مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان
مشاوره خانواده ، ازدواج، كودك و نوجوان ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲

پيامد دروغگويي و خيانت

پايه و اساس زندگي مشترك بر پايه اعتماد طرفين مي‌باشد هنگامي كه هر كدام از همسران كاري را به انجام دادن بپردازند كه نمي توانند براي همسر خود بازگو كند و به نوعي مجبور به پنهان كردن مي‌شوند يعني همسر خود را به دور زدن پرداخته‌اند درست جايي كه تابلوي دور زدن ممنوع نصب مي باشد.

اگر شخص مقابل با نصب كردن دوربين و چك كردن همسر متوجه اين دور زدن بشود خودرو به پاركينگ انتقال پيدا خواهد كرد و زندگي لنگ خواهد ماند.

ولي دور زدن در زندگي مشترك داراي مصاديق فراواني مي باشد كه برخي اوقات زن و شوهر نمي دانند كه كاري را كه انجام مي دهند در واقعيت دور زدن شخص مقابل مي باشد و آن را با زرنگي اشتباه گرفته اند كه اين حركت آنها مانند اين مي ماند كه با مشاهده كردن پليس كمربند ايمني خود را ببندند.

و با رد شدن از مقابل پليس آنرا رها و تصور كنند كه خيلي زرنگي مي باشند يعني احتمال صدمه ديدن به جانشان را به نوعي زرنگي تلقي مي‌كند.

وقتي كه در زندگي مشترك كاري را انجام مي‌دهيم كه به صداقت و اطمينان در محيط خانه صدمه زده باشيم در خوشبختانه ترين حالت آن حتي هنگامي كه همسرمان متوجه نشود اطمينان نداشتن به محيط خانه بر روحيه و احساس آرامش ما موثر مي باشد.

اولين نوع دور زدن همسر كه در زندگي اين روزها شايع مي‌باشد پرداختن به دروغگويي مي باشد كه در واقعيت دروغگوئي از مسئوليت ناپذيري ناشي خواهد شد.

يكي از علتهاي عمده دروغ در زندگي ترس داشتن از دست دادن شرايط مي باشد هنگامي كه اشخاص چنين احساسي را دارا مي باشند اقدام به دروغگويي خواهند كرد و با اين عمل اعتماد اشخاص نسبت به يكديگر كم خواهد شد و اگر شرايط به گونه‌اي باشد كه شخص آن چيزي كه رخ داده آزادانه تعريف كند .

آن اتفاق مورد ارزيابي قرار گيرد و با گذاشتن قول و قراري باهم ديگر مانع از آشكار شدن مجدد اين اتفاق بشوند بسيار بهتر و كارساز تر مي باشد. هر كدام از همسران هنگامي كه در خصوص يك مسئله از اول به دروغ گفتن بپردازند باعث مي‌شود تا آخر دروغ خود را ادامه بدهند.

هنگامي كه شخص اشتباهي مثل دروغ گفتن را مرتكب خواهد شد بايد همه تلاش خود را به كار بگيرد تا شخص مقابل متوجه آن نشود كه يك ضرب المثل قديمي مي باشد كه بيان مي كند دروغگو كم حافظه مي شود در بيشتر مواقع دست همسر دروغگو رو خواهد شد و مشكل‌هاي دوم نيز آغاز خواهد شد كه بازسازي اعتماد از ميان رفته است.

البته در بعضي از آغاز ارزيابي كردن ها و حساسيت هاي فراوان شخص مقابل به دروغگويي همسر كشيده خواهد شد كه در خانواده هايي كه همسران همديگر را با دروغ دور خواهند زد زوجين نسبت به همديگر گذشت نخواهند كرد و با انجام دادن كوچكترين خطا واكنش بدي را از خود نشان مي دهند .

همين حساسيت هاي بيش از اندازه برخي اوقات همسر را به دروغگويي وا مي دارد در صورتي كه خانه بايد جايي باشد كه اشخاص با يكديگر راحت باشند و اگر هم خطايي مرتكب مي شوند اميد به بخشش دارا باشند و آن وقت مجبور نمي باشند كه همديگر را دور بزنند.

ولي نوع خطرناك تر و صدمه زننده تر از دور زدن كه اين روزها رخ مي دهد و يك تهديد جدي براي خانواده ها مي باشد دور زدن هايي با رنگ و بوي شخص سوم مي باشد .

خيانت در واقعيت دور زدن همسر و دور زدن تعهد مي باشد كه به آن پايبند بوده ايد . اين نوع دور زدن مي‌تواند صدمه هاي جدي را به زندگي ما برساند و علاوه بر برملا شدن و از هم پاشيدگي زندگي مشترك عذاب وجداني كه همسر خائن در تنهايي خود تحمل مي كند حتي اگر خود آگاه متوجه آن نشود ناخودآگاه او هم به هم مي‌ريزد و در دراز مدت افسردگي و همينطور مشكل هاي روحي براي او به وجود مي آورد.

بعضي از اشخاص هنگامي كه به خيانت كردن مي‌پردازند براي فرار كردن از حقيقت و آرامش دروني خود با آوردن علت هاي متعدد تلاش مي‌كنند كه كار خود را به توجيه كردن بپردازد به طور مثال نبود پيوند عاطفي در خانه و همينطور مشغله فراوان همسر و بي توجهي به ارتباط زناشويي را دليل خيانت مي دانند.

در صورتي كه اگر شخص مقابل آنها به هركدام از علت‌هاي چنين كار كنند نمي‌تواند بپذيرد با آمدن نسل جديد ارتباط اجتماعي به طور آنلاين مجازي بايد بتوانيم قواعد ارتباط درست آن را كسب كنيم.

بيشتر دوستي هاي مجازي و آنلاين كه به علت نبود شخص مقابل و تايپ كردن كلمات به عنوان واسطه به عقيده ما معمولي و طبيعي مي باشد. در واقعيت خيانت به حساب مي آيد كه خيانت فقط رابطه جنسي به حساب نمي آيد وابستگي عاطفي به جنس مخالف و نامحرم هم به نوعي خيانت محسوب مي شود.

اين گپ زدن‌ها و وقت گذاشتن هاي اينترنتي در بيشتر مواقع با وابستگي همراه خواهد شد كه همان خيانتي مي باشد كه رنگ مدرن به خود گرفته كه هرگاه خودتان را توجيه مي كرديد كه اين فقط يك ارتباط در شبكه اجتماعي مي باشد خود را به جاي همسر خود بگذاريد و مشاهده كنيد كه علاقه داريد كه همسر شما هم با جنس مخالف در فضاي مجازي ساعت‌ها گفت و گو كند و عكس و نوشته به رد و بدل كردن بپردازند؟

با مدرن شدن زندگي حتي دور زدن هاي مان هم به صورت مدرن شده است ولي نتيجه فقط يك چيز مي باشد از بين رفتن روح آرامش در خانه اي كه ضرر اصلي آن متوجه خودمان مي شود درست مانند هنگامي كه در جاي دور زدن ممنوع دور مي زنيم به خودمان صدمه خواهيم زد.

منبع:سامانه پرسش و پاسخ مشاور

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۶:۲۸:۳۴ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

متامفتامين به عنوان يك مواد داراي اعتياد آوري بالا، به صورت پودر سفيد، بي بو و بلورين مي باشد.

هر چند كه اين ماده تاثيراتي مشابهي با داروي هم گروه خود، آمفتامين، دارد، ولي مت يك محرك قوي تري مي باشد، چرا كه باعث تزريق متامفتامين هاي بيشتري به مغز مي شود.

همچنين در مقايسه با امفتامين، مدت زمان بيشتري در بدن باقي مي ماند و مي تواند تاثيرات خطرناك تري ايجاد كند.

محدوده مصرف متامفتامين در ايالات متحده در چه حدي مي باشد؟

هر چند كه سوء مصرف متامفتامين در برخي مناطق رشد پيدا كرده است، ولي مصرف كلي مت در طول ۱۰ سال گذشته كاهش يافته است.

برخي از ارزيابي هاي ملي وجود دارند كه با حمايت دولت صورت گرفته اند و مصرف مواد را در سال گذشته و سال فعلي در ايالات متحده تخمين زده اند.

تمامي ارزيابي هاي صورت گرفته توسط اين تحقيقات نشانگر كاهش يكنواخت در مصرف متامفتامين در دهه گذشته مي باشند.

ارزيابي ملي مصرف مواد و سلامتي (NSDUH) در سال ۲۰۱۲  تخمين زده است كه ۱٫۲ ميليون مصرف كننده مت در سال گذشته وجود داشته اند و ۴۴۰۰۰۰ نفر در ماه گذشته اين مواد را مصرف كرده اند. همين ارزيابي در سال ۲۰۰۶ تخمين زده بود كه  ۷۳۱۰۰۰ نفر در ماه گذشته از مت استفاه كرده اند. NSDUH در سال ۲۰۱۲ نشان داد كه ۱۳۳۰۰۰ مصرف كننده جديد متامفتامين (مشابه با سال ۲۰۱۱) ، داراي سن ميانگين ۱۹٫۷ سال بودند.

تحقيقات نظارت و آينده (MTF) در سال ۲۰۱۲

تخمين زد كه در سال گذشته فقط ۱% از دانش آموزان پايه هشتم، دهم و دوازدهم، متامفتامين مصرف كرده اند.

اين تعداد از سال ۱۹۹۹ و زماني كه مت براي اولين بار به موضوعات ارزيابي نوجوانان ملي اضافه شد، يك كاهش چشمگيري داشته است.

شبكه هشدار سوء مصرف مواد (DAWN)

يك ارزيابي را در مورد ويزيت هاي صورت گرفته در بخش اوژانس مربوط به مواد انجام داد و نشان داد كه تعداد ويزيت هاي ED از تعداد ۱۳۲۵۷۶ نفر در سال ۲۰۰۴، به تعداد ۱۰۳۰۰۰ نفر در سال ۲۰۱۱ كاهش يافته است.

مت چهارمين داروي رايج غير مجاز مشاهده شده در ويزيت هاي اوژانسي مي باشد كه بعد از كوكائين، ماري جوانا و هروئين قرار دارد.

مجموعه اطلاعات ضمني درمان (TEDS) در سال ۲۰۱۱

نشان داد كه تعداد پذيريش درماني سوء مصرف متامفتامين در سطح ملي، از ۸٫۱% در سال ۲۰۰۵، به ۵٫۶% در سال ۲۰۱۱ كاهش يافته است.

از بين تمامي بيماران پذيرش شده براي درمان مت، ۵۳% از انها مرد و ۶۸% از آنها سفيد پوستان غير اسپانيايي بودند.

با اين وجود، مصرف مت در برخي از مناطق غرب و غرب مياني ايالات متحده كاهش نيافته است.

بر اساس گزارش مربوط به كار گروهي همه گير شناسي جامعه موسسه ملي سوء مصرف مواد در نيمه اول سال ۲۰۱۲، مت به عنوان رايج ترين مورد پذيريش درماني در هاوايي و سن ديگو ، .

به عنوان دومين مورد پذيرش درماني در سن فرانسيسكو و به عنوان سومين مورد پذيرش درماني در دنور و فونيكس مشاهده شد.

مركز مشاوره مگاروان
 

متامفتامين به چه نحوي مصرف مي شود؟

متامفتامين به روش هاي مختلفي مي تواند مصرف شود، چرا كه با استفاده از روش هاي مختلفي توليد مي شود.

نحوه مصرف مت مي تواند به اين موضوع بستگي داشته باشد كه شما در كجا ساكن هستيد.

اين مواد مي تواند دود داده شود، استنشاق شود، تزريق شود يا خورده شود. بر اساس اظهاريه هاي موسسه ملي سوء مصرف مواد، در حال حاضر، دود دادن يا كشيدن رايج تري روش مصرف متامفتامين مي باشد.

تاثيرات كوتاه مدت سوء مصرف متامفتامين چه مواردي هستند؟

متامفتامين يك محرك قوي مي باشد كه حتي مصرف دوز پاييني از آن مي تواند فعاليت فيزيكي و شب بيداري را افزايش دهد و اشتها را كاهش دهد.

همچنين سوء مصرف كنندگان مت مي توانند ضربان شديد قلب، ضربان قلب نا منظم، و فشار خون بالا را تجربه كنند.

در صورتي كه يك فردي در مصرف متامفتامين اور دوز كند، ممكن است كه افزايش دماي بدن يا گرما زدگي و تشنج را تجربه كند. در صورتي كه فرد درمان نشود، اين تاثيرات مي توانند به مرگ و مير منجر شوند.

تحقيقات صورت گرفته نشان داده است كه متامفتامين همانند سوء مصرف مواد ديگر، تاثير خودش را از طريق انتشار دادن سطوح بسيار بالاي دو پامين هاي انتقال دهنده عصبي در مغز بروز مي دهد.

دانشمندان بر اين باورند مع مت منجر به انتشار يافتن آن مقداري از دوپامين مي شود كه مي تواند بر روي ترمينال هاي عصبي مغز تاثير گذار باشد.

بر اساس گزارش موسسه ملي سوء مصرف مواد، موارد زير عبارت از تاثيرات كوتاه مدت مصرف مت هستند كه مصرف كنندگان مي توانند تجربه كنند:

 • افزايش توجه و كاهش خستگي
 • افزايش فعاليت و شب زنده داري
 • كاهش اشتها
 • خوشحالي و اشتياق
 • افزايش تنفس
 • ضربان قلب سريع / نا منظم
 • افزايش دماي بدن

تاثيرات بلند مدت سوء مصرف متامفتامين چه مواردي هستند؟

متامفتامين در مقايسه با ساير مواد قاچاق، مي تواند تاثيرات سلامتي بلند مدت منفي ايجاد كند كه غير قابل برگشت هستند.

زماني كه مصرف متامفتامين متوقف مي شود، همانند ساير مواد (براي مثال الكل)، تاثيرات ايجاد شده در نتيجه مصرف به خودي خود شروع به بهبود مي كند و فرد مصرف كننده بهبود مي يابد.

اين مورد در رابطه با برخي از تاثيرات سوء مصرف متامفتامين مصداق ندارد.

مواد مخدر (دارو مخدر) رايج در سطح جهان

مواد مخدر (دارو مخدر) رايج در سطح جهان

بر اساس تحقيقي كه توسط موسسه  ارزيابي ملي در مورد استفاده از دارو و سلامت (NSDUH) صورت گرفته است، تخمين زده شده است كه ۲۷٫۱ ميليون نفر از افراد ۱۲…
اطلاعاتي در رابطه با مصرف نيكوتين - دلايل ترك سيگار

اطلاعاتي در رابطه با مصرف نيكوتين – دلايل ترك سيگار

زماني كه در رابطه با مزاياي ترك تنباكو پرسيده مي شود، بيشتر افرادي كه سيگار مي كشند در مورد مزاياي سلامتي و پس انداز پول مربوط  به آن صحبت خواهد…

متامفتامين چه تفاوتي با كوكائين دارد؟

متامفتامين و كوكائين داراي تاثيرات رفتاري و روان شناختي مشابهي مي باشند، ولي تفاوت قابل توجه در مورد تاثير آنها بر روي بدن وجود دارد.

كوكائين تقريبا به صورت كامل در بدن متابوليز مي شود و از بدن خارج مي شود. از طرف ديگر، متامفتامين براي يك دوره زماني بلند مدت و بدون هيچ نوع تغييري در بدن باقي مي ماند.

از اين رو، اين مواد در مغز طولاني تر باقي مي مانند و تاثيرات محرك طولاني مدت تري دارند.

هر دو مور متامفتامين و كوكائين منجر به افزايش سطوح دوپامين در مغز مي شوند، ولي مطالعات صورت گرفته نشانگر اين است كه مصرف مت منجر به ايجاد سطوح بالاتري نسبت به كوكائين مي شود، چرا كه سلول هاي عصبي واكنش كاملا متفاوتي نسبت به اين دو مواد دارند.

هر دو مورد كوكائين و متامفتامين با مسدود كردن جذب مجدد خودشان توسط سلول هاي عصبي خاص، منجر به طولاني مدت تر شدن واكنش هاي دوپامين مي شوند.

ولي مت تنها منجر به جلوگيري از جذب مجدد در دوز هاي پايين مي شود.

همچنين مت منجر به افزايش انتشار دوپامين مي شود و در نهايت در شكاف ما بين سلول هاي عصبي، تراكم بالاتري از دوپامين ايجاد مي شود. اين مورد مي تواند منجر به آسيب ديدن ترمينال هاي عصبي شود.

آيا سوء مصرف كنندگان متامفتامين با ريسك ابتلا به HIV / AIDS مواجه هستند؟

بله، مصرف كنندگان متامفتامين با ريسك بالاتري در مورد ابتلا يافتن و انتقال دادن بيماري هاي عفوني مواجه هستند و اين ريسك به مصرف كنندگان تزريقي محدود نمي باشد.

به طور قطع، مصرف كنندگان مواد به صورت تزريقي با ريسك بيشتري در مورد ابتلا به HIV و هپتاتيت هاي B و C مواجه هستند، چرا كه اين افراد از سوزن هاي بسته بندي نشده و ساير وسايل خودشان، به صورت مشترك يا براي چند بار استفاده مي كنند.

ولي حتي مصرف كنندگاني كه مت را مي كشند يا مي خورند هم با ريسك مربوط به رفتار هاي نا ايمن، همانند رابطه جنسي محافظت نشده، مواجه هستند، چرا كه اين مواد بر روي تشخيص و بازداري اين افراد تاثير مي گذارد.

رفتار هاي جنسي خطرناك

بر اساس گزارش موسسه ملي سوء مصرف مواد، متامفتامين منجر به افزايش تحريك اميال جنسي مربوط به جنس مخالف و هم جنسي در سوء مصرف كنندگان مت مي شود.

از اين رو، مت بيشتر از ساير مواد قاچاق، با رفتار هاي جنسي خطرناكي مرتبط است.

با اين وجود، مطالعات صورت گرفته نشانگر اين است كه بيشترين ريسك مبتلا شدن به عفونت HIV مربوط به مصرف كنندگان مرد مت مي باشد كه با ساير مردان رابطه جنسي دارند.

مطالعات نشان داده است كه هر چند مصرف اوليه مت منجر به افزايش تمايلات جنسي در مصرف كنندگان مرد مي شود، ولي سوء مصرف بلند مدت متامفتامي مي تواند تاثيرات منفي بر روي عملكرد جنسي مردان داشته باشد.

وضعيت هاي وخيم تر پيشرفت HIV

مطالعات ديگر نشان مي دهند كه سوء مصرف متامفتامين منجر به افزايش تعداد ويروس هاي HIV و تسريع در پيشرفت آن و تاثيرات آن مي شود.

به دليل اينكه احتمال رعايت كردن رژيم هاي دارويي توسط مصرف كنندگان مت پايين مي باشد، در بيماران مبتلا به HIV كه مصرف كنندگان متامفتامين هم هستند .

افرادي كه در درمان ضد ويروسي فعال (HAART) شركت مي كنند، احتمال ابتلا به AIDS بالاتر از افرادي مي باشد كه مت مصرف نمي كنند.

مطالعات ديگر نشان داده است كه سوء مصرف كنندگان مت كه داراي HIV هستند، در مقايسه با بيماراني كه مت مصرف نمي كنند، به احتمال زيادتري آسيب نوروني و معايب شناختي را تجربه خواهند كرد.

خوشبختانه مطالعات NIDA همچنين نشان داده است كه برنامه هاي درمان ، سوء مصرف مواد، پيشگيري و بهبود يافتن در جامعه مي تواند رفتار هاي ريسكي HIV را در سوء مصرف كنندگان مت از بين ببرد.

چه نوع روش هاي درماني براي سوء مصرف كنندگان متامفتامين مفيد مي باشند؟

در حال حاضر روش هاي رفتار درماني، همانند روش درمان شناختي – رفتاري و اقدامات مديريت وابستگي، موثر ترين روش هاي درمان اعتياد به متامفتامين مي باشند.

بر اساس گزارش موسسه ملي سوء مصرف مواد، يك رهيافت درمان رفتاي يكپارچه ۱۶ هفته اي، كه به عنوان مدل ماتريكس[۱] شناخته مي شود، يك روش مناسبي براي كاهش سوء مصرف متامفتامين مي باشد.

اين برنامه شامل رفتار درماني، آموزش خانواده، مشاوره، حمايت ۱۲ مرحله اي، آزمايش مواد و تشويق براي فعاليت هاي غير مرتبط به مواد مي باشد.

نشان داده شده است كه برنامه هاي درمان مبتني بر انگيزه، يك روش درماني مناسبي براي سوء مصرف متامفتامين مي باشد.

براي مثال، اقدامات مديريت وابستگي يك سري انگيزه هاي ملموس را براي پرهيز كردن و ادامه دادن به درمان ارائه مي كند.

انگيزه هاي محرك براي افزايش بهبود از سوء مصرف مواد[۲]  (MIEDAR) ، يك روش مبتني بر انگيزش ديگري مي باشد كه كارايي آن در شبكه بررسي هاي باليني سوء مصرف مواد ملي مشخص و اثبات شده است.

روش هاي درمان دارو شناختي

يك سري داروهاي تاييد شده اي وجود دارند كه براي ترك مصرف الكل، كوكائين و هروئين مفيد مي باشند، ولي در حال حاضر هيچ نوع درمان دارو شناختي خاصي براي ترك سوء مصرف متامفتامين در دسترس نمي باشد

در حال حاضر، يك سري تحقيقات در مورد برخي از روش هاي باليني كه منجر به كاهش مصرف مت و اجتناب طولاني مدت از آن مي شوند، در حال انجام است ولي هيچ يك از آنها مورد تاييد قرار نگرفته اند.

آيا مطلع هستيد كه در نزديكي خانه اي كه خريداري كرده ايد، آزمايشگاه مت وجود دارد يا ندارد؟

آژانس اجرايي مواد ايالات متحده يك ليست از آدرس هايي را تهيه كرده است كه شواهدي از توليد يا مصرف متامفتامين در آن مكان ها وجود دارد.

اين ليست هيچ نوع اطلاعاتي را در مورد پاكسازي اين مكان ها ارائه نكره است. مالكان خانه هاي جديد بايد به پليس محلي يا اداره هاي محلي مراجعه كنند تا نسبت به پاكسازي شدن خانه خريداري شده خودتان اطلاع كسب كنند.

معمولا چه كساني در دوره نوجواني به مصرف مت رو مي آورند؟

يك دانش آموز معمولي مصرف كننده متامفتامين، معيار هاي مربوطه و پيش بيني شده مربوط به مصرف مت را نشان نمي دهند.

بر اساس ارزيابي هاي مربوط به غرور و تكبر، نوجوان معمولي مصرف كننده مت، يك نوجوان پسر ۱۷ ساله مي باشد كه براي اولين بار در سن ۱۲٫۶ سالگي مصرف كرده است، عملكرد ضعيفي در مدرسه دارد و فكر نمي كند كه اين مواد براي سلامتي وي خطرناك است.

والدين مصرف كنندگان معمول مت، برنامه كاري كاملا شلوغي دارند و اكثر آنها از دبيرستان فارغ التحصيل شده اند يا در دانشگاه حضور داشته اند.

بر اساس ارزيابي صورت گرفته در مورد ۳۰۰۰ فرد مصرف كننده مت، ۳۳٫۴ از آنها گفتند كه والدين آنها مصرف ماري جوانا را يك مورد اشتباهي نمي دانستند و ۳۰٫۴% از آنها بيان كردند كه والدين آنها با مصرف مواد ديگر، هيچ نوع مخالفتي نداشتند.

قبل از سال تحصيلي ۲۰۰۶ – ۲۰۰۵، ارزيابي هاي مربوط به غرور و تكبر، ۱۰۱۱۴۱ پاسخ نامه بدون نشاني و مربوط به دانش آموزان پايه هاي ششم تا دوازدهم را مورد تحليل قرار داد.

در بين افراد پاسخ دهنده، ۳٫۱ درصد از آنها گزارش دادند كه در طول سال گذشته، حداقل يك بار مت مصرف كرده اند و ۲ درصد از آنها گزارش كردند كه به صورت ماهيانه از مت مصرف مي كنند.

مسائل مهم در مورد افراد مصرف كننده مواد

بر اساس گزارش ارزيابي هاي غرور و تكبر، ساير نتايج قابل توجه از ارزيابي سال ۲۰۰۶ شامل موارد زير مي باشد:

 • بيش از نيمي از اين افراد (۵۱٫۱ درصد) دسترسي بسيار راحتي به مت داشتند. ۱۲٫۵ درصد هم اعلام كردند كه دسترسي نسبتا راحتي به اين مواد داشتند.
 • مصرف كنندگان مت در گروه دانش آموزان، يك گروه صميمانه اي را از افراد مصرف كننده مواد تشكيل مي دادند، به نحوي كه ۷۴٫۷ درصد از آنها گزارش كردند كه به صورت ماهيانه ماري جوانا مصرف مي كنند، در حالي كه فقط ۸٫۲ درصد از دانش آموزان ديگر مصرف مواد را تجربه كرده بودند.
 • سه چهارم از دانش آموزان مصرف كننده مت (۷۷٫۳ درصد) بيان كردند كه دوست آنها برخي مواقع يا به ميزان بيشتري از ماري جوانا مصرف مي كند، در حالي كه بيش از نيمي از آنها (۵۱٫۹ درصد) يك مقدار زيادي از مواد ديگر مصرف مي كردند.
 • مصرف روزمره تنباكو توسط ۵۲٫۹ درصد از مصرف كنندگان مت گزارش شد، در حالي كه اين آمار در بين ساير دانش آموزان، فقط ۶ درصد بوده است.
 • ۵ درصد از مصرف كنندگان مت، مصرف الكل را هم گزارش كردند، در حالي كه آمار مصرف الكل در بين افرادي كه مت مصرف نمي كردند، فقط ۱٫۱ درصد بوده است.

درصد مصرف در گروه هاي سني مختلف به اين صورت مي باشد: بالاي ۱۹ سال (۶٫۴ درصد)؛ ۱۸ سال (۹ درصد)؛ ۱۷ ساله (۱۸٫۱ درصد)؛ ۱۶ ساله (۱۶ درصد)؛ ۱۵ ساله (۱۵٫۹ درصد)؛ ۱۴ ساله (۱۳ درصد)؛ ۱۳ ساله (۱۰ درصد)؛ ۱۲ ساله (۶٫۱ درصد)؛ ۱۱ ساله (۲٫۸ درصد)؛ ۱۰ ساله و كمتر (۲٫۶ درصد).

نويسنده: بودي تي[۳] – ويرايش شده توسط: ريچارد ان. فوگورس[۴]


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۰۷:۱۶ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

لجبازي نوعي رفتار و واكنش نامطلوب است كه به صورت هاي مختلفي خود را نشان مي دهد، از جمله آسيب رساندن به خود و ديگران، ناسزا گفتن، گريه كردن،فرياد كشيدن و يا شكستن وسايل.

در بسياري از موارد ممكن است به عنوان والد يا مراقب كودك سردرگم شويد  وندانيد در قبال لج بازي هاي كودك واقعا لازم است چه عكس العملي نشان دهيد.

در بسياري از موارد، واكنش هاي بزرگسالان، رفتار لجبازانه ي كودك را تشديد مي كند و مي توان گفتف تا حد زيادي، علت لجبازي كودك، رفتارهاي افراد بزرگسال است.

براي كشف دليل اصلي لج بازي كودك تان و اينكه رفتارهاي شما چگونه مي تواند عامل آن باشد، با ادامه ي مطلب همراه باشيد.


دلايل لجبازي كودك و راه حل ها

 1. وقت و حوصله نداشتن والدين و عدم توجه كافي

ابزار اصلي كودك براي برقراري ارتباط، بازي است.

تو دست دارد با بزرگتر ها بازي كند و از اين طريق تجه لازم را دريافت كرده و نوازش مي شود.

موقعيتي را بخاطرآوريد كه بعد از يك روز كاري، خسته و بي حوصله به خانه رسيده ايد و فرزندتان در حالي كه نقاشي در دست دارد، مدام مي گويد “بابا، بابا، نقاشيمو ببين. خوشگله؟”

طبيعي است كه خستگي و بي حوصلگي تان مجال بازي كردن با كودك را تا حدزيادي گرفته باشد، اما اگر خواهان آرامش هستيد و قصد نداريد در چرخه ي عصبي كننده ي لج بازي كودك، گير بيفتيد، بهتر است براي او زمان بگذاريد.

كافي است كنترل تلوزيون را كنار گذاشته و با كلمات تشويق كننده به نقاشي فرزندتان واكنش مثبت نشان دهيد.

در حقيقت او بيشتر از آنكه خواهان بازي با شما باشد، نيازمند توجه و نوازش است و تا زماني كه اين نياز دراو برآورده نشود، چرخه ي لجبازي ادامه خواهد يافت.

 • تكرار كردن بيش از حد يك توصيه

آيا به عنوان مادر عادت داريد تا بارها و بارها به كودك تان يادآور شويد كه مسواك بزن، تغذيه ات رو درمدرسه حتما بخور و…؟

تكرار بيش از حد يك توصيه مي تواند در تشديد لجبازي بسيار موثر باشد. بنابراين از همين لحظه تصميم بگيريد تا هر توصيه را فقط و فقط يك بار ارايه دهيد و نه بيشتر.

 • توصيه هاي دستوري

جملات شما در طي يك شبانه روز بيشتر تداعي كننده ي كدام حالت است؟

بيا شامتو بخور. مسواك بزن. سروقت به خانه بيا. مشقاتو يادت نره و..

همانطور كه قابل مشاهده است در تمامي اين جملات از فعل هاي دستوري استفاده شده است. عموما دستور دادن منجر به ايجاد مقاومت و سرپيچي مي شود و كودك را لجبازتر مي كند.

براي رسيدن به هدف تان لازم است توصيه هاي خبري را جايگزين توصيه هاي دستوري كنيد.

به عنوان مثال كافي است براي درخواست از كودك تان در مورد حاضر شدن سر ميز شام، بگوييد: عزيزم شام حاضره. دارم به ساعت خوابت نزديك ميشيم و يا ساعت ۵ منتظرتم.


 1. بي پاسخ ماندن خواسته هاي موجه

فرض كنيد كودك از شما درخواست مي كنيد تا برايش آب بياوريد  ويا طبق قرار قبلي تان، امروز به پارك برويد.

در صورتي كه شما نسبت به اين خواسته ي منطقي بي توجه باشيد، با سيل اشك و گريه و ناراحتي كودك مواجه خواهيد شد.

حتي ممكن است او عصباني شده و از داد و فرياد و شكستن وسايلش نيز براي رسيدن به هدفش استفاده كند.

بنابراين لازم است در پاسخ دهي به خواسته هاي موجه كودك تعلل نكنيد. او نيز يك انسان است و انتظار دارد نيازهاي از جانب شما مورد توجه واقع شود.

 • سرزنش

والدين زيادي، كودك را به لجبازي، قشقرق و شر بودن متهم مي كنند در حاليكه عامل اصلي رفتارهاي قانون شكنانه كودك، عبارات سرزنش آميز خود آن هاست.

تو تنبلي، از پس كاري بر نخواهي آمد، هميشه گند ميزني و .. عباراتي هستند كه با قدرت ما فوق تصورتان، ارتباط شما را تخريب مي كنند.

در اين ارتباط از دست رفته، كودك براي جلب رضايت شما دست به همكاري نخواهد زد چرا كه احساس مي كند چيزي براي از دست دادن ندارد.

 • تصميم گيري به جاي كودك

والدين زيادي در موقعيت هاي حساسي مانند قرار داشتن در يك مركز خريد و يا لحظات پاياني خداحافظي در يك مهماني، با لج بازي كودك مواجه مي شوند.

شكايت رايج آن ها اين است كه كودك در حاليكه پاهايش را به زمين مي كوبد و فرياد مي كشد مي گويد: “من همينو ميخوام. بايد اينو برام بخري. من ميخوام اينجا بمونم و…”

در اين مواقع والديني كه بدون توجه به حق انتخاب كودك، سعي در تحميل عقايد خود و ساكت كردن كودك دارند، شكست خواهند خورد.

” تو با ما مياي. ساكت باش، هر چي مامانت بگه همونه. هر چقدر هم گريه كني اينو برات نميتونم بخرم و…” جملاتي هستند كه تداعي كننده ي زور، عدم همدلي و بي اختيار بودن كودك اند و تنها كاربردشان لجبازتر كردن كودك است.

در اين مواقع گزينه ي بهتر و كار آمدتر آن است كه به كودك، “حق انتخاب” بدهيد.

مثلا در موقعيت خريد در يك پاساژ ميتوانيد بگوييد ” بين عروسك زرد و نارنجي دوست داري كدوم رو انتخاب كني؟ ”

در نظر گرفتن كودك به عنوان فردي داراي حق تصميم گيري او را آرام مي كند و شما را به هدف تان نزديك تر خواهد كرد.

 1. خشم دروني كودك

ممكن است با مطالعه ي موارد فوق، شمابه عنوان والد با اين سوال مواجه شويد كه “علي رغم رعايت تمامي موارد فوق، دليل لجبازي و قشقرق فرزندم چه عامل ديگري مي تواند باشد؟”

اگرچه در موارد زيادي، نوع واكنش والدين در تشديد لجبازي موثر است، اما در همه ي مواقع اين طور نيست.

كودكان مضطرب و تحت فشار، ممكن است ميزان زيادي از خشم ا تجربه كنند.

برخي از كودكان اين خشم را در خود نگه داشته و به صورت افسردگي بروز مي دهند در حاليكه گروه ديگري از آن ها، ممكن است خشم را معطوف به بيون كرده و آن را در قالب لجبازي بروز دهند.

اگر علي رغم رعايت مواردشش گانه ي فوق، كودكي لجباز داريد، بهتر است از طريق مراجعه به روانشناس، ميزان اضطراب، تنش و خشم را در او بررسي كنيد.

 • رفتارهاي بي ثبات والدين: مواجه شدن با مادري كه يك روز خوشحال و پر انرژي است و روز ديگر حوصله ي كوچك ترين حرفي را ندارد براي كودك خوشايند است.

در اين وضعيت ممكن است فرزندتان سردرگم شده و نارضايتي اش را در قالب لجبازي بروز دهد.

در صورت احساس نوسانات خلقي شديد شايد لازم باشد به روانشناس مراجعه كنيد و كنترل حس و حال تان را به دست بگيريد.

 • ۳)      لجبازي والدين: اگر به عنوان پدر و مادر رفتارهاي لجبازانه ي زيادي داريد، نمي توان انتظار داشت فرزندتان رفتاري جز لجبازي نشان دهد.

كودك از طريق همانند سازي با شما رشد مي كند و براي كاهش لجبازي او لازم است تا براي كاهش رفتارهاي لجبازانه ي خودتان اقدام كنيد. 

 • انتظارات نامعقول: تصور كنيد دوست تان شما را به رستوراني دعوت كرده و انتظار دارد شما صرفا به مشاهده ي غذاها اكتفا كنيد و چيزي سفارش ندهيد. بنظرتان اين انتظار معقول است؟

در بسياري از موارد، انتظارات ما از كودكان دست كمي از مثال فوق ندارد. به عنوان مثال در مهماني كه چندين كودك حضور دارد، از فرزندمان انتظار داريم بچه ي خوبي باشد و ساكت بنشيند!!

در اين شرايط شاهد خواهيد بود كه فرزندتان در طي فرايندي برعكس، شروع به شيطنت و لجبازي مي كند و كاملا بر خلاف تصور شما عمل مي كند.

 رفتار شيطنت آميز كودك در حقيقت پاسخي به انتظار غيرواقعي شماست و اين پيام را منتقل مي كند كه ” آنچه از من مي خواهي نشدني و نادرست است، پس من كار خودم را انجام مي دهم”.

منبع:مشاوره-خانواده.com

 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۱۱:۳۷ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

ماري جوانا در واقع برگ ها، ريشه ها، گل ها و دانه هاي خشك شده به دست آمده از گياه حشيش آمريكايي مي باشد.

اصلي ترين عامل فعال در ماري جوانا، يك ماده تحريك كننده ذهن مي باشد كه دلتا – ۹ – تترا هيدروكنابينول[۱] (THC) ناميده مي شود.

هر چند كه مصارف ماري جوانا براي اهداف باليني و سرگرمي در حال افزايش مي باشد، ولي همچنان محبوب ترين داروي غير قانوني در ايالات متحده مي باشد.

اسم هاي خياباني

بيش از ۲۰۰ عبارت عاميانه براي ماري جوانا وجود دارد كه شامل پات، گياه، علف، علف هرز، بيوه، بوم، حشيش، آميزش، ماري جين، حشيش، آدامس بادكنكي، نور هاي شمالي، آب ميوه، اوباش، افغاني #۱ ، راسوي متعفن آمريكا و مزمن[۲] مي  باشد.

ماري جوانا به چه شكلي است

ماري جوانا به صورت تركيب ريز و سبز – قهوه اي از بخش هاي مختلف گياه مي باشد.

ماري جوانا به چه نحوي مصرف مي شود

رايج ترين روش مصرف ماري جوانا ، مصرف آن به صورد دود دادن يا كشيدن مي باشد.

مصرف كنندگان آن را در داخل يك سيگار  و در كنار محتويات سيگار قرار مي دهند “مشترك[۳]” ، يا اينكه سيگاري كه محتويات آن خالي شده است را با ماري جوانا پر مي كنند “كلفت كردن[۴]“، و يا اينكه آن را در داخل يك لوله يا لوله آب قرار مي دهند “بانگ[۵]“.

يك روش جديد و محدوب در مورد كشيدن يا خوردن انواع رزين هاي استخراج شده از گياه ماري جوانا وجود دارد.

همچنين اين گياه مي تواند در برخي از غذاها (خوراكي ها)، همانند شيريني ميوه دار، كلوچه، يا نبات، يا مخلوط شده در چاي پخته شود.

[۱] tetrahydrocannabinol

[۲] pot, herb, weed, grass, widow, boom, ganja, hash, Mary Jane, cannabis, bubble gum, northern lights, fruity juice, gangster, Afghani #1, skunk, and chronic

[۳] joint

[۴] Blunt

[۵] Bong

مركز مشاوره مگاروان
 

كاربرد و وضعيت قانوني

ماري جوانا رايج ترين داروي قاچاقي است كه در ايالات متحده آمريكا مورد استفاده قرار مي گيرد.

بر اساس نتايج ارزيابي ملي در مورد استفاده از مواد و سلامتي در سال ۲۰۱۶، ۴۴ درصد از آمريكايي هاي بالاي ۱۲ سال ماري جوانا مصرف كرده اند.

در انتخابات صورت گرفته در ميانه هاي سال ۲۰۱۸، ۱۰ ايالت و واشنگتن دي سي، استفاده از ماري جوانا را براي استفاده سرگرمي افراد بالاي ۲۱ سال قانوني كردند.

در بيش از ۳۰ ايالت آمريكا، استفاده از ماري جوانا فقط براي اهداف باليني قانوني مي باشد، در حالي كه ساير ايالات ها فقط روغن هاي داراي THC سطح پايين را قانوني اعلام كرده اند.

بر اساس قوانين فدرالي، ماري جوانا هم چنان غير قانوني مي باشد.

تاثيرات

غشاهاي سلول هاي عصبي خاصي در مغز وجود دارند كه يك نوع گيرنده هاي خاصي براي وصل شدن به THC دارند ئ منجر به شروع يك سري واكنش هاي سلولي مي شوند كه در نهايت به ايجاد احساس خوشحالي در حين مصرف ماري جوانا منجر مي شود.

افراد بدين دليل از اين دارو استفاده مي كنند كه اين دارو وضعيت رواني آنها را بهبود مي دهد و آنها را ريلكس مي كند.

بر اساس سطح THC، مصرف كنندگان مي توانند سطوح مختلف خوشحالي، توهم، و هذيان گويي را تجربه كنند.

خطرات

برخي از ناراحتي هاي رايجي كه در هنگام مصرف ماري جوانا مصرف مي شود شامل خشكي دهان، ورم پلك، خوني شدن چشم، از دست دادن هماهنگي و افزايش ضربان قلب مي باشد.

ريسك هاي كوتاه مدت شامل موارد زير مي باشد:

 • اضطراب و پارانويا
 • حافظه ضعيف
 • تفكرات مشكل دار
 • مشكلات يادگيري
 • از دست دادن توجه و تمركز
 • مهارت هاي رانندگي ضعيف
كوكائين و كراك - آنچه بايد بدانيد

كوكائين و كراك – آنچه بايد بدانيد

كوكائين تخمين زده شده است كه در حال حاظر،  ۱٫۹ ميليون آمريكايي از كوكائين و يا كراك كوكائين استفاده مي كنند. بر اساس نوع داروي مصرفي، كوكاني مي تواند به…
راهكارهاي حمايتي براي خانواده ي افراد الكلي

راهكارهاي حمايتي براي خانواده ي افراد الكلي

اطلاعاتي براي خانواده ي افراد الكلي نويسنده: بودي تي[۱] – ويرايش شده: توسط جمعي از پزشكان اطلاعات زيادي در سايت ها و ساير منابع وجود دارد كه براي كمك به…

ريسك هاي بلند مدت شامل موارد زير مي باشد:

 • مشكلات تنفسي
 • افزايش ريسك مسموميت، به خصوص ريه ها
 • ياد آوري كوتاه مدت ضعيف
 • عدم توانايي براي تغيير توجه به صورت نرمال
 • عدم توانايي براي شناخت اطلاعات پيچيده
 • افزايش ريسك مربوط به سرطان هاي ريه، سر و گردن
 • نداشتن انگيزه
 • كاهش تعداد اسپرم ها در مردان
 • استمناء نا منظم در زنان

مصرف كنندگان سنگين ماري جوانا ممكن است كه با مشكلات تنفسي مشابه و متعدي مواجه باشد كه افراد مصرف كننده توباكو تجربه مي كنند و شامل بي حالي و سرفه هاي روز مره، علائم برونشيت مزمن، و سرما خوردگي زياد مي باشد.

ادامه دادن مصرف ماري جوانا مي تواند منجر به عملكرد هاي غير نرمال بافت هاي ريوي شود كه در نتيجه كشيدن ماري جوانا آسيب ديده اند.

اعتياد

تحقيقات صورت گرفته بيانگر اين است كه ۹ تا ۳۰ درصد از افرادي كه ماري جوانا مصرف مي كنند، مي توانند تا اندازه اي با اختلال مصرف ماري جوانا مواجه شوند.

مصرف كنندگان بلند مدت ماري جوانا، آسيب پذيري بيشتري در رابطه با اعتياد پيدا كردن دارند.

افرادي كه قبل از سن ۱۸ سالگي شروع به مصرف ماري جوانا مي كنند، احتمال معتاد شدن آنها چهار تا هفت برابر بيشتر از افرادي است كه در بزرگ سالي شروع به مصرف ماري جوانا مي كنند.

علائم ترك و هوس مصرف مواد مي تواند آنقدر در مصرف كنندگان بلند مدت ماري جوان شديد باشد كه آنها در متوقف كردن سوء مصرف اين مواد با مشكل مواجه شوند.

افرادي كه تلاش مي كنند اين مواد را ترك كنند، بي قراري، بي خوابي و اضطراب را گزارش كرده اند. همچنين اين افراد عصبانيت بيشتري داشته اند.

يك دارو يا مواد در صورتي اعتياد آور در نظر گرفته مي شود كه باعث شود فرد حتي در صورت مواجه شدن با پيامد هاي سلامتي و اجتماعي منفي آن، به صورت اجباري، و در اغلب موارد به صورت كنترل نشده، اين مواد را بخواهد، به آن دست يابد و آن را مصرف كند.

ماري جوانا اين شرايط را دارد و يك نوع عامل اعتياد آور محسوب مي شود.

درمان كردن مشكلات ماري جوانا

هيچ نوع روش درمان خاصي براي درمان مستقيم سوء مصرف ماري جوانا وجود ندارد.

بيشتر سوء استفاده كنندگاني كه به درمان تخصصي مراجعه مي كنند، از روش هاي درمان رفتاري، هم به صورت دوره هاي گروهي يا دوره هاي انفرادي يا تركيبي از آنها استفاده مي كنند.

در صورتي كه كشيدن علف منجر به ايجاد مشكلاتي براي شما شود، از اعضاي خانواده، دوست، يا پزشك بخواهيد كه به شما كمك كند و يا اينكه با شماره هاي امداد اداره ملي خدمات سلامت رواني و سوء مصرف  با شماره ۱۸۰۰۶۶۲ (۴۳۵۷) تماس بگيريد.

نويسنده: بودي تي[۱]

آخرين به روز رساني: ۰۵ دسامبر ۲۰۱۸

[۱]


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۱۵:۰۰ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

انواع فوبيا

شايد شرايط هايي كه در زندگي با آنها مواجه مي‌شويم موجب احساس ترس در ما بشود كه اين امكان دارد از وجود نوعي تهديد و همينطور عليه امنيت و سلامت خودمان يا فرد مورد علاقه ما به سرچشمه گرفتن برسد كه ممكن مي باشد عكس العمل ما نسبت به اين تهديد كننده باشد ولي در هر صورت قابل فهم مي باشد.

با گرفتن برخي از اقدامات مي‌توانيم از سلامت خود مواظبت كنيم و ترس خود را كم كنيم كه عموماً به محض از ميان برداشته شدن تهديد ترس را كنار خواهيم گذاشت و روال معمول زندگي خود را پيش مي بريم.


ولي تجربه يك شخص مبتلا به فوبيا از ترس اينگونه نمي باشد. فوبي موجب مي‌شود كه اشخاص مبتلا به آن از مسئله هاي بخصوصي كه اطرافيان علتي براي ترسيدن از آنها مشاهده نمي كنند بترسند.

ترسي كه يك مبتلا به فوبي به تجربه كردن مي‌پردازد او را از پاي درآورده و غير قابل مديريت مي باشد و به همين خاطر او براي دوري كردن از چيزي كه موجب ترس و نگراني در او مي‌شود به دردسر خواهد افتاد. به عقيده ي اطرافيان ترس او و عكس العمل در برابر آن كاملا به دور از منطق و غير قابل فهم مي باشد.

اگر اين را بدانيد كه فوبي تا چه اندازه در جامعه شايع و معمولي مي باشد مطمئناً حيرت خواهيد كرد. فوبي در مردان و زنان با انواع گروه هاي سني و سابقه هاي متعدد مشاهده خواهد شد.

فوبي انواع متعددي را درا مي باشد و آنها بسيار مي باشند به طور مثال ترس از پرواز يا ترسيدن از حيوانات و يا حشرات به خصوص و برخي از آنها معمول تر مي باشند به طور مثال بعضي از اشخاص از روبرو شدن با مردم خواهند ترسيد(فوبي اجتماعي) كه اين نوع ترس از ترك كردن آرامش منزل خود( گذر هراسي)يا ترس از حاضر شدن در فضاهاي بسته مي باشد.


هر يك از مبتلايان به فوبي آن را به طريقه ي فردي خود تجربه خواهند كرد. اين طرق تعداد اين علائم هاي معمولي دارا مي باشد كه آثار صدمه دهنده‌ي بر بدن دارد و امكان دارد يكي از عوامل تهوع و گيج شدن و همينطور تپش پيدا كردن در قلب را موجب شود.

برخي اوقات به اين علائم ها حمله ترس اطلاق خواهد شد و وقتي كه شخص در اين مرحله ترس واقع بشود درست فكر كردن براي او سخت خواهد شد و امكان دارد با نااميد شدن خواهان رهايي از شرايط يا چيزي باشد كه موجب آشكار شدن چنين عكس العملي از طرف او شده است .

امكان دارد شخص بسيار نگران بشود و به علت خود حمله ترس ، وحشت كرده و باور كند كه از نظر جسمي داراي مشكل مي باشد.

منبع:مشاورانه

بعضي از مبتلايان بيان مي‌كنند كه در اولين تجربه اي كه از فوبي دارا مي‌باشد تصور مي‌كنند كه لحظه مرگ آنها فرارسيده است و يا يك حمله قلبي حقيقي به مبتلا شدن رسيده اند ولي بعد از انجام دادن آزمايش ها توسط پزشكان متوجه شده‌اند كه چنين چيزي نمي باشد.

بعد از رفع شدن ترس شخص نگران اين مي باشد كه اگر مسئله مشابهي به وجود آيد به چه صورت قادر به مديريت كردن آن مي‌باشد.

به ندرت متوجه خواهد شد كه از فعاليت ها يا مكان هايي كه موجب شروع حمله ترس خواهد شد خود به خود دوري خواهد كرد و اگر گذرهراسي دارا باشد بيش از پيش در تنهايي خود باقي خواهد ماند.

اگر ترس از روبرو شدن با مردم را دارا باشد تا آنجايي كه بتواند از تماس و ارتباط برقرار كردن با اطرافيان دوري خواهد كرد و بعضي از اشخاص مبتلا به فوبي بيان مي‌كنند كه وقتي كه پستچي به منزل آنها مي‌آيد پنهان خواهند شد يا وقتي كه شيشه پاك كن پيدايش مي‌شد به طرزي از اتاق به خارج شدن مي‌پرداختند .

اگر زنگ در يا تلفن صدا مي‌كرد يك ترس حقيقي در آنها به وجود مي‌آمد كه در آخر وقتي كه فرد مبتلا از جمع دوستان و همينطور فعاليت هاي مربوط به آن دور مي شود بيشتر و بيشتر تنها و همينطور گوشه گير خواهد شد.


مسئله ديگري كه متوجه شدن آن براي اطرافيان سخت مي‌باشد اين مي باشد كه مقابله كردن برترس توسط اشخاص مبتلا بسيار دشوار مي باشد و مطمئناً تصميم به انجام دادن كاري و همزمان به راحتي بر ناتوان بودن خود بسيار عاجز كننده مي باشد.

بعضي از اشخاص مبتلا بيان كرده اند كه روزها و ساعتها منتظر فردي مي نشينند تا او برسد و با او گفت و گو كنند تا در اين صورت بتوانند در خود تغيير و تحولي به وجود آورند خود شخص هرگز به تنهايي قادر به ترك كردن منزل نمي باشد.

همينطور مبتلايان به فوبي از ناراحتي هايي كه بيماري آنها براي اطرافيان و آشنايان به وجود مي آورند احساس گناه به آنها دست خواهد داد.

اين اشخاص از اين كه نمي توانند شاهد رشد كردن فرزندان خود باشند و از اين كه نمي توانند آنها را از مدرسه برگردانند يا در گردهمايي‌هاي والدين به شركت كردن بپردازند رنجيده مي شوند .

شايد علت آن اين باشد كه اشخاص مبتلا به فوبي براي انجام دادن كارهايي كه به عقيده آنها غيرممكن مي‌باشد تا حد فراواني بر روي كمك اطرافيان موجب تنش خواهد شد به دليل اينكه امكان دارد مبتلايان را مرتب كنند. اطرافيان به اين روش و احتياج به كمك آنها احساس بدي دارند و رنجيده خواهند شد.


اشخاص مبتلا به فوبي از شرايط خود بسيار آزرده مي باشند و بعضي از مبتلايان بيان مي‌كنند كه اين بيماري براي آنها وحشتناك به حساب مي‌آيد و هميشه احساس خستگي و بي برنامه بودن و همينطور بي انگيزه بودن دارند و تنها چيزي كه خواهان آن مي باشند اين مي باشد كه به رختخواب بروند و خود را پنهان كنند.


نقش خانواده و اطرافيان در مديريت كردن و معالجه ي فوبي با نشان دادن صبر و همينطور درك كردن احساسات دوستان و آشنايان چرا فردي در مقابل محرك بخصوصي با اين گونه نگراني و تشويش عكس العمل از خود نشان مي دهد.

كار بسيار سختي مي باشد ولي تلاش كنيد قبول كنيد كه ترس آنها حقيقي مي باشد و تلاش بر قانع كردن آنها به اينكه كار آنها افراطي مي باشد فقط مبتلايان را بيشتر نگران خواهد كرد و موجب شرمندگي آنها خواهد شد كه تلاش كنيد به دوست بيمار خود ياري بدهيد تا در مورد احساسات خود گفت و گو كند يا در مورد راه حل هاي كمك كردن به آنها هنگام روبرو شدن با ترس با آنها بحث كنيد.

براي آنها بسيار پر اهميت مي باشد كه بدانند فردي مي باشد كه از آنها محافظت و همينطور پشتيباني كند.


مي‌توانيد با بردن فرد به محيط هايي كه به تنهايي در آنجا حاضر نمي باشد به او ياري خواهيد كرد و قرار ملاقات گذاشتن با دكتر رفتن به گروه هاي خود امدادي براي آنها حكم جنگ را دارا مي باشد.

تا هنگاميكه اين احساس را داشته باشند كه خودشان قادر به انجام دادن اين كارها مي باشند شما هم بايد با آنها همراه بشويد.

براي پيش گرفتن طريقي كه دوست يا آشنايي بيمار شما آماده باشيد و فريب دادن فرد و غافلگير كردن او از راه روبرو شدن با واقعيتي كه آمادگي مواجه شدن با او را ندارد موجب افزايش پيدا كردن استرس و نگراني در خواهد شد.

اجازه بدهيد شيوه خودش را به پيش بگيرد و امكان دارد تا حد فراواني به ياري و پشتيباني شما براي دست پيدا كردند آنچه كه مي‌خواهد احتياج داشته باشد و اگر فرد مبتلا به فوبي قادر به انجام دادن وظيفه هاي معمولي خود نمي باشد تلاش نكند كه مديريت كردن امور را به دست بگيرد .

اين عوامل موجب از دست رفتن اعتماد به نفس در او و بي اعتماد شدن او نسبت به اطرافيان خواهد شد.

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۶:۲۳:۰۶ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

فوبيا سوراخ

آيا شما هم با مشاهده كردن كف صابون و شكلات گازدار و يا گل نيلوفر موجب مي شود كه از خانه به بيرون زدن بپردازد و احساس ترس به شما دست بدهد كه اگر اينطور مي باشد شما دچار يكي از رايج‌ترين فوبياهاي كمتر شنيده شده به اسم فوبياي سوراخ مي باشيد .

كه در اين نوع شخص با مشاهده كردن دسته اي از سوراخ ها در شكل هاي متعدد دچار واكنش هاي ناخوشايند و نامناسب شديدي خواهند شد كه از ميگيرن هاي شديد و حمله همراه با ترس گرفته تا عرق كردن داغ و افزايش پيدا كردن مقدار ضربان قلب همراه مي باشد .

البته هنوز مدرك هاي علمي كمي در مورد اين پديده موجود مي باشد كه پژوهشگران سعي كردن تا در يابند كه آيا خصوصيت بصري بخصوص نسبت به چيزهايي كه موجب ترس از سوراخ مي شود موجود مي باشد يا خير.
آنها براي اثبات اين مسئله از ۷۶ تصوير سوراخ دار را با ۷۶ تصوير كه تحت مديريت سوراخهايي كه هيچ ارتباطي با ترس از سوراخ نداشتن با يكديگر به مقايسه كردن پرداخته اند پس از استاندارد كردن خصوصيات متعدد اين تصويرها محققان متوجه شدند .

چيزهايي كه موجب ترس از سوراخ مي شود به صورت نسبي مقدار اختلاف سطح انرژي آنها را در فركانسهاي متوسط مكاني در مقايسه كردن با تصوير تحت مديريت فراوان بوده است كه آنها سپس اين تصميم را گرفتند تا متوجه بشند كه به چه علت اين خصوصيات بصري به چنين واكنش‌هايي كشيده خواهد شد.

يكي از اشخاصي كه مبتلا به ترس از سوراخ بود به اين تيم پژوهشي اعلام كرد كه حيواني را مشاهده كرده كه واكنش ترس از سوراخ را در او به وجود آورده است كه حيوان مورد نظر نوعي اختاپوس بوده است كه يكي از سمي ترين جانوران دنيا به حساب مي‌آيد .

سپس اين تيم پژوهشي تصوير حيوانات سمي متعدد از جمله اختاپوس و عنكبوت و مار كبرا را مورد ارزيابي قرار دادند و دريافتند كه مقدار ائتلاف نسبي آنها در فركانس متوسط مكاني بسيار رو به افزايش بوده است كه در آخر آنها چنين نتيجه گرفته اند كه ترس داشتن از سوراخ مي تواند ريشه تكاملي دارا باشد .

يعني دسته اي از سوراخ ها مي توانند حالت تميز كننده به وجود آورند به دليل اينكه نوعي خصوصيات مشترك بشري با حيوانات دارا مي باشند كه انسانها آموزش ديده اند كه براي بقا و زنده ماندن از آنها به دوري كردن بپردازند.

بعضي از اشخاص آنقدر از مار ها و يا عنكبوت ها دچار ترس مي‌شوند كه مشاهده كردن هر علائمي از آنها موجب مي‌شود ضربان قلب آنها افزايش پيدا كند و كف دستشان به عرق كردن برسد و بعضي از افراد ديگر نيز با مشاهده كردن چند حباب واكنش هاي غير قابل مديريت مشابهي را از خود نشان خواهند داد .

دانشمندان مدتها مي باشد بر سر اين مسئله بحث و به ارزيابي كردن مي‌پردازند. اين شرايط كه تراپيوفوبيا نامگذاري شده است اولين بار در سال ۲۰۱۳ به گزارش شدن رسيده است .

بعضي از دانشمندان تصور مي‌كنند كه اين واكنش غير معمولي به شكل هاي دايره اي مي تواند به خاطر شباهت اين الگوها به لكه ها يا دايره هايي باشد كه بر روي بدن حيوانات سمي مانند مار ها و اختاپوس ها يافت خواهد شد كه به تازگي جمعي از پژوهشگران نشان داده اند كه اين گونه استرس شديد با ترس داشتن از انگل ها و بيماري هاي عفوني مرتبط مي باشد .

بيماري‌هايي مانند آبله و سرخك و انگل هايي مانند ساس ها الگوهايي بر روي پوست به وجود مي آورند كه شبيه به شكل هاي دايره اي مي باشد. برخي از پژوهشگران روانشناسي" onclick="replacer_hook(5)" target="_blank" href="https://www.moshaver.co">روانشناسي عقيده دارند كه در طول تاريخ تكامل عوامل بيماري زا و انگل‌ها به طور دائم تهديدي مي باشد براي انسان ها و حيوان ها و دوري كردن از آنها به معناي دوري از درد و بيماري مي باشد .

شاخص‌ترين سازشي كه انسانها براي دوري كردن از بيماري‌ها در نظر دارند حس نفرت و بيزاري مي باشد كه اين پژوهشگران براي اينكه متوجه بشوند واكنش بيزاري در اشخاص مبتلا به تراپيوفوبي راه حل هايي براي ممانعت از بيماري مي باشد يا خير.

آزمايشي را به طراحي كردن پرداخته اند كه آنها ۳۰۰ شخص مبتلا به تراپيوفوبيا و ۳۰۰ دانشجوي عادي را ارزيابي كردند كه به هر دو گروه سي و دو تصوير را به نشان دادن پرداخته اند كه ۸ تصوير حاوي شكل ‌هاي مرتبط با بيماري بود به طور نمونه يك دسته حباب دايره اي و زخم آبله يا تصاويري از ساس ها بود و ۸ تصوير ديگر داراي تصاوير غير مرتبط با بيماري بود .

چند الگوي دايره اي در آنها مشاهده مي‌شد كه از جمله حفره هايي كه در يك ديوار آجري به وجود آمده بود يا پوست دانه هاي گل نيلوفر آبي كه در ۱۶ تصوير ديگر هيچ حفره يا سرمشق دايره شكل موجود نبود.

محققان پيش بيني كرده اند كه هر دو گروه تصوير هاي مرتبط با بيماري را ناخوشايند به توصيف كردن پرداخته اند ولي تنها اشخاص مبتلا به تراپيوفوبيا مي‌باشند كه تصوير هاي غير مرتبط با بيماري را ناخوشايند و آزاردهنده مي‌دانند. پژوهشگران به پيش بيني كردن پرداخته اند .

بيشتر اشخاص به احتمال فراوان حس بيزار بودن از خود را نشان مي دهند نه حس ترس كه تنها درصد كمي از اين اشخاص ترس يا احساس هاي در ارتباط با ترس را توصيف كرده‌اند كه بيشتر اشخاص حس انزجار يا احساسي شبيه به آن داشته اند.

هنگامي كه اشخاص مبتلا به تراپيوفوبيا به تصوير هايي مشاهده مي‌كنند كه در آن چند حفره حباب موجود مي باشد اظهار نظر هايي از اين قبيل به آنها دست خواهد داد كه اولين حسي كه به من دست خواهد داد يك تنفر فراوان و غير قابل توضيح مي باشد يا من در كل احساس آشفتگي ندارم و احساس مي كنم كه چيزي به شدت مرا به آلوده كردن پرداخته است.

منبع:مقالات كانون مشاوران ايران

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۴۴:۵۹ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

آيا سايكوز قابل درمان است؟

روان پريشي يا سايكوز به حالتي گفته مي‌شود كه شخص از حالت طبيعي خود دور مي شود و تماس با حقيقت قطع خواهد شد كه در اين حالت امكان دارد شخص مبتلا به توهم و هذيان شود كه در اين حالت شخص در رابطه با افراد و وقايع پيرامون خود دچار عقيده هاي غلط خواهد شد.

شخص امكان دارد دچار ديدن و شنيدن چيزهايي كه موجود نمي باشد و حقيقت ندارند بشود. با اينكه بيماري سايكوز خصوصيات فراواني دارد اما اصلي ترين و رايج ترين نشانه هاي آن قطع شدن ارتباط شخص با محيط خارجي حقيقي مي باشد.

به اشخاصي كه مبتلا به اختلال روانپريشي يا سايكوز مي‌باشند سايكوتيك مي گويند كه در اين بيماري شخص برخورد و گفت و گو هاي غير معمولي از خود نشان خواهد داد.

اين نشانه ها و برخوردها به قدري شدت پيدا خواهد كرد كه ارتباط شخص با پيرامون و جامعه دچار مشكل خواهد شد .در اين موقعيت شخص مثل اشخاص ديگري كه مبتلا به اختلال رواني مي‌باشد خود را سالم مي‌دانند و از پذيرفتن بيماري خود و كوشش كردن براي معالجه آن دوري مي كند.

اين بيماري در رده سني امكان دارد اتفاق بيفتد اما اغلب در اشخاص جوان شايع مي‌باشد.

روان پريشي يا سايكوز انواع متعددي دارد كه امكان دارد در هر شخصي به يك شكل آشكار بشود و درصد بالايي از اشخاص يكي از اين بيماري ها و نشانه آن را در طول زندگي خود به تجربه كردن بپردازند.

چند مورد از انواع روان پريشي كه مي‌توان به آن اشاره داشت: اختلال دوقطبي، اسكيزوفرني و همينطور اختلالات هذياني مي باشد.

دليل اختلال سايكوز

بيماري سايكوز يا روانپريشي علت هاي فراواني دارد ولي مصرف كردن مداوم الكل و همينطور داروهاي روانگردان مي‌تواند از دليل شايع آشكار شدن اين بيماري رواني باشد كه وجود داشتن صرع و بيماري هاي افسردگي و همينطور تومورهاي مغزي مي‌تواند موجب جنون در اشخاص بشود.

معالجه اختلال سايكوز

نوع معالجه اين بيماري بستگي به شدت آن دارا مي باشد كه توسط متخصص اعصاب و روان به تشخيص دادن مي‌رسد. امكان دارد پس از رجوع كردن به متخصص اعصاب و روان بيمار با مصرف كردن دارو معالجه شود و يا امكان دارد به دليل شدت بيماري اعتياد به بستري شدن او برسد.

روان پريشي يك اصطلاح ادراكي مي باشد به اين معنا كه شخص داراي تجربه هاي حسي از چيزهايي كه موجود نمي باشند و يا اعتقادات بدون پايه در حقيقت مي باشد كه در طول بيماري جنون يا روانپريشي شخص امكان دارد بد گماني را به تجربه كردن بپردازد .

همينطور امكان دارد چيزهايي كه موجود نمي باشند را مشاهده كنند يا بشنود كه اين موضوع مي‌تواند براي شخص به طور عجيبي ترسناك به نظر برسد و برخي اوقات نشانه آن مي‌تواند باعث حمله كلامي شخص و يا صدمه به خود يا اطرافيان بشود.

روان پريشي به صورت كلاسيك با اختلالات طيف اسكيزوفرني همراه مي باشد و اگر چه علائم هاي ديگري دارا نمي باشد ولي يكي از معيارهاي مشخص كننده اسكيزوفرني وجود داشتن روانپريشي مي باشد .

به صورت كلي روان پريشي به معني از دست دادن ارتباط با حقيقت مي باشد كه اين حالت بيشتر از اينكه به خودي خود يك شرايط پزشكي باشد علائمي از بيماري رواني مختلف مي باشد.

دليل دقيق روان پريشي به طور صحيح معين نشده ولي امكان دارد كه شامل موارد زير بشود:

ژنتيك

تحقيقات نشان گر اين مي باشد كه اسكيزوفرني و اختلال دوقطبي امكان دارد كه يك دليل ژنتيك مشترك دارا باشد.

تحولات و تغييرات مغزي

به اشخاصي كه دچار روان پريشي مي‌باشند تغيير و تحول در ساختار مغز و تغييرات به خصوصي در مواد شيميايي آنها مشاهده خواهد شد .اسكن مغز كاهش ماده خاكستري در مغز بعضي از اشخاص داراي سابقه روان‌پريشي را نشان خواهد داد كه مي‌تواند اثرات روي پردازش هاي ذهني را به توجيه كردن بپردازد.

هورمون ها و خواب

روان پريشي بعد از زايمان به سرعت بعد از تولد نوزاد رخ مي دهد و دليل مشخصي هنوز شناخته نشده است ولي بعضي از پژوهشگران اعتقاد دارند كه اين موضوع امكان دارد به علت تغييرات در سطح هورمون و سرمشق هاي خواب مختل شده رخ بدهد.

اين موارد دليل اوليه علائم هاي روان پريشي مي باشد ولي روان پريشي و جنون همينطور مي تواند در درجه دوم به اختلالات و بيماري هاي ديگر ربط پيدا كند كه شامل موارد زير خواهد شد:

- تومور يا كيست مغزي

- دمانس مغز: به عنوان نمونه بيماري آلزايمر

- بيماري هاي عصبي مثل بيماري پاركينسون و بيماري هانتينگتون

- اچ آي وي و ديگر عفونت هايي كه مي تواند بر مغز موثر باشد

- بعضي از انواع صرع

- سكته مغزي

نشانه هاي روان پريشي

- هذيان و توهم: شنيده شدن و مشاهده كردن و يا احساس چيزهايي كه موجود نمي باشند.

- گمراهي: اعتقادات نادرست مخصوصا بر طبق ترس يا سوءظن نسبت به چيزهايي كه حقيقي نمي باشند.

- آشفتگي: در تفكرات و گفتار يا برخورد

- تفكر نابسامان: پريدن ميان موضوعات غير مرتبط و به وجود آوردن ارتباطات عجيب ميان تفكرات.

- كاتاتوني: عدم جواب دادن

- دشوار بودن در تمركز كردن


بستگي به دليل روان پريشي مي‌تواند به سرعت يا به آرامي به وجود آيد و همانطور كه در رابطه با اسكيزوفرني مشاهده مي‌شود اگر چه نشانه ها امكان دارد آغاز كندي را دارا باشد و با روان پريشي خفيف آغاز بشود.

ولي برخي از اشخاص امكان دارد در صورت عدم مصرف كردن داروهاي خود يك گزارش سريع به روان پريشي و جنون را داشته باشند.

منبع:مركزمشاوره ستاره ايرانيان

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۳۸:۵۰ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

چه تازه ازدواج كرده باشيد و يا نه هنوز ازدواج نكرده ايد، بايد بدانيد كه هر ازدواجي پستي ها و بلندي هايي دارد.

علي رغم تمام خوشي ها، لذت ها، و روزهاي خوبي كه در يك ازدواج وجود دارد، دوره هايي از استرس، خستگي و ارتباطات ضعيف نيز ممكن است بخشي از رابطه باشد.

ازدواج كار مي طلبد

ازدواج كار مي طلبد، و مانند هر چيز ديگري در زندگي، شما بايد تلاش كنيد تا به موفقيت در ازدواج برسيد. اما كار ازدواج مانند تميز كردن روشويي و يا بيرون بردن زباله ها نيست.

كاري كه براي يك ازدواج موفق (شاد، عملكردي و خوشايند) لازم است، نوعي از كار است كه كه مي تواند راهبردي و جالب باشد. در زير نكاتي آورده مي شود كه مي تواند در اين زمينه كمكتان كند:

۱٫ مستقل باشيد

استقلال در ازدواج از مولفه هايي است كه از اهميت بسيار بالايي برخوردار است. براي اينكه در يك رابطه شاد باشيد، بايستي در ابتدا خودتان شاد باشيد.

در واقع اين كليد يك ازدواج موفق است. با داشتن اين نكته در ذهن، زن و شوهر ها بايستي براي خودشان زمان صرف كنند، از سرگرمي هاي فردي خود لذت ببرند، و در كل، گاهي براي خود زمان بگذرانند.

نه تنها زمان اندكي دوري از همديگر شما را نسبت به هم نزديكتر مي كند؛ بلكه اين زمان گذراندن باعث مي شود با ابعاد روحي خود آشتي كنيد، حس به خود را در شما تقويت مي كند و باعث مي شود روند ترجيحات فردي، اهداف و دستاوردهايتان را چك كنيد.

از ديگر سو، مستقل بودن باعث مي شود تا بتوانيد به عنوان يك متفكر آزاد پيش به سوي جلو قدم برداريد.

زماني كه ما حس فردي مستقل خود را حفظ مي كنيم، هميشه حرفي براي زدن خواهيم داشت و براي هميشه قوي تر و سالم تر خواهيم بود، و حتي براي شريك خود جذاب تر به نظر مي رسيم.

۲٫ شنونده ي خوبي باشيد

در حالي كه زنان بايد روي هنر گوش كردن كار كنند، ما اين نكته را به عنوان حوزه ي مهمي از توجه، به مردان نيز تاكيد مي كنيم.

اغلب، مردان تشخيص نمي دهند كه تمامي چيزي كه شريكشان نياز دارد يك گوش شنوا است.

اين به علت برنامه ريزي آنها و روشي است كه ياد گرفته اند با ديگران ارتباط برقرار كنند. به ياد داشته باشيد گوش دادن و شنيدن كاملا يكسان نيستند.

گوش دادن قلب ما را درگير مي كند.

گوشهايتان را باز كنيد و به آنچه كه او مي گويد گوش دهيد، زماني كه صحبت مي كند به او نگاه كنيد، حتي سخنان زنتان را خلاصه كنيد و تكرار كنيد و به او اطمينان بدهيد كه واقعا به حرفهايش گوش مي دهيد.

گوش دادن كليد واقعي براي يك ازدواج شاد است، و در واقع براي هر رابطه اي.

 

۳٫ با عدم موافقت ها موافق باشيد

خوب بودن با همديگر به اين معني نيست كه زوجين بايد سر هر مساله ي كوچكي تفاهم داشته باشند.

اغلب زوج ها اكثرا رفتارهاي متفاوت از هم، عقايد و سيستم باور متفاوتي دارند و حتي در برخي موارد سر برخي مسائل و حوزه هاي عمده با هم اختلاف نظر دارند.

تمامي زوجين بايستي در بعضي جاها درجاتي از عدم موافقت را داشته باشند.

زوج هاي موفق و عاشق، به ديدگاه همديگر احترام مي گذارند و حتي گاها با اين ديدگاه شوخي مي كنند. بدانيد كه حين داشتن دو ديدگاه متضاد، يكي از آنها الزاما صحيح نيست.

۴٫ ارتباط برقرار كنيد- زبان عشق شريك خود را بشناسيد

كتابهاي مختلفي در مورد زبان عشق تا كنون نوشته شده و در كتابفروشي ها وجود دارد. اين در واقع بسط مفهوم در روانشناسي بود كه هر فردي روش خاص خود را دارد كه بواسطه ي آن تبادل عشق مي كند.

با دانستن ترجيحات و سرگرمي ها، استعاره ها و شوخي ها مي توانند در ارتباط به كار گرفته شوند. استعاره هايي كه چيزي را به فردي كه آنها را به خوبي درك مي كند، مرتبط مي كند.

روش فيزيكي كه شريكتان عشقش را ابراز مي كند را مشاهده كنيد. اين مي تواند، شستن ماشين شما، يا برداشتن بچه ها از مدرسه باشد.

براي زن مي تواند شستن وشو و اتو كردن لباس هاي همسرش باشد. براي ديگران، كلماتش، جمله هايش و عطوفتش مي تواند نشاني از ابراز عشق باشد.

زبان عشق همسرتان را بشناسيد و به اين ترتيب هميشه خواهيد دانست كه چگونه با او صحبت كنيد.

زبان هاي عشق، هميشه توصيه شده و گفته مي شود اما زوج ها اغلب توجه كمي به آنچه كه بايد انجام دهند، نشان مي دهند.

دانستن زبان عشق، كليد پنهان يك ارتباط شاد است.

۵٫ پذيرا باشيد

يك عامل كشنده ي رابطه، ضعف در پذيرا بودن است كه رفتاري است كه عمدتا به زنان نسبت داده مي شود به خاطر غر زدن هايش.

به ياد داشته باشيد، ما با شوهرانمان و در واقع با كسي ازدواج كرده ايم كه قبلا بود. حتي اگر الان بخواهيم او را تغيير دهيم، نمي توانيم.

زماني كه او را تحت فشار قرار دهيد و يا ترغيب كنيد، شما فقط روي ضعف يا مشكلاتش تمركز كرده ايد. سريعا ديدگاه خود را تغيير دهيد و به جاي آن شروع به تمركز به نقاط مثبت كنيد.

۶٫ مسئوليت پذير باشيد.

اين يكي از آسان ترين و موثرترين عوامل در يك ازدواج موفق است. زماني كه شما در يك پروژه مشاركت مي كنيد، مسئوليت خود را براي موفقيت يا شكست آن مي پذيريد.

زماين كه شما و شريكتان يك مشاجره يا دعوا داريد، به ياد داشته باشيد كه مسئوليت اعمالتان، شامل هر چيزي كه انجام داده يا گفته ايد، را بپيذيريد به خصوص اگر ناراحت كننده يا بي فكر و بدون مقدمه بوده و يا اوضاع را بدتر كرده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۳۱:۱۵ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

آيا دانش آموز يا دانشجوي پر مشغله اي هستيد؟ از خود مي پرسيد كه چگونه از عهده ي تكاليف مدرسه برخواهم آمد؟ تكاليف خانه؟ اجبار خانواده؟ از عهده ي يك كار به خوبي برمي آيم؟ اگر اين دغدغه ها را داريد تنها نيستيد.

به نظر مي رسد مردم امروزه بيش از هر زمان ديگري مشغول هستند.

در اينجا ما برخي از تكنيك هاي مديريت زمان را ممكن است به شما كمك مي كند تا هر روز بهره وري بيشتري داشته باشيد، آورده ايم.

تكنيك1. زمانهاي مختص مطالعه را مشخص كنيد، بدون هيچ گونه مزاحمتي

يكي از ساده ترين تله ها كه مي توان به دام آن افتاد اين است كه اجازه دهيد عوامل مزاحم باعث شوند زمان مطالعه طولاني تر شده و كارايي كمتري داشته باشد.

اگر براي انجام تكاليف خانه جلوي يك تلويزيون نشسته ايد كه روشن است، يا گوشي موبايلتان در نزديكي شما قرار دارد، اينها حواس شما را پرت مي كنند.
بهترين كار براي اينكه زمان مطالعه تان كم و مفيد باشد اين است كه عوامل مزاحم را به كلي حذف كنيد.

 • [--]گوشي موبايلتان را در اتاق ديگري قرار دهيد
  [--]تلويزيون را خاموش كنيد
  [--]اگر بصورت آنلاين در حال انجام تكاليفتان هستيد، به ديگر وبسايت ها اصلا نگاه نكنيد و بر كار خود متمركز شويد
  [--]اگر با افراد ديگر زندگي مي كنيد، اتاقي پيدا كنيد كه بتوانيد در آن را ببنديد و از ديگران بخواهيد در زمان انجام تكاليف حواس شما را پرت نكنند

تكنيك 2: ارزيابي كنيد چه مدت زماني را صرف اينترنت گردي، گشت و گذار در فضاهاي مجازي و پيامك دادن هستيد

ظهور رسانه هاي جمعي و سهولت وسايل دستي راههاي زيادي براي آموزش، تعامل و ارتباط برقرار كردن به ديگران در اختيار گذاشته است.
با اين حال بسياري افراد به اين نتيجه رسيده اند كه زمان زيادي را براي نگاه كردن به صفحات مختلف در اين فضاهاي مجازي صرف مي كنند. يك ارزيابي داشته باشيد تا ببينيد چه ميزان از زمان خود را صرف اين فضاهاي مجازي مي كنيد.

 • [--]آيا نياز است كه اغلب اوقات به دوستانتان پيام دهيد؟
  [--]آيا واقعا نياز است تا اكثر اوقات پست ارسال كنيد؟
  [--]آيا نياز است تا تمامي مطالب جديد دوستانتان را در فضاي مجازي دنبال كنيد؟
  [--]آيا قدرت اين را داريد كه اين زمانهاي تلف شده را برگردانيد؟

ممكن است به اين نتيجه برسيد كه شما زمان زياد در روز خواهيد داشت اما اين در صورتي است كه تمامي وسايل ارتباطي خود را خاموش و يا سايلنت كنيد و استفاده از آنها را به زمان مشخصي از روز موكول كنيد.

سعي كنيد در ابتدا ليستي از كارهايي را كه بايد انجام دهيد تهيه كنيد و بعد پس از انجام هر كار مشخص در زمان خود و با ميزان مشخصي از زمان صرف شده براي فضاهاي مجازي به صورت كنترل شده، به خود جايزه اي اختصاص دهيد.

براي زمان آنلاين بودن يك تايمر تنظيم كنيد و زماني كه تايم شما تمام شد آفلاين شويد.

تكنيك 3: يك تقويم و ليست از كارهاي روزانه تهيه كنيد

شما براي روز خود معمولا چگونه برنامه ريزي مي كنيد؟ آيا از يك تقويم الكترونيكي استفاده مي كنيد؟

يك تكنيك مديريت زمان مناسب اين است كه از تقويم هاي آنلاين و برنامه هاي تنظيم كارها استفاده كنيد. تمام كارهايي را كه نياز است انجام دهيد براي هر روز مشخص كنيد و در تقويم وارد كنيد.

اين موارد مي تواند شامل برنامه كاري و برنامه ي درسي تان باشد. ممكن است براي هر تكليف زمان مشخصي هم در نظر بگيريد.

يادآورهايي را تنظيم كنيد كه به طور اتوماتيك، در زمان تنظيم شده در تلفن همراهتان هشدار بدهند. قبل از هفته از تنظيم برنامه تان مطمئن شويد. و هر جمعه برنامه هايتان را براي هفته بعدي منظم كنيد.


 • [--]آيا ازمون خاصي است كه قرار است در روزهاي آتي در آن شركت كنيد؟
  [--]آيا زمان بندي مشخصي براي مطالعه در يك مكان بدون مزاحمت، براي هر روز داشته ايد؟
  [--]آيا به حمل و نقل به مكان كار، درس، يا هر جايي كه نياز است در آن حضور داشته باشيد، نياز است؟ و آيا زمان آن را مد نظر قرار داده ايد؟
  [--]آيا چيزي را رزرو مجدد كرده ايد؟، برنامه تان را مجددا بررسي كنيد.
  [--]آيا براي برنامه غذايي تان زمان خاصي را در نظر گرفته ايد؟
  [--]و ...

تكنيك 4: با معلم خود در مورد تكاليف معين براي هر هفته صحبت كنيد


اگر در كلاس هاي زيادي شركت كرده ايد، ممكن است معلم شما ممكن است از ميزان تكاليفي كه ديگر معمان معين كرده اند، اطلاعي نداشته باشند.

برخي از هفته ها ممكن است در زير انبوهي از تكاليف مدفون شويد و به عكس برخي از هفته ها، زمان باز بيشتري داشته باشيد.

با معلم خود در اين باره صحبت كنيد تا بتوانيد تعادل مناسبي از انجام تكاليف در هر هفته تنظيم كنيد.

هرچه هماهنگي شما با معلمتان در تنظيم زمان هاي انجام تست ها و تمارين مختلف بيشتر باشد، بهتر خواهيد توانست برنامه ريزي كنيد.


تكنيك 5: سعي كنيد نيم ساعت زودتر بيدار شويد

بسياري از مردم در صبح ها كارايي بيشتري دارند.
به خصوص كساني كه مي توانند قبل از ديگران بيدار شوند.

اگر بتوانيد نيم ساعت زودتر بيدار شويد، به احتمال زياد مي توانيد زمان بيشتري را به مطالعه اختصاص دهيد يا احتمالا مي توانيد كارهاي منزل مثل روشن كردن ماشين ظرفشويي يا كارهاي ديگر را در اين زمان انجام دهيد.

يا نه مي توانيد دقايقي ورزش و نرمش كنيد كه اين خود به آمادگي بيشر شما جهت انجام تكاليف كمك مي كند.

تكنيك 6. تايم هاي استراحت كوتاه داشته باشيد

آيا در زمان كار زمان استراحت اختصاص مي دهيد؟ آيا زمانهايي را در صف مي مانيد؟ آيا در حين استفاده از حمل و نقل عمومي زمان آزاد داريد؟ اگر چنين است، سعي كنيد از اين زمان هاي سوخت شده براي استراحت هاي كوتاه استفاده كنيد.

مي توانيد از اين زمان ها براي مرور فلش كارت هاي خود، خواندن متون، يا نه براي كارهاي شخصي مثل تهيه ليست خريد استفاده كنيد.


تكنيك 7: از مبل ها و جاهاي راحتي دور شويد

يك مبل مي تواند براحتي كارايي شما را از بين ببرد. كافي است يكبار بنشينيد و آن شما را به نشستن بيشتر روي مبل تشويق مي‌كند.

به جاي اين، سعي كنيد ايستاده درس بخوانيد يا پشت ميز. اين كار مي تواند شما را تشويق كند تا زودتر كار خود را انجام دهيد. ايستادن بر روي پاي خود همچنين مي تواند به شما كمك كند تا كارهاي بيشتري را در خانه به انجام برسانيد.

سعي كنيد تا تمامي تكاليف مربوط به خانه و تمرين‌ها را انجام دهيد قبل از اين كه به خود اجازه نشستن روي مبل دهيد.

مهم ترين چيز اين است كه به ياد داشته باشيد بر روي برنامه زماني تان متمركز بمانيد و از عوامل مزاحمي كه مي توانند زمان شما را از بين ببرند دوري كنيد.

تكنيك 8: براي هر جلسه‌ي مطالعه اهدافي معين كنيد

سعي كنيد براي هر روز هدفي مشخص كنيد، به عنوان مثال چه تعداد صفحه از كتاب مورد نظر بايد مطالعه شود يا چه قسمت هايي از گزارش يا مقاله بايد كار شود. اين اهداف بايد در تقويم روزانه گنجانده شوند و در صورت انجام تيك بخورند.

تكنيك 9: در هر زمان مشخص بر انجام فقط يك كار تمركز كنيد

شايد به نظر برسد كه انجام همزمان چند كار ممكن است در زودتر به اتمام رسيدن آنها موثر باشد اما خرد كردن توجه بين بيش از يك كار در يك زمان روش موثر و جالبي نيست.

سعي كنيد در هر زمان مشخصي فقط بر انجام يك كار و يا يك تكليف معين متمركز بمانيد تا بتوانيد تمام توجه خود را به آن بدهيد. اين روش موثرتر است.

تكنيك 10. 8 تا 10 ساعت از 24 ساعت شبانه روز را به خواب اختصاص دهيد

داشتن خواب كافي مهم ترين چيز براي كسب انرژي لازم و كافي براي ادامه فعايت است و انرژي لازم را براي متمركز ماندن بر كارهاي در روز بعد را فراهم مي كند.

در جدول برنامه هاي خود، زمان اتمام انجام تكاليف را مشخص كنيد و همچنين براي خواب نيز زمان معين در نظر بگيريد. اين برنامه منظم از خواب و فعاليت، كارايي بيشتري را در بلند مدت در پي دارد.

منبع:تريبون آزاد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۱۷:۳۸ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

انواع وسواس در روانشناسي

بيماري وسواس از جمله بيماري‌هاي فكري و برخوردي مي‌باشد كه مي‌تواند براي شخص بسيار آزاردهنده به حساب آيد كه اين بيماري علاوه بر خود شخص اطرافيان او را هم آزار خواهد داد كه در بيماري وسواس فكري ذهن شخص را به خود مشغول خواهد كرد .

هر چه فرد براي مهار كردن آن كوشش مي‌كند موفق به انجام اين كار نمي شود كه در اين موقعيت آن تفكر در شخص تسلط پيدا كرده و او را آزار مي‌دهد.

وسواس چه مي باشد؟ نشانه ها و معالجه انواع وسواس

وسواس عبارت مي‌باشد از تكرار كردن بدون اراده تفكرات ناخوشايند كه اگر يك شخص متوجه بشود كه اين تفكرات نامطلوب و غير معمولي مي باشد اما قادر به دور كردن آن از خود نمي باشد.

وسواس تا اندازه اي در تمام اشخاص موجود مي باشد و به طور ترديد داشتن و عدم قدرت تمركز كردن فكري و برخي اوقات هم كم خوابي مشاهده خواهد شد.


وسواس يك ايده فكر و احساس يا حركت به صورت مكرر يا مضر به حساب مي آيد كه با نوعي احساس مجبور بودن و ناچاري ذهني و علاقه به مقاومت كردن در برابر آن همراه مي باشد كه بيمار متوجه بيگانه بودن حادثه نسبت به شخصيت خود مي باشد و از غير معمولي بودن و نابهنجار بودن برخورد خود آگاه مي باشد.

وسواس فكري جزو انواع مشكلات روحي و رواني مي‌باشند كه با دقت كردن به برخورد اشخاص مبتلا قابل شناسايي خواهند بود كه مبتلايان به اين بيماري ها با تفكرات ذهني منفي به طور دائم درگير مي باشند.

نشانه هاي وسواس


شستن دستها

ارزيابي لوازم يا تميز كردن وسواس گونه مي تواند به صورت قابل توجهي با فعاليت‌هاي روزمره شست و تعاملات اجتماعي تداخل پيدا كند و شخص مبتلا به اين برخوردهاي تكراري به نوعي دچار وسواس قهري مي‌باشند .

اختلال وسواس قهري به نوعي اختلال اضطراب به حساب مي‌آيد كه در پي آن تفكر و برخوردهاي تكرارشونده ناخوشايند و همينطور احساسات ايجاد مي شود و موجب مي‌شود تا شخصي كه دچار اين اختلال مي باشد اعمالي را به طور تكراري به انجام دادن بپردازد كه اختلال وسواس قهري شامل تفكرات و تصاوير و آرزوهاي ناراحت كننده اي مي باشد .

ذهن كودك و نوجوان و بزرگسال را به تحريك كردن پرداخته و باعث استعلام ناراحتي فراواني شده است كه در پي آن شخص كوشش مي‌كند برخوردها و اعمال ذهني خود را به طور اجباري به انجام دادن بپردازد.

تفكرات وسواسي

ترس داشتن يا ناراحت بودن در رابطه با تماس با خاك و ميكروب ها و مواد چسبنده يا مواد شيميايي به طور مثال پاك كننده هاي خانگي يا حس بيمار شدن بعد از دست زدن به مواد آلوده و يا ترساندن از صدمه رساندن به خود يا اطرافيان ذهن اينگونه اشخاص را به خود مشغول خواهد كرد.

به طور مثال اين اشخاص در هنگام تميز كردن اشيا با تفكر تميز نشدن آن فكر مي‌كند كه هنوز بر روي آن ميكروب هايي موجود مي باشد و باعث بيماري خود و يا ديگران خواهد شد .

مسير رفتاري اين اشخاص تكرار و تمركز كردن بر آن مي باشد ولي بايد اين را اضافه كرد كه اين كار زندگي روزمره را مختل نمي‌كند و امكان دارد به صورت خسته كننده باشد كه تفكرات اشخاصي كه مبتلا به وسواس قهري مي‌باشند بر شيوه اي مداوم و ناخواسته متمركز مي‌شود و برخوردشان حالت تهاجمي نمي باشد و امكان دارد حتي در بعضي از اشخاص نيز موجب آزار اطرافيان هم نشود.


وسواس فكري

عواقب ناخوشايندي كه در اين برخورد موجود مي باشد شامل محكوميت اجباري و بدون منطق مي باشد كه اگر چه برخورد اجباري امكان دارد كمي از نگراني‌هاي شخص را كم كند ولي اين چرخه دوباره و دوباره تكرار مي شود و مشكل به وجود مي آورد.

وسواس عملي

برخي از اين اشخاص علاقه دارند كه اشيا هايي مثل كتاب ها را در يك نظم بخصوصي قرار بدهند يا اقلام خانگي را به ترتيب و با يك شيوه متقارن به مرتب كردن بپردازند.

مجازات هاي گروهي براي جواب دادن به تفكرات وسواسي مزاحم
- شست و شوي دستشويي به طور مثال پاك كردن بيش از اندازه
- مسواك زدن دندان به طور نمونه در مسواك زدن هر دندان در يك نظم به‌خصوص
- حمام وسواس گونه به طور نمونه شستن هر بخش از بدن به طور جداگانه

تكرار كردن اين نوع اعمال تا جايي پيش خواهد رفت كه اطمينان پيدا كند كه تمام چيز ها امن مي‌باشد و تنظيم كردن اجباري كه شامل تنظيم كردن اقلام در شيوه‌هاي به خصوص مي باشد .
مثل قفسه مخصوص مدرسه يا كيسه كتاب كه به عنوان نمونه يك كودك مبتلا به وسواس قهري امكان دارد همه كفش ها را در گنجه به صورتي قرار بدهد كه تمام آنها روبه جلو بوده و هماهنگي رنگ نيز دارا باشند.

وسواس آلودگي

اين وسواس به طور شست و شو ظاهر خواهد شد و خانم ها و اشخاص مذهبي از ديد پاكي و نجسي و اطرافيان از ديد آلودگي به مسئله نگاه خواهند كرد.

وسواس شك و ترديد

اين اشخاص به هر فرد و هر چيزي شك و ترديد دارند و تا جايي پيش خواهند رفت كه عرصه براي آنها تنگ و زندگي غيرقابل تحمل خواهد شد.

وسواس وارسي

اينگونه اشخاص به طور مرتب هر چيزي را مورد بازرسي قرار خواهند داد اما مجددا نسبت به آن ترديد دارند به طور مثال وقتي كه مي خواهند از خانه به بيرون رفتن بپردازند چندين بار اجاق گاز خانه را مديريت مي‌كنند كه خاموش باشد اما هنگامي كه بيرون مي روند باز هم ترديد دارند كه اجاق روشن نمانده باشد.

وسواس تقارن

اشخاصي كه به طور دائم كوشش مي‌كنند كه تمام چيزها در زندگي و پيرامون خود آنها را به يك نظم هندسي بدهند و هر چيزي كه نيم متر به جابه جا شدن برسد آنها را آزرده خاطر خواهد كرد.

منبع:مشاورانه

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۰۴:۴۶ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

هر چند كه مصرف هروئين در چند سال اخير كاهش يافته است، ولي به دليل از بين رفتن سخت گيري دولت بر روي تجويز دارو ها و مواد قاچاق، اين مواد دوباه به مواد محبوبي تبديل شده اند.

زماني كه دولت در فلوريدا و ساير مكان ها، شروع به متوقف كردن كارخانه مربوط به اين قرص ها كرد و يك برنامه نظارت بر روي تجويز ها را اعمال كرد تا بيماران نتوانند با تجويز پزشك به بيش از يك مورد از دارو هاي مسكن دسترسي پيدا كنند.

دسترسي به دارو هاي مسكن بيش از پيش سخت تر شد و قيمت آن در بازار هاي سياه به صورت قابل توجهي افزايش يافت.

بعد از آن كه دسترسي به هروئين راحت تر از اوكسي كانتين[۱] شد و به صورت ارزان تري در دسترس قرار گرفت، مرگ و مير ناشي از اور دوز هروئين به صورت قابل توجهي افزايش يافت.

 

افزايش خلوص هروئين قابل دستيابي در بازار و كاهش قيمت آن منجر به ايجاد نگراني هايي در مورد امنيت عمومي شد.

در ادامه سوالات متعددي در مورد هروئين مطرح شده است كه از طريق موسسه ملي سوء مصرف مواد[۲] به آنها جواب داده شده است:

هروئين چيست؟

هروئين يك مواد با خاصيت اعتياد آوري بالايي مي باشد كه با استفاده از مورفين به دست آمده از پوست دانه گياهان خشخاش به دست مي آيد.

در شرق ايالات متحده، بيشتر هروئين هاي فروخته شده در خيابان، هروئين خالص به صورت پورد سفيدي مي باشد كه در آمريكاي جنوبي و جنوب شرق آسيا تهيه شده است.

در سواحل غربي ايالات متحده، اصلي ترين هروئيني كه فروخته مي شود عبارت از هروئين “قطران سياه” چسبان و تيره مي باشد كه در مكزيك توليد مي شود.

محدوده مربوط به مصرف هروئين در ايالات متحده تا چه حدي مي باشد؟

 بعد از چند سال كاهش مصرف هروئين در ايالات متحده، مصرف اين مواد در سال ۲۰۰۶ با يك رشد ثابت و همواري در تمامي فرهنگ ها و مناطق جغرافيايي مختلف اين كشور افزايش يافت.

اين افزايش با كاهش سخت گيري هاي مربوط به سوء مصرف مواد تجويز شده در سرتاسر اين كشور همراه شد.

برخي از افراد بر اين باورند كه كاهش عرضه و افزايش قيمت مربوط به داروهاي مسكن باعث شد كه افراد مصرف كننده تمايل بيشتري به هروئين در دسترس و ارزان تر پيدا كنند.

 

[۱] Oxy Contin

[۲] National Institute on Drug Abuse

مركز مشاوره مگاروان
 

هروئين به چه نحوي مصرف مي شود؟

هروئين خالصي كه بيشتر در شرق ايالات متحده فروخته مي شود، معمولا به صورت پودر سفيدي مي باشد كه تزريق مي شود، استنشاق مي شود، استشمام مي شود و يا اينكه دود داده مي شود.

هروئين قطران سياه در بخش غربي اين كشور محبوبيت دارد كه معمولا توسط مصرف كننده حل مي شود و رقيق مي شود و بعد از آن تزريق مي شود.

به دليل اين باور غلط كه هروئين خاصيت اعتياد آوري كمتري در حالت مصرف به صورت كشيدن دارد، اكثر مصرف كنندگان جديد هروئين اين مواد را مي كشند (روش دود دادن).

تاثيرات آني (كوتاه مدت) مربوط به مصرف هروئين چه مواردي هستند؟

 چه در صورتي كه هروئين تزريق شود، استنشاق شود و يا دود داده شود، فرد مصرف كننده يك احساس نيرومندي را به صورت آني تجربه مي كند كه بعد از يك احساس خوشحالي صورت مي گيرد و به دليل ايجاد مجدد مورفين در مغز ايجاد مي شود.

تنها تفاوتي كه در نتيجه روش هاي مختلف مصرف ايجاد مي شود، عبارت از اين است كه روش هاي تزريق يا استشمام، نسبت به روش دود دادن دارو، به صورت سريع تري منجر به ايجاد احساس خوشحالي و قدرتمندي در فرد مي شوند.

هروئين نه تنها منجر به دستيابي سريع به حالت خوشحالي مي شود، بلكه حالت خوشحالي ايجاد شده هم شديد تر مي باشد.

هروئين - دارو درماني يا اعتياد و بيماري؟

هروئين – دارو درماني يا اعتياد و بيماري؟

هروئين چيست هر چند كه مصرف هروئين اعتياد آور مي باشد، ولي متاسفانه امروزه به عنوان داروي شيك و زيبا در بين افراد جواني استفاه مي شود كه به جاي…
راه درماني حمايتي ترك اعتياد به سكس يا مواد مخدر

راه درماني حمايتي ترك اعتياد به سكس يا مواد مخدر

بيشتر افرادي كه دچار رفتارهاي اعتيادي مي شوند ، اين شرايط پيشرفت مي كند و به ايجاد اعتياد واقعي منجر مي شود؛ در اين شرايط غلبه بر اعتياد ايجاد شده…

تاثيرات بلند مدت مصرف هروئين چه مواردي مي باشد؟

 بدن مصرف كنندگان هروئين، به صورت سريع در برابر اين مواد مقاوم مي شود، به اين معنا كه فرد براي به دست آوردن تاثيرات تجربه شده در مصرف اول خودش، بايد مقادير مصرف خودش را بيشتر كند.

درنتيجه اين افراد به دليل مصرف زياد، سريعا به اين مواد معتاد مي شوند. همچنين هروئين مي تواند به بروز تغييرات و عدم توازن هاي فيزيكي و روان شناختي در مغز منجر شود كه حتي در صورتي كه فرد مصرف كننده هوشيار و پاك شود، بهبود يافتن از اين تاثيرات كاملا دشوار مي باشد.

 

دشواري هاي باليني مربوط به استفاده سنگين از هروئين چه مواردي مي باشند؟

 به دليل اينكه مصرف هروئين منجر به پايين آوردن سطح تنفس مي شود، اكثر استفاده كنندگان با مشكلات ششي مواجه مي شوند كه همراه با سلامتي ضعيف عمومي مصرف كننده، مي تواند منجر به سل و برخي از انواع پارانويا شود.

هچنين به دليل مصرف خود مواد و همچنين روش مصرف مواد و موادي كه با اين مواد تركيب مي شود تا سود مربوط به دلالان افزايش پيدا كند، فرد با پيامد هاي باليني منفي ديگري هم مواجه مي شود.

 

سوء مصرف هروئين چه تاثيري بر روي زنان بار دار دارد؟

 در صورتي كه يك زن در حين بارداري از هروئين مصرف كند، نوزاد متولد نشده وي در هنگام مصرف مادرش به اين مواد اعتياد پيدا مي كند.

زماني كه نوزاد متولد مي شود و از طريق جفت هروئين دريافت نكند، كودك در شرايطي قرار مي گيرد كه به عنوان علائم نئونتال[۱] (NAS) ناميده مي شود و به درمان باليني گسترده اي نياز پيدا مي كند.

[۱] Neonatal Abstinence Syndrome

چرا مصرف كنندگان هروئين با ريسك ابتلاء به HIV / AIDS و هپاتيت B و C مواجه هستند؟

 مصرف خود هروئين منجر به افزايش ريسك ابتلا به HIV يا هپاتيت ها نمي شود. ولي رفتار ها و فعاليت هاي مربوط به هروئين مي تواند ريسك قرار گرفتن در معرض بيماري و عفونت هاي ويروسي را افزايش دهد.

روابط جنسي محافظت نشده، استفاده كردن از سوزن هاي كثيف، به اشتراك گذاري سوزن ها و به اشتراك گذاري لوازم ديگر منجر به افزايش ريسك ها و خطرات مي شود.

چه نوع روش هاي درماني براي درمان اعتياد به هروئين وجود دارد؟

بر خلاف ساير مواد، همانند متامفتامين، گزينه هاي درماني زيادي در دسترس افرادي قرار دارد كه تمايل به متوقف كردن مصرف هروئين دارند.

برخي از دارو هايي در دسترس مي باشند كه به ترك كامل هروئين كمك مي كنند و تحقيقات صورت گرفته مشخص كرده است كه در صورت استفاده شدن اين دارو ها همراه با ساير روش هاي رفتاري، فرد مي تواند بهبود يابد.

آنالوگ مواد مخدر[۱] و خطرات مربوط به آنها چه مواردي هستند؟

 تركيبات شيمايي كه تاثيرات مشابهي با ساير مواد دارند ولي داراي ساختار شيمايي متفاوت هستند، آنالوگ هاي مواد يا مواد مشابه ناميده مي شوند.

برخي از اين مواد قانوني هستند و به منظور استفاده هاي باليني، توسط كارخانه هاي دارو سازي توليد مي شوند.

دو مورد از مهم ترين آنالوگ هاي مواد مخدر شناخته شده عبارت از فنتانيل و مپبريدين[۲] (كه با عنوان و برند دمرول[۳] بازار يابي شده اند) مي باشند.

فنتانيل در سال ۱۹۶۸ و به عنوان يك درد نشان در طول عمل جراحي توليد شد، چرا كه كمترين تاثير را بر روي قلب دارند.

ولي زماني كه فنتانيل به صورت غير قانوني و در خيابان مورد سوء استفاده قرار بگيرد، مي تواند تاثيرات مهلك و مرگ آوري داشته باشد.

در اوايل سال ۲۰۱۴، يك مقدار قابل توجهي از هروئين ها در خيابان ها فروخته شد كه با فنتانيل تركيب شده بودند.

(چرا هروئين به صورت تصادفي به يك تهديد امنيت عمومي در حال رشد تبديل شد؟)

نويسنده: بودي تي[۴] – ويرايش شده توسط: استون گنز[۵]

آخرين به روز رساني: ۱۳ آوريل


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۰۱:۰۲ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

سلام خدمت شما دوست عزيز

اطلاعات بيان شده توسط شما بسيار محدود است. چندسالتان است؟ در چه مقطع تحصيلي هستيد؟

در اين مسير بهتر است براي شناسايي دقيق استعدادهاي خود به صورت حضوري به يك مشاور مراجعه كنيد تا با انجام تست هاي استعداديابي و شناسايي دقيق علايق شما به صورت باليني و بازار كار و موقعيت اجتماعي رشته هاي مختلف به شما در انتخاب شغل كمك كنند.

درمسير مي توانيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد

02122354783

شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۵۶:۴۴ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

 

با سلام خدمت شما دوست عزيز

ديدن فيلم هاي پورن مي تواند در شما توقعاتي را نسبت به همسرتان به وجود آورد كه در بيشتر مواقع تنها در همان فيلم ها قابل اجرا مي باشد و اين توقعات بالا مي تواند در رابطه جنسي شما با همسرتان به مرور زمان مشكلاتي ايجاد كند . بهتر است با توجه به نيازهاي همسرتان و توجه به خواسته هاي قابل اجرا توسط هردويتان به يك توافق جنسي در اين مورد برسيد اگر اينگونه مقايسه ها بين همسرتان و شخصيت هاي جنسي فيلم ها صورت بگيرد به مرور زمان اعتماد به نفس همسرتان در رابطه جنسي كاهش پيدا مي كند و ممكن است رابطه جنسي براي ايشان لذت خودش را از دست بدهد. در بهتر است در اين مورد به صورت حضوري با يك سكس تراپ مشورت كنيد.

درمسير مي توانيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد

02122354783

شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۵۳:۲۶ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

با سلام خدمت شما دوست عزيز

 

گاهي ديگران با رفتارهايشان احساساتي را در افراد به وجود مي آورند كه چندان خوشايند نباشد اما دقت كنيد كه اگر شما واقعا رفتارها و اعتقادات خودتان را قبول داشته باشيد ديدگاه ديگران كمتر مي تواند در شما تاثير داشته باشد . بسياري از ويژگي هايي كه شما بيان كرديد بسيار مفيد است و شما مي توانيد به داشتن آنها و همچين خانواده اي با اين سبك افتخار كنيد البته به اين موضوع نيز دقت كنيد كه گاهي افراد از روي حسادت سعي مي كنند كه بر روي نقطه ضعفهايي كه ديگران در اختيارشان قرار مي دهند دست بگذارند تا از اين طرق خودشان را آرام كنند . پدر و مادر شما سبك زندگي را انتخاب كرده اند كه به آنها آرامش مي دهد و اين موضوع كاملا شخصي است و افرادي كه ادعاي روشنفكري دارند در اول بهتر است به اين سبك زندگي احترام بگذارند دقت كنيد كه بيشتر اين رفتارهاي ديگران از ضعف انها نشعت مي گيرد و شما با شناخت بيشتر نسبت به خودتان واعتقادات و باورهايتان مي توانيد كمتر اين ديدگاهها بر روي شما تاثير بگذارد واز زندگيتان لذت ببريد.

درمسير مي توانيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد

02122354783

شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۵۱:۲۹ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]

با سلام مجدد خدمت شما دوست عزيز
ممكن است رابطه جنسي با كسي كه فرد به آن رابطه عاطفي نزديك تري دارد لذت بيشتري داشته باشد و گرايش بيشتري را به سمت او جلب كند . و در مورد سوال ديگرتان در هرصورت رابطه جنسي يكي از نيازهايي است كه در زندگي هر دو فرد بهتر است به آن توجه داشته باشند تا بتوانند به نيازهاي يكديگر به بهترين نحو ممكن پاسخ بدهند و اين مي تواند دو فرد را به يكديگر نزديك تر كند اما در كنار نياز جنسي نياز عاطفي و بقيه نيازها نيز وجود دارند كه مي توانند بر روي يكديگر تاثير بگذارند.
شاد باشيد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۴۸:۳۱ ] [ مشاوره خانواده ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

آموزش از طريق مشاوره پيش از ازدواج تا زوج درماني و مشاوره خانواده. راهنمايي و مشاوره تلفني ازدواج و خانواده مركز تهران و جنوب ۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲ مركز مشاوره شمال و شرق ۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰ شمال و غرب تهران ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ مشاوره ازدواج و خانواده شامل آموزش مهارت هاي رفتار با همسر آينده خانواده همسر زوج درماني شناسايي فرد مناسب و از همه مهمتر اطمينان پيش از ازدواج از يك انتخاب درست است! عوامل زيادي در اين امر دخيل هستند كه بايد مورد بررسي و دقت نظر هنگام همسريابي و يا حتي دوست يابي قبل ازدواج به آن توجه كرد. رفع دعواي زن و شوهر و فرزندان اعتياد و مشاوره فردي
نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 4037
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب