد شد .

اگر چه بيشتر اين تبادلات در حوزه ناخودآگاه ما انجام مي‌شود و برخي از اين پيام ها وارد حوزه آگاهي ما خواهد شد و ذهن ما را از مسئله مطالعه منحرف خواهند كرد.

تمركز حواس

براي دست پيدا كردن به تمركز حواس ايده‌آل بايد آن را به طور صحيح تعريف كرد و براي تعريف كردن صحيح هم ابتدا بايد حواس پرتي را به عنوان يك حقيقت انكار نشدني قبول كنيم و بعد بيان كنيم كه تمركز حواس يعني عوامل حواس پرتي را به حداقل رساندن.

پر اهميت مي باشد كه بدانيد توانايي بالقوه تمركز حواس در همگان موجود مي باشد و مانند هر توانايي ديگر مي‌توان آن را در خود پرورش داد كه انسان‌ها مي‌توانند اين خصلت همگاني را در خود به تربيت كردن بپردازد و به عالي‌ترين مراتب برسانند.

تمام توانايي هاي همگاني را به عضله اي تشبيه مي كنند كه قويترين و عضلاني ترين اشخاص هم كه در نظر داشته باشيد هنگامي كه به دنيا آمدن از عضلات ساده و نرم معمولي مانند اطرافيان برخوردار بوده اند ولي تمرين كردن و به كار گرفتن عضلات موجب شده كه آنها با مرور زمان در رشد عضلاني خود به پيشرفت برسند و به بالاترين مرتبه آن كه توانايي‌هاي به خصوص در استفاده كردن از عضلات مي باشد برسد.

بيشتر متفكرين اعتقاد دارند كه همه توانايي‌هاي بالقوه انساني را مي توان به طور بالفعل درآورد و به پرورش دادن پرداخت و به بالاترين درجه آن را رساند.

روانشناسان اعتقاد دارند كه تفكر بيش از اندازه مي‌تواند موجب آشكار شدن اشكالات اساسي در اعمال انسانها بشود مخصوصاً براي خانم هايي كه در استرس و نااميدي به سر مي برند اضطراب و افسردگي شان منجر خواهد شد.

تمام ما براي مثبت بودن بيشترين تلاش خود را خواهيم كرد اما برخي اوقات هم سرمشق هاي منفي فكري موجب نابود شدن لحظات زيباي زندگي ما خواهد شد. ما امكان دارد در زمان گذشته اشتباهاتي كرده باشيم كه موجب نگراني و تنش در زمان حال باشد كه اين مسئله مي‌تواند در آينده به نتيجه منفي منجر بشود .

احتمالاً بيش از حد به تجزيه و تحليل تجربه هاي معمولي و تمايلاتمان مي پردازيم ، اين در صورتي مي باشد كه بيشتر مشغوليت ذهني ما وجود خارجي هم دارا نمي باشند .

بسياري از اوقات به محض اينكه اتفاق بدي رخ مي‌دهد ما آن را با اتفاق‌هاي بد گذشته متصل مي كنيم و آغاز به احساس ناراحتي و غم مي‌كنيم و شايد همين حالا در رابطه با بيشتر مشكلات كه احتمال مي‌دهيم به نتيجه منفي برسد به خود سخت مي گيريم و مضطرب مي شويم.

اولين قدم براي برطرف كردن مشكل قبول كردن آن مي باشد و اگر احساس مي‌كنيد كه نمي توانيد ذهن خود را نسبت به تفكرات بيش از حد مديريت كنيد و اين مسئله در كم شدن شادي و تصميم گرفتن و انجام دادن كارها و يا تشكيل روابط عاطفي شما موثر مي باشد بنابراين قبول كنيد كه داراي مشكل هستيد.

اگر هر زماني كه اتفاق بدي رخ بدهد و خود را در دام افسردگي و منفي گري مشاهده كنيد شما داراي مشكل هستيد كه منكر شدن مشكل و سرخود را در برف پنهان كردن به شرايط بدتر منجر مي شود. اگر در اين رابطه ترديد داريد و اطمينان نداريد از اطرافيان خود به صورت صادقانه بخواهيد كه به شما حقيقت را بازگو كنند به دليل اينكه آنها گاهي شما را بهتر از خودتان مي بينند.

منبع:فارس پاتوق

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۰۷:۲۴:۲۶ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

با سلام خدمت شما دوست عزيز

اطلاعات بيان شده توسط شما در مورد مشكلاتتان محدود مي باشد لطفا بيان كنيد كه مشكلاتتان چيست تا با توجه به آن به سوال شما پاسخ گو باشيم كه آيا ازدواج كردن مشكلي براي شما ايجاد مي كند.

درمسير مي توانيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد

02122354783

شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۴۷:۳۷ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

با سلام خدمت شما دوست عزيز
دقت كنيد كه ممكن است اين تفكرات به دلايل مختلفي در شما شكل گرفته باشد احساسات شما قابل درك است اما دقت كنيد كه با توجه به اينكه ممكن است اين موارد علايم افسردگي باشد به صورت حضوري به روانشناس مراجعه كنيد تا بتوانند در اين زمينه به شما كمك كنند و راحل هاي حله مسئله بيشتري را آموزش ببينيد و بتوانيد مسير بهتري را جاي گزين  افكار خودكشي كنيد.اما اين مورد نياز به برررسي دقيق توسط يك متخصص در اين زمينه دارد.
درمسير مي توانيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد
02122354783
شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۴۵:۰۶ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

با سلام خدمت شما دوست عزيز

اطلاعات بيان شده توسط شما محدود مي باشد . شما در چه سني قرار داريد و اينكه اين رابطه به چه سبكي مي باشد و در مسير اين دوستي چه اتفاقاتي رخ داده است كه باعث شده است از نظر درسي افت تحصيلي پيدا كنيد همه اين موارد موضوعات مهمي براي راهنمايي شما محسوب مي شوند . دقت كنيد كه اگر مسير دوستي از يك رابطه دوستي خارج شود و تمركز شما را از ديگر اهدافتان بگيرد باعث مي شود بر ديگر عملكردهايتان نيز تاثير گذارد بهتر است در كنار رابطه دوستي  و رعايت يك سري اصول دوستي و انجام برنامه ريزي براي درس و برنامه روزانه خود مي توانيد عملكرد بهتري در اين زمينه داشته باشيد . اگر شما در سن نوجواني هستيد علاقه شما به رابطه دوستي قابل درك است اما دقت كنيد كه از ميزان خود خارج نشود و به صورت افراطي نباشد گاهي فرد در اين سن تمام توجه خود را به رابطه دوستي مي دهد و از تمركز بر مووعات ديگر خوداري مي كند و دعواهاي كوچك و صحبت هاي ديگر را در رابطه با خيال پردازي و تمركز به اندازه اي برزگ جلوه مي دهد كه تمام وقت خود را صرف آن مي كند .

درمسير مي توانيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد
02122354783

شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۳۹:۵۵ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

با سلام خدمت شما دوست عزيز

گذشته افراد ممكن است در رشد شخصيتي فرد تاثير زيادي داشته باشد اما دقت كنيد شما نمي توانيد گذشته و خانواده هاي خود را تغيير بدهيد و اينكه شما بخخاطر رفتارهاي مادر همسرتان ايشان را سرزنش كنيد و اين نقص را به او گوش زد كنيد و اين موضوع را به او دائم گوش زد كنيد و بخاطر رفتارهاي اشتباه مادرشان با همسرتان بد رفتاري يا توهين كنيد تنها باعث مي شود كه اعتماد به نفس ايشان بيشتر كاش يابد و همچنين حتي اگز ايشان از اشتباه بودن رفتارهاي مادرشان نيز اگاه باشند در جلوي شما شروع به مقابله كردن كنند بهتر است همسرتان را فردي جدا بدانيد كه تنها مسئول رفتارهاي خودش است نه حتي نزديك ترين افراد خانواده اش. احساسات شما و همسرتان قابل درك است و سختي هايي كه در زندگي كشده ايد اما بهتر است در زمان فعلي كه خودتان يك زندگي مشترك تشكيل داده ايد سعي كنيد شيوه زندگي مناسب تري را در پيش بگيريد و سعي كنيد زماني كه در كنار هم هستيد بجاي گذراندن وقت به دعوا سعي كنيد به نيازهاي هم پاسخ بدهيد هرچقد بيشتر از يكديگر شناخت داشته باشيد مي توانيد در مسير درست تر ي قدم برداريد سعي كنيد علايق همسر خود را شناسايي كنيد و سعي كنيد در زمان هاي كوتاهي كه در كنار هم هستيد آنها را انجام بدهيد مثلا ديدن يك فيلم بايكديگر، رابطه جنسي متفاوت ، ابراز علاقه حتي بوسه بدون دليل و ابراز احساس در مورد داشتن همسرتان و... هرچيزي كه مي تواند باعث شود همسرتان كمي انرژي بهتري بگيرند. سعي كنيد نشان بدهيد كه وجود همسرتان برايتان ارزشمند است و احساساتتان را بيان كنيد  حتي اگر ايشان بدهني مي كنند و يا به شما توهين مي كنند بهتر است شما وارد اين كار نشويد و بگذاريد در زمان مناسب  در مورد اين موضوع با ايشان صحبت كنيد . در مورد مشكلات عاطفي هردويتان بهتر است به صورت حضوري با روانشاس صحبت كنيد تا اين مشكلات برطرف شود و انرژي لازم براي ساختن زندگي در هردوي شما به وجود آيد. با توجه به بينش شما نسبت به مشكلاتتان با كمي تلاش و پشتكار و آموزش مي توانيد نتايج بهتري از زندگي مشترك به دست آوريد. دقت كنيد كه در رفتارتان تداوم داشته باشد تا ايشان واقعي بودن آن را باور كنند و ايشان نيز تغييرات را شروع كنند.

درمسير مي توانيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد

02122354783

شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ فروردين ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۳۷:۱۰ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

آموزش از طريق مشاوره پيش از ازدواج تا زوج درماني و مشاوره خانواده. راهنمايي و مشاوره تلفني ازدواج و خانواده مركز تهران و جنوب ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲ مركز مشاوره شمال و شرق ۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰ شمال و غرب تهران ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ مشاوره ازدواج و خانواده شامل آموزش مهارت هاي رفتار با همسر آينده خانواده همسر زوج درماني شناسايي فرد مناسب و از همه مهمتر اطمينان پيش از ازدواج از يك انتخاب درست است! عوامل زيادي در اين امر دخيل هستند كه بايد مورد بررسي و دقت نظر هنگام همسريابي و يا حتي دوست يابي قبل ازدواج به آن توجه كرد. رفع دعواي زن و شوهر و فرزندان اعتياد و مشاوره فردي
نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 4037
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب